Pescuit NO-Kill in Delta Dunarii

Lista de discutii libera, pe teme de pescuit la rapitori sau aspecte colaterale.

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
semlecangheorghe
veteran
veteran
Mesaje: 9544
Membru din: 04 Mai 2009, 07:05
Localitate: Arad

Re: Pescuit NO-Kill in Delta Dunarii

Mesaj de semlecangheorghe » 16 Noi 2017, 07:26

rine scrie:Și de la anul sa înțeleg că toată cota pentru recreativi,revine la harnici"?
Nu neaparat , o parte ramane in apa sa se reproduca.
Da io zic sa privesti altfel.Ca tu zici ca impactul pescarului ''sportiv'' e nesemnificativ.In partile mele nu exista pescuit comercial..vorbesc de Mures si Crisuri.Exista doar pescuitul cu lanseta asa zis recreativ sportiv si braconajul..
In ciuda faptului ca nu se pescuieste comercial peste este din ce in ce mai putin..in conditiile in care apele astea doua se duc in Ungaria si pestele are tendinta sa urce..deci de acolo unde se duc aceste ape este peste, nu poti sa afirmi contrariuL..Iti dau un exemplu vazut la stationaristi...acuma spre iarna pestele pasnic, mreana, scobarul,platica si carasul se aseaza pe anumite zone,unde va ramane toata iarna..Baietii gasesc astfel de zone si le ocupa pe tot sezonul si incep sa iasa sacii de scobari si mreana..In apropiere de centrul orasului este un complex de piete si de hale si cu ochii mei am vazut unul care se plimba agale intreband in stinga si in dreapta...nu doriti peste proaspat???...iar in urma lui venea unul cu o sacosa full de scobari , gata sa o intinda in caz ca dadeau peste cine nu trebuia.Cand locurile astea sunt productive se sta peste noapte la pescuit si nu este chip sa prinzi locul liber...care 5kg??Poate 5 saci..

Apoi mai sunt ''spiningarii'' poate anul asta o sa am timp si o sa filmez ce inseamna pescuit pe cuiburi la salau..Atat iti zic...unii au ajuns sa plateasca firma privata de paza ca sa monitorizeze cuiburile de salau...

Da impactul e ..nesemnificativ..nu??
Si-Gi Lures wobblers&more..

.

Avatar utilizator
razvan m.
veteran
veteran
Mesaje: 4456
Membru din: 18 Oct 2004, 17:24
Localitate: arad
Contact:

Re: Pescuit NO-Kill in Delta Dunarii

Mesaj de razvan m. » 16 Noi 2017, 07:36

semlecangheorghe scrie:...unii au ajuns sa plateasca firma privata de paza ca sa monitorizeze cuiburile de salau...
Anul trecut ”nebunia” a fost posibila pentru ca salaii s-au reprodus in prohibitie. Anul, cand pescuitul sa stiuca e deschis, nu mai ai ce sa le facit. Toti cei care pescuiesc la agatat vor avea pretextul pescuitului cu articficiale la stiuca si nu le poti ingradi dreptul legal .

Inainte de a aplauda ”revenirea la normalitate” eu zic sa te gandesti de doua ori !
Sud-Est, Romania undeva in Balcani
Cand aterizezi pe aeroport tine bine de bani.

Avatar utilizator
Zamfi
veteran
veteran
Mesaje: 5737
Membru din: 01 Oct 2006, 19:50

Re: Pescuit NO-Kill in Delta Dunarii

Mesaj de Zamfi » 16 Noi 2017, 08:21

Muresul pe zona mea este terminat strict de braconaj si de pescari! Estimez ca mai este cam 25% peste fata de cat era in 1990.Sigur ca da,cormoranii sunt de vina! Ei si numai ei! :lol1:
Pentru a ajunge sa vezi curcubeul trebuie mai intai sa suporti ploaia.

