prohibitie 2015

Lista de discutii libera, pe teme de pescuit la rapitori sau aspecte colaterale.

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
DM
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 140
Membru din: 22 Oct 2009, 10:04

prohibitie 2015

Mesaj de DM » 04 Dec 2014, 12:18

A aparut proiectul de lege pentru prohibitia pe 2015
http://www.anpa.ro/wp-content/uploads/f ... 202015.pdf

Avatar utilizator
oby 1
veteran
veteran
Mesaje: 1356
Membru din: 13 Dec 2005, 17:55
Localitate: iasi

Re: prohibitie 2015

Mesaj de oby 1 » 04 Dec 2014, 14:48

deci la prut e 60 zile intre 11apr 9 iulie
ni le alegem noi sau cum?
cum ramane cu stiuca in prohibitia mare?

albatrin
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 132
Membru din: 03 Mai 2007, 11:57

Re: prohibitie 2015

Mesaj de albatrin » 04 Dec 2014, 15:06

oby 1 scrie:...
cum ramane cu stiuca in prohibitia mare?
a)ştiuca, pe o durată de 45 zile, în perioada 01 februarie – 17 martie inclusiv, cu respectarea prevederilor art. (1);
Cristi Nedelcu
0722.880.939
Vrei să fii fericit o zi, îmbată-te; un an, însoară-te; o viaţă, apucă-te de pescuit !!!

Avatar utilizator
kingofbeasts
veteran
veteran
Mesaje: 2873
Membru din: 20 Mar 2008, 16:58
Localitate: sibiu
Contact:

Re: prohibitie 2015

Mesaj de kingofbeasts » 04 Dec 2014, 16:29

Din nou un ordin din condei si din nou n-are nimeni nimic de zis . Ne mai pun astia pumnu-n gura mult si noi sa tacem sau societatea civila "pescareasca" va reusi sa se mobilizeze si sa se coaguleze vreodata iar noi , individual, vom inceta sa ne lamentam pe forumuri ?
cine are obiectii -> presiuni la asociatia de care apartine -> ca sa transmita mai departe doleantele in conditiile legii pentru ca in conformitate cu art25. din OUG 23/2008 numai societatea civila prin reprezentanti poate formula propuneri si purta negocieri :
Art. 25. – (1) Asociaţiile de pescari sportivi, persoane juridice non profit legal constituite, precum şi forurile lor de reprezentare la nivel naţional, constituite pe principiul liberei asocieri, vor fi luate în evidenţă de Ministerul Agriculturii, Pădurilor şi Dezvoltării Rurale şi de Ministerul Mediului, ca reprezentanţi ai societăţii civile, în vederea stabilirii de programe de acţiuni şi proiecte comune pentru conservarea şi protejarea resurselor acvatice vii.

pescarel
senior
senior
Mesaje: 328
Membru din: 29 Aug 2004, 17:07
Localitate: Bucuresti

Re: prohibitie 2015

Mesaj de pescarel » 04 Dec 2014, 17:11

Eu am sunat anul trecut la ANPA si m-am facut ca nu inteleg, sa imi explice ei, in speranta ca as putea avea un motiv sa ma dau pe langa prevederea cu stiuca. Am vorbit la cabinetul presedintelui (cu el sau cu un director, nu imi amintesc exact) si mi-a explicat, cu destula bunavointa, faptul ca prevederea urmareste exact pe cei care cauta sa se prevaleze de posibilitatea de a pescui stiuca in prohibitia generala si care pescuiesc inclusiv dupa orice altceva, iar in conditiile in care nu exista personal de control suficient (si oricat de numeros ar fi, tot nu ar putea sa verifice monturile tuturor pescarilor sportivi) au preferat sa nu lase liber la stiuca. La cata corectitudine exista, la cati traistari umplu sacosele cu marlite si strapi prin Delta, o atare prevedere e binevenita.

