Pescuitul si codul STAM ACASA

Lista de discutii libera, pe teme de pescuit la rapitori sau aspecte colaterale.

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
ataka
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 5
Membru din: 21 Ian 2016, 12:54

Pescuitul si codul STAM ACASA

Mesaj de ataka » 28 Mar 2020, 07:48

Buna ziua

Intrebare: a iesit cineva in zilele astea la pescuit? Cum motivam plimbarea in natura? Daca ies cu barca si nu ma intalnesc cu nimeni, ma refer la faptul ca nu se realizaaza contact fizic intre mine si paznic de exemplu.
Ati facut asa ceva?

Multumesc.

Avatar utilizator
sorinB
veteran
veteran
Mesaje: 14594
Membru din: 25 Ian 2007, 00:06
Localitate: sibiu

Re: Pescuitul si codul STAM ACASA

Mesaj de sorinB » 28 Mar 2020, 10:15

Ai fi pasibil de o amenda frumoasa.
E carantina generala, se poate iesi din casa doar pentru anumite motive.
Nu cred ca pescuitul e trecut in declaratia aceea 😉

Avatar utilizator
Zamfi
veteran
veteran
Mesaje: 5737
Membru din: 01 Oct 2006, 19:50

Re: Pescuitul si codul STAM ACASA

Mesaj de Zamfi » 28 Mar 2020, 10:29

Daca se aplica legea ( sper , ca sa fiu sincer) cu siguranta te amendeaza! Ordonanta prevede clar motivele acceptate pt iesit din casa.Cu siguranta nu pescuitul.Decizia ta :)
Pentru a ajunge sa vezi curcubeul trebuie mai intai sa suporti ploaia.

ataka
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 5
Membru din: 21 Ian 2016, 12:54

Re: Pescuitul si codul STAM ACASA

Mesaj de ataka » 28 Mar 2020, 14:41

Da...asa inteleg si eu,asa spune Ordonanta, numai ca am avut timp si am mai citit cum fac altii. De exemplu in situatia asta se afla si Ungaria dar la ei au stipular clar cum ies ei la pescuit. Cei peste 65 ani nici la ei nu au voie dar cei care stau in aceiesi casa au voie sa iasa la pescuit. Paznicul are dreptul sa actioneze in cazul in care observa ceva in neregula fata de carantina. In germania la fel....

adrian99
veteran
veteran
Mesaje: 16027
Membru din: 06 Sep 2008, 13:51
Localitate: Buzau

Re: Pescuitul si codul STAM ACASA

Mesaj de adrian99 » 28 Mar 2020, 16:24

ataka,chiar daca nu interactionezi cu paznicul ai putea sa interactionezi cu cei dintr-o benzinarie(vrand nevrand trebuie sa alimentezi masina,sa cumperi ceva de mancare,etc).
pe langa asta este vb de intervalul orar(nu ai voie sa circuli intre 22.00 si 06.00).insa in declaratie exista(la finalul ei)punctul cu alte motive.poti trece pescuit si daca nu te opreste nimeni....norocul tau :D
uite-incepand cu 02 aprilie intra in vigoare prohibitia.crezi ca nu vor fi braconieri pe ape?

ataka
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 5
Membru din: 21 Ian 2016, 12:54

Re: Pescuitul si codul STAM ACASA

Mesaj de ataka » 28 Mar 2020, 19:03

Eu in continuare lucrez, alimentez la benzinarie, ne aprovizionam, merg la alte firme deci suntem activi de zi cu zi. Actionam cu grija, respect tot ce este de respectat. Asa am ajuns la concluzia ca pana la urma daca as iesi la un pescuit pe o balta din apropiere unde asociatia nu tine cont de prohibitie si dupa 15 aprilie sau in cazul mai fericit dupa 1 mai se da drumul la salau din barca pe cine as deranja? Mai mult de atat chiar ma duc cu interes de serviciu pana la malul baltii.... e asa de atragatoare treaba asta cu pescuitul.

ataka
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 5
Membru din: 21 Ian 2016, 12:54

Re: Pescuitul si codul STAM ACASA

Mesaj de ataka » 28 Mar 2020, 19:13

Si inca un aspect, in situatia de fata cred ca se braconeaza la greu. Noi nu avem un sistem care este capabil sa actioneze punctat acolo unde este nevoie nici atunci cand nu suntem intro situatie de urgenta. Acum cine are grija de padure, animale, etc. cu alte cuvinte de natura. Sper ca se va schimba ceva dupa nebunia asta. Multa sanatate va doresc!

Avatar utilizator
johnnybravo
Moderator
Moderator
Mesaje: 2673
Membru din: 02 Oct 2006, 15:07
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Pescuitul si codul STAM ACASA

Mesaj de johnnybravo » 28 Mar 2020, 19:58

Atat in ordonanta 2 cat si in 3 exista lacune, in baza ordonantei 3 teoretic poti face ce vrei tu datoritei punctului
e) deplasările scurte, în apropierea locuinței/gospodăriei, legate de activitatea fizicăindividuală a persoanelor (cu excluderea oricăror activități sportive de echipă), cât și pentru nevoile animalelor de companie/domestice;
Termini precum "scurt" respectiv "langa" sunt relativi, subiectivi, nemasurabili.

Scurt poate fi 5 minute, poate fi 5 ore sau oricat nefiind dat un punct de referinta si o unitate de masura.....Daca legile in ale pescuitului sunt scrise cum sunt scrise, sincer ma asteptam ca astea la nivel national care afecteaza tot poporul sa fie supuse unei revizii cu personal competent....

Sunt cativa avocati pe forum care poate ne lamuresc cum sta treaba.

Eu mi-am pus problema si in alt context: cum pot plati in numerar o amenda?? dar facturile la un furnizor de servicii? dar cum pot sa ridic un colet de la posta sau sa-mi alimentez masina?

Am fost sfatuit sa sun la politie si sa intreb cazul meu concret dar nu mi se pare normal sa trebuiasca sa facem asa ceva, sa negociem legea...

Hai sa vedem si partea buna, atat pestii cat si tot ecosistemul au o gura de aer in astea 3 luni de carantina sau cate-om sta....

Asa ca hai sa stam acasa cat mai mult, sa iesim la alimentara cat mai rar si poate nu ne ratam toate concediile anul asta...

ataka
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 5
Membru din: 21 Ian 2016, 12:54

Re: Pescuitul si codul STAM ACASA

Mesaj de ataka » 28 Mar 2020, 20:15

Pana la urma eu nu o sa am timp liber in perioada asta nici pentru pescuit. Lucrez, lucrez si ma bucur ca am posibilitea asta. Eu am vrut sa vad pareri, ce ziceti, cum vad altii situatia de fata. Din cauza asta am incercat sa prezint situatia mea. Multumesc pentru ca ati raspuns!
Fir intins si sa avem grija de noi si de cei din jurul nostru deoarece este obligatia noastra.
Si sa nu uitam de cach&release. ;)

adrian99
veteran
veteran
Mesaje: 16027
Membru din: 06 Sep 2008, 13:51
Localitate: Buzau

Re: Pescuitul si codul STAM ACASA

Mesaj de adrian99 » 28 Mar 2020, 20:55

ataka,este foarte bine ca lucrezi....si eu si destui de pe forum inca mai lucram
insa vrand nevrand suntem legati de multi care nu mai lucreaza.iar daca se va continua(inca 3 luni cum zicea antevorbitorul)treaba va deveni crunta.
referitor la pescuit sigur vor fi destui care vor merge...cum probabil au facut-o si azi sau maine... :roll:

Scrie răspuns