Poiect de ordin restrictiv - Delta Dunarii

Lista de discutii libera, pe teme de pescuit la rapitori sau aspecte colaterale.

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
fishville
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 3
Membru din: 08 Noi 2010, 18:20

Mesaj de fishville » 28 Apr 2011, 18:45

Buna ziua,

Intru foarte rar pe forum, dar acest subiect mi-a atras atentia.
Dupa cum bine stim Delta Dunarii este REZERVATIE A BIOSFEREI si este inclusa in Patrimoniul Mondial UNESCO (din 1991). Totodata, in interiorul Deltei exista zone protejate total.
Este firesc sa existe astfel de restrictii, singura problema este ca acestea vin mult prea tarziu. Restrictiile trebuiau puse imediat dupa 1989. Astfel, acest fapt ar fi fost acum acceptat de toata lumea, inclusiv persoanele care au investit sume mari in barci de putere(la care probabil platesc rate si acum le dispare utilitatea) sau detin afaceri in Delta Dunarii.
Ii inteleg pe cei care se considera victime colaterale(printre care si eu), acestia respectand natura si pe ceilalti iubitori de natura.Insa, pot sa va spun ca in cei peste 15 ani de mers constant in Delta, am constat ca pe masura ce a crescut numarul si puterea ambarcatiunilor, a scazut calitatea oamenilor, majoritatea confundand Delta cu statiunile de pe litoral. Obicei preluat si de localnici.
Presupun ca s-a ales puterea de 15Kw deoarece ambarcatiunile care au motoare sub aceasta putere nu se inmatriculeaza.
In trecut am avut o barca cu motor sub 15 Kw si acoperam suficient de bine zona Deltei. Singurul motiv pentru care am schimbat-o cu una mai puternica fiind dorinta de confort. Voi reveni la o ambarcatiune de putere mai mica, pentru a intra pe canale.
Ce m-a deranjat in unele posturi, a fost faptul ca exista colistasi care ii desconsidera pe cei care nu detin ambarcatiuni de putere.
Am un foarte bun prieten care este profesor universitar(apreciat inclusiv la universitati de presigiu din lume) care detine o ambarcatiune cu motor sub 15Kw. Credeti ca este frustat, neispravit, etc. doar pentru simplu motiv ca nu are o ambarcatiune cu Mercruiser de 1000 Kw ???
Am mai observat ca exista persoane care argumenteaza ca se braconeaza. Asa este din pacate, dar impotriva braconajului exista legi. Ca nu sunt puse in aplicare este cu totul o alta poveste.
Daca sunteti iubitori de natura, actionati altfel. Spre exemplu, anuntati autoritatile cand observati braconieri. Totodata, filmati ilegalitatile la care sunteti martori. Daca autoritatile nu iau masuri, faceti inregistrarile publice.
Eu sunt unul dintre cei care inteleg ca doar prin astfel de legi putem sa pastram nautura. Din punctul meu de vedere aceasta lege este o dovada de progres.

Adynezu
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 2
Membru din: 27 Apr 2011, 18:20

Mesaj de Adynezu » 28 Apr 2011, 20:34

fishville scrie:Buna ziua,
In trecut am avut o barca cu motor sub 15 Kw si acoperam suficient de bine zona Deltei. Singurul motiv pentru care am schimbat-o cu una mai puternica fiind dorinta de confort.de progres.
Atunci te rog frumos, zi-mi cam cat timp crezi ca-mi ia un drum Sulina - Periprava pentru a-mi vedea parintii? Intr-o zi, voi petrece oare mai mult timp pe drum decat la sat?

Iar cu valurile nu mai spun, 90% din barci fac valuri mult mai mici cand merg cu peste 25-30 km/h

Iar poluarea. Pai motorul meu de 50 de cai care are toate stelele posibile referitoare la noxe polueaza mai mult decat unul vechi de 20 de ani, sub 20 cai?

