Pescuit NO-Kill in Delta Dunarii

Lista de discutii libera, pe teme de pescuit la rapitori sau aspecte colaterale.

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
pescarel
senior
senior
Mesaje: 328
Membru din: 29 Aug 2004, 17:07
Localitate: Bucuresti

Re: Pescuit NO-Kill in Delta Dunarii

Mesaj de pescarel » 27 Feb 2018, 16:01

Am sute de iesiri in Delta, in ultimii 30 de ani.
Am vazut de nenumarate ori devastarea pe care pescarii sportivi o fac.
Inafara de locurile unde se strange si pe care unii norocosi le gasesc, si inafara de perioadele extreme (frig, vant) cand se prinde bine, dar sunt putini temerari care stau pe ghioluri, au fost momente 'magice' cand apa nu mai avea loc de stiuci.
Unii dintre voi va amintiti, poate, vara lui 2006, vara lui 2011 si alte cateva momente similare. Situatii cand TOATA LUMEA, adica sutele de barci pe care le-am vazut, prindeau si RETINEAU sute de kilograme.
Iar alte suficiente dati stiu cand stiuca se prindea rezonabil, in timp ce la vintire/setci treaba statea prost.

In mod cert, in total este mai multa stiuca devastata de pescuitul comercial.

Insa a minimiza impactul negativ pe care pescuitul sportiv (in speta retinerea stiucii) il are, e o mare gresala.

Dimensiunea minima nu a contat vreodata, in opinia mea o masura extrema, ca cea a interzicerii retinerii stiucii, e binevenita.

Aparent poate conduce la falimentul unora. Insa intreb: turistii care vin in Delta, la tine, proprietar de pensiune, vin sa care acasa? Inteleg (si chiar stiu, in unele cazuri) ca unii proprietari de pensiuni sunt de buna credinta si indica turistilor sa respecte dimensiunea minima si cantitatea maxima ce poate fi retinuta. Acum le vor indica faptul ca stiuca este un peste protejat. Sau respectivii traiau din traistarii care veneau cand "mergea stiuca"? Cat despre servirea, ca fel de mancare pentru turisti, a stiucii, operatorii de turism au, in continuare, varianta achzitionarii de la plasari.

ORICE MASURA DE PROTECTIE PENTRU DELTA ESTE BINEVENITA.
RESPECT MALIN MUSATESCU

adrian99
veteran
veteran
Mesaje: 16027
Membru din: 06 Sep 2008, 13:51
Localitate: Buzau

Re: Pescuit NO-Kill in Delta Dunarii

Mesaj de adrian99 » 27 Feb 2018, 16:10

pescarel,o masura binevenita pentru a proteja fauna piscicola din Delta Dunarii ar fi interzicerea pescuitului industrial :wink:

ar avea curaj malin musatescu sa propuna asa ceva?

pescarel
senior
senior
Mesaje: 328
Membru din: 29 Aug 2004, 17:07
Localitate: Bucuresti

Re: Pescuit NO-Kill in Delta Dunarii

Mesaj de pescarel » 27 Feb 2018, 20:10

Ar avea sau nu, ar putea sau nu - sunt doar ipoteze. Masura EXISTENTA e una cu potential protectiv pentru Delta noastra. Astfel incat criticile sunt nu doar neproductive, dar si impotriva interesului pe care pretindem ca il promovam: descurajarea distrugerii si incurajarea C& R.

adrian99
veteran
veteran
Mesaje: 16027
Membru din: 06 Sep 2008, 13:51
Localitate: Buzau

Re: Pescuit NO-Kill in Delta Dunarii

Mesaj de adrian99 » 02 Mar 2018, 08:57

pescarel,c@r la stiuca in Delta coroborat cu interzicerea pescuitului industrial(total nu pe specii)ar fi o masura benefica pentru rezervatie
daca se vrea se poate realiza.insa stim care sunt interesele zonale...asa ca ramanem cu iluzia unui posibil "mai bine"...candva

grizzly
veteran
veteran
Mesaje: 540
Membru din: 14 Feb 2005, 13:22
Localitate: Constanta

Re: Pescuit NO-Kill in Delta Dunarii

Mesaj de grizzly » 07 Mar 2018, 22:42

este totusi un mic pas inainte.

