Poiect de ordin restrictiv - Delta Dunarii

Lista de discutii libera, pe teme de pescuit la rapitori sau aspecte colaterale.

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Adi G
veteran
veteran
Mesaje: 2190
Membru din: 21 Sep 2010, 13:44
Localitate: Malu Garlei

Mesaj de Adi G » 29 Apr 2011, 11:29

melculbeat scrie:poate ne-om vedea prin delta...si o sa am ocazia sa-ti arat despre ce vb. am fost martor la destule evenimente in delta, dar in niciunul implicat. dar tare as vrea sa vad o pneumatica cu 2,5 cai traversind sulina la crisan, eventual cind e activitate maxima pe brat :wink:
heheheeee, io oricum nu m-as incumeta cu o barca pneumatica pe dunare, nici in delta, nici in alta parte. cu jucarii de 2 - 3cp, nu-tzi mai povestesc.... am vazut si am auzit prea multe...

rine
veteran
veteran
Mesaje: 2819
Membru din: 25 Apr 2009, 21:29

Mesaj de rine » 29 Apr 2011, 11:50

...autoritatile nu-si fac treaba..in sus..nu-si fac treba in jos..

la ce flux si circulatie e acum in Delta si ca sa tina efient sub control navigatia, ar trebuia ca autoritatile sa aiba macar cateva sute de ambarcatiuni , binenteles dotate cu motoare farte puternice, adica exact ce nu trebuie .

dar cu noi cum ramane..noi astia care ne urcam in barci cu baxurile de bere?
parca mai bine se conduce o barca cu o mana pe volan sau pe maneta si-n cealalta o bere nu? si dupa prima parca avem si putin mai mult curaj sa-i dam o "talpa" ca nah deabea am ajuns ,deabea am inceput. multi i-am vazut navigand "rupti". stiu . eu si cei din grupul meu nu. nu fac nici loc in copaie scapand de "morti". altii...
pai noi " ne scoatem parleala" cand luam cate un radar de la" rutiera" de au ajuns aia sa le puna in "cascada"
ce-ar fi acolo?de fapt, am uitat ca suntem Romani.

legile astea idioate sunt rezultatul felului nostru de a fi .

melculbeat
veteran
veteran
Mesaje: 994
Membru din: 08 Mar 2006, 00:59

Mesaj de melculbeat » 29 Apr 2011, 12:20

legile astea idioate sunt rezultatul felului nostru de a fi .[/quote]


excelent punctat! :wink:
cit despre capacitatea autoritatilor de control, daca vrei sa faci o paralela si cu circulatia rutiera...vezi cite masini are politia rutiera in toata tara si vezi cite masini circula in romania. eu zic ca ar fi foarte simplu in delta, daca s-ar face 50 de puncte fixe de control in zone studiate si s-ar trinti amenzi ca la balamuc. sa vezi cum s-ar linisti localnicii si turistii :wink:
in 1923/ s-a nascut un mit/ nu existau stelishti shi nici catzei/ dar exista Rapid

Ovidiu MS
junior
junior
Mesaje: 58
Membru din: 20 Feb 2009, 19:44
Localitate: Sighisoara MS

Mesaj de Ovidiu MS » 29 Apr 2011, 15:07

Cu siguranta nu se va intampla interzicerea motoarelor mai mari de 20 cp in delta!Statul ar pierde milioane de euro anulal numai din tva ul platit dupa ambarcatiuni si motoare! Sincer mi se pare absurd toata povestea asta,insa sunt cu total de acord cu limitarea de viteza pe anumite canale si verificarea cu alcooltester a conducatorilor de ambarcatiune de orice tip!

Avatar utilizator
wilddanube
veteran
veteran
Mesaje: 1255
Membru din: 04 Aug 2004, 09:57
Localitate: Delta Dunarii
Contact:

Mesaj de wilddanube » 29 Apr 2011, 17:43

Astazi, de unul singur, din zona Sachalin, am strans un sac de rafie plin cu gunoaie. Am adunat cutii de bere vechi de anul trecut, sticle vechi de 2 ani cred, plastice si pet-uri . Si ma intrebam :
- daca vine organul de control ma amendeaza ca am acostat la loc nesemnalizat sau ma premiaza pentru ceea ce fac ( si ar trebui sa facem fiecare dintre noi )
www.wilddanube.ro

