Pescuitul sportiv in Romania

Lista de discutii libera, pe teme de pescuit la rapitori sau aspecte colaterale.

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

eugen
veteran
veteran
Mesaje: 2258
Membru din: 23 Feb 2004, 18:12

Mesaj de eugen » 23 Iun 2004, 15:55

dintre lucrurile care s-ar mai putea face, ma gandesc ca tampenia asta de sistem cu permisul de pescuit ar putea fi inlocuita cu altceva.

adica plata pe balta, sa platesti o autorizatie pe zi/luna/an, dupa cum stii tu ca te duci pe balta aia. dar intotdeauna la fata locului, nu aiurea intr-o locatie la 100km uneori de balta unde vrei sa dai. de ce sa ma lovesc eu de o birocratie prosteasca? ce-mi pasa mie de organizarea lor? mai ales ca este evident pentru oricine ca nu functioneaza treaba asta.

cat timp nu poti sa vizezi permisul decat in anume locuri (care nu sunt comunicate nicaieri si tree sa te stresezi la greu sa afli unde) e aberanta situatia. de ce sa platesc eu viza pe permis pe o lunga perioada cand eu poate dupa o singura partida m-am lamurit ca n-am sa ma mai intorc niciodata pe balta aia?

ca sa fiu in perfecta legalitate imi trebuie doua zile pentru pescuit, una pentru a intra in legalitate si alta pentru a pescui. daca am drum la 600km de bucuresti unde stiu ca exista un loc de pescuit trebuie sa plec cu o zi inainte, sau chiar mai mult, ca sa ajung in timp util la un centru ajvps de care depinde respectiva balta, altfel sunt ilegalist si pasibil de amenda + confiscarea sculelor (alta tampenie).

nu inteleg cine a conceput chestia asta, dar sigur nu era pescar. pescarii din ziua de azi nu trebuie sa fie obligati sa pescuiasca doar in preajma localitatii unde stau, asta e clar pentru oricine, dar baietii nu se sesizeaza deloc.

e total aiurea pentru noi si nerentabil si pentru ei. ar aduna fonduri mai multe implementand sistemul asta al autorizatiei pe zi de pescuit si ar avea si cu ce sa plateasca deplasarile pe balta. plus ca daca s-ar deplasa pe balta zilnic ar putea sa si dea amenzi usturatoare branconierilor si am vedea mai putine plase si mai putini idioti pe balta.

eugen
veteran
veteran
Mesaje: 2258
Membru din: 23 Feb 2004, 18:12

Mesaj de eugen » 23 Iun 2004, 15:58

chiar...ca-mi mai veni inca una:

de ce nu exista un site ajvps unde sa poti sa intri sa-ti iei o autorizatie de pescuit pe orice balta din reteaua lor? ca prin posta poti plati acum in termen de 2 ore oriunde in tara.

danr
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5100
Membru din: 12 Mar 2007, 22:56

Mesaj de danr » 23 Iun 2004, 15:59

pai daca ar pazi locurile de pescuit ar putea sa-ti ia banii la fata locului
dar cum ei trec pe acolo doar din cand in cand, sa ia spaga de la plasari, atunci normal ca nu este aplicabil sistemul cu plata la locul de pescuit

Avatar utilizator
mugurel
senior
senior
Mesaje: 348
Membru din: 19 Mai 2004, 09:32
Localitate: tg.jiu

Mesaj de mugurel » 24 Iun 2004, 06:59

Se pot aplica ambele sisteme de plata si la sediul AJVPS sau daca nu ajungi acolo, pe malul apei cand vine sa te controleze.
Buna ideea :idea: cu internetul.
Apele publice ar trebui sa fie pescuite doar sportiv, nu si industrial. Pentru industrie marea si ape private (nu concesionate).

Avatar utilizator
MihaiV
Moderator
Moderator
Mesaje: 3849
Membru din: 11 Mai 2004, 08:40
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de MihaiV » 24 Iun 2004, 08:10

- apele publice sa nu fie concesionate pescuitului industrial - DA
- taxe regasite in paza, po pu lari - DA
- pescuitul permis noaptea, din barca - DA
- disparitia " prohibitiei " - NU

Imi pare rau ca nu am acum timp sa detaliez.

