Pescuitul si codul STAM ACASA

Lista de discutii libera, pe teme de pescuit la rapitori sau aspecte colaterale.

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Zamfi
veteran
veteran
Mesaje: 5737
Membru din: 01 Oct 2006, 19:50

Re: Pescuitul si codul STAM ACASA

Mesaj de Zamfi » 06 Mar 2021, 20:52

Fiecare are dreptul la o parere.Eu nu ma mir de cresterea cazurilor .Nemtii de doua zile au deschis frizeriile...dupa 4 luni! Ca idee.Teoria conspiratiei trece pe langa mine.Am facut covid si eu si sotia, am vazut cum e...nu multumesc! Apropo, maine Sosoa face miting antimasca.Pentru cine e interesat.In rest ...sanatate! E importanta.
Pentru a ajunge sa vezi curcubeul trebuie mai intai sa suporti ploaia.

adrian99
veteran
veteran
Mesaje: 16027
Membru din: 06 Sep 2008, 13:51
Localitate: Buzau

Re: Pescuitul si codul STAM ACASA

Mesaj de adrian99 » 06 Mar 2021, 20:59

aline,nu este vb despre teoria conspiratiei...ci despre situatii care nu au raspuns...
una dintre ele-nr de teste efectuat zilnic.daca este sa te iei dupa rezultatele prezentate in Romania se testeaza cam 200.000persoane(+,-)pe saptamana,cam 1 mil pe luna.asta inseamna ca-n decursul anului trecut a fost testata cam 90%din populatia acestei tari.pe de alta parte cunosc persoane care n-au iesit din casa luni de zile(erau ajutate prin voluntari(hrana,apa,medicamente)lasate in pragul casei,fara contact direct si facut aceasta forma de boala.
despre sosoc...asta este rolul ei...

Avatar utilizator
johnnybravo
Moderator
Moderator
Mesaje: 2673
Membru din: 02 Oct 2006, 15:07
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Pescuitul si codul STAM ACASA

Mesaj de johnnybravo » 08 Mar 2021, 08:56

adrian99 scrie:
06 Mar 2021, 20:26
antevorbitorul are dreptate.masca se poarta peste tot(inclusiv spatiile publice)de cea mai mare parte a populatiei.spun de ce cea mai mare parte intrucat am vazut destui care o tineau sub barbie sau nu aveau deloc.e drept au mai fost ceva amenzi,controale etc.pe langa asta Romania este intre primele la nr de persoane vaccinate,inscrise la vaccinare.normal ar fi trebuit sa se mentina trendul descrescator de la inceputul anului.insa nu este asa,judetele care au coborat foarte greu sub 3 au revenit foarte repede acolo.clar este ceva ciudat,oricum multe statistici sunt facute din "pix" :wallbash:
eu am asa un sentiment ca acest val 3 (sau 4 daca ma uit pe statistici) are legatura cu redeschiderea scolilor....

adrian99
veteran
veteran
Mesaje: 16027
Membru din: 06 Sep 2008, 13:51
Localitate: Buzau

Re: Pescuitul si codul STAM ACASA

Mesaj de adrian99 » 08 Mar 2021, 09:18

discutia privind scolile este complicata
multe probleme mai ales cu transportul gratuit...

Avatar utilizator
OldSVF
senior
senior
Mesaje: 378
Membru din: 11 Iun 2020, 14:32

Re: Pescuitul si codul STAM ACASA

Mesaj de OldSVF » 10 Mar 2021, 10:13

Ieri am făcut vaccinul.La sfârșitul lunii fac rapelul.In decembrie am avut Covid și eu și soția.Cum spuneam,purtam masca de atâta timp,avem restricții de circulație,au fost închise localurile,sălile de teatru,film,etc.Cu toate măsurile astea cazurile de Covid sunt în creștere.Am mari semne de întrebare legat de realitatea lor,mai repede tind sa cred în declarația asistentului de la ATI Sibiu.Si nu e singura declarație de acest gen,o sa aflam probabil cat de curand că de fapt Covidul nu ar fi ucis atat daca incompetenta nu era la ea acasă în multe spitale. Asa că dati-mi voie sa nu mai vreau sa port masca,îmi vreau viața înapoi,nu vreau să-mi mai dicteze nimeni când și cum sa ies din casa.Cred că e evident că totul se învârte și aici că în alte multe lucruriîn jurul banilor...bani pe teste,bani pe vaccin,bani pe măști,bani pe dezinfectanți.Daca la începutul pandemiei eram oarecum de acord cu ce ne vindeau ăștia,acum după un an am convingerea că lucrurile nu sunt atât de negre,doar că alții au interesul să exagereze si ne facă să credem asta.