Asta ca sa nu zic ca in Sulina sunt aduse saptamanal tot felul de autoturisme (adica harburi), la mana a 2-a, vechi de Dumnezeu stie cand, care circula fix paralel cu canalului Sulina - Sf Gheorghe, sau cu canalul Cardon. Pai alea fac cat 100 de motoare de barca de peste 15 kw.

Este o lege facuta fara MINTE, cu gauri imense, chiar nu am cuvinte s-o cataloghez

PS: Repet, sunt total de acord cu restrictiile pe anumite zone, cum ar fi Lacul Rosu (unde sunt colonii de pelicani), sau canalele acelea intortocheate, late de max 10 m, cu o vegetatie superba, dar eu cred ca este absolut necesar scoaterea unor canale strict de legatura, cum ar fi: Sulina - Sf. Gheorghe, Cardon, Musura, Crisan - Caraorman, Sfistofca. Acestea fac legatura practic intre localitati. Si cum majoritatea locuitorilor au motoare peste 20 de cai, aceasta lege este una care ne loveste pe noi, locuitorii deltei. Nu era de ajuns viata de c***t pe care o ducem aici, mai tre sa vina si o lege dinasta sa ne faca pe toti sa stam incuiati in case... Pai maine - poimaine moare taicameu, eu cum naiba ajung la sat? Sincer, nici acum nu-mi vine sa cred in ce tara traiesc...

melculbeat
veteran
veteran
Mesaje: 994
Membru din: 08 Mar 2006, 00:59

Mesaj de melculbeat » 28 Apr 2011, 20:54

este o lege timpita, dar care are suportul inconstient al multor frustrati.
in fiecare zi sint recunoscator ca am avut posibilitatea sa merg in delta ani la rind, in fiecare saptamina...asta pina in 2010. mi-as fi dorit sa-mi fac si o casuta in delta, dar nu a fost sa fie. oare asta sa ma faca sa militez pentru darimarea caselor construite dupa revolutie in delta, doar pentru ca nu am reusit si eu? astept sugestii...stimati sustinatori ai acestei legi.
cam asta e romanul. se lasa condus de impulsuri de moment si e in stare sa distruga tot ce lui ii lipseste. de asta si sintem unde sintem in acest moment. sa ma scuze cei care au argumente pertinente pentru sustinerea acestei legi...ma repet, nu vreau sa generalizez.
in 1923/ s-a nascut un mit/ nu existau stelishti shi nici catzei/ dar exista Rapid

Avatar utilizator
ranga
veteran
veteran
Mesaje: 2578
Membru din: 17 Aug 2010, 11:57

Mesaj de ranga » 28 Apr 2011, 21:11

Si mie imi place muntele si cataratul , dar nu mi-am facut casa la Omu si nici nu sunt invidios pe cei de la statia meteorologica . O singura data am urcat cu motorul la babele si mi-am furat amenda de la jandarmii montani . Acum circula gipanele ca pe dn1 , fara jena . Evident , de vina sunt autoritatile .
Cu Delta este cam la fel . Este adevarat ca exista cateva prostii prin lege , ca de exemplu interzicerea circulatiei pe canalele mari . Eu atat as lasa "liber" peste 20 . In rest inchis .
Oricum nu va respecta mai nimeni restrictiile , e doar o lege si trebuie incalcata.

melculbeat
veteran
veteran
Mesaje: 994
Membru din: 08 Mar 2006, 00:59

Mesaj de melculbeat » 28 Apr 2011, 21:30

cu un motor mare si bun simt, poti sa mergi si la ghionder...daca situatia o cere si nu vrei sa deranjezi. dar cu un motor mic, nu poti rezolva o urgenta...sa zicem una medicala.
in 1923/ s-a nascut un mit/ nu existau stelishti shi nici catzei/ dar exista Rapid

Adi G
veteran
veteran
Mesaje: 2190
Membru din: 21 Sep 2010, 13:44
Localitate: Malu Garlei