Avatar utilizator
kingofbeasts
veteran
veteran
Mesaje: 2873
Membru din: 20 Mar 2008, 16:58
Localitate: sibiu
Contact:

Re: prohibitie 2015

Mesaj de kingofbeasts » 04 Dec 2014, 22:15

Ideea era alta si anume aceea ca ordinele astea se dau cu copy - paste fara nici o documentare prealabila , fara nici un document justificativ (concluzii de studii biologice sau expuneri de motive la nivel oficial) care sa le stea la baza si, mai ales, fara vreo consultare a societatii civile.
Mai mult decat atat, dincolo de intentia declarata de protectie , in fapt ele favorizeaza masacrul biologic atat timp cat braconierii isi fac treaba indiferent si independent de ele.
Problema noastra e ca guvernantii si institutiile statului nu ofera iar societatea civila nu pretinde. In speta, ANPA si mai ales ministerul mediului isi rotunjesc veniturile pe seama noastra dictand supusilor un mod de desfasurare iar supusii, respectiv pescari nu pretind nici indirect, prin asociatii (cum ar fi normal si legal) si nici direct de la asociatii . Mai exact nu pretind de la asociatii sa le reprezinte interesele prin negocieri si sa le apere drepturile prin instanta.
Practic ne gasim in situatia in care statul ne obliga sa nu pescuim 2 luni pe an, sa pescuim partial legal sau ilegal "tolerat" alte cateva luni pe ani si totusi sa platim pentru un an intreg . Nu vorbim de sume ci de principiu si moralitate.

Avatar utilizator
johnnybravo
Moderator
Moderator
Mesaje: 2685
Membru din: 02 Oct 2006, 15:07
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: prohibitie 2015

Mesaj de johnnybravo » 04 Dec 2014, 23:30

ma bucur ca se pastreaza prohibitia ca si anul trecut, eu unul am vazut efectele pozitive la deschidere comparativ cu cea din anii precedenti.
deci 26.05-05.06 concediu neaparat.... :D

Avatar utilizator
dan bobei
veteran
veteran
Mesaje: 8220
Membru din: 08 Dec 2005, 19:07
Localitate: Brasov
Contact:

Re: prohibitie 2015

Mesaj de dan bobei » 04 Dec 2014, 23:49

johnnybravo scrie:ma bucur ca se pastreaza prohibitia ca si anul trecut, eu unul am vazut efectele pozitive la deschidere comparativ cu cea din anii precedenti.
deci 26.05-05.06 concediu neaparat.... :D
Spre deosebire de tine, am auzit doar de faradelegi in perioada respectiva (ma refer la perioada in care puteai sa dai exclusiv dupa stiuca), unele fara precedent in zona Fagaras :arrow: Sibiu. Si nu vorbim doar de clasicele plase, triungiuri si parapante, vorbim de CURENT!!!
Daca cei care "gandesc" ordinul asta de prohibitie cred ca (eventuala) paguba o face pescarul cu undita inseamna ca ori sunt IDIOTI ori sunt mana in mana cu cei care comit magariile de mai sus!

chrisfisher
veteran
veteran
Mesaje: 507
Membru din: 25 Iul 2010, 21:45

Re: prohibitie 2015

Mesaj de chrisfisher » 05 Dec 2014, 00:20

bine punctat Dane :respekt:

Avatar utilizator
kingofbeasts
veteran
veteran
Mesaje: 2873
Membru din: 20 Mar 2008, 16:58
Localitate: sibiu
Contact:

Re: prohibitie 2015

Mesaj de kingofbeasts » 05 Dec 2014, 06:28

johnnybravo scrie: eu unul am vazut efectele pozitive la deschidere comparativ cu cea din anii precedenti
pot sa intreb cum ? sau care au fost acele efecte avand un vedere ca anul trecut a fost primul in care s-a aplicat asemenea masura? :roll:
pot sa te intreb de cate ori ai fost la literalmente la plimbare pe apa in prohibitie sa vezi ce se intampla ?

Scrie răspuns