PETITIE - CHIROIU IV - C&R TOTAL LA RAPITOR

Lista de discutii libera, pe teme de pescuit la rapitori sau aspecte colaterale.

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Avatar utilizator
TheFly
veteran
veteran
Mesaje: 1076
Membru din: 09 Oct 2007, 18:33

PETITIE - CHIROIU IV - C&R TOTAL LA RAPITOR

Mesaj de TheFly » 11 Mar 2013, 15:10

Va rog sa semnati aici cei care sunteti de acord ca incepand cu acest an pe Chiroiu IV sa se pescuiasca exclusiv C&R la salau si stiuca, cu pastrarea eventual a taxei curente ca sa nu aiba motiv administratia sa zica, ca ies in pierdere si nu isi acopera investitia in peste (care o fi aia ?!?) sau cu reducerea taxei la 30-40 RON / zi si cu aplicarea unui pret prohibitiv (propun 50 RON/ kg) pentru retinere. Adica, vrei sa pleci cu stiuca sau salaul de 2 kg + icre acasa, baga banu' la baiatu' de sa stai in casa o luna dupa aia.

Din ce am inteles oricum balta in sine nu reprezinta o afacere pentru patroni, ca atare nu vad ce pierdere sau castig ar avea din numarul de platitori daca tot nu ii intereseaza profitabilitatea businessului. Pe noi cei care pescuim insa ar trebui sa ne intereseze, daca vrem sa nu ne ducem peste 1-2 ani la Chiroiu doar sa fotografiem pasarile si sa asistam la concursuri la obleti sau la crap. Eu vreau ca peste 7-8 ani cand fii-miu se va apuca de pescuit sa prinda strapii si marlitele eliberate de noi, si cred ca nu sunt singurul in situatia asta.

Eu semnez primul:

1.TheFly
2.
3.
4.
5.
.
.
.
.
. :respekt:

adrian99
veteran
veteran
Mesaje: 16152
Membru din: 06 Sep 2008, 13:51
Localitate: Buzau

Re: PETITIE - CHIROIU IV - C&R TOTAL LA RAPITOR

Mesaj de adrian99 » 11 Mar 2013, 15:26

fly,acum 2ani cand taxa era 30lei cunosteam cateva persoane care venea pe Chiroiu si pescuiau c@r datorita pestilor,peisajului dar si a taxei modice.
cand balta s-a facut 50lei n-au mai calcat pe acolo.intrucat veneau doar pentru pasiune(nu ca nu ar fi avut 20lei pentru diferenta)
incepand cu anul trecut au fost din ce in ce mai putini pescari la spin(eu nu mai ma intalneam atat de des cu cei care veneau in 2010 si 2011)
deci daca la 50lei cu retinere peste nu mai vine lumea tu ce crezi?la 50lei c@r cati pescari vor mai fi doritori de partide pe Chiroiu?
eu,tu si cativa...
se acopera cheltuielile din atat?

Avatar utilizator
TheFly
veteran
veteran
Mesaje: 1076
Membru din: 09 Oct 2007, 18:33

Re: PETITIE - CHIROIU IV - C&R TOTAL LA RAPITOR

Mesaj de TheFly » 11 Mar 2013, 15:49

dar te-ai gandit ca poate nu au mai venit pentru ca populatia piscicola a scazut datorita celor care (sa recunoastem, mult mai multi) au carat treptat pestele la portbagaj, platind tot aceasi taxa ca si ei, iar acum sau chiar si anul trecut trebuie sa dai doua tururi la balta ca sa vezi un salau sau o stiuca ?

