prohibitie 2014

Lista de discutii libera, pe teme de pescuit la rapitori sau aspecte colaterale.

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
kingofbeasts
veteran
veteran
Mesaje: 2873
Membru din: 20 Mar 2008, 16:58
Localitate: sibiu
Contact:

prohibitie 2014

Mesaj de kingofbeasts » 29 Ian 2014, 17:19

a aparut de ceva vreme proiectul de ordin privind prohibitia in 2014 :
http://www.anpa.ro/images/stories/docum ... 014%20.pdf
in forma asta s-a terminat cu pescuitul la stiuca in prohibitia generala asa ca pe de o parte, baietii destepti vor avea mana libera si ape nepopulate cu pescari pe durata celor 60 de zile iar pe de alta parte, pestii vor scapa de toti cei ce vor da cu mamaliga si cuscus la "stiuca"
o fi bine? o fi rau? urmeaza sa vedem :roll: .
Una peste alta va fi raiul posesorilor de balti si helestee care isi vor rotunji substantial veniturile.

fane_mincinosu
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 24
Membru din: 08 Mai 2013, 19:32
Localitate: Fetesti/Ialomita

Re: prohibitie 2014

Mesaj de fane_mincinosu » 29 Ian 2014, 18:27

cu cat e mai lunga perioada de prohibitie si se extind zonele unde se aplica acesta "electricienii si alte natii de braconieri" nu mai au de ce sa se ascunda. recunosc ca am fost de multe ori in perioade de prohibitie, dar fara capturi si nu mare mi-a fost uimirea sa gasesc plase bagate strategic sau cate o barca care "patrula" de colo colo sa vada daca e vreo miscare :headbash:

iovys
veteran
veteran
Mesaje: 566
Membru din: 24 Dec 2009, 19:32
Localitate: zalau
Contact:

Re: prohibitie 2014

Mesaj de iovys » 29 Ian 2014, 21:32

Ce sa zic de pastrav atunci? Daca pana acum puteai pescui 4 luni jumate, acum se reduce la trei jumate. Si daca e sa o iei asa, chiar daca se pescuia legal 4,5 luni din 12 tot nu erau pastravi, Eu cred ca si daca vor declara prohibitie generala 12 luni din 12, tot nu se va intampla nimic, atata vreme cat nu se iau masuri concrete de prevenire a braconajului. Prohibitia nu este o masura de prevenire a braconajului, decat in capul unora. Ei au dat legea, s-au spalat pe maini. Apoi, daca se aplica sau nu, nu mai e treaba lor. Sa-i chis in freza!

Avatar utilizator
miky
veteran
veteran
Mesaje: 1461
Membru din: 08 Iul 2005, 15:50
Localitate: sibiu

Re: prohibitie 2014

Mesaj de miky » 29 Ian 2014, 22:28

iovys scrie:Ce sa zic de pastrav atunci? Daca pana acum puteai pescui 4 luni jumate, acum se reduce la trei jumate.
Ajuta-ma sa inteleg cum socotesti tu perioada asta de 3 luni jumate ! :roll:
nu e suficient ca tu sa fii norocos...mai trebuie musai ca ceilalti sa nu fie !!!...
http://musca13.ro/home/

Avatar utilizator
boistean
veteran
veteran
Mesaje: 1144
Membru din: 04 Mar 2009, 12:16
Localitate: printre pietre
Contact:

Re: prohibitie 2014

Mesaj de boistean » 29 Ian 2014, 22:41

kingofbeasts scrie:a aparut de ceva vreme proiectul de ordin privind prohibitia in 2014 :
http://www.anpa.ro/images/stories/docum ... 014%20.pdf
in forma asta s-a terminat cu pescuitul la stiuca in prohibitia generala
n-am inteles de unde reiese asta? :roll:
principala diferenta pe care o vad in ceea ce priveste prohibitia la stiuca, fata de anul trecut, este disparitia, din nefericire, a paragrafului “pescuitul ştiucii se poate efectua numai cu folosirea echipamentelor de pescuit recreativ/sportiv şi a momelilor artificiale, cu eliberarea capturii în mediul acvatic natural”, pentru perioada de prohibitie generala.

sau n-am citit eu bine? :roll:

Avatar utilizator
lazarini
veteran
veteran
Mesaje: 1106
Membru din: 18 Mar 2005, 00:50
Localitate: Arad

Re: prohibitie 2014

Mesaj de lazarini » 29 Ian 2014, 22:43

miky scrie:
iovys scrie:Ce sa zic de pastrav atunci? Daca pana acum puteai pescui 4 luni jumate, acum se reduce la trei jumate.
Ajuta-ma sa inteleg cum socotesti tu perioada asta de 3 luni jumate ! :roll:
Mai ce chestie, nu-s eu fan pescuit de pastrav dar situatia mi se pare cam aiurea:

Pana acum aveam prohibitia generala pe de o parte iar pentru pastrav se spunea asa:
"Prin excepţie de la art. 1 (cel cu prohibitia generala) se interzice pescuitul comercial, recreativ/sportiv şi familial al speciilor de peşti şi al altor vieţuitoare acvatice, după cum urmează:.... " si urmau stiuca, pastravul si altii.

Acum avem astfel:
"Fara a aduce atingere prevederilor art.1(cel cu prohibitia generala) se interzice....." si aici urmeaza stiuca si pastravul

Eu de aici inteleg ca dispozitiile speciale referitoare la pastrav se completeaza cu cele privitoare la prohibitia generala, de unde concluzia ca pastravul este interzis pana la 30 mai, drept pentru care se pescuieste intre 01 iunie - 15 septembrie adica cele 3 luni jumate.

Avatar utilizator
lazarini
veteran
veteran
Mesaje: 1106
Membru din: 18 Mar 2005, 00:50
Localitate: Arad

Re: prohibitie 2014

Mesaj de lazarini » 29 Ian 2014, 22:46

boistean scrie:
kingofbeasts scrie:a aparut de ceva vreme proiectul de ordin privind prohibitia in 2014 :
http://www.anpa.ro/images/stories/docum ... 014%20.pdf
in forma asta s-a terminat cu pescuitul la stiuca in prohibitia generala
n-am inteles de unde reiese asta? :roll:
principala diferenta pe care o vad in ceea ce priveste prohibitia la stiuca, fata de anul trecut, este disparitia, din nefericire, a paragrafului “pescuitul ştiucii se poate efectua numai cu folosirea echipamentelor de pescuit recreativ/sportiv şi a momelilor artificiale, cu eliberarea capturii în mediul acvatic natural”, pentru perioada de prohibitie generala.

sau n-am citit eu bine? :roll:
Vezi raspunsul meu de mai sus, exact aceiasi poveste si cu stiuca. Nu-i vorba de o omisiune, ci pur si simplu in perioada prohibitiei generale este interzis inclusiv pescuitul la stiuca, dispozitiile referitoare la cele doua prohibitii (cea generala si cea speciala pentru stiuca) fiind complementare.

Avatar utilizator
boistean
veteran
veteran
Mesaje: 1144
Membru din: 04 Mar 2009, 12:16
Localitate: printre pietre
Contact:

Re: prohibitie 2014

Mesaj de boistean » 29 Ian 2014, 22:57

asa este, mea culpa, n-am citit cu atentie, mai ales ca m-am obisnuit cu legile date de baietii isteti prin metoda copy/paste, de pe un an pe altul...

Avatar utilizator
Tavi
veteran
veteran
Mesaje: 5834
Membru din: 22 Ian 2005, 17:13
Localitate: Sibiu

Re: prohibitie 2014

Mesaj de Tavi » 29 Ian 2014, 23:04

Adica in 1 aprilie se intra in prohibitia generala, in 30 aprilie se tremina prohibitia la pastrav ca sa inceapa din nou in 1 mai conform aliniatului 1???? Nu pot fi atat de idioti....
I count stuff all day at work, why would I do that when I am fishing?
Musca 13

Avatar utilizator
lazarini
veteran
veteran
Mesaje: 1106
Membru din: 18 Mar 2005, 00:50
Localitate: Arad

Re: prohibitie 2014

Mesaj de lazarini » 29 Ian 2014, 23:08

Tavi scrie:...Nu pot fi atat de idioti....
Esti sigur ca nu pot? :mrgreen: Eu am renuntat de mult sa pariez pe inteligenta lor.

Scrie răspuns