Pescuitul, o lume a contrastelor

Lista de discutii libera, pe teme de pescuit la rapitori sau aspecte colaterale.

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

zavera
veteran
veteran
Mesaje: 728
Membru din: 16 Noi 2012, 12:47

Pescuitul, o lume a contrastelor

Mesaj de zavera » 02 Dec 2012, 12:53

Odata cu descoperirea acestui site, am incercat ca aflu cateva lucruri, dar in principal doua:

- cum pot pescui legal in tara mea, din care am lipsit catva timp
- cum pot ajunge si eu pescar de competitie

Am aflat ca, in afara unor locatii private, unde platesti o taxa (nu tocmai mica) pe ziua de pescuit, poţi pescui legal în ape publice, cu condiţia obţinerii unui card-permis ANPA. Plus aprobari pentru acces pe graniţă sau în Deltă.
Toate acestea se pot obtine ori direct, de la institutiile publice responsabile, ori prin asociatiile de pescari recreativi.
La alegerea pescarului. Pana aici, toate bune si frumoase.
Dar:
a) pescuitul (denumit recreativ) se practica de-a valma cu pescuitul comercial, inclusiv in Rezervatia Delta Dunarii !!!
b) resursa piscicola este in declin, din multe motive, unele imputabile infractorilor, altele pescarilor recreativi care se considera "cinstiti".
c) braconajul piscicol este in floare, paza apelor publice aproape nu exista.
d) oameni care se respectă, unii dintre ei cu păreri foarte bune despre ei înşişi, caută orice argument posibil pentru a nu plăti nimic, nici statului, nici asociaţiilor. Nu-şi scot permis, pentru că oricum nu-i controlează nimeni.
Nu se înscriu în asociaţii, pentru că solicită bani pe cotizaţii, dar nu se luptă cu cu braconierii (faptul că legile nu le permit asta nu contează, ei au nevoie de argumente), că nu populează (Dunărea, în principal, apă internaţională unde se pescuieşte în în scop comercial !). Nu sunt toţi săraci, dar vor totul "pe de-a moaca" !
e) altii, mai cu dare de mana, considera pescuitul un hobby costisitor si sunt dispusi sa-l transforme intr-o placere foarte "selectiva". Cum este golful, de pilda. Poate au dreptate, un set de scule bune de pescuit, costa cam cat o trusa de golf.
Vor ca si prezenta pe balta sa coste cat o partida de golf, cu masinuta, cotumatie, caddy, etc.
Altii, dimpotriva, considera pescuitul un drept natural al lor, conferit de nastere sau de calitatea de cetatean si vor sa le renteze pescuitul, sau macar sa le acopere micile investitii.

Toti vor binele lor propriu, unii chiar binele general, dar vor ca de crearea acestui bine sa se ocupe altii. Eventual statul, care sa le subventioneze, prin bugetul si institutiile sale, acest hobby. Asta nu cred ca se va intampla niciodata.
Dar, se da cu gura pe toate site-urile, desi asta nu ajuta la nimic !

In schimb, cu participarea la competitii, m-am lamurit ca trebuie sa stau deoparte, cel putin deocamdata.
Pescuitul nu este sport, dar avem cluburi de pescuit inregistrate in Registrul Sportiv, detinatoare ales faimosului C.I.S.
Cum e posibil ?
Un nenea se agita ca pestele pe uscat, cu o fantomatica "federatie", dar care, tocmai ea, nu are C.I.S.
Cluburile de pescuit care au activitate de competitie nu au ca sursa de venituri decat cotizatiile competitorilor, plus ceva sponsorizari, pentru care se agita singuri.

Este un talmes-balmes "a la roumaine", incurajat de nepasarea autoritatilor si de ignoranta majoritatii pescarilor, care se vaita ca nu mai este peste, dar fac tot ce le sta in putinta sa lichideze si putinul ramas.

Trist, foarte trist !

Avatar utilizator
old_radu
veteran
veteran
Mesaje: 3682
Membru din: 23 Feb 2007, 22:13
Localitate: Baia Mare

Re: Pescuitul, o lume a contrastelor

Mesaj de old_radu » 02 Dec 2012, 13:09

zavera scrie:
- cum pot pescui legal in tara mea, din care am lipsit catva timp
...se vede ca ai lipsit ceva vreme , una mai indelungata
...din pacate acesta este tristul adevar , cel pe care l-ai descoperit
zavera scrie:...Dar, se da cu gura pe toate site-urile ...
:oops:

tavistan
veteran
veteran
Mesaje: 1168
Membru din: 27 Mar 2012, 08:15

Re: Pescuitul, o lume a contrastelor

Mesaj de tavistan » 02 Dec 2012, 13:48

zavera, ai perfecta dreptate! Trebuie sa faci abstractie de foarte multe lucruri, inclusiv de saracia piscicola, ca sa-ti cada bine o zi de pescuit in Romania... dar se mai poate! si speranta moare ultima. :(
Oricum felicitari pentru radiografia pe care ai facut-o pescuitului autohton :respekt:

