Pro si contra AGVPS Romania

Lista de discutii libera, pe teme de pescuit la rapitori sau aspecte colaterale.

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
vanatoruldepesti
veteran
veteran
Mesaje: 613
Membru din: 24 Sep 2004, 18:30

Pro si contra AGVPS Romania

Mesaj de vanatoruldepesti » 05 Mar 2006, 12:50

Deoarece parerile sunt impartite si dispersate pe diferite topicuri de pe raitori.ro si pe celelate site-uri, apelez la voi pentru a va exprima opiniile Pro si contra AGVPS Romania aici. Ar fi extraordinar daca fiecare membru al acestui site ar face acest lucru, evitand orice fel de polemica. Daca o sa considerati ca nu este nici o problema mentionarea asociatiei unde v-ati platit deja taxa de pescuit sportiv/recreativ, sau unde o veti plati, poate vom putea trage o concluzie prin prisma directiei spre care se indreapta majoritatea.
Eu consider ca monopolul, indiferent de domeniul in care exista, este daunator, alternativa fiind o chestiune democratica si benefica, cred ca AGVPS Romania nu poate gestiona pescuitul sportiv/recreativ si de nici un fel (rezultatul il vedem cu totii), nu imi place sa fiu obligat sa platesc bani catre o asociatie ce incerca sa se impuna prin mijloace staliniste, vreau sa dau o sansa si altor ONG-uri si, in consecinta, m-am inscris in asociatia PROFISH Valcea, unde este presedinte Dady Draghicescu.

Avatar utilizator
nelufish
junior
junior
Mesaje: 44
Membru din: 25 Ian 2006, 23:06
Localitate: Ploiesti

Mesaj de nelufish » 05 Mar 2006, 14:51

asa cum am mai spus sunt din ploiesti si taxa am platit-o pana acum cativa ani la ploiesti iar in ultimii ani la tulcea.
de anul asta - ce sunt sigur este ca n-o voi mai plati la ajvps.
unde in alta parte , nu stiu inca.
astept Ploiestiul, pentru ca in alt judet invecinat ar fi o problema - ar trebui sa fac drumuri ceva mai lungi si totusi mai sunt ceva pesti si pe la noi.
de ce nu ajvps,- pai cam ce avantaje mi-au creat pentru bani dati prin taxa achitata? daca as fi vazut macar ca da tare in braconaj tot ar fi fost ceva , dar nici macar atat.

woblerman
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 161
Membru din: 21 Mai 2005, 17:34
Localitate: stei

Mesaj de woblerman » 05 Mar 2006, 17:14

eu anul asta mi-am platit taxa la clubul pescarilor sportivi format in cadrul ajvps bihor - filiala oradea.
acest club s-a format prin despartirea financiara a pescarilor de vanatori, in cadrul filialei oradea (la baza a stat eterna poveste - transparenta, puterea de decizie, impartirea si gestionarea banilor).


desi acum locuiesc in bazinul beiusului si deci, cumva sunt "arondat" filialei beius a ajvps bihor, inca nu i-am vizitat sa-i intreb cum stau lucrurile la ei in ograda (si sa aflu si care mai e ograda lor...).

cand mi-am platit taxa am primit un cartonas pe care scrie permis de pescuit recreativ/sportiv, asociatia ajvps, cnafp, valabil in anul 2006, numele si prenumele si cnp-ul si de asemenea o chitanta ajvps bihor.

deocamdata am incredere in cei care conduc clubul, parca simt ca acestia sunt ceva mai aproape de pamant (adica de membri, de cei care platesc).

pe parcursul acestui an am sa observ cum functioneaza si alte asociatii de pescari (desi in bihor eu nu stiu daca sunt si altele) iar la finalul acestui an am sa trag concluziile.

