Poiect de ordin restrictiv - Delta Dunarii

Lista de discutii libera, pe teme de pescuit la rapitori sau aspecte colaterale.

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
rine
veteran
veteran
Mesaje: 2819
Membru din: 25 Apr 2009, 21:29

Mesaj de rine » 28 Apr 2011, 00:39

Adi G scrie:
... eu nu mai zic nimic.

mersi!

Adi G
veteran
veteran
Mesaje: 2190
Membru din: 21 Sep 2010, 13:44
Localitate: Malu Garlei

Mesaj de Adi G » 28 Apr 2011, 00:43

rine scrie:
Adi G scrie:
... eu nu mai zic nimic.

mersi!
cu placere! :wink: am sa incerc sa ma abtzin pana la urmatoarea perla. :lol:

rine
veteran
veteran
Mesaje: 2819
Membru din: 25 Apr 2009, 21:29

Mesaj de rine » 28 Apr 2011, 00:55

@ADI-G ai mp.

melculbeat
veteran
veteran
Mesaje: 994
Membru din: 08 Mar 2006, 00:59

Mesaj de melculbeat » 28 Apr 2011, 11:11

cititnd cu atentie topicul...am gasit o singura postare pertinenta. cred ca marea problema este lipsa bunului simt si a minimei culturi nautice. eu cu 40 de caluti ai mei, in glisaj, fac infinit mai putine valuri decit unul care vine cu 5 cp si ii pune pe cine stie ce nametenie de barca, eventual o mai si incarca la capacitate.
pe uzlina, e o chestie f interesanta. daca trec in glisaj, deci cu valuri insesizabile, toti detinatorii de pensiuni incep si injura si urla ca apucatii ca le darim malurile. daca trec in 2000 de ture, deci viteza mica si valuri de catamaran, toata lumea e multumita.
alt aspect e cuprins si in regulamentul de navigatie si ar trebui sa fie si de bun simt...reducerea vitezei la intilnirea cu alte ambarcatiuni. desi mereu am incetinit, nu am degete la o mina sa-i numar pe cei care au facut la fel, indiferent ca sint localnici sau turisti.
desi pot parea subiectiv, mi se pare o timpenie restrictionarea motoarelor. sint multe alte cauze care au dus la degradarea deltei...de la nesimtirea turistilor, nepasarea autoritatilor, complicitatea localnicilor, preluarea proastelor obiceiuri urbane de catre tinerii localnici (eu am barca cea mai mare si gagica cea mai tare).
in 1923/ s-a nascut un mit/ nu existau stelishti shi nici catzei/ dar exista Rapid

pescarel
senior
senior
Mesaje: 328
Membru din: 29 Aug 2004, 17:07
Localitate: Bucuresti

Mesaj de pescarel » 28 Apr 2011, 12:13

lasati-o moarta cu bunul simt, au trecut pe langa mine mult prea multe mii de barci cat sa inteleg ca nu exista buna-credinta. cat despre valuri, aveti partial dreptate, barca face valuri mai mari cand nu gliseaza, dar nu despre genul acela de mers e vorba... daca, atunci cand mergi pe canalele inguste, ori cand treci pe langa alte ambarcatiuni (ma refer la zonele cuprinse in Anexa), reduci viteza pana la, sa zicem, 5km/h, iar barca nu apuca sa se ridice de bot, atunci nu se produc valuri si nici nu deranjezi in vreun fel. asa ca sa nu ne mai ascundem dupa 'daca merg mai repede deranjez mai putin', pentru ca nu e chiar asa... mai bine sa ne autoeducam si sa educam prin exemplul nostru, chiar daca asta va duce la pierderea unei parti din timpul de pescuit.

Avatar utilizator
ranga
veteran
veteran
Mesaje: 2578
Membru din: 17 Aug 2010, 11:57

Mesaj de ranga » 28 Apr 2011, 12:27

charly 33 scrie:Ce veste proasta!S-a dus distractia,n-o sa se mai poata intra cu mare viteza in cardurile de pasari,adio valuri care sa umple cu apa sau sa rastoarne barcile mai mici ale fraierilor.Poate intra si Snagovul in vizor :D
Proasta rau vestea , daaa.... :lol:

Sa mai pomenim de constructiile ridicate dupa 90' ? :evil:
Dupa mine e mult si 20 . :evil: Tot libertatea ne-a distrus pe noi sau mai bine zis n-am stiut cum sa ne folosim de ea .

