Proiect Ordin de Prohibiție pescuit 2020

Lista de discutii libera, pe teme de pescuit la rapitori sau aspecte colaterale.

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

adrian99
veteran
veteran
Mesaje: 16027
Membru din: 06 Sep 2008, 13:51
Localitate: Buzau

Re: Proiect Ordin de Prohibiție pescuit 2020

Mesaj de adrian99 » 02 Mar 2020, 14:25

se poate rezolva(teoretic)prin interzicerea stiucii la comercializare(decembrie-februarie).nu zic ca nu va fi braconaj insa(poate)va ramane pe plan local...

Avatar utilizator
ady_fly
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 174
Membru din: 13 Aug 2012, 17:37

Re: Proiect Ordin de Prohibiție pescuit 2020

Mesaj de ady_fly » 03 Mar 2020, 18:56

@adrian99
Nu vorbim neapărat despre apele unde se practică pescuitul comercial...
Sunt foarte multe ape unde nu se practică acest gen de pescuit ci așa-zisul pescuit recreativ și de unde semeni de ai noștri extrag tot ce pot ... inclusiv știucă, prin orice metodă! Semeni pe care nu-i oprește nimeni și nimic!
:censored:

iovys
veteran
veteran
Mesaje: 566
Membru din: 24 Dec 2009, 19:32
Localitate: zalau
Contact:

Re: Proiect Ordin de Prohibiție pescuit 2020

Mesaj de iovys » 04 Mar 2020, 20:07

[quote=johnnybravo post_id=740741 time=1583091208 user_id=3620]
Ar putea stabili prohibitia la stiuca atat pe anul in curs cat si pe cel urmator cu o mentiune de actualizare in momentul cand apare noul ordin. E bine ca macar la pastrav au facut acest lucru interzicandu-l pana in 30 aprilie 2020.
[/quote]

Crezi ca acele 30 de zile o sa duca la inmultirea pastravului? sau stiucii? Cel putin in cazul pastravului nu au nici o legatura cu reproducerea, ci mai repede cu faptul ca apele sunt mai accesibile pentru cei care golesc apele, in lipsa pescarilor.
Lipanul este interzis la pescuit cred ca de mai bine de 10 ani, dar in apa ii gasesti tot mai rar, si mai mici.
Si atunci? care e concluzia cu prohibitia ?

adrian99
veteran
veteran
Mesaje: 16027
Membru din: 06 Sep 2008, 13:51
Localitate: Buzau

Re: Proiect Ordin de Prohibiție pescuit 2020

Mesaj de adrian99 » 04 Mar 2020, 21:13

concluzia?
prohibitia nu este stabilita tinand cont de factorii de care ar trebui sa se tina(meteo,temperatura apei,zona(ses,munte)).de aceea de multe ori la inceput de iunie pe unele ape de munte cleanul aeste plin de icre,pe Dunare si afluentii mari avatii si crapii la fel...
atata timp cat este stabilita din pix de la birou n-o sa fie comforma realitatii...
nu mai zic de braconajul sistematic pentru icre al pestilor valorosi(stiuca,sturioni),retinerea sub dimensiune,cresterea numarului de pescari"profesionisti"(chiar cu autorizatie)care fac si ei prapad(mai ales la scrumbie)etc.
eu merg des prin piete si observ ponderea export/local al pestelui din asa zisele pescarii(si acest subiect trebuie discutat)-70-80%import si restul din apele noastre.noua(sau unora din noi)care avem aceasta frumoasa pasiune ne pasa insa altora(mai ales al celor care consuma dupa dogmele bisericesti)nu.ei vad pescariile pline,tarabele cu fructe si legume(import)pline...asta inseamna ca viata nu este atat de rea pe cat o prezinta...anumiti

Avatar utilizator
johnnybravo
Moderator
Moderator
Mesaje: 2673
Membru din: 02 Oct 2006, 15:07
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Proiect Ordin de Prohibiție pescuit 2020

