Pescuit germania cu permis ro?

Lista de discutii libera, pe teme de pescuit la rapitori sau aspecte colaterale.

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Avatar utilizator
keloo
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 103
Membru din: 23 Sep 2009, 21:41
Localitate: Craiova / München

Re: Pescuit germania cu permis ro?

Mesaj de keloo » 07 Oct 2016, 22:40

Salutare !
De aproape 3 ani locuiesc in Germania, München. Pot sa va spun ca am incercat toate variantele posibile pentru a ocoli examenul pentru permisul de pescuit nemtesc. Am mers la mai multe primarii si asociatii si am intrebat daca pot sa schimb permisul din Romania sau daca pot pescui cu permis din Romania pe teritoriul Germaniei. Raspunsul lor a fost clar ... NU !
Deci de examen nu scapa nici ... popa !
Asa ca, in urma cu vreo luna si jumatate m.am inscris frumos la un curs care a durat 4 zile (8 ore/zi )dupa care am dat examenul si in sfarsit acum am permis de pescuit nemtesc. Este destul de invatat (in jur de 1100 de intrebari ) ,insa, daca iti place cu adevarat sa pescuiesti nu ai cum sa nu reusesti. A, la examen sunt 60 de intrebari din 5 domenii diferite cate 12 intrebari pt. fiecare domeniu. Intrebarile sunt gen grila iar examenul se da pe calculator.

PS :Ceea ce zice "Adi G" este total adevarat !

Stima !

Avatar utilizator
rapitorTM
junior
junior
Mesaje: 54
Membru din: 20 Iul 2009, 14:53
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Pescuit germania cu permis ro?

Mesaj de rapitorTM » 07 Oct 2016, 23:36

Corect intru-totul! Cu o adaugare: poti sa dai examenul si in engleza. Eu asa am procedat. E cea mai buna varianta, aceea de a obtine permisul german. Restul sunt doar tertip-uri pt scurte perioade de timp.

Avatar utilizator
keloo
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 103
Membru din: 23 Sep 2009, 21:41
Localitate: Craiova / München

Re: Pescuit germania cu permis ro?

Mesaj de keloo » 08 Oct 2016, 00:04

rapitorTM scrie:Corect intru-totul! Cu o adaugare: poti sa dai examenul si in engleza. Eu asa am procedat. E cea mai buna varianta, aceea de a obtine permisul german. Restul sunt doar tertip-uri pt scurte perioade de timp.
Corect !
Examenul se mai poate da si in engleza s.au rusa insa cu plata unei sume de vreo 15€ in plus la taxa de examen. Pentru cei interesati, aici http://www.lfl.bayern.de/ifi/fischerpru ... /index.php gasiti toate informatiile necesare despre examenul de pescuit.
Succes ! :)

Avatar utilizator
keloo
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 103
Membru din: 23 Sep 2009, 21:41
Localitate: Craiova / München

Re: Pescuit germania cu permis ro?

Mesaj de keloo » 08 Oct 2016, 00:15

Iar aici https://www.fischerpruefung-online-baye ... cid=261538 puteti exersa intrebarile pentru examen.

Permisul de pescuit german este recunoscut international !
:wink:

chiscaru'
junior
junior
Mesaje: 57
Membru din: 04 Ian 2015, 20:34

Re: Pescuit germania cu permis ro?

Mesaj de chiscaru' » 08 Oct 2016, 07:18

keloo scrie: Permisul de pescuit german este recunoscut international !
Adica cum ? La ce e bun "pe plan international" ? te lasa sa pescuiesti cu el in Slovenia de exemplu? sau in Polonia ?Sau in alta tara decat Germania ?

Avatar utilizator
keloo
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 103
Membru din: 23 Sep 2009, 21:41
Localitate: Craiova / München

Re: Pescuit germania cu permis ro?

Mesaj de keloo » 08 Oct 2016, 09:28

Normal ... da!
La scoala ni s.a spus ca poti pescui cu el oriunde insa cu plata taxelor de rigoare, bineinteles, iar, daca nimeresti intr.o tara unde se cere examen pentru obtinerea permisului de pescuit, nu vei mai fi nevoit sa.l dai pentru ca l.ai dat deja in Germania si este recunoscut.

chiscaru'
junior
junior
Mesaje: 57
Membru din: 04 Ian 2015, 20:34

Re: Pescuit germania cu permis ro?

Mesaj de chiscaru' » 08 Oct 2016, 12:13

Deci e fix la fel ca ANPAul nostru :lol:
Desi nu ni s-a spus la nici o scoala, si cu ANPAul nostru poti pescui oriunde cu conditia platii taxelor de rigoare, inclusiv in Germania !
Ba mai mult, si fara ANPA, poti pescui oriunde cu conditia platii taxelor de rigoare,... cel mult in unnele state, cum ar fi Germania ti se cere sa faci dovada ca esti membru intr-o asociatie/club de pescuit la tine in tara(deci un carnet de membru, nici macar Ajvps, poa' sa fie orice... e suficient)
Evident vorbim de turism nu de rezidenta... insa si cu permisul german de rezident... in alta tara tot turist esti, deci nici o diferenta...
Deci chestia cu recunoastere internationala... inseamna fix nimic ! Sorry ! :mrgreen:

Avatar utilizator
keloo
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 103
Membru din: 23 Sep 2009, 21:41
Localitate: Craiova / München

Re: Pescuit germania cu permis ro?

Mesaj de keloo » 08 Oct 2016, 17:20

Mda, eu vorbeam prin prisma rezidentului.
Ca si vizitator, turist intr.adevar ai dreptul sa pescuiesti cu permisul de pescuit de acasa tradus + buletin s.au pasaport + poza tip buletin, insa cel mult 3 luni pe an si costa in jur de 23 €.
Stima !

Avatar utilizator
keloo
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 103
Membru din: 23 Sep 2009, 21:41
Localitate: Craiova / München

Re: Pescuit germania cu permis ro?

Mesaj de keloo » 08 Oct 2016, 19:16

Poza este pentru permisul de pescuit de turist care se va elibera, probabil tot de primarie ... :)

chiscaru'
junior
junior
Mesaje: 57
Membru din: 04 Ian 2015, 20:34

Re: Pescuit germania cu permis ro?

Mesaj de chiscaru' » 08 Oct 2016, 21:38

keloo scrie: Ca si vizitator, turist intr.adevar ai dreptul sa pescuiesti cu permisul de pescuit de acasa tradus + buletin s.au pasaport + poza tip buletin, insa cel mult 3 luni pe an si costa in jur de 23 €.
Eu fix asa l-am obtinut, doar ca mi s-a eliberat nu pe 3 luni, ci pe ... 5 ani, cu posibilitate de prelungire inca 5 (rubrica speciala pentru inca o viza)...
Adevarul e ca in mod normal tipul asta de permis nu se elibereaza nici pe 3 luni nici pe 5 ani, ci pe 1 an, cam in toata Germania...
Eu l-am prins pe 5 ani, pentru ca am fost instruit de un prieten pescar olandez unde sa ma duc si cum sa-l cer
Dar, in continuare zic, permisul de pescuit german, de rezident sau nu,... nu are nici o importanta internationala,... e un bluf de-al lor !

Scrie răspuns