Domnul Russu a spus in repetate randuri ca pentru ei veniturile din pescutiul sportiv nu sunt decisive si ca pot suprota cheltuielile din surse proprii, C4 fiind pentru ei doar o pasiune. Balta e plina de crapari. Aia pescuiesc C&R si platesc si mai mult. La ei de ce se poate ? :)

cheltuielile sunt aceleasi. Gandeste-te ca Mauru are cheltuieli cu benzina mai mult cu stationaristii si craparii la care vine in vizita in timpul partidei de pescuit, nu cu noi spinningarii care lasam masinile la cabana si pentru care trebuie sa faca doar 10 pasi ca sa incaseze taxa si sa vada la final ce am prins. Daca pe balta e un singur unditar la pluta, cheltuielile lor sunt aceleasi. Tot trebuie sa aiba om de paza pe balta, tot trebuie sa se duca la ala de 2-3 ori pe zi sa aiba in grija sa nu dea gaura in balta. Eu cred ca veniturile principale, cate or fi, vin din pescuitul la crap. Gandeste-te ca astia vin si stau de obicei minim 2 zile pe garla. Adica, 1 crapar in general = 3 spiningari in bani. Noi oricum nu suntem multi, probabil ca nu aducem venituri asa mari, dar nici populare cu rapitor nu am auzit sa se faca. Se vorbea ceva ca dupa recoltarea din toamna vor lua tot salaul si stiuca de la vecinii catre care si-au facut datoria morala sa goleasca balta de apa de ne-au tinut in casa in noiembrie si decembrie. Nu am mai auzit nimic de asta. Cati salai/stiuci din celelalte balti s-au bagat in C4 in toamna trecuta ? In schimb, daca ar sari salaul si stiuca pe mal de mult(a) ce e, sa vezi cum se umple balta de pescari la rapitor care sa faca si C&R. Nu cred ca e cineva care sa prefere sa dea 50 de ron si sa se plimbe pe balta, sa ia un strap de 1-1,5 kg sau o stiuca de aceasi marime, in loc sa mearga la sigur ca prinde macar 1 peste de 3-4 kg pe zi si inca vreo 2-3 mai mici si sa le dea drumul. Problema mare e ca se pleaca de la mentalitatea "de ce sa ii dau drumul, ca oricum vine altul maine si il prinde si il ia acasa". Pana nu o sa se schimbe asta prin garantia pe care o da un regulament draconic, populatia de peste o sa tot scada si in maxim 2 ani balta asta va fi istorie in privinta rapitorului. Atunci sa vedem ce tunuri vor mai da cu 50 de ron cei care vor sa plece si cu peste acasa si nici sa nu se deplaseze 200-300 de km pe zi.

adrian99
veteran
veteran
Mesaje: 16152
Membru din: 06 Sep 2008, 13:51
Localitate: Buzau

Re: PETITIE - CHIROIU IV - C&R TOTAL LA RAPITOR

Mesaj de adrian99 » 11 Mar 2013, 16:07

multi dintre cei care vin la crap sunt membrii clubului
au alte taxe

revenind la noi,cei care mergem exclusiv pentru rapitor observam ca populatia de rapitor se diminueaza de la an la an.
n-am auzit sa se faca nicio populare(atat anul trecut cat si pana acum)

intrebarea este:cum ar fi bine:acum cu mai putini pescari de spin sau in vederea unei populari anuntate o balta plina.... :roll:

Avatar utilizator
TheFly
veteran
veteran
Mesaje: 1076
Membru din: 09 Oct 2007, 18:33

Re: PETITIE - CHIROIU IV - C&R TOTAL LA RAPITOR

Mesaj de TheFly » 11 Mar 2013, 16:24

o balta populata (artifical sau natural in 1-2 ani) si plina de pescari :)! Eu anul trecut cand am fost si in timpul saptamanii erau pescari la spinn, in weekend nu mai vorbesc. Deci nu mi se pare ca sunt chiar rari.

stii si tu ca pe C4 sita ii cerne pe cei cu nervii tari sa mearga kilometrii pe zi pe pante si sa lase jumatate de cutie de naluci pe partida. Nu te gandi ca o sa fie 50 de pescari zilnic si toti vor prinde de la 10 kg in sus, ca nu e cazul.