Mesaj de johnnybravo » 04 Mar 2020, 23:21

iovys scrie:
04 Mar 2020, 20:07
johnnybravo scrie:
01 Mar 2020, 21:33
Ar putea stabili prohibitia la stiuca atat pe anul in curs cat si pe cel urmator cu o mentiune de actualizare in momentul cand apare noul ordin. E bine ca macar la pastrav au facut acest lucru interzicandu-l pana in 30 aprilie 2020.
Crezi ca acele 30 de zile o sa duca la inmultirea pastravului? sau stiucii? Cel putin in cazul pastravului nu au nici o legatura cu reproducerea, ci mai repede cu faptul ca apele sunt mai accesibile pentru cei care golesc apele, in lipsa pescarilor.
Lipanul este interzis la pescuit cred ca de mai bine de 10 ani, dar in apa ii gasesti tot mai rar, si mai mici.
Si atunci? care e concluzia cu prohibitia ?
Pastravul e prohibit din 15 sept 2019 pana in 30 aprilie 2020, nu stiu la care 30 de zile te referi....
Apele de munte sunt controlate mai bine ca restul
Stiuca e cea afectata de prohibitia curenta...
Lipsa lipanului din ape nu o pot comenta pt ca nu reprezinta interes pentru mine (n-am prins si nici n-am pescuit dupa el pana acum)

Avatar utilizator
ady_fly
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 174
Membru din: 13 Aug 2012, 17:37

Re: Proiect Ordin de Prohibiție pescuit 2020

Mesaj de ady_fly » 05 Mar 2020, 07:51

[/quote]
Crezi ca acele 30 de zile o sa duca la inmultirea pastravului? sau stiucii? Cel putin in cazul pastravului nu au nici o legatura cu reproducerea, ci mai repede cu faptul ca apele sunt mai accesibile pentru cei care golesc apele, in lipsa pescarilor.
Lipanul este interzis la pescuit cred ca de mai bine de 10 ani, dar in apa ii gasesti tot mai rar, si mai mici.
Si atunci? care e concluzia cu prohibitia ?
[/quote]

Cu scuzele de rigoare dar ce are ..hmmm, știuca cu prefectura? Și mai ales ce caută păstrăvul în această ecuație?
Stimabile, era vorba despre faptul că în acest an din varii motive nu a apărut Ordinul de Prohibiție ce ducea implicit la perioada de prohibiție la știucă: de la apariție ordinului și până la 15 martie...
Văicăreala asta că vezi doamne dacă perioada de prohibiție ar fi mai scurtă iar pescarii ar fi pe ape ar fi mai puțin braconaj nu prea ține nici în cazul păstrăvului, nici al lipanului și în general, în cazul oricărei specii de pește!
De ce? Din lipsa de educație și a controalelor lăsate cu sancțiuni drastice!
Nu toți cei care ies pe ape și se proclamă pescari sportivi sunt de bună credință! :censored:
Chiar dacă am mai făcut-o vă recomand să citiți "Cu undița", aceste rânduri scrise acum aproape 100 de ani:
http://documente.bcucluj.ro/web/bibdigi ... 01_001.pdf
Din păcate, veți constata că, deși au trecut aproape 100 de ani, problemele pescuitului din România au cam rămas aceleași...

adrian99
veteran
veteran
Mesaje: 16027
Membru din: 06 Sep 2008, 13:51
Localitate: Buzau

Re: Proiect Ordin de Prohibiție pescuit 2020

Mesaj de adrian99 » 05 Mar 2020, 08:57

da,ai dreptate...
macar acum nu se mai foloseste dinamita... :roll:

iovys
veteran
veteran
Mesaje: 566
Membru din: 24 Dec 2009, 19:32
Localitate: zalau
Contact:

