Pescuitul si codul STAM ACASA

Lista de discutii libera, pe teme de pescuit la rapitori sau aspecte colaterale.

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
albert.C
veteran
veteran
Mesaje: 1720
Membru din: 22 Ian 2015, 19:30
Localitate: Calafat-Dolj
Contact:

Re: Pescuitul si codul STAM ACASA

Mesaj de albert.C » 29 Mar 2020, 07:43

Cred ca ultima grija este sa putem merge la balta,ar trebui sa ne concentram mai mult sa ramanem in casa pt a ne putea bucura in viitor de pescuit.
Eu locuiesc la 10 min.de Dunare,si nu ies,si nu o fac de frica amenzilor,ci de teama virusului,sau sa zicem ca vreau sa-i protejez pe cei batrani si vulnerabili.
Sa o consideram o prohibitie mai lunga,si asa se plangeau unii pe aici ca pt refacerea acvaculturii ar trebui interzis pescuitul 1-2 ani,iata ca acum s-a ivit ocazia.
Sanatate.

Avatar utilizator
ady_fly
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 174
Membru din: 13 Aug 2012, 17:37

Re: Pescuitul si codul STAM ACASA

Mesaj de ady_fly » 29 Mar 2020, 18:50

Mă bag și eu în seamă!
Ca mâine-poimâine se deschide pescuitul pe apele de munte (1 apr)...În mod normal ar fi fost un mare motiv de bucurie pentru mine, în atare condiții însă este un motiv de tristețe: respect ordonanțele militare și stau acasă! (chiar dacă m-aș fi deplasat cu motocicleta!)
Știu că pentru foarte mulți dintre voi este foarte greu, dar e momentul să lăsăm de o parte haiducia, interpretarea legilor, găsirea de portițe, etc. specifică nouă românilor și să dăm dovadă de responsabilitate! Va veni soarele și pe strada noastră!
Desigur vor fi foarte mulți dintre cei care vor bracona...dar asta spune multe despre caracterul respectivilor! Ar fi făcut asta și cu și fără starea de urgență, având acel gen de filozofie primitivă: mă doare-n poolă! Sper ca măcar o parte să fie prinși și să aibă parte de un spor de pedeapsă!
Cât despre toți acei care în aceste zile munciți din partea mea :respekt: !

Avatar utilizator
albert.C
veteran
veteran
Mesaje: 1720
Membru din: 22 Ian 2015, 19:30
Localitate: Calafat-Dolj
Contact:

Putem pescui ?!?

Mesaj de albert.C » 05 Apr 2020, 09:17


Avatar utilizator
ady_fly
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 174
Membru din: 13 Aug 2012, 17:37

Re: Pescuitul si codul STAM ACASA

Mesaj de ady_fly » 12 Apr 2020, 10:45

Vorbeam zilele trecute cu un conațional stabilit în Danemarca și-mi spunea că deși și pe acolo s-au impus tot felul de măsuri, ieșirea individuală la pescuit este permisă!

adrian99
veteran
veteran
Mesaje: 16027
Membru din: 06 Sep 2008, 13:51
Localitate: Buzau

Re: Pescuitul si codul STAM ACASA

Mesaj de adrian99 » 12 Apr 2020, 12:56

ady,problema este cum se vor "relaxa"masurile incepand cu 15 mai.nu cred(insa nimic nu este batut in cuie,mai ales in aceasta situatie extrema)ca se va mai prelungi starea de urgenta cu inca o luna.
normal ar fi,ca dupa 15 mai sa se ridice masurile de restrictionare privind circulatia.da,se pot mentine(ca si situatia de carantina)in judetele grav afectate.mi se pare absurd sa aplici aceleasi masuri tuturor judetelor.spun asta tinand cont de nr cazurilor:s-estul tarii foarte putine cazuri,masuri dure,aceleasi masuri dure in nord si vest insa nr cazuriloe in crestere(chiar galapanta).
sper ca dupa 15 mai sa putem pescui(chiar avand declaratia asupra noastra).oricum masurile nu sunt luate pentru a proteja populatia ci pentru a evita(pe cat posibil)supraaglomerarea din spitale.

