Pescuitul si codul STAM ACASA

Lista de discutii libera, pe teme de pescuit la rapitori sau aspecte colaterale.

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
OldSVF
senior
senior
Mesaje: 376
Membru din: 11 Iun 2020, 14:32

Re: Pescuitul si codul STAM ACASA

Mesaj de OldSVF » 20 Noi 2020, 21:06

Cred că nu am mai ieșit de la începutul lui septembrie...m-am și obișnuit☺️

Avatar utilizator
Zamfi
veteran
veteran
Mesaje: 5737
Membru din: 01 Oct 2006, 19:50

Re: Pescuitul si codul STAM ACASA

Mesaj de Zamfi » 21 Noi 2020, 09:41

Eu am fost ieri pe Scoreiu.In amintirea unor vremuri mai bune...Am ramas cu amintirile :)
Apropo, stii unde sunt pestii din Scoreiu? Am maturat barajul ...Acum stiu si de ce nu sunt barci, pescari,etc :(
Pentru a ajunge sa vezi curcubeul trebuie mai intai sa suporti ploaia.

sorin tot
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 224
Membru din: 30 Mai 2006, 22:31
Localitate: Cluj
Contact:

Re: Pescuitul si codul STAM ACASA

Mesaj de sorin tot » 21 Noi 2020, 22:30

Pacat... :( Chiar si cu peste mai putin, tot e mai bine decat la noi. :D
P.S. Cum ai trecut de filtre??
https://www.totpescuit.ro

Avatar utilizator
OldSVF
senior
senior
Mesaje: 376
Membru din: 11 Iun 2020, 14:32

Re: Pescuitul si codul STAM ACASA

Mesaj de OldSVF » 21 Noi 2020, 23:46

Zamfi scrie:
21 Noi 2020, 09:41
Eu am fost ieri pe Scoreiu.In amintirea unor vremuri mai bune...Am ramas cu amintirile :)
Apropo, stii unde sunt pestii din Scoreiu? Am maturat barajul ...Acum stiu si de ce nu sunt barci, pescari,etc :(
Din ce am auzit, situația e la fel cam pe toate barajele de la noi...Eu m-am încăpățânat de ex.sa fac mai multe partide anul asta, pe locuri care altădată te făceau să te întorci cu drag...in doua luni de zile cred că am prins vreo doi-trei pesti.Nu am crezut că se poate așa ceva pe o zona relativ sălbatică.Nici măcar albitura nu mai era in locuri unde fierbea apa în mal de ele...trist.Cum ziceam,din septembrie nu am mai ieșit și nici nu am simțit lipsa,unde altădată aveam și câte 4partide/săptămână.Eu zic că va fi tot mai rău...

Avatar utilizator
Zamfi
veteran
veteran
Mesaje: 5737
Membru din: 01 Oct 2006, 19:50

Re: Pescuitul si codul STAM ACASA

Mesaj de Zamfi » 22 Noi 2020, 10:06

sorin tot scrie:
21 Noi 2020, 22:30
Pacat... :( Chiar si cu peste mai putin, tot e mai bine decat la noi. :D
P.S. Cum ai trecut de filtre??
Ce filtre Sorine? Aiudul nu este in carantina.Si pana la Scoreiu nu am treaba cu Alba Iulia, Sibiu...Centura si autostrada fara filtre.Satele gen Lancram, Vestem, Bradu, Porumbacu nu sunt carantinate.Am fost mai explicit ca poate intereseaza.
Problema sunt pestii...Care nu mai sunt :)
Pentru a ajunge sa vezi curcubeul trebuie mai intai sa suporti ploaia.

Avatar utilizator
anem
veteran
veteran
Mesaje: 3046
Membru din: 30 Mar 2006, 11:54
Localitate: carpi

Re: Pescuitul si codul STAM ACASA

Mesaj de anem » 03 Dec 2020, 12:32

nasoala treaba cu pestii ... deci au fost golite apele si in cele din urma s-a ajuns la fundul sacului. as spune ca dupa ce va disparea ultimul braconier de pe apa in vreo 4-5 ani vor incepe sa apara din nou ceva pesti ...
C&R ... un alt mod de a savura un peste ...


Avatar utilizator
Zamfi
veteran
veteran
Mesaje: 5737
Membru din: 01 Oct 2006, 19:50

Re: Pescuitul si codul STAM ACASA

Mesaj de Zamfi » 06 Mar 2021, 19:11

Clar ca da.Si e normal sa se repete.Am uitat cam repede...
Pentru a ajunge sa vezi curcubeul trebuie mai intai sa suporti ploaia.

Avatar utilizator
OldSVF
senior
senior
Mesaje: 376
Membru din: 11 Iun 2020, 14:32

Re: Pescuitul si codul STAM ACASA

Mesaj de OldSVF » 06 Mar 2021, 19:26

Zamfi scrie:
06 Mar 2021, 19:11
Clar ca da.Si e normal sa se repete.Am uitat cam repede...
Nu știu dacă am uitat Zamfi.Acum de atâta timp suntem cu măștile pe față indiferent unde mergem.Chiar și cu gunoiul.Azi vara au lăsat litoralul deschis de se călcau românii pe șlapi.Intre timp am făcut și Covid,ne-am mai și vindecat cei mai mulți,ne vaccinam,ce sa mai facem?Nu cred că e vina noastră(nu vorbesc de babuinii care o dau pe petreceri și manele)dar tind sa cred că la anumite intervale de timp ăștia umfla numărul de cazuri doar că sa mai închidă cate ceva.

adrian99
veteran
veteran
Mesaje: 16027
Membru din: 06 Sep 2008, 13:51
Localitate: Buzau

Re: Pescuitul si codul STAM ACASA

Mesaj de adrian99 » 06 Mar 2021, 20:26

antevorbitorul are dreptate.masca se poarta peste tot(inclusiv spatiile publice)de cea mai mare parte a populatiei.spun de ce cea mai mare parte intrucat am vazut destui care o tineau sub barbie sau nu aveau deloc.e drept au mai fost ceva amenzi,controale etc.pe langa asta Romania este intre primele la nr de persoane vaccinate,inscrise la vaccinare.normal ar fi trebuit sa se mentina trendul descrescator de la inceputul anului.insa nu este asa,judetele care au coborat foarte greu sub 3 au revenit foarte repede acolo.clar este ceva ciudat,oricum multe statistici sunt facute din "pix" :wallbash:

Scrie răspuns