pescuit in mare "surf casting"

Lista de discutii libera, pe teme de pescuit la rapitori sau aspecte colaterale.

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Fario_nebunu
veteran
veteran
Mesaje: 3014
Membru din: 30 Ian 2008, 11:10
Localitate: Bucuresti

pescuit in mare "surf casting"

Mesaj de Fario_nebunu » 03 Iul 2009, 11:05

Ma adresez mai ales pescarilor din Constanta, Mangalia etc care pescuiesc mai des in Marea Neagra. A incercat careva metoda Surf Casting de pa tzarm sau de pe dig? Am vazut ca in Franta, Grecia, Italia se practica masiv. Eu am incercat anul trecut de pe digul din Cap Aurora dar am prins doar guvizi marisori, niciun lufar, rechinas, pisica de mare, calcan sau palamida desi am pus ca momeala hamsii, guvizi si bucati de carne de pui. Voi ati reusit ceva in stilul asta?

radu_p
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 26
Membru din: 03 Mar 2009, 15:05

Mesaj de radu_p » 03 Iul 2009, 12:11

La Vama Veche chiar in dreptul pescariei e un loc cu apa adanca unde se prinde binisor de pe plaja calcan frumos (2-3 kg/buc), insa numai in aprile-mai si octombrie-noiembrie, cand vine in mal. Din ce spun baietii de acolo, peste vara calcanul sta numai in larg, deci trebuie barca. Cand e marea agitata si nu pot iesi, si pescarii cu scule dau la lansete acolo. Pe diguri doar guvizi si chefal, accidental calcan pe digul de la 2 mai, dar tot asa, primavara si toamna.
Pisica de mare, lufar, zargan si stavrid n-am mai vazut sa se prinda la lanseta de pe vremea impuscatului. Poate baietii din partea locului sa stie mai multe.

Fario_nebunu
veteran
veteran
Mesaje: 3014
Membru din: 30 Ian 2008, 11:10
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Fario_nebunu » 03 Iul 2009, 13:19

Mersi ptr informatii! Voi pescui in august in Mamaia deci slabe sperante in afar de guvizi, potai de mare si poate chefali daca fac rost de rame de mare. Am auzit ca in Constanta ar merge bine lufarul de pe digul Nord sau Sud dar habar nu am unde sunt digurile astea...
Tehnica de pescuit Surf Casting e spectaculoasa. Se folosesc lansete de 4-5 m, puternice, semiparabolice, ce pot arunca 100-300 grame. Nylon 0.35-0.40 su inaintas textil de 10 m ca sa nu rupi la lansare si plumb torpila. E greu sa fixezi momeala (pestisor, garide, pui de caracatita, crab mic etc) pe ac pentru ca lansarile puternice produc efect de "smulgere". Poate infasor momeala in plastic solubil, din ala de crap, sau o infasor cu un elastic. Ma gandesc ca e fantastic sa agati un lufar de 2-3 kg, la 130 m de tarm si sa il aduci prin valuri catre tarm apoi sa il scoti apucandu-l cu mana de coada si ferindu-te de dintii lui cumpliti! :lol:

radu_p
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 26
Membru din: 03 Mar 2009, 15:05

Mesaj de radu_p » 03 Iul 2009, 18:16

Digurile respective sunt, din cate stiu eu, prin zona Cazinoului. Locuri cica bune de lufar (din auzite) ar mai fi si digurile imense de la rafinaria lui Patriciu. Oricum, asta am inteles ca traieste in bancuri mici care urmaresc bancurile de stavrizi, deci daca sunt multi stavrizi in zona, ar trebui sa fie si lufar.
Am vazut pe un site italian o montura ingenioasa de surfcasting pt lufar (pesce serra-i zic ei, ceea ce cred ca inseamna peste-croitor, cam ca englezescul tailor - dentitia lufarului e responsabila pentru aceste porecle). Se lanseaza numai cu plumbul la capatul firului si un opritor pe undeva, se fixeaza lanseta cat mai aproape de verticala, si apoi pestisorul-momeala (chefal viu, in cazul lor) se monteaza pe un forfac cu agrafa in celalalt capat, care se prinde de firul principal si se "lasa" la apa ca un teleferic :) Asa sustin ei ca evita riscul ca momela sa cada din carlig in timpul lansarii sau sa se faca praf la impactul cu apa. Sau am mai vazut ca se matiseaza momeala pe carlig cu un fel de elastic transparent (cred ca merge si un nailon mai subtire).
Metoda asta cu pestisor viu poate ar merge si la noi, desi are, cred dezavantajul lipsei de mobilitate (se poate compensa prin recuperarea a 1-2m de fir la intervale de cateva minute). Baietii de la C-ta nu prea folosesc surfcastingul, ci il "cauta" pe la colturile digurilor (nu stiu de ce numai la colturi, dar acolo zic ei ca ar sta) cu echipamant greu de spining, cu niste pilkere (pesti de metal) de cca 100g de la Cormoran, cu linguri obisnuite, mai grele si lunguiete, recuperate rapid, sau cu taparine mai maricele.

Fario_nebunu
veteran
veteran
Mesaje: 3014
Membru din: 30 Ian 2008, 11:10
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Fario_nebunu » 04 Iul 2009, 00:40

Radu P, mersi ptr informatii, chiar m-ai ajutat mult. Vreau sa fac cateva partide la lufar in Constanta si daca e posibil si in mamaia. Nu ma complic cu linguri grele, am sa cumpar hamsii si chefali si ii pun momeala in carlige. Metoda cu telefericul e interesanta dar pestisorul ala viu va ajunge greu in larg, ma tem ca se va opri la 5-10 m. de mal si nu va fi gasit de lufar. Mai bine matisez pestele mort cu un elastic mai finut. Sa vedem ce o iesi. Pana una alta tre sa cumpar o mulineta solida, de mare, ptr "big game". Ma gandesc la una ieftina, Centurion, primeste 300 m de 0.35 pe tambur si cred ca e OK. Costa cam 100 lei.

Avatar utilizator
edâ„¢
veteran
veteran
Mesaje: 1803
Membru din: 04 Iul 2005, 23:46
Contact:

Mesaj de edâ„¢ » 22 Iul 2009, 21:16

dar de statiunea venus ce se aude?merita sa dau la peste sau mai bine fac baie si beau bere :lol: :lol:

Blondhu
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 1
Membru din: 11 Mai 2020, 05:45
Localitate: Bucuresti

Re: pescuit in mare "surf casting"

Mesaj de Blondhu » 11 Mai 2020, 06:02

Salut
Ce rezultate ai avut la pescuit?

Scrie răspuns