Pescuit germania cu permis ro?

Lista de discutii libera, pe teme de pescuit la rapitori sau aspecte colaterale.

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Avatar utilizator
kzoli
veteran
veteran
Mesaje: 2856
Membru din: 30 Sep 2008, 08:25
Localitate: Targu Mures

Mesaj de kzoli » 16 Mai 2011, 21:39

ovi_vl scrie:havelberg-este orasu , o sa l intreb diseara ce a facut...deocamdata se duce cu un roman cred care are el permis :lol:
Informatii si detalii gasiti :

http://www.fisch-hitparade.de/fischereischein.php

Au si ei un permis national gen ANPA ceea ce cumperi si de la primarii, apoi in functie de regiune(judet) permis local... cetatenii straini pot lua si pe 3 luni permis.... permisul se elibereaza doar acelor persoane care au permis de pescuit recunoscut pe plan international si au dat un examen in acest sens, acel document trebuie tradus si legalizat ... sunt multe variante, daca va descurcati cu germana vizitati siteul de mai sus :wink: .
Majoritatea magainelor de pescuit ofera informatii ptr obtinerea permisului si unele chiar si permise :)

BygDaddy
senior
senior
Mesaje: 455
Membru din: 16 Mai 2007, 12:04
Localitate: Gera/Thuringen

Mesaj de BygDaddy » 16 Mai 2011, 22:24

ma intereseaza subiectul! un magazin e la 200 m de mine si vinde permise dar nu m-am interesat pana acum din lipsa unui prieten de mers la pescuit.in romania am mers la pescuit minim 2 si m-am cam obisnuit rau.boala e mare si abcesul creste.daca e sa plezneasca e bine sa am cat mai multe info.in zona in care locuiesc eu nu sunt asa de constipati cu permisele(sunt in legatura cu altceva, de ex. numerele de masina de romania :)) )
L-ati dat jos pe Ceausescu acu il vreti pe Gigi Becali!!!!

Adi G
veteran
veteran
Mesaje: 2190
Membru din: 21 Sep 2010, 13:44
Localitate: Malu Garlei

Mesaj de Adi G » 17 Mai 2011, 00:37

mda... havelberg este in sachsen-anhalt.... ca turist trebuie sa cumperi "permis", da v-am mai zis, aici nu e vorba de turisti! in momentul in care inchiriezi sau cumperi o locuintza sau casa si te inregistrezi la primarie nu mai esti turist, simplu. cetatzenia nu conteaza la faza asta.
ce ma amuza cel mai tare este felul in care vorbitzi de cumparat permise in germania :lol: sistemul nemtzesc n-are nici o treaba cu vrajeli de genul ANPA... cu examenul ala dovedesti ca ai invatzat si stii anumite chestii importante in legatura cu legislatzia destul de complicata, specii daunatoare, specii protejate, anatomia pestelui, boli, parazitzi, prohibitzii, echipament care trebuie sa-l ai neaparat la tine cand pescuiesti... nu e vorba numai de dat bani, care dispar dupaia in buzunarele nustiucarui cocalar... :lol:

Avatar utilizator
kzoli
veteran
veteran
Mesaje: 2856
Membru din: 30 Sep 2008, 08:25
Localitate: Targu Mures

Mesaj de kzoli » 06 Iun 2011, 12:04

Adi G scrie:mda... havelberg este in sachsen-anhalt.... ca turist trebuie sa cumperi "permis", da v-am mai zis, aici nu e vorba de turisti! in momentul in care inchiriezi sau cumperi o locuintza sau casa si te inregistrezi la primarie nu mai esti turist, simplu. cetatzenia nu conteaza la faza asta.
ce ma amuza cel mai tare este felul in care vorbitzi de cumparat permise in germania :lol: sistemul nemtzesc n-are nici o treaba cu vrajeli de genul ANPA... cu examenul ala dovedesti ca ai invatzat si stii anumite chestii importante in legatura cu legislatzia destul de complicata, specii daunatoare, specii protejate, anatomia pestelui, boli, parazitzi, prohibitzii, echipament care trebuie sa-l ai neaparat la tine cand pescuiesti... nu e vorba numai de dat bani, care dispar dupaia in buzunarele nustiucarui cocalar... :lol:
Pana la urma cum e cu permisele in/din Germania ?

Avatar utilizator
boistean
veteran
veteran
Mesaje: 1144
Membru din: 04 Mar 2009, 12:16
Localitate: printre pietre
Contact:

Re: Pescuit germania cu permis ro?

