Pescuitul si cainii agresivi

Lista de discutii libera, pe teme de pescuit la rapitori sau aspecte colaterale.

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

GigiBM
junior
junior
Mesaje: 71
Membru din: 27 Mai 2007, 03:22
Localitate: Baia Mare

Re: Pescuitul si cainii agresivi

Mesaj de GigiBM » 08 Feb 2017, 11:27

[quote="sorinB"]Adidas Torsion :lol:
Nu s-a nascut caine care sa ma ajunga :lol:[/quote]
Asta-i ca si aia cu "intimidarea adversarului prin fuga" :lol1:

kleniacul
veteran
veteran
Mesaje: 1221
Membru din: 20 Ian 2011, 22:45
Localitate: bucuresti localitate înfrăţită cu Cernobîl

Re: Pescuitul si cainii agresivi

Mesaj de kleniacul » 08 Feb 2017, 12:26

Sint spray-uri cu piper de capacitate mare, cam 200 ml, sînt foarte bune.La cele cu jet, sint pentru interior, trebuie o mîna sigură, am dat la un metis de Rottweiler de 60 de kg, venea in fugă spre mine, stăpînul zicea că vrea să se joace, la 1 m i-am dat drept in bot, a plecat , dar nu părea f afectat, in schimb spray-ul e imbatabil , am dat la niste ciobănesti pe Hagieşti care si-au lăsat urmele colţilor pe bara din spate, apoi , în altă situaţie, la un Rottweiler care venea liber în atac .Pentru cei care pescuiesc pe apele de munte intîlnirile cu ciobănesti sint frecvente, iar waders-ii sînt scumpi.In toamna asta , pe Buzău, venea un cîine lătrind subţire, ca un bichon.Am stat fără grijă pînă a ajuns la 3 m de mine.Era un bichon de vreo 80 de kg.Fir-ar ai dracu de travestiţi, nici cîinii nu mai sint ce-au fost odată. :lol1: Există pentru cei miloşi din fire, prea iubitori de cîini, varianta cutitului de lemn, post conflict.

stefan852
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 10
Membru din: 24 Apr 2010, 12:23

Re: Pescuitul si cainii agresivi

Mesaj de stefan852 » 08 Feb 2017, 21:30

Pistol airsoft, bila trasa in buca, fug de mananca pamantul, nu-i provoaca mai mult de o vanataie.

SF
veteran
veteran
Mesaje: 3581
Membru din: 31 Mar 2005, 22:54

Re: Pescuitul si cainii agresivi

Mesaj de SF » 10 Feb 2017, 13:29

Nu cred ca exista o solutie 100% valabila .
Acum multi ani am cazut cu un amic pe o balta pierduta , in jurul caruia isi tinea oile un cioban . Asta era in conflict cu alt cioban , care-si tinea oilea la vreo 7-8 km , tot pe langa o balta . Se razboiau ei de multa vreme , si deja aveau victime cu oase rupte si spitalizari . Astea le-am aflat toate dupa patanie .

In fine , ca noi veneam de catre balta unde isi tinea oilea rivalu , asa ca ciobanu de la balta catre care mergeam o slobozit toti caini catre noi ! Cu toate poruncile sa ne rupa si sa ne omoare , cainii , credea ca mergem sa-l nenorocim , cum veneam prin camp de catre dusmanu lui ! Daca nu ne suiam la timp in niste agati spinosi , cred ca nu aveam cont pe aici :lol:
Pana nu s-o apropiat ala nu ne-am putut cobori , faceau dulaii de credeam ca au sa moara , ochi injectati si spume la gura , ziceai ca-s turbati !

Ne-o cinstit ala cu niste branza , si dupa aia ne jucam cu dulaii de parca erau niste pisoi , insa daca nu suiam in copac cred ca ne sfartecau !

Ca fapt divers , ciobanu era roman , celalalt cioban era etnic maghiar ! Aveau ei niste chestii de impartit si noi am cazut intre !

RNN57
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 122
Membru din: 11 Iun 2016, 13:18
Localitate: România

Re: Pescuitul si cainii agresivi

Mesaj de RNN57 » 12 Feb 2017, 20:56

........o solutie buna ar fi, o blonda focoasa, cu sani si fund misto, care sa faca plaja in zona cainilor...... Cainii vor fi ocupati cu minunatia, iar voi puteti pescuii in voie. Succes :respekt: :respekt: :respekt:
< º))))><

Avatar utilizator
sorinB
veteran
veteran
Mesaje: 14613
Membru din: 25 Ian 2007, 00:06
Localitate: sibiu

Re: Pescuitul si cainii agresivi

Mesaj de sorinB » 12 Feb 2017, 20:59

RNN57 scrie:........o solutie buna ar fi, o blonda focoasa, cu sani si fund misto, care sa faca plaja in zona cainilor...... Cainii vor fi ocupati cu minunatia, iar voi puteti pescuii in voie. Succes :respekt: :respekt: :respekt:
In cazul asta ne batem cu cainii si lasam naibii pescuitul... :lol: :lol:

cristi.v
senior
senior
Mesaje: 354
Membru din: 17 Ian 2007, 23:15
Localitate: Ploiesti

Re: Pescuitul si cainii agresivi

Mesaj de cristi.v » 13 Feb 2017, 21:40

am patit si eu cu niste caini de stana. un tub de spray piper, d-ala bun, frantuzesc :headbash: , abia a ajuns sa tina o catea la cativa cm de picioarele mele. norocul a fost ca pana sa vina ceilalti, am reusit sa evacuez zona. din cate am mai citit, bun ar fi sprayul ala mare de ursi. are raza de dispersie mai buna.

cristi.v
senior
senior
Mesaje: 354
Membru din: 17 Ian 2007, 23:15
Localitate: Ploiesti

Re: Pescuitul si cainii agresivi

Mesaj de cristi.v » 13 Feb 2017, 21:43

dar sincer cred ca problema nu sunt cainii. Ciobanii au 90% din vina. lasa cainii liberi in zone populate. aici ar trebui sa intervina ceva lege, dar iar ne trezim cu ei in Bucuresti la demonstratie. :headbash:

cristi.v
senior
senior
Mesaje: 354
Membru din: 17 Ian 2007, 23:15
Localitate: Ploiesti

Re: Pescuitul si cainii agresivi

Mesaj de cristi.v » 13 Feb 2017, 21:46

am inteles, evit zonele putin umblate, ca acolo e riscul mare, dar stane cu 7,8,10 dihanii langa zonele de campare mi se pare chiar riscant. noi suntem mai solizi, cat de cat ne putem apara, dar daca trece un copil si este atacat, nu stiu ce sanse are. :fluch :censored: :fluch

cristi.v
senior
senior
Mesaje: 354
Membru din: 17 Ian 2007, 23:15
Localitate: Ploiesti

Re: Pescuitul si cainii agresivi

Mesaj de cristi.v » 13 Feb 2017, 21:59

ceva sfaturi interesante aici: http://www.dinumititeanu.ro/Cainii-ciobanilor

Scrie răspuns