Jean Scurtu

Mesaj de Jean Scurtu » 05 Mar 2006, 20:00

@woblerman,

In 1991 eu am reusit ,la dorinta pescarilor bihoreni,separarea pescarilor de vanatori ,cu gestiune separata dar din pacate datorita manevrelor fostilor comunisti majoritatea vanatori si cu ajutorul celui a carui alegere in funtia de secretar AGVPS am regizat-o in 1990 ( impreuna cu un alt pescar ,inginer silvic ca si mine),nu am putut face o separare totala ,Asociatia Pescarilor Bihoreni functionand in cadrul AJVPS BIHOR,eu fiind secretarul pescarilor pana la sfarsitul lunii aprilie cand ,fiind plecat in U.S.A. in vizita mi s-a desfacut contractul de munca(si le multumesc pt. asta ca am avut un motiv in plus sa raman aici).

Dupa ramanerea mea aici nu stiu ce s-a intamplat exact,dar le-a fost mai usor vanatorilor probabil sa revina la vechea forma eu nemaifiind pe "baricade" cu atat mai mult cu cat eu eram si membru in Comitetul pe tara al AGVPS.

Ce am realizat atunci a fost sa-l schimb din functia de secretar al AJVPS
pe Jiboteanu Gheorge silvicultor si el ce a terminat facultatea la cativa ani dupa mine ,secretar ce nu era nici vanator ,nici pescar venit in aceasta functie pe timpul impuscatului datorita relatiilor lui cu baietii cu ochi albastrii.
Culmea e ca acum am auzit ca e profesor de vanatore si salmonicultura la Facultatea de Silvicultura din Oradea!!!!(probabil ca la asa vremuri se potrivesc asa oameni).Nu stiu ce ar fii zis fostul meu profesor de vanatoare ALMASAN,vanator pasionat si profesor de nota 10, de profesorul nou de la Oradea dar imi pot inchipui.

Daca noul club al pescarilor din ORADEA e tot sub umbrela AJVPS ,nu e nimic nou sub soare si poate spre multumirea miilor de pescari din Bihor ar trebui acum cand sunt conditti mai prielnice sa faca ruptura definitiva cu AGVPS-ul,care nu a facut nimic ,sau aproape nimic pt. pescari,doar a profitat de banii pescarilor in favoarea potentatilor vremii respective.

Oricum tot respectul meu pentru pescarii ,in special oradeni,ce sunt cu mult ca medie peste media pescarilor din tara (ma refer in primul rand la finetea pescuitului dovedita si de numerosii campioni ai tarii si componenti ai echipelor nationale de pescuit stationar proveniti de-a lungul timpurilor din Oradea).

Jean Scurtu

Avatar utilizator
littlefish
junior
junior
Mesaje: 59
Membru din: 31 Aug 2005, 11:49
Localitate: Drobeta Turnu Severin

Mesaj de littlefish » 05 Mar 2006, 23:56

Daca imi spune cineva ce vor aduce nou aceste asociatii in viata mea de simplu pescar amator...sportiv...de weekend...cum vreti voi...sunt de acord.
Eu cred ca legislatia in domeniu trebuie schimbata in primul rand; in al doilea rand, oricum o taxa trebuie platita...si fondurile astfel stranse trebuie folosite in beneficiul naturii, mediului si apoi pentru pescari.
La noi in R.S.R. chestia cu mediul, ecologia se urla pe toate drumurile, e sublima dar lipseste cu desavarsire. Azi la o iesire pe malu' Dunarii de dezmortire...in dreapta la 20 m plase, stanga 20m plase... s-au verificat plasele de catre angajatii concesionarului...un strapazan de 25-30 cm..e bun sefu', e peste, nu prea mai e peste pe balta ca alta'data , se retine si asta ca asta e viata...etc..... ALLLLOOOOO! pai???!!!
Bun: ce face o noua asociatie aici? Cu ce ma ajuta pe mine, pe noi? Unde e buba? In legislatia existenta si data la misto, fara o implicare adevarata!
Daca totul pare sa mearga bine, cu siguranta ai omis ceva.