Avatar utilizator
johnnybravo
Moderator
Moderator
Mesaje: 2673
Membru din: 02 Oct 2006, 15:07
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Pescuitul si codul STAM ACASA

Mesaj de johnnybravo » 12 Apr 2020, 17:11

Cand o sa avem si noi o evolutie descendenta a cazurilor active precum Elvetia sau alte cateva tari din Europa, abia atunci putem vorbi de termene si ridicare din masurile restrictive:
https://www.worldometers.info/coronavir ... itzerland/

Eu tot ma uit la cazul ideal de carantina adica la evoluta de pe Diamond Princess, inca nu au ajuns la 0...

Ma astept ca in doua luni sa putem merge la pescuit dar asta e un "moft" daca ne gandim la situatia celor care nu mai au sursa de venit in perioada asta....

Dril
junior
junior
Mesaje: 88
Membru din: 09 Dec 2019, 20:27

Re: Pescuitul si codul STAM ACASA

Mesaj de Dril » 12 Apr 2020, 18:02

Vă salut!
Ieri nu am mai rezistat și am făcut o incursiune la Dunare. Am pescuit de la amiază și până la intuneric. La întoarcere am fost oprit pe un drum forestier de un filtru al Pol de Frontieră care s.a rezumat la o verificare a actelor de identitate și de pescuit, fără să.mi solicite Declarația pe propria raspundere că merg să practic sport individual .
Niște amici au fost aseară (după ce m.au văzut pe mine) și au pescuit până azidimineata , iar pe la ora 11 a.m a trecut salupa PF și nici nu a oprit să.i legitimeze.
Așa că.... Legislația e interpretabila, însă în fond pescuitul presupune izolare , evadare și refugiu în natura
Respectă LEGEA : prinde, reține și consumă pește în limitele legale! Avem legi obligatorii de respectat. Restul...e opțional...

Avatar utilizator
ady_fly
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 174
Membru din: 13 Aug 2012, 17:37

Re: Pescuitul si codul STAM ACASA

Mesaj de ady_fly » 12 Apr 2020, 18:38

Tuturor: precedenta mea postare nu a fost pentru a încuraja în vreun fel ieșirea la pescuit ci trebuie văzută mai degrabă ceva de genul "la noi și la alții", ceva ce ține de fapt divers.

În plus iată aici un link util, vezi pct. 9:
https://www.digi24.ro/stiri/actualitate ... re-1290735

@Dril, personal nu încurajez acest tip de "haiducie"... dar vine 19 aprilie și atunci se pune punct! ...s-au vei merge și după acestă dată la Dunăre :?:

Dril
junior
junior
Mesaje: 88
Membru din: 09 Dec 2019, 20:27

Re: Pescuitul si codul STAM ACASA

Mesaj de Dril » 12 Apr 2020, 19:33

Trebuie să fac precizarea că am trimis un mail cu subiectul acesta instituțiilor abilitate cu ceva timp timp înainte ca alții care administrează forumuri și susțin că reprezintă interesele a 30.000 de pescari să o facă.
Nu vreau să intru în polemici cu nimeni, intenția mea a fost să pun în comun cu ceilalți pasionați informații, zic eu, PERTINENTE.
Cine e pasionat de pescuit, va merge la Dunare și după data de 19/04 la scrumbie, sau poate să.si amenajeze un loc de crap, sau pur și simplu să iese pe malul apei.Cine e pasionat de altceva....
Respectă LEGEA : prinde, reține și consumă pește în limitele legale! Avem legi obligatorii de respectat. Restul...e opțional...

adrian99
veteran
veteran
Mesaje: 16027
Membru din: 06 Sep 2008, 13:51
Localitate: Buzau

Re: Pescuitul si codul STAM ACASA

Mesaj de adrian99 » 12 Apr 2020, 19:55

cateva tari vor sa "relaxeze"masurile incepand de sapt viitoare-printre ele Cehia,Danemarca,Elvetia.sunt tari care au avut si au in contiunuare noi cazuri de Covid 19.... :roll:
trebuie inteles ca si de jumatatea lui mai virusul nu va disparea,se va topi....clar vor mai fi cazuri insa nu poti tine inchisa o tara la infinit.vom vedea ce va mai fi....

Scrie răspuns