Pescuit NO-Kill in Delta Dunarii

Lista de discutii libera, pe teme de pescuit la rapitori sau aspecte colaterale.

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Zamfi
veteran
veteran
Mesaje: 5738
Membru din: 01 Oct 2006, 19:50

Re: Pescuit NO-Kill in Delta Dunarii

Mesaj de Zamfi » 11 Noi 2017, 17:13

Ai dreptate Adi, doar ca lumea Batman,Batman ...Pe Radesti nu se mai retin rapitori de cca 4 ani de cand e balta privata.Fara nici o populare ,anul acesta a explodat (in sfarsit!) populatia de salau ! Plus stiuca. Pana balta a fost salbatica si toata mirla se ducea acasa ( stii dreaqu ca toti aveau matze! :lol: ) populatia s-a rarit vizibil de la un sezon la altul. Pescarii care retin toate pixurile fac o presiune fantastica pe peste! Pentru ca e multi! Prosti ,da' multi! :wallbash: De pescari zic :P

Alaturi de braconajul ,mai mult sau mai putin traditional si de pescuitul comercial avem reteta de succes pentru ce a devenit Delta azi ! Nu mai merg de vreo 4-5 ani in Delta ,deoarece in perceptia mea ,Delta,pe natural, este o destinatie turistica nu de pescuit in mod special. Poate gresesc.

Insa primul lucru care-l fac 90% din pescarii "sportivi" debarcati in Delta este sa vorbeasca cu un localnic sa-i pregateasca peste pentru cand pleaca :censored: Nu mare lucru,nu...cateva zeci de kilograme acolo de salau,somn,crap ,hai si niste stiuca ca e buna umpluta...Daca mai prinde si el 200 de pixuri s-a scos :a imbinat utilul cu placutul! In fine,nu are rost ... :cry:
Pentru a ajunge sa vezi curcubeul trebuie mai intai sa suporti ploaia.

rine
veteran
veteran
Mesaje: 2819
Membru din: 25 Apr 2009, 21:29

Re: Pescuit NO-Kill in Delta Dunarii

Mesaj de rine » 11 Noi 2017, 17:35

Acum sunt acolo.ar merge făcute niste poze dar cred, că mă iau ăștia la bătaie; comanda de știucă.50 kg . turiști de departe.din nord.vin o data pe an 3-4 zile.se chinuie sa le curete.
-De ce le luați mah? Ce faceți cu ele?
-D'astea ne-a adus.
Întreb, pe "piscar"... Bai frate...
-Nu pun nene scule speciale de știucă.ce intra. Și nici nu stau s-o aleg;așa a fost vorba: va aduc ,dar luați tot.la gramada.
Capra ,varza și cu lupul.
Cum dracu' facem? :lol1:

Avatar utilizator
Zamfi
veteran
veteran
Mesaje: 5738
Membru din: 01 Oct 2006, 19:50

Re: Pescuit NO-Kill in Delta Dunarii

Mesaj de Zamfi » 11 Noi 2017, 19:38

Pai eu stiu? :elkgrin:

Cred ca, de fapt, capra e moarta demult ...Cu vecin cu tot! :lol: Varza e de ...Bruxelles :? Iar lupul...lupul pare ca are mustata! :twisted:
Colegu , se schimbara vremurile ,se schimba uneori si povestile .Iar solutiile...mi-e teama ca sunt pierdute in negura Deltei :?
Fir intins! :respekt:
Pentru a ajunge sa vezi curcubeul trebuie mai intai sa suporti ploaia.

kleniacul
veteran
veteran
Mesaje: 1221
Membru din: 20 Ian 2011, 22:45
Localitate: bucuresti localitate înfrăţită cu Cernobîl

Re: Pescuit NO-Kill in Delta Dunarii

Mesaj de kleniacul » 11 Noi 2017, 20:16

Adrian SB scrie:E treaba fiecaruia cum procedeaza acum si cum va proceda dupa ce va intra legea in vigoare.
Eu am respectat-o si acum si o sa o respect si pe urmatoarea.
Mi se rupea sufletul pe Isac, vazand stiuci ca pixul retinute.
Cu siguranta presiunea pescarilor “sportivi” este foarte mare pe bietele stiuci.
Am numarat peste 50 de barci doar intr-o zi. 50 x 2 pescari x 10 stiuci x 100 zile= 100.000 de stiuci ! Doar pe Isac! Si nu am vazut stiuca mai mare de kil.
Azi am pescuit cam 30 minute pe Isac și o oră pe Gorgova,doi în barcă.Nu am prins decît cîțiva bibani.Pe Gorgova erau probabil 40 de bărci,pe Isac și Uzlina concurs de spinning.Nu am auzit de știuci seriose,peste 3 kg,maxim 1,5 kg.Să interzică reținerea știucii și așa probabil vom avea ce prinde.Să interzică și zecile de km de plase. Oricum mă voi orienta la pescuit spre Gecia decît în Deltă.Nesimțirea pescarilor profesioniști maximă.