Avatar utilizator
miky
veteran
veteran
Mesaje: 1461
Membru din: 08 Iul 2005, 15:50
Localitate: sibiu

Mesaj de miky » 06 Mar 2006, 01:23

cineva zicea aici pe forum (adiwolf, intr-un alt topic):

"-nu sunt de acord cu existenta AGVPS
-nu sunt de acord cu obligativitatea apartenentei la o asociatie de pescari pt obtinerea permisului de pescuit
-nu sunt de acord cu aparitia vignietei care reprezinta o dubla impozitare sau suprataxa pe pescuit
-nu sunt de acord cu nici un fel de concesionare a apelor naturale
-sustin cu tarie aparitia permisului de pescuit unic pe tara
-sustin cu tarie eradicarea si combaterea braconajului sub orice forma ar fi el savarsit
-sustin cu tarie infintarea si dezvoltarea Inspectiei Piscicole pe regiuni"

asta e si parerea mea
AGVPS-ul are monopol pentru ca ii sta in putere sa conditioneze obtinerea permisului de obtinerea calitatii de membru.
daca i s-ar lua aceasta "jucarie" prin lege si-ar pierde orice influenta.(daca s-ar lua de tot nu sa se imparta acest drept la mai multe asociatii)
in fond taxa de pescuit este tot un impozit si ar fi in interesul statului sa si-l colecteze in aceeasi maniera in care o face si cu celelalte peste 400 de impozite si taxe pe care le percepe.
si ar fi si in interesul nostru sa nu mai depindem de tot felul de organizatii mai mult sau mai putin interesate sa puna mana pe o bucatica mai mica sau mai mare de "os"
la fel si cu concesionarea: apele sunt si trebuie sa fie ramana ale statului nu sa ajunga pe mana unora care numai sa le jupuiasca.
la ora actuala exista pagubiti, victime si beneficiari imorali, obscuri si fara merit
-pagubitii sunt: statul (pa care ma mir ca nu-l intereseaza) si noi pescarii
-victimele sunt pestii si apele noastre (ce s-a ales de ele)
-beneficiarii imorali si obscuri...stim toti...de ce sa-i mai pomenim ?
nu e suficient ca tu sa fii norocos...mai trebuie musai ca ceilalti sa nu fie !!!...
http://musca13.ro/home/

Avatar utilizator
miky
veteran
veteran
Mesaje: 1461
Membru din: 08 Iul 2005, 15:50
Localitate: sibiu

Mesaj de miky » 06 Mar 2006, 01:32

am uitat sa precizez inca nu mi-am platit permisul...probabil ca il voi plati in curand...indiferent unde voi fi constrans s-o fac, nu pentru ca as incuraja pe cineva anume, ci pentru ca imi place sa pescuiesc linistit fara sa ma uit cu frica in spate daca vine cineva...
nu ma voi inscrie in alta asociatie doar de dragul de "a ...muri capra AGVPS-ului"...
ca sa ma inscriu intr-o asociatie ar trebui sa-mi ofere intradevar ceva...ceva ce AGVPS-ul nu mi-a oferit niciodata... si tare mult mi-as dori sa o gasesc !
nu e suficient ca tu sa fii norocos...mai trebuie musai ca ceilalti sa nu fie !!!...
http://musca13.ro/home/

Jean Scurtu

Mesaj de Jean Scurtu » 06 Mar 2006, 07:21

Unde locuiesc eu nu trebuie sa faci parte dintr-o asociatie de pescari ca sa poti sa cumperi permis de pescuit ,nu exista prohibitie ,in schimb exista peste din belsug.......acoperit insa de apa si care pt. multi din pescarii platitori de pemise nu se prea lasa scos pe mal...

Dar nu uitati ca poate(nu sunt sigur)America e cu vreo suta de ani inaintea Romaniei si nici nu a avut posibilitatea sa guste din benefiiciile sistemului comunist.

Ce am incercat eu prin primul memoriu adresat conducerii AGVPS-ului in decembrie inainte de sfarsitul anului 1989 a fost sa cer ca de destinele pescarilor sa se ocupe PESCARII si ca atare pescarii sa se desparta de vanatori si sa-si aleaga conducerea din randul celor ce iubesc pescuitul nu functiile si care pot fii in masura sa creeze conditii mai decente pt. practicarea pescuitului sportiv.
Intr-o tara normala acest memoriu al meu ar trebui sa se gaseasca in arhivele AGVPS-ului si sa poate fii vazut de cei interesati oricand.
M-as mira sa existe aceasta posibilitate deoarece pe vremea aceea erau teroristi"ce trageau din toate poziitiile".....

