Promovarea braconierilor de către mass media

Lista de discutii libera, pe teme de pescuit la rapitori sau aspecte colaterale.

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

adrian99
veteran
veteran
Mesaje: 16021
Membru din: 06 Sep 2008, 13:51
Localitate: Buzau

Re: Promovarea braconierilor de către mass media

Mesaj de adrian99 » 08 Dec 2021, 20:53

alin(zamfi)ai ceva dreptate:multi care participa in turneele de pescuit,sponsorizati de cei cativa retaileri pe care-i avem "sacoseaza"(daca tot inventam cuvinte)la greu,vand peste,pescuiesc ilegale etc.multi dintre ei erau prezenti la targurile de pescuit si probabil vor mai fi cand acestea vor incepe din nou sa se tina
eu am incercat sa explic prin definitia cuvantului braconier situatia existenta.ca a fost sau nu o "cheta''(dupa spusele lui albert)nu conteaza.atata timp cat respectivul(din imagine)nu a suferit o condamnare definita pentru fapte de braconaj nu poate fi numit asa ceva

Avatar utilizator
Zoran Wiener
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 279
Membru din: 21 Noi 2011, 12:08
Localitate: Rastatt, Germania si Deta, Romania
Contact:

Re: Promovarea braconierilor de către mass media

Mesaj de Zoran Wiener » 09 Dec 2021, 08:40

Dril, eu iti dau perfecta dreptate! Ai dat doar un exemplu, dar ai vrut sa generalizezi fenomenul...

Daca dau timpul inapoi, imi amintesc de o perioada cu ceva ani in urma, cand pescuitul era deschis in prohibitie ptr stiuca, cu artificiale. 2012-2014 parca... Tot acelasi pescar, Andrei Oprea, nu ezita sa se laude cu poze cu salai capturati in perioada de prohibitie, si avea multi aplaudaci! In plus, era si apreciat de reviste si bloguri de pescuit, unde aparea in reportaje!
Sau, cu vreo 2-3 ani in urma, facea reclama pe FB ca vinde avati, spunand in acelasi timp ca legea e facuta ptr fraieri! In video ii indesa pe pesti in ceva saci de rafie parca, si spunea ca are peste 60kg prinse in ziua aceea, si indemna si pe alti pescari sa faca la fel :(
Personal nu as chema intr-o emisiune astfel de "pescari", never-ever! Insa, uite ca ptr rating nu se mai tine cont de multe...
Sunt si destule shopuri noi aparute care bat palma cu astfel de "braconieri" ptr reclama, indiferent daca acestia retin zeci sau sute kg per zi, daca fac evaziune fiscala atunci cand vand pestele, sau recurg la pescuitul prin harponare!
Si mai ciudat, chiar si printre moderatori de forumuri sunt "pescari" ce promoveaza C&R sau pescuitul legal, si cand sunt singuri la pescuit, umple "portbagaje intregi de peste" sau vand peste la comanda, fara sa aibe pic de remuscari!

Dar, mno, ptr unii asa un "pescar" e un etalon, ptr altii, este o persoana care nu respecta legislatia, si care nu ar merita sa pescuiasca decat pe incinte particulare...
Ptr mine o astfel de persoana este o persoana de care trebuie sa ma feresc! Nu vreau sa o am pe-aproape... :)

Adrian99, nu am vazut undeva ca Dril sa scrie despre Adrian Oprea ca este braconier!? Iar daca sustii ca nu a prins singur toti pestii aia, si se lauda cu capturile altora, e si mai penibil, eu nu m-as injos nivciodata sa fac poze cu pestii prinsi de alti pescari, si sa ma laud ca ar fi ai mei! :))))

Una peste alta, am observa ca printre pescari sunt mult mai multi pescari care NU respecta legea sau natura, decat pescarii sportivi/recreativi! Cred ca e mult mai important sa fi om, decat sa recurgi la orice mijloace, chiar si ilegale, ptr a deveni doar un "pescar mai bun".
Salut si fir intins,
Zoran Wiener
--------------------------------------
http://www.pescuit-la-somn.com/

adrian99
veteran
veteran
Mesaje: 16021
Membru din: 06 Sep 2008, 13:51
Localitate: Buzau