adrian99
veteran
veteran
Mesaje: 16152
Membru din: 06 Sep 2008, 13:51
Localitate: Buzau

Re: Pescuit NO-Kill in Delta Dunarii

Mesaj de adrian99 » 11 Noi 2017, 22:14

inaintea adoptarii(ipotetic vorbind)a unei masuri privind pescuit c&r la anumite specii treuie facute studii aprofundate(de organele abilitate(care or fi alea) :shock:)privind speciile respective,zonele in care se doreste aplicarea masurilor.iar aceste studii de fac in cativa ani,rezulta statistici si apoi se implementeaza masurile.iar cand vb de studii ma refer la cele din teren nu la cele din birou.asa se procedeaza in mod stiintific si profesionist

wdec252002
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 28
Membru din: 21 Aug 2015, 21:28

Re: Pescuit NO-Kill in Delta Dunarii

Mesaj de wdec252002 » 11 Noi 2017, 23:23

Daca ne apucăm de studii și analize care sa dureze ani Delta poate muri liniștită. Nu sper ca vre-o data romanul sa meargă la pescuit sa pescuiasca doar, așa cum ar fi normal iar dupa peste sa meargă la supermarket. Ar insemna ca romanul sa fie un om civilizat și evoluat ceea ce nu este cazul. Malin face atât cât poate și cat i se da voie dar macar încarcă. De ceilalți guvernatori care au fost înaintea lui nu am auzit nimic. Da chiar nimic.

Avatar utilizator
razvan m.
veteran
veteran
Mesaje: 4456
Membru din: 18 Oct 2004, 17:24
Localitate: arad
Contact:

Re: Pescuit NO-Kill in Delta Dunarii

Mesaj de razvan m. » 12 Noi 2017, 18:40

Era si timpul sa se ia masuri impotriva pescuitului sportiv. Prea nu mai intra nimic in plase ! :lol1: :lol1: :lol1:
Sud-Est, Romania undeva in Balcani
Cand aterizezi pe aeroport tine bine de bani.

adrian99
veteran
veteran
Mesaje: 16152
Membru din: 06 Sep 2008, 13:51
Localitate: Buzau

Re: Pescuit NO-Kill in Delta Dunarii

Mesaj de adrian99 » 12 Noi 2017, 20:09

wdec,a fi civilizat nu inseamna a cumpara peste din supermarket(pastrav eviscerat din Turcia,dorada "proaspata"din acvacultura greceasca,somon colorat in portocaliu cu diferiti pigmenti din Polonia)...ci a merge la pescuit si a retine conform legilor in vigoare(atat la cantitate cat si la lungime sau nr de bucati)

si da,repet:este nevoie de studii pentru a lua masuri asupra unui ecosistem fara al dezechilibra iremediabil.
deja mi se pare exagerata atitudinea unora care erijeaza in adepti ai C&R...pe forum

wdec252002
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 28
Membru din: 21 Aug 2015, 21:28

Re: Pescuit NO-Kill in Delta Dunarii

Mesaj de wdec252002 » 12 Noi 2017, 20:39

Ok! Legea o sa zică sa nu se mai rețină nimic. Trebuie doar respectată.

rine
veteran
veteran
Mesaje: 2819
Membru din: 25 Apr 2009, 21:29

Re: Pescuit NO-Kill in Delta Dunarii

Mesaj de rine » 12 Noi 2017, 20:55

https://www.info-delta.ro/blog/pescuit- ... ncesionate
Nu poate să aibă două unități de măsură în aplicarea legii.
Că nu-l lasă...cine?
Nu a fost ales prin vot și alții mai mari baga tălpi.
A fost numit. când bati palma, de obicei ai niște înțelegeri.
Poți să zici de la început:
Bah, daca nu mă lăsați să schimb ceva ,demisionez.
Și ies și zic: fraților...am incercat.
Dacă -ti convine,mai dai cate o petarda, sa nu uite de tine.
Părerea mea :oops:

Scrie răspuns