PESCUITUL = SPORT , HOBBY SAU ACTIVITATE DE SUBZISTENTA

Lista de discutii libera, pe teme de pescuit la rapitori sau aspecte colaterale.

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

nasolu
veteran
veteran
Mesaje: 1279
Membru din: 25 Mar 2009, 19:54

Re: PESCUITUL = SPORT , HOBBY SAU ACTIVITATE DE SUBZISTENTA

Mesaj de nasolu » 14 Noi 2012, 18:54

Eu ma duc de foame,adica pe balta mai ingurgitez ceva de la unu-altu' :)

Avatar utilizator
adiwolf
veteran
veteran
Mesaje: 4616
Membru din: 14 Ian 2006, 16:32
Localitate: Rm.Valcea

Re: PESCUITUL = SPORT , HOBBY SAU ACTIVITATE DE SUBZISTENTA

Mesaj de adiwolf » 14 Noi 2012, 20:31

sport??!!
hmmm, daca sahul este sport (asa l-au catalogat unii) atunci si prasitul si cositul sunt activitati sportive, deci si pescuitul, nu'i asa??!!
ba chiar si vanatoarea, ca doar fac parte din aceeasi categorie si aceleasi indeletniciri - tirul cu arma este catalogat sport (tot de unele minti luminate), deci si vanatoarea la fel
activitate de subzistenta.............la cat m-au costat sculele si la cati bani bag anual in "pescuitul de subzistenta", da pot sa spun ca este o activitate de subzistenta, dar pentru vanzatorii si patronii de magazine (la incinte private nu ma duc)
hobby,
mda, ar putea fi asa ceva si cred ca s-ar apropia cel mai mult de adevar, dar cand ma gandesc la momentele placute si minunate traite pe apa si in natura, cand ma gandesc la intalnirile cu prietenii, la drumurile batute impreuna cu ei sau singur, tremurand doar la gandul ca ma voi intalni cu prietenii, cand ma gandesc la sacrificiile pe care le fac doar ca sa pot sa ajung la astfel de intalniri sau sa ajung sa pescuiesc (chiar si singur), atuncea cu siguranta pot spune ca nu mai este vorba doar de un hobby
pentru mine unul este un mod minunat de viata, un mod de a trai, de a ma simti liber, un mod de a interactiona cu alti oameni si de a vedea alte locuri noi si minunate, un mod de a imi mentine treze simturile, de a socializa, de a ............TRAI.
Omul care crede că dragostea poate fi cumpărată cu bani n-a avut niciodată câine în casă.

Avatar utilizator
Zamfi
veteran
veteran
Mesaje: 5737
Membru din: 01 Oct 2006, 19:50

Re: PESCUITUL = SPORT , HOBBY SAU ACTIVITATE DE SUBZISTENTA

Mesaj de Zamfi » 14 Noi 2012, 20:58

Iote mah ca ai zis ca mine :lol: Un mod de viata!

Da ,de la 6 ani pentru mine viata graviteaza foarte mult in jurul pescuitului ...Este un lucru care ,desi uneori poate mi-a provocat anumite indoieli ,dar pot spune cu mana pe inima ca nu m-a dezamagit niciodata! Pentru ca tot timpul am gasit ceva frumos in fiecare iesire ,indiferent ca am prins sau nu peste,ceva de care merita sa-mi aduc aminte . Si intotdeauna (probabil )imi voi aduce mai repede aminte de prima undita decat de prima ...prietena! :P

Ce ma bucur e ca sunt bolnav de "chestia" asta de mic ,ca daca pescuitul e ca dragostea (cum zicea cineva pe aici) atunci e nasol daca te apuca mai tarziu ... :lol:
Pentru a ajunge sa vezi curcubeul trebuie mai intai sa suporti ploaia.

eu
senior
senior
Mesaje: 357
Membru din: 14 Dec 2004, 13:04
Localitate: Cluj

Re: PESCUITUL = SPORT , HOBBY SAU ACTIVITATE DE SUBZISTENTA

Mesaj de eu » 14 Noi 2012, 21:16

Pescuitul = drog ce creeaza dependenta. Dupa prima doza, nu te mai poti opri :headbash:
Multa lume, putini oameni...

mogo
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 23
Membru din: 14 Noi 2012, 21:12

Re: PESCUITUL = SPORT , HOBBY SAU ACTIVITATE DE SUBZISTENTA

Mesaj de mogo » 14 Noi 2012, 21:36

Va salut

Fiind prima postare pe acest forum incep prin a ma prezenta...sunt Mogojan Ciprian din Jud Cluj mai exact din Dej si sunt un impatimit al acestui sport...iar de vreo 2 ani incoace parca am luat-o cu razna cu spinning-ul...m-a fermecat la maxim..