melculbeat
veteran
veteran
Mesaje: 994
Membru din: 08 Mar 2006, 00:59

Mesaj de melculbeat » 28 Apr 2011, 12:50

autoeducarea si educarea prin exemplu se pot face prin ingradire si restrictionare doar atunci cind exista tendinte masochiste :lol:
eu cu motorul de 40 am aliberat mii de pesti in timp ce unii (atentie, nu generalizez) prapaditi care vin si inchiriaza o lotca cu visle sau isi pun cortul pe un mal de dunare si isi intind cite 30 de lansete si 10 undite (si parca tot nu le ajunge) baga la sacosa moace de 10 cm, ca deh...ei vrea sa fie iecologisti ca nu vor putea sa aiba in viata lor o barca cu motor, dar e musai sa vii cu peste din delta. cam asta am de spus despre educatie, bun simt si frustrari.
si ca sa revin, exista legi, exista regulamente si daca s-ar respecta...am avea o delta minunata. exista restrictii de viteza pe fiecare canal si canalus...de ce nu se respecta? de ce nu-si fac treaba autoritatile?
daca peste doi ani se va da o lege care sa permita doar accesul ambarcatiunilor propulsate cu "labi" de scafandru...veti sari de *** in sus toti astia care aveti motoare pina in 15kw sau motoare electrice, dar vor fi fericiti posesorii de labi si camere de tractor.
daca peste alti doi ani se va da o lege care va interzice accesul total in delta, vor sari de *** in sus si posesorii de labe, dar vor fi fericiti cei care nu-si permit sa pescuiasca decit pe dimbovita...si tot asa.
a nu se intelege ca sint deranjat daca ar intra in vigoare propunerea de lege, am si motor mai mic de 15 kw. dar ma deranjeaza atitudinea specific romaneasca...tot ce nu-mi permit e daunator :wink:
multi dintre cei care au postat, habar n-au ce e aia delta, habar n-au ce inseamna sa fie nevoie sa mergi de la murighiol la periprava sau alte trasee asemanatoare. e pacat ca in loc sa ne educam spre toleranta si bun simt, ne educam in a ne exterioriza frustrarile sub masca unor legi.
se pare ca avem comunismul in codul nostru genetic :wink:
in 1923/ s-a nascut un mit/ nu existau stelishti shi nici catzei/ dar exista Rapid

charly 33
senior
senior
Mesaje: 455
Membru din: 30 Iun 2008, 19:29
Localitate: Bucuresti

Mesaj de charly 33 » 28 Apr 2011, 13:02

Cine isi cumpara asa ceva impaca si capra si varza :wink:
http://translate.google.ro/translate?hl ... ition.html

Avatar utilizator
Nemernic
veteran
veteran
Mesaje: 3962
Membru din: 25 Mai 2010, 10:15
Localitate: Din balta'n balta

Re: Poiect de ordin restrictiv - Delta Dunarii

Mesaj de Nemernic » 28 Apr 2011, 13:26

Keiler scrie:
Nemernic scrie:
Keiler scrie: Tatica, ai comis-o :twisted: .... Te-a mancat in "ochiu' maro", sa te "plangi" aici... acu' te scarpini cu dracii astia :twisted: :twisted:

p.s.: Pe Marea Neagra cu voi.... si nu oricum... ci la 20 de mile distanta de plaja :wink:
Tatica sa le spui prietenilor tai! Nu cred ca ne-am frecat coatele impreuna pe bancile scolii.
In plus, asta-i mentalitate de adevarat roman. Daca esti atat de neispravit incat sa nu-ti pemiti decat o barca cu vasle, e normal sa fi frustrat cand altii investesc intr-o barcuta, care in mintile voastre ia proportile unui yacht de lux. Exact faza cu capra vecinului. De-asta este Romania unde este si va fi intotdeauna la nivelul asta, pentru ca asta-i nivelul de educatie.
Dupa parerea voastra, cel care are un motor de 20 de cai iubeste Delta, dar cel care are de 100 de cai nu? Ca si cum oamenii care conduc un Logan sunt civilizati si iubesc si respecta natura, iar cei care conduc un Patrol vechi de 20 de ani isi bat joc de ea.
Atunci sa interzicem si pescuitul cu scule Daiwa si Shimano si sa ne intoarcem la Delfin, Germina, guta si ace de gamalie indoite. Ca sa fie Delta iarasi un paradis, caci noi am stricat-o nu cei care o exploateaza intens in scop comercial de cel putin 20 de ani si acum dau legi de ochii lumii.
Ma repet, TATICA, eu chiar am LOGAN :lol1: ... asta una la mana, a nu avea un motor de +20 cai... sa se numeasca, oare, neispravit ? :arrow:
Sarmanetele de mine are doar un termic de 2,5 si un electric de 46 lbs....

Spor la petitii :wink: :arrow:
Help a man when he is in trouble, and he will remember you when he is in trouble again...

Keiler
junior
junior
Mesaje: 50
Membru din: 22 Mai 2008, 15:00
Localitate: Brasov

Mesaj de Keiler » 28 Apr 2011, 17:14

@Nemernic, fiecare dintre noi a reactionat virulent la postarea celuilalt, mai intai tu, apoi eu. Nu cred insa ca-i cazul sa continuam, caci noua nu ne foloseste. Foloseste doar celor care-si freaca de obicei mainile de bucurie cand vad o astfel de comunitate dezbinata si pusa pe cearta. Si stiti la cine ma refer.
Vad aici multe opinii, n-am crezut ca starnesc asa o discutie, deci se pare ca problema este de interes larg.
Mi s-a parut foarte interesanta si opinia unui localnic.

Scrie răspuns