referitor la crapari, e adevarat ca multi sunt din club si platesc alte taxe, dar si cotizeaza la club corespunzator. Nu te baga nimeni in club ca sa o freci aiurea pe balta toata ziua de cand se dezgheaza apa si pana ingheata si sa nu marci loveaua :).

adrian99
veteran
veteran
Mesaje: 16152
Membru din: 06 Sep 2008, 13:51
Localitate: Buzau

Re: PETITIE - CHIROIU IV - C&R TOTAL LA RAPITOR

Mesaj de adrian99 » 11 Mar 2013, 20:00

fly,eu merge pe Chiroiu inca de prin 2010
mai mult de 15pescari la spin(in cea mai aglomerata zi)n-am vazut
prin urmare cine vine acolo cunoaste balta,toanele ei,structurile,agatatura,mofturile pestilor

problema nu este retinerea pestilor ci a celor subdimensionati(am vazut destule marlite,strpi)de max1,1,5kg prin sacose
eu aici as lucra:daca se retine limita minima sa fie 2kg

daca nu stiai de anul asta la eliberarea unui peste de 4kg se da un bon gartis(asta mi-a spuns nicu(paznicul nou))

revenind la ideea de afacere:daca nu era(cum tu ai spus)de ce s-a marit taxa si cantitate de peste permisa?
30leic@r este k
50...nu prea :roll:

spiridusul
veteran
veteran
Mesaje: 1994
Membru din: 11 Mai 2008, 14:12
Localitate: bucuresti

Re: PETITIE - CHIROIU IV - C&R TOTAL LA RAPITOR

Mesaj de spiridusul » 11 Mar 2013, 20:30

Fly, eu m-am gandit serios la ce o sa fie Chiroiu 4 peste 3 ani daca se continua in ritmul actual. In cazul stiucii sa zicem ca exista o oarecare protectie prin faptul ca pescuitul este inchis pana ce depune, dar la salau situatia este mult mai sumbra. Poti pescui salaul cand este in reproducere, sta pe cuiburi si masculii sunt foarte agresivi si ataca. Teoretic foarte multi masculi ies din balta in perioada aceasta, ceea ce este destul de ingrijorator, dupa parerea mea. Vorbeam si cu Laur, care merge pe balta asta de mult mai multa vreme decat mine, si imi spunea ca populatia de rapitor scade vizibil de la un an la altul.

Legat de propunerea ta, eu vad lucrurile cam asa: daca exista o sansa ca dl. Russu sa vrea sa aplice pescuitul C&R la rapitor, macar pentru 3 ani, daca nu pentru totdeauna, tot ar fi un mare plus pentru lac. Da, o sa scada numarul de pescari care o sa vina, pentru ca foarte multi retin pestele daca se poate (si eu am retinut, nu sunt ipocrit sa zic ca nu iau peste acasa), si fac un calcul matematic de genul atat ma costa benzina, taxa, atat peste trebuie sa prind. Daca din pescuit nu face afacere si este doar pasiune lacul acesta, atunci nu vad de ce sa nu vrea sa aplice acest sistem.

Cata vreme am fost sa dau 80 de lei la Conac sa prind stiuca in sistem C&R, 50 de lei sau 30 de lei la Chiroiu, mai aproape, in sistem C&R mi se pare foarte ok.

Problema cea mai mare o reprezinta cum sa administrezi un asemenea sistem de pescuit C&R. Balta e mare, cai de acces mai multe, supravegherea video este extrem de costisitoare la suprafata baltii iar prin paznici este al naibii de greu, costurile sunt mari. Singura varianta cu sanse mari de reusita pe care eu mi-o pot imagina este pescuitul doar din barca insotit de un paznic, numar limitat de barci/zi. Si sa nu fie paznici care intorc capul pentru cateva zeci de lei pentru un peste mare.