Re: Promovarea braconierilor de către mass media

Mesaj de adrian99 » 09 Dec 2021, 08:53

zoran wiener,nu ai citit cu atentie
titlul topicului initiat de userul Dril este "promovarea braconierilor de catre mass media".prin urmare persoana din poza catalogata drept braconier
a doua problema:albert C a spus ca pestii ar fi in urma unei "chete" a unor pescari(de ce a fost facuta si de ce a postat doar cel in cauza poz nu stiu)
in plus nu stiu daca ai auzit de GDPR(nimeni,inclusiv userul Dril nu a mentionat numele individului din poza)

Avatar utilizator
Zoran Wiener
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 279
Membru din: 21 Noi 2011, 12:08
Localitate: Rastatt, Germania si Deta, Romania
Contact:

Re: Promovarea braconierilor de către mass media

Mesaj de Zoran Wiener » 09 Dec 2021, 08:59

http://www.anpa.ro/wp-content/uploads/f ... G%2085.pdf

Si doar informativ ptr cei care poate inca nu stiu ce prevede legislatia, cateva punte:

ART. 58
Următoarele fapte constituie contravenţie şi se sancţionează cu amendă de la 300
lei la 600 lei:
a) pescuitul recreativ al oricăror specii de peşte şi altor vieţuitoare acvatice vii
efectuat fără permis în habitatele piscicole naturale
------------------------
d) pescuitul recreativ al oricăror specii de peşti şi altor vieţuitoare acvatice sub
dimensiunile minime legale.


ART. 59
Următoarele fapte constituie contravenţii şi se sancţionează cu amendă de la 600
lei la 1.000 lei şi cu reţinerea şi suspendarea pe o perioadă de 90 de zile a permisului
sau autorizaţiei, după caz:
------------------------
d) reţinerea de către o singură persoană care practică pescuitul recreativ/sportiv
a mai mult de 10 bucăţi/exemplare/zi, în total, din speciile de păstrăv, lipan şi
coregon în apele de munte sau a mai mult de 5 kg de peşte/zi din zona colinară şi de
şes, cu excepţia cazului în care s-a pescuit un singur exemplar a cărui greutate
depăşeşte 5 kg;


Se pare ca e mai grav sa reti peste 5kg/zi, decat sa pescuiesti recreativ fara permis :)))

========================================

Iar ca si infractiuni sunt amintite in legislatie urmatoarele:

ART. 64
Următoarele fapte constituie infracţiuni şi se pedepsesc cu amendă şi interzicerea
dreptului de a pescui pe o perioadă cuprinsă între un an şi 3 ani:
a) pescuitul comercial sau sportiv fără licenţă sau autorizaţie de pescuit;
b) pescuitul prin orice metode al reproducătorilor, în perioada de prohibiţie, şi
distrugerea icrelor embrionate de peşte în zonele de reproducere naturală;
------------------------
h) deţinerea, transportul sau comercializarea fără documente legale a peştelui şi
altor vieţuitoare acvatice obţinute din pescuit ori produselor din peşte.
------------------------
j) pescuitul cu japca, cu ostia, suliţa, ţepoaica şi cu orice alte unelte înţepătoare
sau agăţătoare, prin greblare sau harponare
Salut si fir intins,
Zoran Wiener
--------------------------------------
http://www.pescuit-la-somn.com/

Avatar utilizator
Zoran Wiener
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 279
Membru din: 21 Noi 2011, 12:08
Localitate: Rastatt, Germania si Deta, Romania
Contact:

Re: Promovarea braconierilor de către mass media

Mesaj de Zoran Wiener » 09 Dec 2021, 09:05

adrian99,
titlul topicului initiat de userul Dril este "promovarea braconierilor de catre mass media".prin urmare persoana din poza catalogata drept braconier

Da, a gresit, si l-a incadrat mai ieftin decat ar fi trebuit! :)))

a doua problema:albert C a spus ca pestii ar fi in urma unei "chete" a unor pescari(de ce a fost facuta si de ce a postat doar cel in cauza poz nu stiu)

in plus nu stiu daca ai auzit de GDPR(nimeni,inclusiv userul Dril nu a mentionat numele individului din poza)
Ma faci sa rad...
Salut si fir intins,
Zoran Wiener
--------------------------------------
http://www.pescuit-la-somn.com/

adrian99
veteran
veteran
Mesaje: 16021
Membru din: 06 Sep 2008, 13:51
Localitate: Buzau

Re: Promovarea braconierilor de către mass media

Mesaj de adrian99 » 09 Dec 2021, 09:09

da,ai dreptate
este de ras
spor la promovat :wink:

Avatar utilizator
Zoran Wiener
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 279
Membru din: 21 Noi 2011, 12:08
Localitate: Rastatt, Germania si Deta, Romania
Contact:

Re: Promovarea braconierilor de către mass media

Mesaj de Zoran Wiener » 09 Dec 2021, 09:10

a doua problema:albert C a spus ca pestii ar fi in urma unei "chete" a unor pescari(de ce a fost facuta si de ce a postat doar cel in cauza poz nu stiu)
Am scris... e penibil sa te lauzi cu capturile altor pescari, ca sa fi luat drept pescar bun... dar daca e asa, oare a prins el acesti pesti, sau alti pescari, si el doar se lauda cu ei? https://www.rapitorimania.ro/articole/r ... e-163-kg-2

Daca ar fi asa cum spune albertC, devine suspicioassa treaba cu capturarea pestilor de catre el! ;)
Salut si fir intins,
Zoran Wiener
--------------------------------------
http://www.pescuit-la-somn.com/

Avatar utilizator
Zamfi
veteran
veteran
Mesaje: 5737
Membru din: 01 Oct 2006, 19:50

Re: Promovarea braconierilor de către mass media

Mesaj de Zamfi » 09 Dec 2021, 13:07

Si uite asa ne incurcam in legi si kkt.uri! Un lucru e clar si anume ca nu poti promova asa ceva! Si cine promoveaza poate fi pedepsit de pescari prin diverse metode! Cand vad cum cer toti like.uri si sa te abonezi la blogurile lor ...ma cam umfla plansul! Pe vremuri ma umfla rasul.Banul zeul suprem! Din pacate asta e lumea in care traim.Din fericire inca mai putem alege la cine dam like, unde ne abonam si pe cine pupam sub coada! Ca a ajuns lumea pescarilor ca politica...pentru unii, e drept.
Deci stimabililor nu confundati omul cu pescarul ca era si o vorba " din om faci pescar dar din pescar om niciodata" :) )))
O gluma clar ,poate chiar proasta.Eu zic ca foamea de bani nu poate fi controlata de multi.Si pe foarte multi ii vedem peste tot pe sticla, net,etc.Hai ca am vorbit destul si nu prea merita.
Vine iarna ...;)
Pentru a ajunge sa vezi curcubeul trebuie mai intai sa suporti ploaia.

Avatar utilizator
Zoran Wiener
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 279
Membru din: 21 Noi 2011, 12:08
Localitate: Rastatt, Germania si Deta, Romania
Contact:

Re: Promovarea braconierilor de către mass media

Mesaj de Zoran Wiener » 09 Dec 2021, 20:07

Si ptr ca pe mine nu ma cheama nimeni pe la emisiuni, si nici nu scrie nimeni reportaje cu mine, hai ca ma invit eu pe mine:
Salut si fir intins,
Zoran Wiener
--------------------------------------
http://www.pescuit-la-somn.com/

Avatar utilizator
Zoran Wiener
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 279
Membru din: 21 Noi 2011, 12:08
Localitate: Rastatt, Germania si Deta, Romania
Contact:

Re: Promovarea braconierilor de către mass media

Mesaj de Zoran Wiener » 09 Dec 2021, 20:18

"Super Zoran, felicitari! cat o avut?"
"Merci Zoran, merci... cat or avut, au fost 2 astazi... 102 si 94 cm. Plus inca 2 muscaturi ratate, si inca 2 somnici pe la 1m"
"Buaahhh... icredibil! Imensi! La ce or dat?"
"La o naluca noua, e foarte buna! cel putin eu ma descurc excelent cu ea. Dar inca nu e pe piata... am filmat totul: lansarea nalucii, muscatura, drillul... totul! :) "
"Inteleg... foarte frumos... Zoran, mai am o intrebare... asemenea exemplare nu ar trebui retinute, sau?"
"Mah, tu vrei sa sti daca i-am eliberat, sau? Eh, uite ca inca nu iti spun, inca... doar ca eu pescuiesc legal!!! ;) si ca sa raspund si intrebarii tale, nu, nu ar trebui retinute astfel de exemplare... motive sunt destule!"
"Inteleg... felicitari inca odata!
"Merci"
:headbash:
Salut si fir intins,
Zoran Wiener
--------------------------------------
http://www.pescuit-la-somn.com/

Scrie răspuns