prinsi in offside in prohibitie

Lista de discutii libera, pe teme de pescuit la rapitori sau aspecte colaterale.

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Avatar utilizator
adiwolf
veteran
veteran
Mesaje: 4617
Membru din: 14 Ian 2006, 16:32
Localitate: Rm.Valcea

Re: intrebare ,intrebatoare..

Mesaj de adiwolf » 18 Apr 2010, 18:51

laurentiucat scrie:..........
Art.5 (1) - Se interzice pescuitul comercial,recreativ/sportivşi familial a speciilor de peşti, după cum urmează:
a) ştiuca, pe o durata de 59 de zile, �n perioada 1februarie - 31 martie;
aci zice la gramada de pescuit..deci e permis pescuitul la stiuca si la comercial cu plase conform legislatiei in vigoare.. :lol:
asta e bine pt tine anul asta, asai?? doar esti pescar profesionist :wink:

rine
veteran
veteran
Mesaje: 2819
Membru din: 25 Apr 2009, 21:29

Mesaj de rine » 18 Apr 2010, 19:18

nu conteaza.profesionistii adevarati nu se risca sa bage plase.nu exista plasa care sa fie specifica pentru stiuca,prinde orice .la un control au pus-o :x

laurentiucat
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 185
Membru din: 29 Aug 2006, 17:13

zici tu!?

Mesaj de laurentiucat » 18 Apr 2010, 19:41

zici tu?uite ce zice in ordin!
Art. 8. - (1) Caracteristicile tehnice, conditiile de folosire a uneltelor si metodelor de pescuit comercial sunt cele prevazute in Ordinul ministrului agriculturii si dezvoltarii rurale nr. 449/2008 privind caracteristicile tehnice, conditiile de folosire a uneltelor admise la pescuitul comercial si metodele de pescuit comercial in apele maritime si continentale.nu exista plasa speciala decat ptr oblete,scrumbie si calcan.restu sunt universale.nu mai zic ca se pot folosi si vintire..in ce priveste celelalte specii,legea pedepseste retinerea nu captura..
Toti pescarii ajung in Rai...

laurentiucat
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 185
Membru din: 29 Aug 2006, 17:13

si amator si profesionist

Mesaj de laurentiucat » 18 Apr 2010, 19:49

1.ideea e,ca e o lege facuta cu copy/paste.
2.ordinul cu plasele e facut si el fara cap,e voie sa dai cu plase cu latura intre 40-60 mm.care captureaza dimensiuni sub lege.pestii mari care ar trebui capturati,nu-i poti captura si nimeni dintre pescarii saraci nu da drumul la pestele mic.cu speranta iluzorie de a proteja sturionii se distrug speciile indigene.
3.nu stiu daca sa ma bucur de aceasta prevedere privind pescuitul la stiuca,dar..daca stai si te gandesti ca toti amaratii de pescari vor iesi pe apa,va duce la un mare scandal,plus ca cei cu speciale de la institutul de la galati,o vor lua in mana..ptr ca vor trebui sa stea la rand sa dea la peste si sa nu-si mai amortizeze cadourile.. :lol:
Toti pescarii ajung in Rai...

danone
veteran
veteran
Mesaje: 901
Membru din: 19 Mai 2006, 13:04
Localitate: Cluj si Belis

Mesaj de danone » 19 Apr 2010, 08:30

Ieri am fost pe Belis-Cluj spre Ciurtuci. Mai mult in plimbare cu familia la un gratar. Un echipaj de politie impreuna cu un padurar, oprea la fiecare parcare, unde stationau masini si coborau pana la lac sa faca controale. Am vazut chiar cum l-au controlat pe un tip care era cu batul in apa. Nu am auzit ce i-au zis,pentru ca era la ceva distanta de mine, insa fapt cert ca dupa 5 minute si-a adunat bagajul si a plecat. Si eu am avut lanseta si am vrut sa testez niste voblere, dar nu am mai desfacut-o. M-am bucurat ca totusi se mai intreprind si astfel de initiative.

Avatar utilizator
ULK
veteran
veteran
Mesaje: 4163
Membru din: 26 Sep 2009, 23:41
Localitate: Cluj Napoca

Mesaj de ULK » 19 Apr 2010, 08:46

Eu l-am prins direct in offside "controlu" :shock: :cry: :twisted: ..am mers pe un lac salbatic care cica mai tine ceva stiuca ..pe cine credeti ca am zarit dand cu airci cu nspe bete? Pe omu' care facea controale mai demult... :!: :!: :!: Am mers direct la el si am intrebat cum e cu pescuitul? Raspunsul: "Eu sunt responsabil de lacul acesta dar se poate pescui..binenteles sportiv..nu cu plase si din astea"...!!! Se vedea pe el ca se simtea cu musca pe caciula...chiar mi-a oferit loc langa el!!!..Nu stiind cine sunt si cine pot fi eu.

Balta era plin de mamaligari toata ziua..cot la cot cu el...eu dadeam doar la artificiale...fara rezultat binenteles. Langa mine si in fata controlului a prins unu un biban baban :)...avea juma de kil lejer...direct in juvelnic..no problem...langa altii de 10 cm!!!...tot in juvelnic..NO COMMENT :(

Avatar utilizator
catalin66
veteran
veteran
Mesaje: 835
Membru din: 31 Mar 2008, 17:03
Localitate: Galati

Mesaj de catalin66 » 19 Apr 2010, 13:05

Binenteles ca si treaba asta se face cu curu .

Am vazut si eu controale pe Siret . Cu mare tam -tam , cu filmari bla,bla ....

Si toate astea la niste pensionari simpli cu un bat de undita .

De tot rasul . Astia si alti unditari sunt inamicii numarul unu .

Baietii cu spate trag la greu cu plasele , doar e sezonul scrumbiei . :wink:

Avatar utilizator
draqdevil
veteran
veteran
Mesaje: 2178
Membru din: 06 Mar 2007, 12:59
Localitate: Pe Ape
Contact:

Mesaj de draqdevil » 19 Apr 2010, 13:35

Nu am auzit pe nimeni sa fi auzit de vreun control in GJ,oare asa sa fie?A fost cineva controlat?

Mihai_67
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 8
Membru din: 18 Aug 2009, 09:33
Localitate: Gorj

Mesaj de Mihai_67 » 19 Apr 2010, 14:19

Eu pescuiesc de pe timpu lui ceasca pe Olt,Dunare in afara de Dunare unde te controleaza Politia de Frontiera de permis si viza nu te intreaba ce prinz cat prinz cu ce prinzi,,,daca intrebi de cei cu plase raspunsul este sec pe apa nu este treaba lor :shock: :shock: :headbash:

BygDaddy
senior
senior
Mesaje: 455
Membru din: 16 Mai 2007, 12:04
Localitate: Gera/Thuringen

Mesaj de BygDaddy » 19 Apr 2010, 14:42

pe apele de frontiera nu e treaba politiei de frontiera ce se intampla? ori te-au mintit ori nu au avut chef sa stea de vorba cu tine.pai atunci cine controleaza acele ape? imi cumpar si eu unb slep si incep sa cultiv marijuana pe el :twisted:
L-ati dat jos pe Ceausescu acu il vreti pe Gigi Becali!!!!

Scrie răspuns