Probabil ca sa se ajunga unde este America in problema pescuitului trebuiesc facuti niste pasi inainte si tocmai formarea acestor asociatii de pescari independenti de mastodontul numit AGVPS SUNT NISTE PASI INAINTE.
Cei din sistemul AGVPS nu vor lasa ciolanul de buna voie niciodata si singura modalitate legala de a fii contracarat este tocmai infiintarea acestor noi asociatii.

Nu uitati ca averea uriasa a AGVPS-ului s-a format mai mult din banii pescarilor ce erau mult mai multi la numar ca vanatorii,(ca pe vremea impuscatului nu prea se organizau multe vanatori cu strainii ),avere ce in cazul unei legislatii corecte ar trebui impartita proportional intre vanatori si pescari,deci o cota parte ar reveni si noilor asociatii independente.

Cineva se intreba ce ii va aduce lui aceste noi asociatii???Ii va aduce in primul rand la conducere oameni pasionati de pescuit si daca alegerea e bine facuta acestia vor face tot ce le va sta in putinta ca lucrurile sa se indrepte pe un fagas nou ,mai bun dar numai sprijiniti de ceilalti pescari.
Ma mir ca cel ce se intreba ce-i va aduce lui noile asociatii nu se intreaba in primul rand ce a facut AGVPS-ul pt. el pana acum.Daca e multumit cu ce a facut AGVPS-ul normal ca nu are rost sa caute o schinbare ,sa caute sa faca parte ditr-o asociatie de pescari independenta.
Incet ,incet se vor schimba si legile in Romania ,doar incercam sa intram ,daca se poate ,in randul tarilor cvivilizate unde in majoritatea, daca exista asociatii de pescari sunt separate de cele de vanatori cum e si normal de altfel.
Dar aceste legi nu se vor schimba daca oamenii nu vor schimbare,deci tot ei trebuie sa lupte pt. aceste schimbari.Se spunea pe vremea mea"o lupta-i viata,deci te lupta"!!! si poate ca abia acum aceasta lupta poate avea sorti de izbanda.
Presedintele AGVPS,marele vanator (facut vanator cum a fost facut si unii stiu aceasta) nu mai are puterea ce o avea inainte ,poate chiar ar urma sa suporte rigorile legilor dupa cate invarteli a facut...

Singurul presedinte al AGVPS-ului ce mi-a lasat o impresie placuta(eram doar in comitetul pe tara al AGVPS.-ului) a fost un om al vechiului regim ,un diplomat de cariera, fostul traducator al impuscatului,Sergiu Celac un om fin cu o tinuta diferita fata de ingamfarea celor ce au urmat pe acest post,un om ce si in aceasta postura si-a dovedit clasa.

E normal ca permisul de pescuit sa fie valabil pe toate apele naturale ale Romaniei cum e normal sa ai acees pe ape particulare(daca exista asa ceva)numai cu acceptiunea si conditiile impuse de propietar.

Aici in Texas pemisul de pescuit pt. ape dulci si sarate,ce costa $30/an imi permite sa pescuiesc in toate apele naturale ale statului ,singura conditionare este respectarea celor legiferate legate de pescuit.

Daca pescarii isi pun intrebarea "ce rost are infiintarea asociatiilor numai de pescari ?" inseamna ca ei sunt multumiti de situatia actuala si de cei ce se ocupa de pescuit si atunci nu are rost sa mai discutam.
Dar daca nu sunt multumiti trebuie sa incerce schimbarea ,deci asociera in asociatii de pescari independente de AGVPS(AGVPS care fiti linistiti vor trage cu dintii sa nu moara "capra "lor)

Concurenta a stat intotdeauna la baza progresului deci ar fii bine sa existe aceasta concurenta si e normal sa reziste asociatiile care intradevar reusesc sa imbunatateasca conditiile pt. pescuitul de placere si pt. pescuitul de competitie.