Avatar utilizator
acbotu
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 4
Membru din: 02 Iun 2004, 09:24
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Pescuitul Sportiv in Romania

Mesaj de acbotu » 24 Iun 2004, 08:23

danr scrie:haideti sa discutam despre o tema care ne roade pe toti, si anume despre cum se desfasoara pescuitul sportiv in romania

eu personal am cateva sugestii sau dorinte, haideti sa vedem daca macar majoritatea suntem de acord:
- apele publice sa nu fie concesionate pescuitului industrial
- taxe regasite in paza, ****
- pescuitul permis noaptea, din barca
- disparitia " prohibitiei " ( vezi doamne pestii au nevoie de liniste in prohibitie, dar in restul anului scoatem cu sutele de tone cu toate tipurile de plase inventate )

voi ce parere aveti ?
1. Da
2. Da... paza, popu lari, amenajari... etc
3. Da
4. Nu
Alexandru C. Botu
Nobody is Perfect. I am Nobody.

http://acbotu.dap.ro
http://www.acbotu.3x.ro

danr
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5100
Membru din: 12 Mar 2007, 22:56

Mesaj de danr » 24 Iun 2004, 09:49

de curiozitate, de ce sunteti pentru prohibitie ?
daca o apa se pazeste si se populeaza, ce sens are prohibitia ?
chiar si asa, ce relevanta are daca prinzi un peste inainte de prohibitie, in timpul sau dupa prohibitie, daca il retii oricum ?
mi se pare ca ne ascundem doar dupa degete cu prohibitia asta
atat timp cat iei un peste acasa, tot aia este indiferent de momentul de timp in care il retii....

eugen
veteran
veteran
Mesaje: 2258
Membru din: 23 Feb 2004, 18:12

Mesaj de eugen » 24 Iun 2004, 09:53

mugurel scrie:Se pot aplica ambele sisteme de plata si la sediul AJVPS sau daca nu ajungi acolo, pe malul apei cand vine sa te controleze.
Buna ideea :idea: cu internetul. Apele publice ar trebui sa fie pescuite doar sportiv, nu si industrial. Pentru industrie marea si ape private (nu concesionate).
in unele locuri deja se aplica ambele sisteme, mi s-a intamplat si mie sa fiu placut surprins. oricum, daca nu apuci sa dai pe la ajvps-ul local, te simti stresat cand pescuiesti intr-un loc necunoscut, pentru ca n-ai cum sa stii daca o sa-ti elibereze o autorizatie pe zi, o sa-ti vizeze permisul, sau o sa-ti confiste sculele. si asta nu mi se pare deloc normal.

Avatar utilizator
acbotu
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 4
Membru din: 02 Iun 2004, 09:24
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de acbotu » 24 Iun 2004, 10:26

danr scrie:de curiozitate, de ce sunteti pentru prohibitie ?
daca o apa se pazeste si se populeaza, ce sens are prohibitia ?
chiar si asa, ce relevanta are daca prinzi un peste inainte de prohibitie, in timpul sau dupa prohibitie, daca il retii oricum ?
mi se pare ca ne ascundem doar dupa degete cu prohibitia asta
atat timp cat iei un peste acasa, tot aia este indiferent de momentul de timp in care il retii....
De acord Dane, dar numai daca apa se pazeste si se populeaza.... ceea ce nu prea-i cazul pe la noi... :(
Alexandru C. Botu
Nobody is Perfect. I am Nobody.

http://acbotu.dap.ro
http://www.acbotu.3x.ro

Avatar utilizator
MihaiV
Moderator
Moderator
Mesaje: 3849
Membru din: 11 Mai 2004, 08:40
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de MihaiV » 25 Iun 2004, 08:29

[quote="danr"]de curiozitate, de ce sunteti pentru prohibitie ?
daca o apa se pazeste si se populeaza, ce sens are prohibitia ?
chiar si asa, ce relevanta are daca prinzi un peste inainte de prohibitie, in timpul sau dupa prohibitie, daca il retii oricum ?
mi se pare ca ne ascundem doar dupa degete cu prohibitia asta
atat timp cat iei un peste acasa, tot aia este indiferent de momentul de timp in care il retii....[/quote]

Un aspect ar fi ca prima data ar trebui realizata paza si popu larea la nivel national, ceea ce nu se poate face in timp scurt. De fapt o paza stricta, cum e la Sarulesti, nu se va putea face niciodata pe apele publice.
Alt aspect e legat de vulnerabilitatea pestilor in perioada de inmultire. Un exemplu: pastravii urca din lac in rau pentru depunere si pot fi prinsi foarte usor si in numar mare. Daca nu ar fi prohibitie, te asigur ca ar fi zilnic 100 de pescari pe malul oricarui rau cu pastrav si, daca paza ar fi buna, ar lua fiecare 10 pastravi acasa. De unde sa dea un rau 1000 pastravi de masura pe zi si sa ramana peste destul in apa?
Alt aspect: stii cum depun clenii pe raurile mici, de munte? Se inghesuie sute de cleni pe 1 metru patrat, lipiti unul langa altul, formand un covor negru. Daca ii pescuiesti in acest timp ii sperii si se imprastie. La o astfel de imprastiere o multime de icre sunt luate de apa si sunt practic pierdute. Dureaza multe ore pana cand se reface "covorul".

Scrie răspuns