Avatar utilizator
Adelin
Moderator
Moderator
Mesaje: 5271
Membru din: 14 Apr 2004, 22:53
Localitate: ARAD

Re: Pescuit NO-Kill in Delta Dunarii

Mesaj de Adelin » 01 Apr 2018, 23:37

Pescuitul la plasa e cat se poate de clar ca e de 100x mai distructiv decat cel cu lanseta, cu asta cred ca suntem toti de acord. Aplaudam interzicerea retinerii pestilor in cazul pescuitului cu lanseta...bun si asta, dar nu zicem nimic de pescuitul la plasa, de care am zis ca e mult mai caustic decat cel cu lanseta. Pai mai pescari aplaudaci voi chiar nu vedeti ilogicul de situatie?! Care e de fapt scopul interzicerii retinerii pestelui?! Refacerea logic, or sa zica aplaudacii, dar cu partea care e de 100x mai distructiva cum ramane?!...teoria cu un pas inainte am auzit-o si nu cred in ea. Daca vrei sa opresti exterminarea efectivului piscicol interzici ce e mai daunator prima data si apoi treci si la lanseta...sau interzici efectiv si pescuitul la lanseta si la plasa.

...dar sti cum e, cainii latra caravana trece....si aplaudacul naiv nu pricepe. :lol1:
Când crezi ca sti pescuit apare ceva si iti da peste cap toate teoriile...
WSB CLUB

Avatar utilizator
oby 1
veteran
veteran
Mesaje: 1356
Membru din: 13 Dec 2005, 17:55
Localitate: iasi

Re: Pescuit NO-Kill in Delta Dunarii

Mesaj de oby 1 » 02 Apr 2018, 08:29

Momentan pescuitul cu plasa la scrumbie e interzis de nat :twisted: ura
Nasol sa mergi in delta de florii si sa nu savurezi o scrumbie la gratar, dar asta e, rezistam

Avatar utilizator
Sorin
Moderator
Moderator
Mesaje: 4694
Membru din: 17 Mai 2004, 10:39
Localitate: Bucuresti

Re: Pescuit NO-Kill in Delta Dunarii

Mesaj de Sorin » 02 Apr 2018, 08:48

pescarel scrie:Am sute de iesiri in Delta, in ultimii 30 de ani.
Am vazut de nenumarate ori devastarea pe care pescarii sportivi o fac.
Inafara de locurile unde se strange si pe care unii norocosi le gasesc, si inafara de perioadele extreme (frig, vant) cand se prinde bine, dar sunt putini temerari care stau pe ghioluri, au fost momente 'magice' cand apa nu mai avea loc de stiuci.
Unii dintre voi va amintiti, poate, vara lui 2006, vara lui 2011 si alte cateva momente similare. Situatii cand TOATA LUMEA, adica sutele de barci pe care le-am vazut, prindeau si RETINEAU sute de kilograme.
Iar alte suficiente dati stiu cand stiuca se prindea rezonabil, in timp ce la vintire/setci treaba statea prost.

In mod cert, in total este mai multa stiuca devastata de pescuitul comercial.

Insa a minimiza impactul negativ pe care pescuitul sportiv (in speta retinerea stiucii) il are, e o mare gresala.

Dimensiunea minima nu a contat vreodata, in opinia mea o masura extrema, ca cea a interzicerii retinerii stiucii, e binevenita.

Aparent poate conduce la falimentul unora. Insa intreb: turistii care vin in Delta, la tine, proprietar de pensiune, vin sa care acasa? Inteleg (si chiar stiu, in unele cazuri) ca unii proprietari de pensiuni sunt de buna credinta si indica turistilor sa respecte dimensiunea minima si cantitatea maxima ce poate fi retinuta. Acum le vor indica faptul ca stiuca este un peste protejat. Sau respectivii traiau din traistarii care veneau cand "mergea stiuca"? Cat despre servirea, ca fel de mancare pentru turisti, a stiucii, operatorii de turism au, in continuare, varianta achzitionarii de la plasari.

ORICE MASURA DE PROTECTIE PENTRU DELTA ESTE BINEVENITA.
RESPECT MALIN MUSATESCU
Corect !!!

Ma distreaza/ intriga cum unii nu isi dau seama (sau isi dau seama dar fac pe prostii fiind interesati) ca guvernatorul deltei e o functie in care esti numit de politic.
Atentie : numit.... nu ales de popor prin referendumuri si chiote razboinice
Fiind numit el are niste obligatii fata de cei care l-au numit....adica forta politica la conducere
daca mafia pestelui se intainde bine mersi pana in varful piramidei politice ....cum sa muste mana care l-a numit ?? Nu poate
Asa incat postari de genu ...sa se ia la tranta cu braconierii ....sa ne spuna noua sa-l ajutam .....sa interzica pescuitul comerical etc.....sunt daca nu complet idioate macar ridicole sau rau voitoare
De ce o fi acceptat functia ? Habar n-am.....cel mai bine poate spune el.

dar e limpede ca incearca sa faca ceva ....iar lansetistii sacosari care din pacate sunt marea majoritate ce frecventeaza delta dupa stiuci ....sunt o mare problema

si nu...... pescuitul la plasa nu e cel mai daunator la stiuca ....stiuca nu se extermina cu plasa ci la curent si da....la baboi si cu lanseta.
nenumaratele balti din jurul bucurestiului sunt marturie

am pescuit bine mersi ani de zile pe o balta in care se baga zilnic plasa dupa stiuci si nu se prindea mai nimic ....in schimb la lanseta iesea spectacol

Reactiiile adverse fata de masura no kill .....sunt in acelasi numar majoritar ca si procentul sacosarilor din delta ....

