Pescuitul si codul STAM ACASA

Lista de discutii libera, pe teme de pescuit la rapitori sau aspecte colaterale.

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Zamfi
veteran
veteran
Mesaje: 5737
Membru din: 01 Oct 2006, 19:50

Re: Pescuitul si codul STAM ACASA

Mesaj de Zamfi » 09 Mai 2020, 07:21

Pai asta e problema...focurile alea...Probabil ca la deschidere voi fi pe Dunare cu prieteni dragi ,pe care.i revad dupa 2 ani de zile...va fi greu cu focurile si betiile alea :) )))
Cred ca.mi decupez masca :headbash:
Pentru a ajunge sa vezi curcubeul trebuie mai intai sa suporti ploaia.

Avatar utilizator
ady_fly
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 174
Membru din: 13 Aug 2012, 17:37

Re: Pescuitul si codul STAM ACASA

Mesaj de ady_fly » 09 Mai 2020, 07:33

Aseară, Vela se lăuda că vor pune pe site spre "dezbatere publică"(!!??) un set de măsuri ce vor fi aplicate după 15 mai.
Sper ca aceste măsuri să cuprindă și deplasarea la pescuit fără limită geografică! :fluch

Avatar utilizator
Maniacs
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 245
Membru din: 25 Mar 2014, 13:29
Localitate: Bucuresti

Re: Pescuitul si codul STAM ACASA

Mesaj de Maniacs » 09 Mai 2020, 09:34

Merg si la alimentara si la munca (am mers la munca toata perioada asta ca si inainte) ... Din pacate mancatul si muncitul nu sunt optionale ... Referitor la pescuit sunt pescar deci sunt rabdator ... Nu vreau sa ma gandesc ce balamuc o sa fie pe balta ... Nu atat pescari cat multi gratarangii ....
Vremurile frumoase au trecut ...

Avatar utilizator
Zamfi
veteran
veteran
Mesaje: 5737
Membru din: 01 Oct 2006, 19:50

Re: Pescuitul si codul STAM ACASA

Mesaj de Zamfi » 09 Mai 2020, 09:43

Sunt convins ca nu vom avea restrictii.Dar...exista un dar: incurajati de CCR, cu sprijinul teoriei conspiratiei :) , romanii deja se deplaseaza peste tot, masca de forma sub nas,inclusiv vanzatorii din magazine,etc.Dreptul lor in fond.Insa sper sa nu ajungem noi sa cerem reintroducerea restrictiilor...Sper! Si asta pt ca mi.au zis cunoscuti cat e de rau in spital...:( Iar daca valul doi va aparea si va fi , Doamne fereste, similar cu cel din 1918...Nu stiu cati stiti cum a fost atunci concret si real , dar gasiti documentare.Si fara teoria conspiratiei ca nah, era 1918 :)
Ps: sa ascutim jigurile zic si sa.mi gate mie batul de spinning greu ;)
Weekend usor!
Pentru a ajunge sa vezi curcubeul trebuie mai intai sa suporti ploaia.

Avatar utilizator
johnnybravo
Moderator
Moderator
Mesaje: 2673
Membru din: 02 Oct 2006, 15:07
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Pescuitul si codul STAM ACASA

Mesaj de johnnybravo » 09 Mai 2020, 09:53

Eu zic ca tine de responsabilitatea fiecaruia sa se pazeasca de riscuri, poti merge in natura in izolare la fel cum poti sa mergi sa-ti vizitezi rudele dar nu o faci pt ca vrei sa-i protejezi, nu sufli in ceafa celui din fata ta cand stai la rand la alimentara si te indepartezi de cei care nu constientizeaza acest lucru.
Zmeii care cred ca sunt imuni sau norocosi nu vor tine cont de regula de baza a distantarii sociale si din 15 mai se vor intalni la un gratarel/paharel cu prietenii in localitate deci oricum ar da-o autoritatile, daca ne scot din starea de urgenta, va fi o crestere de cazuri noi pana lumea va constientiza efectele lipsei de responsabilitate.

pescarm
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 16
Membru din: 18 Ian 2020, 21:56

Re: Pescuitul si codul STAM ACASA

Mesaj de pescarm » 09 Mai 2020, 14:39

@ady_fly, vesti bune, in documentul publicat de Vela este permisa deplasarea in afara localitatilor pentru pescuit fara a se indica o limita geografica 8)

Avatar utilizator
ady_fly
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 174
Membru din: 13 Aug 2012, 17:37

Re: Pescuitul si codul STAM ACASA

Mesaj de ady_fly » 09 Mai 2020, 16:38

Mulțumesc pentru informație! :respekt:
Eu vin și pun linkul:
http://webapp.mai.gov.ro/frontend/docum ... 015.05.pdf

Avatar utilizator
ady_fly
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 174
Membru din: 13 Aug 2012, 17:37

Re: Pescuitul si codul STAM ACASA

Mesaj de ady_fly » 12 Mai 2020, 16:23

Un lucru e clar: afară din localități numai în cazuri de excepție și numai cu declarație!
Urmează să vedem dacă printre excepții se numără și pescuitul recreațional!? :evil:

Avatar utilizator
Zamfi
veteran
veteran
Mesaje: 5737
Membru din: 01 Oct 2006, 19:50

Re: Pescuitul si codul STAM ACASA

Mesaj de Zamfi » 12 Mai 2020, 18:05

Pai in localitati...mai greu cu pescuitul :) Mai ales ca pe natural este prohibitie...
Pentru a ajunge sa vezi curcubeul trebuie mai intai sa suporti ploaia.

pescarm
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 16
Membru din: 18 Ian 2020, 21:56

Re: Pescuitul si codul STAM ACASA

Mesaj de pescarm » 12 Mai 2020, 19:12

Ce sa mai astepte pescarii 15 mai...am fost azi la Dunare si erau pescari fara numar, parca era 15 mai...startul s-a furat la scrumbie inca de cand CCR a anuntat amenzile ca fiind neconstitutionale. E full pe Dunare in zone cu potential bun la scrumbie, atat pe mal cat si barci.

Scrie răspuns