Avatar utilizator
razvan m.
veteran
veteran
Mesaje: 4456
Membru din: 18 Oct 2004, 17:24
Localitate: arad
Contact:

Re: Pescuit NO-Kill in Delta Dunarii

Mesaj de razvan m. » 16 Noi 2017, 08:25

semlecangheorghe scrie:..iaca , daca intra ordinul cum e , nu mai avem avem dubla prohibitie la stiuca..se poate pescui c@R...incepe sa semene-de depaaaaaaaaarte- cu Ungaria..foarte bine, nu stiu cat i se datoreaza acest lucru lui M.M. dar daca da..foarte bine..big like..
Tot BIG LIKE zic si aia multi pentru care prevederea legala care spune" În perioada 07 aprilie –05 iunie inclusiv, pescuitul ştiucii se poate efectua numai cu folosirea echipamentelor de pescuit recreativ şi a momelilor artificiale, cu eliberarea capturii de îndată în mediul acvatic natural" se traduce prin

- eliberarea salailor, somnilor si ce o mai fi, prin ingroparea in nisip pana la plecarea spre casa sau
- ascunderea lor prin tufisuri sau
- ascunderea lor in masina parcata la distanta, astfel incat in eventualitatea unui control sa poata spune ca nu stiu a cui e sau
- daca e ceva mai consistent, transportarea la magazinul alimentar din sat, ca sa stea la frigider, la rece etc. etc.

Dar mai are rost sa iti povestesc realitatea ? Ca o stii foarte bine... Dar nu o vezi pentru ca esti prea cufundat in visul cu Ungaria...

Si ma intorc la ce am spus mai devreme. Poti sa ai cele mai bune legi de pe planeta, daca nu e cine sa le aplice si nu te intereseaza finalitatea aplicarii lor.
Faptul ca mai dai niste interdictii ampulea, peste cele deja existente pe care nu esti in stare sa le aplici, e pierdere de vreme.
Sud-Est, Romania undeva in Balcani
Cand aterizezi pe aeroport tine bine de bani.

rine
veteran
veteran
Mesaje: 2819
Membru din: 25 Apr 2009, 21:29

Re: Pescuit NO-Kill in Delta Dunarii

Mesaj de rine » 16 Noi 2017, 09:27

semlecangheorghe scrie:
rine scrie:Și de la anul sa înțeleg că toată cota pentru recreativi,revine la harnici"?
Nu neaparat , o parte ramane in apa sa se reproduca.
Da io zic sa privesti altfel.Ca tu zici ca impactul pescarului ''sportiv'' e nesemnificativ.
Am înțeles cum e pe la tine.dar inițiativa lui MM,se aplică în deltă.un lucrurile stau altfel; partea aia de pește care rămâne să se reproducă este partea care scapă.daca au cota mai mare,,scăpa mai puțin.pretul bun este la pestele mare din speciile valoroase.fii sigur că nu eliberează nimeni,crap " calitatea întâi"
In perioada asta începe "goana" la știuca.o metoda de captură exclusiv a acestei specii,a dracului de eficienta.sunt unii care nu-și ating cota asteptand ...asa că ce-mi vinde MM-ul cu crapii de 20kg și știuci la metru și somni ca vițeii ...cine mai crede în Moș Crăciun?! poate dacă-i obliga pe "harnici" sa aibă ochiul la plasă de juma' de metru.
Mișto e liberul la știucă că am făcut partide memorabile la avat.norocosii au dat peste mine.

adrian99
veteran
veteran
Mesaje: 16027
Membru din: 06 Sep 2008, 13:51
Localitate: Buzau

Re: Pescuit NO-Kill in Delta Dunarii

Mesaj de adrian99 » 16 Noi 2017, 09:31

apele sunt pline intrucat foarte multi nu lucreaza mai nimic.stau pe ajutorul social si ciupesc la negru pe unde se poate,braconeaza(psicicol si cinegetic).
cand sunt prinsi sunt eliberati intrucat "nu prezinta pericol social" si asa mai departe
in strainatate numai prin masuri dure,amenzi,detentie s-a ajuns unde s-a ajuns.la noi nu se vrea.legi sunt,chiar bune dar nu se aplica sau daca se aplica se aplica trunchiat

revenind la ce a spus razvan mai devreme da,se va bracona in perioada de prohibitie a anului urmator la toate speciile sub masura stiuca c&r...

Avatar utilizator
Zamfi
veteran
veteran
Mesaje: 5737
Membru din: 01 Oct 2006, 19:50

Re: Pescuit NO-Kill in Delta Dunarii

Mesaj de Zamfi » 16 Noi 2017, 11:15

@Adrian99
Din pacate ai dreptate.Romania nu este pregatita pt.pescuitul stiucii in prohibitia mare!Stiu ca ne place dar,sincer, va fi un macel la anul pe toate apele... :cry:
Pentru a ajunge sa vezi curcubeul trebuie mai intai sa suporti ploaia.