Braconajul in delta nu se va putea starpi decat prin lobbyul acolo unde trebuie al proprietarilor de pensiuni si investitori in turism din DD .

la fel de interesant e ca fata de acelasi politic care ne cocoseaza zilnic spinarile prin noi dari si taieri din fonduri de pensii nu exista vreo reactie ori pretentie ....
dar daca s-a oprit retinerea de marle cat sticla de cola in DD .....deranj !!!...
Da-i unui om un peste si el va manca o zi; invata-l sa
pescuiasca si el va
sta pe marginea lacului si va bea bere toata ziua.

adrian99
veteran
veteran
Mesaje: 16027
Membru din: 06 Sep 2008, 13:51
Localitate: Buzau

Re: Pescuit NO-Kill in Delta Dunarii

Mesaj de adrian99 » 02 Apr 2018, 09:05

sorine,in carnetul de pescuit(al oricarei asociatii de pescuit) sunt specificate dimensiunile de la care pestii pot fi retinuti(nu cu mandat :D ,ci in juvelnic,sac,remorca...dupa posibilitati).la stiuca scrie 40cm(e drept ar fi trebuit 50 ori 60cm...dar asta este alta discutie).la fel cantitatea de peste pe zi(5kg sau un peste de peste 5kg).de ce persoanele care opresc sub 40cm si peste 5kg per zi nu sunt controlate?(de organismele cu drept de control...as putine cum sunt).apoi sanctionate conform legilor in vigoare.
revenind la guvernator...daca stia ca nu poate face nimic(numit politic dupa cum ai precizat)de ce s-a implicat?masura pe care a luat-o anul asta posibil ca anul viitor sa nu se aplice.si,ce a rezolvat;creste brusc nr de stiuci in DD?nu,se va bracona si retine stiuca ca si pana acum...
in plus mai suntem pe acest forum "unii"care facem distinctia intre numit si ales :wink:

Avatar utilizator
Sorin
Moderator
Moderator
Mesaje: 4694
Membru din: 17 Mai 2004, 10:39
Localitate: Bucuresti

Re: Pescuit NO-Kill in Delta Dunarii

Mesaj de Sorin » 02 Apr 2018, 09:37

adrian99 scrie:sorine,in carnetul de pescuit(al oricarei asociatii de pescuit) sunt specificate dimensiunile de la care pestii pot fi retinuti(nu cu mandat :D ,ci in juvelnic,sac,remorca...dupa posibilitati).la stiuca scrie 40cm(e drept ar fi trebuit 50 ori 60cm...dar asta este alta discutie).la fel cantitatea de peste pe zi(5kg sau un peste de peste 5kg).de ce persoanele care opresc sub 40cm si peste 5kg per zi nu sunt controlate?(de organismele cu drept de control...as putine cum sunt).apoi sanctionate conform legilor in vigoare.
revenind la guvernator...daca stia ca nu poate face nimic(numit politic dupa cum ai precizat)de ce s-a implicat?masura pe care a luat-o anul asta posibil ca anul viitor sa nu se aplice.si,ce a rezolvat;creste brusc nr de stiuci in DD?nu,se va bracona si retine stiuca ca si pana acum...
in plus mai suntem pe acest forum "unii"care facem distinctia intre numit si ales :wink:
Adrian , stiu ce scrie prin carnetele de pescuit....dar , si banuiesc ca ai si tu multi ani de pescuit in spate....de cate ori a venit la tine vreun control cu cantarul si cu rigla ? la mine niciodata ...
si atunci ?....iti imaginezi o barca de control prin DD targuindu-se cu pescarii ?....hai domle ca e 39 , inchide si dta ochii cu 40 ala.....ee e 5 kg acu ca e 7 ce mare nenorocire ....etc....
deci no kill e si simplu de aplicat dar si f necesar....despre ce limite de kg ori dimensiuni sa mai vorbim in delta cand nu mai e?....cand va fi peste ( nu cred ca in timpul vietii noastre).

am zis ca de ce s-a implicat ne poate spune doar el....

evident ca sunt si unii care fac ditinctia dar daca citesti postarile o sa vezi ca f multi nu sau se fac ca nu....
Da-i unui om un peste si el va manca o zi; invata-l sa
pescuiasca si el va
sta pe marginea lacului si va bea bere toata ziua.

Scrie răspuns