Petitie pentru raul copilariei

Lista de discutii libera, pe teme de pescuit la rapitori sau aspecte colaterale.

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
razvan cristescu
veteran
veteran
Mesaje: 773
Membru din: 15 Feb 2006, 22:28
Localitate: Timisoara

Petitie pentru raul copilariei

Mesaj de razvan cristescu » 17 Mar 2017, 23:15

https://campaniamea.de-clic.ro/petition ... ansebes-cs
"Singurul paradis pe care nu ti-l poate fura nimeni sunt amintirile".
Va rog sa ma ajutati in demersul pe care vreau sa-l fac spre repararea a ceea ce se mai poate repara in stadiul actual la acest rau chinuit.
Iata si o poza a edificiului hidos si inutil care de vreo 15,16 ani nu mai lasa nici in peste sa urce spre munte pt. depunere:
http://www.caon.ro/si-vela-pune-umarul- ... ui/1770698
Multumesc!

Avatar utilizator
DEM
veteran
veteran
Mesaje: 604
Membru din: 27 Iun 2012, 15:57
Localitate: bucuresti

Re: Petitie pentru raul copilariei

Mesaj de DEM » 20 Mar 2017, 12:59

Semnat, buna ideea. :respekt:
Dumnezeu a creat cerul si pamantul,restul e facut in China.

razvan cristescu
veteran
veteran
Mesaje: 773
Membru din: 15 Feb 2006, 22:28
Localitate: Timisoara

Re: Petitie pentru raul copilariei

Mesaj de razvan cristescu » 22 Mar 2017, 10:31

Multumesc pt. ajutor !Dupa edificiile malformative ale epocii de aur,ce-i drept mai reduse la numar dar de mare amploare, din anii `90 si pana in present amenajarile hidro au mers pe principiul compensatiei "mai mici dar mai multe" ,reusind sa finalizeze in cele din urma biruinta OMULUI NOU asupra naturii.Practic, pt. a-si justifica veniturile de la stat , au dat lovitura de gratie apelor romanesti prin lucrari de mai mica sau mai mare amploare,care au terminat definitiv mediul acvatic si habitatele naturale conexe.Declinul raului Timis a inceput in anii 50 odata cu elevarea cotelor lacului Trei Ape care furniza apa Uzinei Resita.Apa este deversata apoi in raul Barzava.In anii `80 a inceput constructia Barajului Poiana Marului/Scorillo pe in affluent al raului Bistra,cel mai mare affluent al Timisului la iesirea din Caransebes.Lucrari de mai mica amploare dar cu effect distructiv au fost realizate pe o serie de afluenti importanti precum Raul Alb ,Sebesul care fiind afluenti de debit relative mare si ape cu character montan confereau raului Timis in character de apa de munte la altitudini relative joase.Finalizarea distructiei a venit in 2006 cu ridicarea barajului pe raul Hideg, zona Rusca-Teregova, in rau care ramasese cel mai important contributor la debit.Acesti afluenti ei insisi erau ape deosebite din pdv. al pescuitului si naturii.Barajul de sub podul de tren anuleaza complet migratia pestilor in amonte si reamprospatarea speciilor de-a lungul raului.
Lipanul se intalnea frecvent in zonele joase ale Timisului, sub 200 m altitudine.Specii precum boisteanul,moioaga se gasesc si acum in cantitati apreciabile in aval de Caransebes, inspre zona colinara.

razvan cristescu
veteran
veteran
Mesaje: 773
Membru din: 15 Feb 2006, 22:28
Localitate: Timisoara

Re: Petitie pentru raul copilariei

Mesaj de razvan cristescu » 22 Mar 2017, 12:31

Un articol despre fauna acvatica a raului Timis, realizat de un caransebesean de-al meu:
https://www.degruyter.com/view/j/trser. ... 3-0040.xml

leowb
veteran
veteran
Mesaje: 1596
Membru din: 11 Dec 2010, 16:57

Re: Petitie pentru raul copilariei

Mesaj de leowb » 11 Apr 2017, 17:58

Semnat

razvan cristescu
veteran
veteran
Mesaje: 773
Membru din: 15 Feb 2006, 22:28
Localitate: Timisoara

Re: Petitie pentru raul copilariei

Mesaj de razvan cristescu » 11 Apr 2017, 19:02

Multumesc

razvan cristescu
veteran
veteran
Mesaje: 773
Membru din: 15 Feb 2006, 22:28
Localitate: Timisoara

Re: Petitie pentru raul copilariei

Mesaj de razvan cristescu » 17 Iun 2017, 23:09

Ieri am fost cu cei 2 baieti ai mei (6 si 8 ani) la pescuit pe Timis in zona orasului natal Caransebes.Am pescuit la rama rosie gandindu ma ca le voi oferi si lor aceea satisfactie pe care o aveam in copilarie, cand dupa 1-2 ore de pescuit reu- seam sa umplu o punga de maruntis.In 3 ore de pescuit la 2 bete cu pluta am prins doar 2 porcusori, iar eu la spinning nimic.In aceste conditii, interesul lor alimentat initial de povestirile mele nostalgice ,a cazut de tot spre finalul partidei,cel mare reprosandu-mi ca mereu ii pacalesc in felul asta.

Avatar utilizator
johnnybravo
Moderator
Moderator
Mesaje: 2673
Membru din: 02 Oct 2006, 15:07
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Petitie pentru raul copilariei

Mesaj de johnnybravo » 18 Iun 2017, 11:14

sunt ani buni de cand nu mai pescuiesc pe Timis, motivul lesne de inteles....du-i la un lighean privat gen Icloda, vor prinde si isi vor face mana :)

Avatar utilizator
Mugurstefan
veteran
veteran
Mesaje: 1021
Membru din: 23 Noi 2004, 22:52
Localitate: Timisoara

Re: Petitie pentru raul copilariei

Mesaj de Mugurstefan » 29 Sep 2017, 12:21

razvan cristescu scrie:Ieri am fost cu cei 2 baieti ai mei (6 si 8 ani) la pescuit pe Timis in zona orasului natal Caransebes.Am pescuit la rama rosie gandindu ma ca le voi oferi si lor aceea satisfactie pe care o aveam in copilarie, cand dupa 1-2 ore de pescuit reu- seam sa umplu o punga de maruntis.In 3 ore de pescuit la 2 bete cu pluta am prins doar 2 porcusori, iar eu la spinning nimic.In aceste conditii, interesul lor alimentat initial de povestirile mele nostalgice ,a cazut de tot spre finalul partidei,cel mare reprosandu-mi ca mereu ii pacalesc in felul asta.
Păi dacă îi păcălești... :D
Se spune ca SISTEMUL e bun dar Poporul e rau. Ganditi altfel: poporul e asa cum e ganditi un sistem pentru el !
Mugur Dixit !

Scrie răspuns