Mesaj de Adi G » 28 Apr 2011, 23:28

melculbeat scrie:cu un motor mare si bun simt, poti sa mergi si la ghionder...
problema e ca tu esti probabil singurul cu motor mare si bun simtz.... autoeducarea si educarea prin exemplu, sunt niste chestii inca utopice pentru romanica, trist dar adevarat. cocalarul de rand se imbata si mana prin delta cu motorul lui jmecher de saijdemii de cai ca andrii popa-n valea seaca, nu-i pasa de nimic! ce pasari, ce animale, cuiburi pe maluri, altzi pescari... pe el il doare-n plex... cum dreaq sa-i opresti pe astia???
totusi trebuie sa existe exceptzii, binentzeles, politzia, salvarea, garda de mediu, localnici... stiu io? dar parerea mea este ca trebuie inceput undeva, mai bine tarziu decat niciodata.

melculbeat
veteran
veteran
Mesaje: 994
Membru din: 08 Mar 2006, 00:59

Mesaj de melculbeat » 29 Apr 2011, 07:35

poate ca am bun simt, poate ca nu...nu e o virtute asta. dar garantat nu sint singurul. stiu ca pt cei care nu au au o barca cu motor mediu sau mare e usor sa generalizeze si sa zica ca toti aia cu motoare peste 20 de caluti sint niste tarani care nu respecta nimic. nu e chiar asa.
si sa va mai zic ceva...cel mai mare deranj pentru alte ambarcatiuni il fac cei de la ambulanta, controlul navigatiei, politia de frontiera...cine e umblat prin delta stie ce vb. am avut chiar si un amic care acum se odihneste vesnic, barca fiindu-i rasturnata de valurile facute de o ambulanta.
si inca ceva...daca ar fi dupa mine, as interzice accesul in delta si pe bratele dunarii cu pneumatice fara motor sau cu motor mai mic de 5 cai. de ce? simplu...ca in vreo 15 ani de batut delta am vazut destui idioti care au incercat sa traverseze dunarea cu pneumatica la visle trezindu-se luati de curenti si fara niciun control. ma intreb daca i-ar fi evitat vreun pasager, catamaran sau ambulanta. va zic eu, NU. la fel, am tras pe cineva cu pneumatica si motor de 2,5 care ramasese prins in vegetatie de nu mai vedea nicio iesire.
in 1923/ s-a nascut un mit/ nu existau stelishti shi nici catzei/ dar exista Rapid

ANDREI RIGA
veteran
veteran
Mesaje: 1651
Membru din: 05 Oct 2006, 11:40
Contact:

Mesaj de ANDREI RIGA » 29 Apr 2011, 08:30

Stai linistit, lipsa de bun simt este la fel de raspandita ca si prostia crunta! Te poti sui intr-un copac care vine plutind pe curent si cu 2cp si cu 40 cp.

Lucrul normal si civilizat care trebuie facut este sa stabilesti niste reguli de circulatie si acces si sa ai grija sa fie respectate la sange. Ei bine , nu! In Romania iti iei masuri sa nu ai ce sa supraveghezi, asa ca interzici accesul !

melculbeat
veteran
veteran
Mesaje: 994
Membru din: 08 Mar 2006, 00:59

Mesaj de melculbeat » 29 Apr 2011, 08:54

cum am mai zis, regulamentul de navigatie exista. el are specificatii clare chiar si pt canalele din delta. doar ca cei care nu viseaza la mai mult de 5 cp si care acum fac scandal nu au de unde sa stie acest aspect. si da, daca ar exista respect fata de lege si autoritatile si-ar face treaba...nu ar mai fi nevoie de inca o lege care sa restrictioneze. cit despre reactia majoritatii, e normala. asa s-a intimplat si in '47 cind aia mai pricopsiti erau chiaburi si toti sarantocii erau plin de ura si frustrari. moarte chiaburilor!
in 1923/ s-a nascut un mit/ nu existau stelishti shi nici catzei/ dar exista Rapid

charly 33
senior
senior
Mesaje: 455
Membru din: 30 Iun 2008, 19:29
Localitate: Bucuresti

Mesaj de charly 33 » 29 Apr 2011, 09:16

Poza asta e facuta cumva in bucataria vilei tale de bogatas? :D
http://www.rapitori.ro/forum/album_page.php?pic_id=5908

Scrie răspuns