Mai ramane un element foarte important. Acela ca dl. Russu sa fie interesat cu adevarat sa aiba o populatie de rapitor mare in balta.

Avatar utilizator
Gogol
veteran
veteran
Mesaje: 2573
Membru din: 30 Apr 2011, 11:57

Re: PETITIE - CHIROIU IV - C&R TOTAL LA RAPITOR

Mesaj de Gogol » 11 Mar 2013, 21:12

Deja populatia de rapitor la Chiroiu este intr-un echilibru stabil si asta de vreo doi ani. Cauza este ca in afara de perioada de reproducere cand bantuie prin mal la apa mica (cam 2 saptamani) in rest sta sub plauri, cocioace si gropane. Ca se cara peste cu portbagajul nu este adevarat. In primul rand ai o limita, dar realitatea cea mai mare ca in restul anului in afara de cele doua saptamani e o blata f dificila unde iti iei tepe fara numar. Ia zi tu Adrian, ca ne stim din vedere de pe balta din 2010, cate gherle ai luat tu sau altii? Si daca mai si lasi o cutie de jiguri si gume te duci naibii si nu-ti mai trebuie. Singura perioada care a fost benefica pt pescar s-a intamplat in 2009 si in 2010 cand pot afirma ca era excedent de rapitor, dar si pierdeai la fiecare doua aruncari cate o naluca din pricina stepilor care nu apucasera sa putrezeasca. Dar si limita era mai mica. In rest balta are capacitatea de autoregenerare, nu mai faceti din tantar armasar si concepeti teorii conspirative.
De ce nu se aplica si la alte balti unde nu sunt structuri si agataturi si se cara fara numar? Asta in cazul cand nu il alearga cu navoadele... Si aici ma refer de salau...
La fel si cu stolniciu, s-a prins intr-un weekend si atat. Ca in restul saptamanii balta e goala de pescari, si in celelalte zilele e gherla sau 2-3 strapi. Dar sunt unii care intra in panica de zici ca-i i-a paine de la gura.. :headbash:

Doru Voican
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 160
Membru din: 28 Ian 2013, 15:17
Localitate: Timisoara-Bucuresti

Re: PETITIE - CHIROIU IV - C&R TOTAL LA RAPITOR

Mesaj de Doru Voican » 11 Mar 2013, 22:14

Mi-e nu-mi trebe balta asta. M-a dus un preieten de doua ori si mi-a trecut. Na-m vazut coada de peste si am lasat 12-14 naluci.
O fi peste dar e acoperit de apa si plauri.

adrian99
veteran
veteran
Mesaje: 16152
Membru din: 06 Sep 2008, 13:51
Localitate: Buzau

Re: PETITIE - CHIROIU IV - C&R TOTAL LA RAPITOR

Mesaj de adrian99 » 12 Mar 2013, 08:56

este adevarat ca am avut partide c-un sg atac(si ala ratat)sau c-un sg peste prins.
dar si destule partide cu peste prins,majoritatea eliberat
uneori retineam 1-2 pesti pentru consum

mergand de mult acolo imi pot da seama ca populatia de rapitor a mai scazut
dar inca este.insa balta fiind foarte dificila putina lume prinde si dupa 1-2 partide nu mai calca pe acolo...

revenind la discutia din acest topic eu spun ca este dificil de implementat un proict c@r pe acesta balta
este lunga,serpuita cu multa cai de acces(dupa cum spunea spriridusul).este de ajuns sa vina cativa si sa plece cu vreun exemplar de stiuca de 10kg
iar de pescuit cu paznic in barca...nu este o idee buna.mergem la pescuit,pescuim fiecare dupa cum credem de cuviinta nu sa stam sa dam explicatii sau altceva.
eu o sa merg pe Chiroiu in continuare intrucat este o balta deosebita,un peisaj asemantor japselor din delta
cine sta sa calculeze cate naluci pierde....pe alte balti

Scrie răspuns