Avatar utilizator
Zamfi
veteran
veteran
Mesaje: 5737
Membru din: 01 Oct 2006, 19:50

Re: Pescuitul si codul STAM ACASA

Mesaj de Zamfi » 10 Mar 2021, 11:59

Asa cum am zis fiecare are dreptul la parere personala.Aia cu spitalele ,gen Sibiu, zici ca se aplica si in alte tari mult mai civilizate? Ca si acolo mor pe capete...Slovacia are cea mai mare rata de mortalitate din lume cica...Or fi toti ca la Ati Sibiu poate.In fine.
Faptul ca nu mai porti masca insa nu mi se pare ok , daca tot vrem sa avem o tara ca afara.Exista o lege o respect.Nu.mi convine , fac demersuri legale pt modificarea ei.Democratia inseamna dictatura legii impuse de majoritate.Altfel se cheama anarhie . Asta este parerea mea normal.In rest nu cred ca pe glob se asteapta zile usoare , deci fiecare face cum crede pe propie raspundere.
Sanatate!
Pentru a ajunge sa vezi curcubeul trebuie mai intai sa suporti ploaia.

Avatar utilizator
OldSVF
senior
senior
Mesaje: 378
Membru din: 11 Iun 2020, 14:32

Re: Pescuitul si codul STAM ACASA

Mesaj de OldSVF » 10 Mar 2021, 12:59

Zamfi scrie:
10 Mar 2021, 11:59
Asa cum am zis fiecare are dreptul la parere personala.Aia cu spitalele ,gen Sibiu, zici ca se aplica si in alte tari mult mai civilizate? Ca si acolo mor pe capete...Slovacia are cea mai mare rata de mortalitate din lume cica...Or fi toti ca la Ati Sibiu poate.In fine.
Faptul ca nu mai porti masca insa nu mi se pare ok , daca tot vrem sa avem o tara ca afara.Exista o lege o respect.Nu.mi convine , fac demersuri legale pt modificarea ei.Democratia inseamna dictatura legii impuse de majoritate.Altfel se cheama anarhie . Asta este parerea mea normal.In rest nu cred ca pe glob se asteapta zile usoare , deci fiecare face cum crede pe propie raspundere.
Sanatate!
Aline,eu sper doar că în următoarele luni,sa nu înceapă să ni-i se para normalitate situația din ATI Sibiu.Am cunoscut oameni care nu s-au mai întors.Daca aș fi pierdut pe cineva foarte apropiat,in momentul de față mi-aș pune întrebarea cine a fost de vina: Covidul sau oamenii.Cred că durerea ar fi insuportabilă sa aflu că a murit cu zile...
Legat de masca,m-am referit la faptul că nu mai vreau sa o port,dar nici nu voi încalcă legea.Ia-o ca pe o dorință mai mult și nu ca pe o revolutie personala.Tot ca părere personală,poate greșesc,dar cred că masca in spatii deschise e fara sens.Cei care ne conduc ar trebui sa mai tina cont și de ce vrem noi.Pana acum am avut impresia că am acceptat chiar tot ce au spus și hotarat,dar mult nu mai merge așa.In țările nordice oamenii au început să iasă în stradă(Suedia zilele trecute).
Sănătate și ție și să auzim de bine👍

Avatar utilizator
Zamfi
veteran
veteran
Mesaje: 5737
Membru din: 01 Oct 2006, 19:50

Re: Pescuitul si codul STAM ACASA

Mesaj de Zamfi » 10 Mar 2021, 13:27

Ai dreptate .O sa vedem ce va fi ,dar lucrurile nu sunt ok.Asta pare a fi razboiul generatiei noastre...Sper sa ma insel! Sanatate!
Pentru a ajunge sa vezi curcubeul trebuie mai intai sa suporti ploaia.

Avatar utilizator
ady_fly
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 174
Membru din: 13 Aug 2012, 17:37

Re: Pescuitul si codul STAM ACASA

Mesaj de ady_fly » 25 Mar 2021, 07:37

Despre aplicarea legii "unitar" în RO:
- testezi mult și ai primar (beep!), o belești, testezi puțin și ai ștabi șmecheri, pescuiești!
Timișoara carantinăm, Bucureștiul îl scăpăm! Totul are iz politic!
P.S.: Nu mă învinuiți de a fi "conspiraționist", "antivaccinist", etc., bașca respect regulile impuse de autorități, m-am și vaccinat, dar consider că acest model de carantină "occidentală" și-a atins limita! Hai că la noi ca la noi, dar ea s-a dovedit ineficientă și în țări mult mai avansate din pct. de vedere democratic și mai stricte în aplicarea regulilor (vezi Italia, Spania, Franța, etc).
Mă opresc aici, că cine știe mă trezesc cu vreun dosar de zădărnicirea transmiterii bolilor...
:censored:

Scrie răspuns