Mesaj de boistean » 06 Iun 2011, 12:13

ovi_vl scrie:Salut ,fratele meu locuieste de 1 an in germania si ma tot intreaba daca se poate pescuii acolo cu permisul de romania,si nu stiu ce sa i spun...poate ma puteti ajuta cu vre un sfat.
mai nou (vezi judetul Suceava) nici in Romania nu mai poti pescui cu acest permis!!! :headbash:

Adi G
veteran
veteran
Mesaje: 2190
Membru din: 21 Sep 2010, 13:44
Localitate: Malu Garlei

Mesaj de Adi G » 07 Iun 2011, 00:59

kzoli scrie:
Adi G scrie:mda... havelberg este in sachsen-anhalt.... ca turist trebuie sa cumperi "permis", da v-am mai zis, aici nu e vorba de turisti! in momentul in care inchiriezi sau cumperi o locuintza sau casa si te inregistrezi la primarie nu mai esti turist, simplu. cetatzenia nu conteaza la faza asta.
ce ma amuza cel mai tare este felul in care vorbitzi de cumparat permise in germania :lol: sistemul nemtzesc n-are nici o treaba cu vrajeli de genul ANPA... cu examenul ala dovedesti ca ai invatzat si stii anumite chestii importante in legatura cu legislatzia destul de complicata, specii daunatoare, specii protejate, anatomia pestelui, boli, parazitzi, prohibitzii, echipament care trebuie sa-l ai neaparat la tine cand pescuiesti... nu e vorba numai de dat bani, care dispar dupaia in buzunarele nustiucarui cocalar... :lol:
Pana la urma cum e cu permisele in/din Germania ?
pai este exact asa cum am zis :lol: :lol: :lol: daca vretzi sa ma credetzi :lol: :lol: :lol: daca nu, mergetzi si va convingetzi. legislatzia difera numai intre turisti si ne-turisti, cetatzenia nu conteaza. stiu eu foarte foarte bine :lol: 16 landuri, judetze, cum vretzi voi -> 16 legi diferite, cu diferentze destul de mari si cateva ciudatzenii.... si alea destul de mari :lol:
dar, pot sa va zic: ROMANI, CARE LOCUITI PRIN GERMANIA, MERGETI SI FACETI PERMISUL DE PESCUIT!!!! :lol: :lol: :lol: serios, nu-i chiar asa de groaznic, :lol: nu va fie frica, vetzi invatza cateva lucruri chiar folositoare si in afara de asta, mai luatzi poate legatura cu altzi pescari... poate mai intratzi si voi "in rand cu lumea" :lol: poate va fi un pic mai usor sa va integratzi, nemtzii nu musca. :lol: :lol: :lol:
petri heil! :wink:

comando
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 1
Membru din: 23 Sep 2015, 18:16

Re: Pescuit germania cu permis ro?

Mesaj de comando » 23 Sep 2015, 18:27

Salutare tuturor,
locuiesc de 3 ani in germania ... In Landshut , Bayern.
pescuiesc cu permisul de romania la 40 km loc Mamingen. de fiecare data platesc un bilet de 10 euro pe zi ( precizezca trebuie sa ai permis de pescuit valabil.
Am vrut sa pescuies pe raul din apropiere ISAR dar nu pot trebuie sa faci un curs sa fi inscris intr-o asociatie si pe urma primesti un permis cu care poti pescuii pe o anumita zona pe rau ( ex de la km x la km y)
Daca esi in vizita poti sa primesti un carnet de o saptamana (urlaubtage) dar trebuie sa confirmi ca esti turist.
pe curand

APSHD
veteran
veteran
Mesaje: 1125
Membru din: 27 Ian 2007, 20:51
Localitate: HUNEDOARA

Re: Pescuit germania cu permis ro?

Mesaj de APSHD » 24 Sep 2015, 09:49

Eu am eliberat foarte multe permise cetatenilor Romani care muncesc in Germania .
Inainte de a le elibera permisul i-am rugat sa se intereseze la Asociatiile din zona daca le recunosc si abia dupa aceia le-am eliberat . Dupa eliberarea permisului mai trebuie intocmite unele acte de catre Asociatie ca sa fie valabile in Germania.
Unele Landuri recunosc permisele eliberate in Romania de Asociatii si in acest caz nu mai trebuie sa faca scoala si sa dea examen , li se elibereaza permisul german direct , in alte Landuri nu se recunosc si trebuie se faca cursul respectiv si sa dea examen care costa 7-800 de EU.

florin viorel
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 1
Membru din: 03 Oct 2016, 11:20

Re: Pescuit germania cu permis ro?

Mesaj de florin viorel » 03 Oct 2016, 11:29

comando scrie:Salutare tuturor,
locuiesc de 3 ani in germania ... In Landshut , Bayern.
pescuiesc cu permisul de romania la 40 km loc Mamingen. de fiecare data platesc un bilet de 10 euro pe zi ( precizezca trebuie sa ai permis de pescuit valabil.
Am vrut sa pescuies pe raul din apropiere ISAR dar nu pot trebuie sa faci un curs sa fi inscris intr-o asociatie si pe urma primesti un permis cu care poti pescuii pe o anumita zona pe rau ( ex de la km x la km y)
Daca esi in vizita poti sa primesti un carnet de o saptamana (urlaubtage) dar trebuie sa confirmi ca esti turist.
pe curand
Unde mai precis? in Mamingen o adresa te rog.

Avatar utilizator
rapitorTM
junior
junior
Mesaje: 54
Membru din: 20 Iul 2009, 14:53
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Pescuit germania cu permis ro?

Mesaj de rapitorTM » 05 Oct 2016, 09:15

Cred ca va referiti amandoi la Memmingen...

Scrie răspuns