Re: Proiect Ordin de Prohibiție pescuit 2020

Mesaj de iovys » 07 Mar 2020, 09:05

ady_fly
titlul topicului este proiect ordin prohibitie, nu prohibitia la stiuca. si nu e nici o vaicareala, este un lucru cert, pe care il vad de la an la an, iar in legatura cu ordinul, in fiecare an intarzie, dar pana la urma apare, chiar daca e copy paste
johnnybravo a adus in discutie pastravul si lui ii spun pe aceasta cale ca nu e asa cum pare, in legatura cu apele de munte. daca cineva vine si te taxeaza, asta nu inseamna ca apa e pazita. eu pescuiesc pe o apa unde de vreo 4-5 ani este permis doar pescuitul c&r ,iar pestii sunt cum am zis mai sus, mai putini, si mai mici
in ordin un lucru bun, si real este prohibitia la salau, care in perioada respectiva chiar se reproduce
ramane de vazut cum o sa fie respectata prohibitia, avand in vedere modificarile si informarea pescarilor offline

Avatar utilizator
ady_fly
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 174
Membru din: 13 Aug 2012, 17:37

Re: Proiect Ordin de Prohibiție pescuit 2020

Mesaj de ady_fly » 07 Mar 2020, 12:48

@iovys

Încă o dată fără a intra în polemică:
Ordinul de Prohibiție, cu prohibiția pe specii, va fi respectat doar de pescarii de bună credință! Aici cred că suntem de acord!? Fără schimbarea mentalității (lucru care nu cred că se va întâmpla în acest secol!) și fără controale dure, urmate de măsuri dure, totul este fix pix! :censored:
La partea cu pescarii pe ape îți răspund tot printr-un exemplu:
Someșul Cald, apă cu statut de C&R, mediatizată, etc. personal am fost interpelat de către paznicii ce căutau pe cei care au băgat plase în râu cu o zi înainte aproape de rezervație!!! I-au oprit pescarii cumva? Nu! Fiecare din spirit de autoconservare se ține departe de acest gen de oameni care de obicei umblă în gașcă... :censored:
E plin You Tube-ul de așa-zișii pescari-sportivi/recreativi, care mai de care mai lăudăroși cu capturile realizate, multe în prohibiție, bașca filmulețe de genul Tras cu plasă în gârla cutare...Deci?
În rest numai de bine. :respekt:

iovys
veteran
veteran
Mesaje: 566
Membru din: 24 Dec 2009, 19:32
Localitate: zalau
Contact:

Re: Proiect Ordin de Prohibiție pescuit 2020

Mesaj de iovys » 07 Mar 2020, 13:58

[quote=ady_fly post_id=741132 time=1583578085 user_id=16002]
@iovys

Încă o dată fără a intra în polemică:
Ordinul de Prohibiție, cu prohibiția pe specii, va fi respectat doar de pescarii de bună credință! Aici cred că suntem de acord!? Fără schimbarea mentalității (lucru care nu cred că se va întâmpla în acest secol!) și fără controale dure, urmate de măsuri dure, totul este fix pix! :censored:
La partea cu pescarii pe ape îți răspund tot printr-un exemplu:
Someșul Cald, apă cu statut de C&R, mediatizată, etc. personal am fost interpelat de către paznicii ce căutau pe cei care au băgat plase în râu cu o zi înainte aproape de rezervație!!! I-au oprit pescarii cumva? Nu! Fiecare din spirit de autoconservare se ține departe de acest gen de oameni care de obicei umblă în gașcă... :censored:
E plin You Tube-ul de așa-zișii pescari-sportivi/recreativi, care mai de care mai lăudăroși cu capturile realizate, multe în prohibiție, bașca filmulețe de genul Tras cu plasă în gârla cutare...Deci?
În rest numai de bine. :respekt:
[/quote]
total de acord
la asta ma refeream si eu cu precizarea ca eu nu am vazut inca pe nimeni cu plasa cat am fost pe ape, si daca prelungesti prohibitia inutil(in unele cazuri) nu cred ca e o rezolvare
si tot la Somesul Cald faceam si eu referire
:respekt:

Scrie răspuns