Mister Fisherman
veteran
veteran
Mesaje: 2312
Membru din: 11 Apr 2011, 15:01

Re: Pescuitul, o lume a contrastelor

Mesaj de Mister Fisherman » 02 Dec 2012, 14:11

Dle Zavera , se pare ca ati omis un lucru esential in expunerea dvs , si anume ca :
Pescuitul este o AFACERE din care, inca, se mai scot bani frumosi , bani de care vor sa profite cat mai multi
Restu' cu pescuitul recreativ , sportiv , braconaj , asociatii , federatii , binele pescarilor sau interesul personal , cei care platesc sau nu platesc taxe si permise hobby exclusivist , cine are dreptul sa pescuiasca si cine nu , cine trebuie sa administreze apele publice si cine nu etc ... nu sunt altceva decat "variatiuni pe aceeasi tema " :wink:
Pescuitul se invarte in jurul banului :D
Acesta este un pamflet. Orice asemanare cu personaje reale este pur intamplatoare.

zavera
veteran
veteran
Mesaje: 728
Membru din: 16 Noi 2012, 12:47

Re: Pescuitul, o lume a contrastelor

Mesaj de zavera » 02 Dec 2012, 15:16

old_radu scrie:
zavera scrie:
- cum pot pescui legal in tara mea, din care am lipsit catva timp
...se vede ca ai lipsit ceva vreme , una mai indelungata
...din pacate acesta este tristul adevar , cel pe care l-ai descoperit


Nu am lipsit decat vreo trei ani, dar mi-am regăsit ţara mult schimbată !
Sunt şi multe lucruri bune, dar şi multe schimbări în rău şi foarte rău ! Din păcate, schimbările în lumea pescuitului intră în categoria foarte rău.

Domnul care semnează MISTER FISHERMAN spune că pe primul loc sunt banii, afacerea, interesul material.
Eu cred însă că principala cauză este lipsa de respect faţă de lege, faţă de ceilalţi cetăţeni şi faţă de orice regulă morală, toate acestea derivand din lipsa de educaţie.
Eu cred că banul îl caştigi dacă-l meriţi, iar afacerea durează dacă oferă avantaje atat afaceristului, cat şi beneficiarului.
pe alt topic, un domn, care semnează rcorbu, ar prefera să plătească mai mult la stat, dar să dispară asociaţiile.
Atunci, cine să se ocupe de pescuitul hobby, cine să-l gospodărească ? Statul ? Pai, in anul nasterii mele 1989, Romania a ales alta cale !
Conform acestei cai, Statul, prin institutiile sale platite din bani publici, poate cel mult sa faca legi bune si sa asigure respectarea lor.
Poate Statul sa administreze direct vreo resursa ? A facut-o vreodata bine, indiferent de sistemul politic ?
Cand a incercat, a esuat, generand in plus coruptie si haos !

Nu stiu daca asociatiile sunt solutia, probabil ca sunt destule care nu fac decat sa incaseze cotizatii, dar alternativa nu este decat sa privatizam totul, si Dunarea, si Delta, si lacurile de baraj, si raurile de munte.
Atunci, va fi poate si peste, vor fi si conditii de pescuit ! Dar vor fi si cheltuieli, chiar mai mari decat cele pentru o partida de golf. Cine a fost la Periprava, unde proprietar este un domn din Franta, stie despre ce vorbesc !

Una peste alta, eu cred ca voi adera la o asociatie, probabil la una din Bucuresti, pe care am descoperit-o tot datorita net-ului. Pare ca face cate ceva, oricum, mai mult decat nimic. Poate le pot da si o mana de ajutor, prin voluntariat.
In nici un caz, nu voi ingrosa randul bocitoarelor de pe site-uri.
Nu pot obliga pe nimeni sa gandeasca la fel ca mine, dar nici nu cred ca totul va veni din Cer, din mila Domnului.

Avatar utilizator
old_radu
veteran
veteran
Mesaje: 3682
Membru din: 23 Feb 2007, 22:13
Localitate: Baia Mare

Re: Pescuitul, o lume a contrastelor

Mesaj de old_radu » 02 Dec 2012, 15:48

zavera scrie:...