Iar acum sa revin la subiectul acestui post...pescuitul pt. mine inseamna foarte mult...e apogeul relaxarii mele..iar pt mine drill-ul cu pestele este.. :lol1:

Stima.

danstiucaru
veteran
veteran
Mesaje: 1481
Membru din: 20 Apr 2009, 14:39

Re: PESCUITUL = SPORT , HOBBY SAU ACTIVITATE DE SUBZISTENTA

Mesaj de danstiucaru » 15 Noi 2012, 00:15

Chiar si ptr 2h conteaza...iti incarci bateria ptr toata sapatamana...cu toate ca zic ca ar trebui sa o mai raresc,,,cum ma urc in masina...pe drumul inspre casa... deja imi fac planuri ptr urmatoarea iesire...cu ce sa dau , care bat sal iau , sa nu uit sa intorc firu ,cum o fi apa ? :) plus placerea de a fi cu amici in masina dimineata pe o ceata de rezemi bicicleta si tremuriciu nebun cand incepi partida de pescuit de parca e prima

Avatar utilizator
DEM
veteran
veteran
Mesaje: 604
Membru din: 27 Iun 2012, 15:57
Localitate: bucuresti

Re: PESCUITUL = SPORT , HOBBY SAU ACTIVITATE DE SUBZISTENTA

Mesaj de DEM » 16 Noi 2012, 17:04

E LIBERTATE. :respekt:
Dumnezeu a creat cerul si pamantul,restul e facut in China.

Avatar utilizator
Matei Claudiu
veteran
veteran
Mesaje: 893
Membru din: 31 Mai 2007, 22:35
Localitate: Pitesti

Re: PESCUITUL = SPORT , HOBBY SAU ACTIVITATE DE SUBZISTENTA

Mesaj de Matei Claudiu » 16 Noi 2012, 19:08

este ceva pe care daca l-ai incercat si ti-a intrat in sange nu te mai poti opri!!
este aerul, apa, tine de foame.....
este un mod de relxare, de a uita de probleme....este libertate!!
cand sunt sunt la peste uit de tot ceea ce exista - probleme, lipsuri....
este un sentiment pe care multa lume nu il intelege.....am prieteni care zic ca sunt nebun....
este ceva extrem de frumos.....
parerea mea!!

Avatar utilizator
miky
veteran
veteran
Mesaje: 1461
Membru din: 08 Iul 2005, 15:50
Localitate: sibiu

Re: PESCUITUL = SPORT , HOBBY SAU ACTIVITATE DE SUBZISTENTA

Mesaj de miky » 17 Noi 2012, 10:29

Matei Claudiu scrie: ..., tine de foame...
:lol: :lol: :lol:

Asa e ! Pescuitul poate tine de foame... daca prinzi... :lol:


Altfel, misto,... imi place ca e multa poezie si puritate in topicul asta ! Aproape ca ma mir cum de nu mai e peste in apele noastre ! :lol:
nu e suficient ca tu sa fii norocos...mai trebuie musai ca ceilalti sa nu fie !!!...
http://musca13.ro/home/

Mister Fisherman
veteran
veteran
Mesaje: 2312
Membru din: 11 Apr 2011, 15:01

Re: PESCUITUL = SPORT , HOBBY SAU ACTIVITATE DE SUBZISTENTA

Mesaj de Mister Fisherman » 17 Noi 2012, 11:25

Pai daca sport nu este , hobby nu este , de foame nu se poate ca ne cad dintii.... si ramane Dunarea fara peste , dar gura noastra cand are voie sa "mance" si ea un peste prosspat ? :lol: :lol: :lol:

Numai gura cooperastivei are voie sa "mance" peste proaspat pe la chiolhanuri ? :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Acesta este un pamflet. Orice asemanare cu personaje reale este pur intamplatoare.

Scrie răspuns