Dan Alexe
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 295
Membru din: 05 Iul 2007, 02:17
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Dan Alexe » 29 Apr 2011, 19:45

@wilddanube
Raspunsul este evident: Te sanctioneaza! In legislatie adunatul de gunoaie nu exista.
Situatia asta cu adunatul gunoaielor nu mi se pare in regula. Atit timp cit cei care arunca nu sunt sanctionati drastic, DRASTIC am spus, a aduna gunoaie inseamna doar sa le oferi un loc curat in care sa vina si sa faca din nou mizerie. Cind nesimtirea e fara margini, cum e in Romania, e nevoie de un ciomag sanatos pentru a face educatie. Numai cu filozofia nu merge.
Stiu ca nu iti vine sa treci pe linga un gunoi si sa il lasi acolo dar, din pacate nu asta e solutia. Asa cred eu.

radu st
junior
junior
Mesaje: 76
Membru din: 28 Sep 2004, 12:52
Localitate: Bucuresti

proiect

Mesaj de radu st » 03 Mai 2011, 13:18

Pe site-ul ARBDD s-a publicat o noua forma a proiectului de ordin

http://www.ddbra.ro/mediatizari.php

http://www.ddbra.ro/mediatizari/Forma_f ... 202011.pdf

Art. 7 nu mai prevede limita de 15kw pentru puterea motorului, ci doar o limita de viteza de 30 km/h

Avatar utilizator
crysst
veteran
veteran
Mesaje: 1296
Membru din: 04 Sep 2006, 17:37

Mesaj de crysst » 03 Mai 2011, 19:10

Keiler scrie:@Nemernic, fiecare dintre noi a reactionat virulent la postarea celuilalt, mai intai tu, apoi eu. Nu cred insa ca-i cazul sa continuam, caci noua nu ne foloseste. Foloseste doar celor care-si freaca de obicei mainile de bucurie cand vad o astfel de comunitate dezbinata si pusa pe cearta. Si stiti la cine ma refer.
Vad aici multe opinii, n-am crezut ca starnesc asa o discutie, deci se pare ca problema este de interes larg.
Mi s-a parut foarte interesanta si opinia unui localnic.
Ovidiu, nu te mai baga in seama cu Nemernic...e ciudat rau baiatu, un frustrat de 1.50m cu gura mare. Daca vrei mai multe detalii iti zic pe PM.
Scuze pt OFF.

Keiler
junior
junior
Mesaje: 50
Membru din: 22 Mai 2008, 15:00
Localitate: Brasov

Mesaj de Keiler » 06 Mai 2011, 08:34

Sorine, mersi de sfat, dar nu ma iau in gura cu nimeni.
Si eu l-am jignit, probabil, si poate ca si eu am ajuns frustrat, de tara in care traiesc, de cei care fac legi tampite, de mizeria morala in care traim si care are tendinta sa ne corupa si pe noi, de multe altele. Probabil ca am ajuns un popor frustrat care nu se va face bine niciodata.
Tocmai mi-a luat permisul o jigodie cu cascheta alba pe baza unui articol din regulament de care el nu a aflat ca s-a modificat de vreo 4 ani. Acum eu trebuie sa-mi cheltuiesc timpul, banii si nervii ca sa-i contest procesul verbal, dar vreau sa-l dau si in judecata si sa-i cer daune civile.

De fapt cred ca-s frustrat pentru ca n-am timp sa ma duc la pescuit. :lol: :lol: :lol: E mai rau decat daca esti nefu*ut. :lol: :lol: :lol:

Avatar utilizator
crysst
veteran
veteran
Mesaje: 1296
Membru din: 04 Sep 2006, 17:37

Mesaj de crysst » 06 Mai 2011, 09:00

nu imi zice de militieni, eu tocmai mi-am primit armele inapoi.....ce circ am avut cu militienii....cutitele tot nu le-am luat ca sutisera baietii 4 din ele si pana se lamureste ce si cum le las la ei, plus ca nu vor sa imi dea Eotech-ul, le-am facut plangere la procuratura...acum astept raspuns....
Cat despre motor sa fim si ontopic...sunt 100% de partea ta...am si eu un motor de 35 de cai si chiar intentionez sa ajung in delta daca nu anul asta macar la anu.

Scrie răspuns