Nu am lipsit decat vreo trei ani...
...poi , in cazul acesta exagerezi cu "bocetele"
...la fel de naspa a fost si acum 3 ani , nimic mai rau ca si acum
...tot statul era administrator , la fel era coruptia si haosul...
...la fel de "optimisti" eram cu totii
...la orice asociatie vei adera , slaba nadejde ca va fi una care sa si faca ceva de banii aceia cu care vei cotiza , darmite sa faca "voluntariat "
..desconspira numele acelei asociatii pe care o lauzi , poate ne hotaram sa-i ingrosam randurile cotizantilor , daca zici ca merita .

Avatar utilizator
audumbre
senior
senior
Mesaje: 329
Membru din: 28 Noi 2012, 22:23
Localitate: pe unde intra vantul in tara

Re: Pescuitul, o lume a contrastelor

Mesaj de audumbre » 02 Dec 2012, 15:58

old_radu scrie: ...la orice asociatie vei adera , slaba nadejde ca va fi una care sa si faca ceva de banii aceia cu care vei cotiza , darmite sa faca "voluntariat "
..desconspira numele acelei asociatii pe care o lauzi , poate ne hotaram sa-i ingrosam randurile cotizantilor , daca zici ca merita .

Radu , eu doar banuiesc despre ce asociatie este vorba. Cred ca se refera la cea care a luat in administrare lacul Snagov. Este una dintre putinele care incearca sa faca ceva. :idea: O parte din ce si-a propus a realizat.

Cum nu sunt sigur ca la ea se refera zavera nu o sa-i pronunt numele , ca mi-e sa nu'mi sara in cap altii . Sa ne zica el mai bine.
da-i prostului o scara , ca el o pune si coboara !

Avatar utilizator
old_radu
veteran
veteran
Mesaje: 3682
Membru din: 23 Feb 2007, 22:13
Localitate: Baia Mare

Re: Pescuitul, o lume a contrastelor

Mesaj de old_radu » 02 Dec 2012, 16:11

...sunt chiar curios daca exista asa ceva in tara asta
...si daca chiar exista mi-ar place sa aflu ca este o asociatie cu mai mut de 10 membrii

Avatar utilizator
audumbre
senior
senior
Mesaje: 329
Membru din: 28 Noi 2012, 22:23
Localitate: pe unde intra vantul in tara

Re: Pescuitul, o lume a contrastelor

Mesaj de audumbre » 02 Dec 2012, 16:18

Exista Radu , paradoxal dar exista ...
da-i prostului o scara , ca el o pune si coboara !

Mister Fisherman
veteran
veteran
Mesaje: 2312
Membru din: 11 Apr 2011, 15:01

Re: Pescuitul, o lume a contrastelor

Mesaj de Mister Fisherman » 02 Dec 2012, 16:19

In Bucuresti nu sunt momentan decat trei asociatii mari si late :APC 21 care administreaza lacul Snagov , APS Bucuresti care adminiostreaza Calnaul si Neajlovul si AVPS Acvila care administreaza raul Colentina
Si mai sunt vreo doua parca , dar care au doar filiale in Bucuresti . Singura de care am auzit ca a mai miscat cate ceva este APC 21 , dar tot ce face se rezuma la lacul Snagov si la proprii membri ...si nu cred ca poate sa rezolve "problemele" ridicate de dvs
Dar:
a) pescuitul (denumit recreativ) se practica de-a valma cu pescuitul comercial, inclusiv in Rezervatia Delta Dunarii !!!
b) resursa piscicola este in declin, din multe motive, unele imputabile infractorilor, altele pescarilor recreativi care se considera "cinstiti".
c) braconajul piscicol este in floare, paza apelor publice aproape nu exista.
d) oameni care se respectă, unii dintre ei cu păreri foarte bune despre ei înşişi, caută orice argument posibil pentru a nu plăti nimic, nici statului, nici asociaţiilor. Nu-şi scot permis, pentru că oricum nu-i controlează nimeni.
Nu se înscriu în asociaţii, pentru că solicită bani pe cotizaţii, dar nu se luptă cu cu braconierii (faptul că legile nu le permit asta nu contează, ei au nevoie de argumente), că nu populează (Dunărea, în principal, apă internaţională unde se pescuieşte în în scop comercial !). Nu sunt toţi săraci, dar vor totul "pe de-a moaca" !
e) altii, mai cu dare de mana, considera pescuitul un hobby costisitor si sunt dispusi sa-l transforme intr-o placere foarte "selectiva".
Acesta este un pamflet. Orice asemanare cu personaje reale este pur intamplatoare.

Scrie răspuns