Avatar utilizator
semlecangheorghe
veteran
veteran
Mesaje: 9544
Membru din: 04 Mai 2009, 07:05
Localitate: Arad

Re: Pescuit NO-Kill in Delta Dunarii

Mesaj de semlecangheorghe » 16 Noi 2017, 14:25

razvan m. scrie:
semlecangheorghe scrie:..iaca , daca intra ordinul cum e , nu mai avem avem dubla prohibitie la stiuca..se poate pescui c@R...incepe sa semene-de depaaaaaaaaarte- cu Ungaria..foarte bine, nu stiu cat i se datoreaza acest lucru lui M.M. dar daca da..foarte bine..big like..
Tot BIG LIKE zic si aia multi pentru care prevederea legala care spune" În perioada 07 aprilie –05 iunie inclusiv, pescuitul ştiucii se poate efectua numai cu folosirea echipamentelor de pescuit recreativ şi a momelilor artificiale, cu eliberarea capturii de îndată în mediul acvatic natural" se traduce prin

- eliberarea salailor, somnilor si ce o mai fi, prin ingroparea in nisip pana la plecarea spre casa sau
- ascunderea lor prin tufisuri sau
- ascunderea lor in masina parcata la distanta, astfel incat in eventualitatea unui control sa poata spune ca nu stiu a cui e sau
- daca e ceva mai consistent, transportarea la magazinul alimentar din sat, ca sa stea la frigider, la rece etc. etc.

Dar mai are rost sa iti povestesc realitatea ? Ca o stii foarte bine... Dar nu o vezi pentru ca esti prea cufundat in visul cu Ungaria...

Si ma intorc la ce am spus mai devreme. Poti sa ai cele mai bune legi de pe planeta, daca nu e cine sa le aplice si nu te intereseaza finalitatea aplicarii lor.
Faptul ca mai dai niste interdictii ampulea, peste cele deja existente pe care nu esti in stare sa le aplici, e pierdere de vreme.

Io cred ca vad foarte bine realitatea si mi-e cu atat mai clara cu cat am pescuit si pe meleaguri unde legile se aplica. Continui sa sustin ca la mizeria la care s-a ajuns, mizerie decsrisa perfecta de tine se impun masuri radicale iar no kill este una dintre ele..Ca un lucru e sigur daca nu se face nimic ,adica dacae ca si pina acuma e clar ca tot asa vor ramane lucrurile..chiar daca tie iti pare ampulea eu unul as vrea sa se a[plice no kill macar vreo 2 anisori..cine vrea sa duca peste sa mearaga in Ungaria.. :lol:
Si-Gi Lures wobblers&more..

.

Avatar utilizator
DEM
veteran
veteran
Mesaje: 604
Membru din: 27 Iun 2012, 15:57
Localitate: bucuresti

Re: Pescuit NO-Kill in Delta Dunarii

Mesaj de DEM » 16 Noi 2017, 14:51

Cand vreodata sa aplicat ceva in romania? :wallbash: hai nu fiti tristi caci nu se va intampla nimica,asa e la noi,praf in ochii,plebeilor(a se citi-pescarilor) :fluch :censored: :lol1: :headbash:
Dumnezeu a creat cerul si pamantul,restul e facut in China.

adrian99
veteran
veteran
Mesaje: 16027
Membru din: 06 Sep 2008, 13:51
Localitate: Buzau

Re: Pescuit NO-Kill in Delta Dunarii

Mesaj de adrian99 » 16 Noi 2017, 14:55

nea gigi(daca tot vezi atat de bine realitatea)de ce nu povestesti(sau nu stiai)despre ungurii din localitatea Gorgova(sau Ghiorgova dupa unii :D )care pescuiesc si fileteaza orice peste ca apoi sa fie trimis in patria vecina,braconeaza toata partea Milei 23 cu nordul Chiliei(cu aparate ultra-performante)
cum sa-i catalogam:patrioti nu,intrucat nu-si distrug apele ci le distrug pe ale altora... :shock: .....nu mai zic de cei care au pensiune pe bartul Chilia si reclama pe net doar in limba maghiara...

si daca tot vb de alte popoare ca sunt civilizate,respecat legile poate nu stiati ca cei mai mari braconieri din Marea Britanie nu sunt romanii ci polonezii!

Scrie răspuns