Se spune: "cui e frica de apa nu mananca peste",dar la fel se poate spune ca daca ti-e frica de nou vei fii scalvul trecutului,trecut ce nu mai poate fii schimbat.Pt. mine neputand schimba trecutul mi-am schimbat viitorul si sunt bucuros ca am avut aceasta posibilitate ce nu a suras multora dintre voi.

Brucan spunea dupa "involutie" ca poporului roman ii trebuie 20 de ani ca sa faca schimbari majore si imi pare rau ca desi poporul roman nu e format din "stupid people",ii va trebui probabil mai mult de 20 de ani sa se trezeasca si sa-si imbunatateasca soarta,daca continua in acest fel si in acest ritm.

Intrebati-va de ce in vest si sa nu mergem departe sa zicem in Ungaria situatia este cu totul alta,atitudinea pescarior mult mai civilizata,de ce la ei se poate si la noi nu.De ce situatia pescuitului in Slovenia,Cehia,Slovacia,ca sa enumar doar cateva tari care au beneficiat si ele in mare parte de bunastarea comunismului ca si noi,e cu totul alta si nu mai rea ci mai buna.

Fratii mei pescari ,e timpul sa va treziti ,sa va uniti si sa faceti ceva pt. voi si pt. copii vostrii si nu numai in pescuit.Imi pare rau ca situatia in Romania este cum este si ma doare chiar daca eu nu mai traiesc acolo(ca am mancat destul salam cu soia ca sa nu pot uita....).

Daca insa va place "dolce far niente"suportati consecintele sau taiati capul celor ce vor schimbari...

Jean Scurtu

woblerman
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 161
Membru din: 21 Mai 2005, 17:34
Localitate: stei

Mesaj de woblerman » 06 Mar 2006, 08:41

eu sustin ideea unui permis unic pe tara, valabil, evident in apele publice. in cele private, ma rog, taxa.

permisul unic sa fie eliberat de cnafp sau anfp sau cum naiba mai sunt botezate institutiile astea.

in diferitele zone ale judetului sa fie echipe de paza si control formate din oameni ai institutiei care elibereaza permisul unic si din pescari din diverse asociatii de pescari din judetul respectiv.
sigur, chestiunea asta - cine, cum face paza - trebuie reglementata intre asociatiile de pescari din judetul respectiv. la masa discutiilor, fara monopol.

si, sigur, pescarii sa aibe cate asociatii doresc, insa nici una cu drept de monopol, cu drept de a da permise, de a gestiona resurse naturale.

un procent semnificativ din banii stransi pe permise sa se intoarca la asociatiile de pescari (platitori!). in felul asata isi vor plati oamenii care fac paza si control si alte cheltuieli curente ale asociatiei. inclusiv pentru evenimente si diverse activitati. totul in limitele legii!

Avatar utilizator
tudor_skip
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 19
Membru din: 01 Feb 2005, 15:14
Localitate: IASI

Respectarea legii

Mesaj de tudor_skip » 06 Mar 2006, 09:20

Salutare, Pescari!

Ca pozitie referitor la topic ma declar si eu pentru taxa unica, permisul unic si valabilitatea acestuia pentru toata tara.

Nu am nimic impotriva asociatiilor nou infiintate, chiar ma bucura astfel de initiative, dar stau si ma intreb ce impact pot avea acestea in conditiile in care cei care sunt responsabili de protectia apelor naturale sunt de multe ori unii din cei mai mari devalizatori ai acestora. Cum va putea oare entuziasmul sa invinga kilometrii de plase aflate sub obladuirea celor care ar trebui sa ocroteasca natura? Cred ca noile asociatii vor avea de dus o munca grea, consumatoare de timp, nervi si multi bani ca sa schimbe ceva.

Parerea mea este ca si legislatia in vigoare, buna, rea, asa cum este, ar duce la o imbunatatire a situatiei DACA AR FI RESPECTATA.

Asa ca ar trebui sa ne gandim mai putin la controverse de genul cu sau fara AGVPS si mai mult la ce s-ar putea face pentru a se respecta LEGEA.

Scrie răspuns