Pescuitul in Austria....LINZ

Lista de discutii libera, pe teme de pescuit la rapitori sau aspecte colaterale.

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

tudormarchis
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 5
Membru din: 06 Noi 2005, 23:59
Localitate: Gherla
Contact:

Pescuitul in Austria....LINZ

Mesaj de tudormarchis » 09 Noi 2006, 16:51

Stain in Linz Austria de o saptamana si nu am gasit pe nimeni care sa imi spuna daca se poate si unde , cat costa permisul treburi de acestea....daca este peste si daca se poate duce acasa.


HELP

Avatar utilizator
Michael
Moderator
Moderator
Mesaje: 4177
Membru din: 28 Iun 2004, 05:25
Localitate: Timisoara

Mesaj de Michael » 09 Noi 2006, 18:53

am un var in Tirol(Jenbach),am fost pe la el,am vazut pastravii de juma de metru in fata mea pe rauri,ne uitam unul la altul,chiar i-am hranit cu hrana speciala contra unei fise la automat,dar...pescuit ciu-ciu,totally forbiden.
dupa ce am insistat sa-mi spuna cum sta treaba cu pescuitul in austria mi-a zis ca sunt ape amenajate cu taxa de unde chiar poti inchiria scule.din ce mi-a zis el,pe apele naturale,cel putin in zona lui,nu se pescuieste.
Michael va recomanda Regulamentul forumului

Avatar utilizator
alex dan
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 210
Membru din: 03 Dec 2005, 12:58
Localitate: Rendsburg, Deutschland
Contact:

Mesaj de alex dan » 09 Noi 2006, 19:18

asa stiu si eu, in austria nu pre ii de pescuit pe rauri. in multe locuri sunt table care iti sugereaza foarte clar: pescuitul interzis!

dar cel mai bine cred ca ar fi sa mergi la primarie, sau sa intri intrun magazin de pescuit si sa intrebi pur si simplu :wink:
fiecare pescar ii un nebun in felul lui, si nu-l poti convinge ca nu are dreptate
http://www.rapitori.ro/forum/album_pers ... er_id=2073

Luci
veteran
veteran
Mesaje: 617
Membru din: 07 Iul 2004, 11:53
Localitate: Cluj

Mesaj de Luci » 10 Noi 2006, 18:10

intreaba un politai unde este cel mai apropiat magazin de pescuit din Linz. Mergi acolo si cere informatii. Autorizatie poti lua, in genere, de la magazinele de pescuit sau daca nu, primesti adresa de unde poti lua

eu cunosc magazinele din Wiena, sunt cateva misto dar...atat:)

Lucian Anghel
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 144
Membru din: 12 Aug 2004, 13:19
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Lucian Anghel » 10 Noi 2006, 18:28

Este un magazin de unelte de pescuit in centrul vechi al orasului la nici 100 m de Dunare. Din pacate nu stiu sa-ti spun adresa exacta dar este sigur cunoscut. Sfatul sa intrebi un politist e cel mai bun.Vinde si momeli naturale inclusiv albitura, biban, etc de toate dimensiunile. Permisele sunt pe zi/ saptamana/luna si pe portiuni exact delimitate pe malul Dunarii ( daca nu s-o fi schimbat ceva de acum trei ani!?!?). Pe vremea asta se ia salau frumos. Fir intins si sa vii cu poze.
Lucian

Avatar utilizator
Michael
Moderator
Moderator
Mesaje: 4177
Membru din: 28 Iun 2004, 05:25
Localitate: Timisoara

Mesaj de Michael » 10 Noi 2006, 19:38

cat am umblat prin austria nu am vazut nici un magazin cu fishing tackle,iar cand aduceam vorba de pescuit se uitau toti la mine cam ca la alien :lol:
Michael va recomanda Regulamentul forumului

Avatar utilizator
alex dan
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 210
Membru din: 03 Dec 2005, 12:58
Localitate: Rendsburg, Deutschland
Contact:

Mesaj de alex dan » 11 Noi 2006, 00:07

nu esti singurul! exact aceleasi experiente leam avut si eu :oops:
acuma doi ani am cautat 2 ore in jurul Salsburgului un magazin de pescuit despre care auzisem, am intrebat n persoane... ca in cele din urma sa ajung la magazin si sa constat ca nu mai este magazin de pescuit ci magazin de vanatoare 100% :evil:
fiecare pescar ii un nebun in felul lui, si nu-l poti convinge ca nu are dreptate
http://www.rapitori.ro/forum/album_pers ... er_id=2073

Luci
veteran
veteran
Mesaje: 617
Membru din: 07 Iul 2004, 11:53
Localitate: Cluj

Mesaj de Luci » 15 Noi 2006, 14:02

uite aici un link www.fischwasser.com
probabil cei de aici te vor ajuta

serkan0409
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 2
Membru din: 04 Oct 2012, 13:54

Re: Pescuitul in Austria....LINZ

Mesaj de serkan0409 » 04 Oct 2012, 14:10

eu stau in sankt gilgen si am tot cautat unde pot pescui...am gasit un hotel unde daca stai ai tot echipamentul gratuit barca undita minciog dar treb sa platesti un permis de 12 ore de la 6 dim la 18 ...permisul este 17 euro...hotelul se numeste Furberg...eu stau la 2 km de acest hotel am vb cu patronul hotelului sa imi inchirieze contra cost barca si echipament si nu a vrut a spus ca nu inchiriaza si ca echipamentele sunt pentru oaspetii hotelului ,care din cate am vazut nu se omiara deloc cu pescuitul era doar o barca iesita la pescuit pe tot lacul....era sa uit pe permisul respectiv poti lua o cantitate de 5 kg si o anumita marime a pestelui....pesti sunt cu sutele ii vezi la mal diferite marimi de la puiet la exemplare mai mari decat o rata si nu au nici o frica.fire zbuciumate va doresc

Avatar utilizator
kingofbeasts
veteran
veteran
Mesaje: 2873
Membru din: 20 Mar 2008, 16:58
Localitate: sibiu
Contact:

Re: Pescuitul in Austria....LINZ

Mesaj de kingofbeasts » 04 Oct 2012, 14:47

Presupun ca sti limba si cum cele mai bune informatii de pescuit le obtii de la pescari iti sugerez sa te faci membru aici si sa discuti direct cu pescarii austrieci :wink:
http://anglerforum.at/anglerforum/portal.php
restul e can-can

Scrie răspuns