Pescar prost, pescar istet, clean sinucigas?

Lista de discutii libera, pe teme de pescuit la rapitori sau aspecte colaterale.

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Fario_nebunu
veteran
veteran
Mesaje: 3014
Membru din: 30 Ian 2008, 11:10
Localitate: Bucuresti

Pescar prost, pescar istet, clean sinucigas?

Mesaj de Fario_nebunu » 25 Sep 2011, 02:23

De la o vreme numai chestii nasoale mi se intampla cand pescuiesc la clean, fie ca merg pe Ialomita fie pe Dambovita sau Arges. Un exemplu. Acum o saptamana pe Ialomita in zona Targoviste, am ajuns pe un mal inalt, cu ierburi suspendate si gaura sub mal, ce mai, ideal pt clean, fiind si umbra. Am incercat intai, camuflat pe mal, sa dau cu boaba mica de strugure, fir 0,14-12 si ac mic. Nimic, clenii muscareau de zor, nu puneau botul pe boabele mele. Apoi am pus vobler si am coborat in apa pescuind aval...nimic. Trecea voblerul pe sub tufele de pe mal, exact unde se spune ca sta cleanul al mare...se se uita la ele. Pt ca muscarea tot mai tare am pus buldo si 2-3 muste negre cu rosu, pe ac 12-14. Nimikc frate...muscarea in jur, nu la mustele mele.
In fine dupa o vreme trece pe langa mine un nene, ,localnic, vai de el, cu o bicicleta soioasa si batz telescopic de vreo 5-6 metri. dadea la pluta cu ac mic si ca momeala...termite, furnici, ceva de genul asta. Ii spun ca nu merge la muste, ca am stuguri, si ca eliberez cam toti pestii prinsi. El de colo "aici merge cu furnici sau cu pestiusori mici, olri coada de oblete...sau broscuta. Si nu le mai dati drumul ca e pacat...is buni fripti". na , ce sa ii mai zic...ei bine, a intrat in apa si a pescuit tot un mal scobit, la vreo 5-6 metri de el. Si incepe nenisuru sa prinda - a,2,3,4,5 cleni, cam la 18-22 cm. Iar eu nimic nimuc nici la vobler nici la muste....il intreb de struguri si zice ca e degeaba daca nu nadesc cu ei si sa fac vad, cu o zi inainte. In fine, suprema umilinta...trec pe langa el caci se facea noapte si vazand ca nu luasem nimidc zice "vedeti daca le dati drumu? Pai devini vicleni, nu se mai prind usor...ia uite eu ce ii topesc...sa incercati cu furnica, il rupeti!"
Mda, asa o fi, dar am investit in echipamente de spi, in voblere si linguri....iar sa ma intorc la cosas cu pluta? Pe de alta parte zau asa, isi cam merita soartra clenii aia...au muscat la furnicile aluia si au ajuns friptura. la mine se intorceau in apa...poate ca are dreptate omu. Prea i-am rasfatat, ia sa nu ii mai elberez si cu asta basta! daca tot sunt sinucigasi....Si acum stau si ma intreb cum de nu am avut nici macar o captura iar "ala" a umplut o punga. Poate e pescar super-talentat iar eu mediocru....sau a nadit locul in prealabil. Dar cum mi-ar sta mie, ca spinjner, sa vin cu sac de struguri sau porumb sa nadesc exact ca baboierii? Uffff, grea viata de pescar!

iovys
veteran
veteran
Mesaje: 566
Membru din: 24 Dec 2009, 19:32
Localitate: zalau
Contact:

Mesaj de iovys » 25 Sep 2011, 06:06

Eu zic sa-ti faci, sau sa cumperi cateva muste imitatie de furnica, daca mai mergi in zona :lol:
Lucruri de genul acesta ni se intampla multora, fie ca unii recunosc si altii nu. Cu siguranta se greseste undeva, atunci cand se intampla asta.
...si pescuieste intotdeauna in amonte, ca e musca, ca e vobler. E posibil ca localnicul sa fi facut asta, iar tu nu.

Avatar utilizator
semlecangheorghe
veteran
veteran
Mesaje: 9544
Membru din: 04 Mai 2009, 07:05
Localitate: Arad

Mesaj de semlecangheorghe » 25 Sep 2011, 06:46

:lol: Tare de tot faza..
Si-Gi Lures wobblers&more..

.

Fario_nebunu
veteran
veteran
Mesaje: 3014
Membru din: 30 Ian 2008, 11:10
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Fario_nebunu » 27 Sep 2011, 23:56

iovys scrie:Eu zic sa-ti faci, sau sa cumperi cateva muste imitatie de furnica, daca mai mergi in zona :lol:
Lucruri de genul acesta ni se intampla multora, fie ca unii recunosc si altii nu. Cu siguranta se greseste undeva, atunci cand se intampla asta.
...si pescuieste intotdeauna in amonte, ca e musca, ca e vobler. E posibil ca localnicul sa fi facut asta, iar tu nu.
O sa caut si muste din astea, desi nu am mai auzit la clean...mergeau bine modelele viespe si lacusta, dar atunci nu au mers nici ele.
Cum sa pescuiesc voblerul spre amonte? Nu e facut sa fie aruncat aval sau diagonala spre malul opus? Altfel barbeta nu actioneaza....lingurita rotativa desigur ca se lanseaza doar spre amonte, daca o arunci aval se invarte prea tare in curent si se ridica la suprafata. Nici un clean nu e atras de o "elice" nebuna.

Fario_nebunu
veteran
veteran
Mesaje: 3014
Membru din: 30 Ian 2008, 11:10
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Fario_nebunu » 27 Sep 2011, 23:57

semlecangheorghe scrie::lol: Tare de tot faza..
O fi nostim dar eu unul nu mai eliberez clenii, nu are rost....si asa se inmultesc din cale afara. E plin raul de clean mic, astia papa hrana aluia mare.

Avatar utilizator
haprian ionel
veteran
veteran
Mesaje: 855
Membru din: 21 Feb 2010, 20:16
Localitate: daia romana jud alba
Contact:

Mesaj de haprian ionel » 28 Sep 2011, 07:00

Am fost pe Aries la Clean, ajuns acolo am incercat prima data la rotative de 00 cu fir de 12.. am luat unul dupa altul dar am si lasat vreo 4 rotative, lucru care ma facut sa schimb tehnica. De obicei Cleanul este foarte suspicios si sperios mai ales cel mai mare. Am incercat cu aceleai rotative dar cu alt echipament cu fir de o.18.. am prins exact la fel, unul dupa altul, adevarat ca erau micuti dar distractia conteaza. Pe la ora 12 am zis sa incercam si cu boaba de strugure intr-un loc momit cu vreo doua ore in urma. Nimic, cativa porcoi si cam atat, am dat si cu vierme, broscuta etc etc si tot nimic. Pe la ora 3 m-am intors la spin si am luat doi Clenuti la primele 3 - 4 lansari.. si am continuat tot asa pana la plecare. Mai erau in zona si pescari din partea locului care dadeau la pluta si nu prindeau nimic.. cine stie..?

Avatar utilizator
Spring
veteran
veteran
Mesaje: 835
Membru din: 04 Aug 2011, 23:30

Mesaj de Spring » 28 Sep 2011, 07:34

eu clean mare am prins la rapala floating CD05 MD (porcusor) chiar cand muscareau. la rotativa si salmo micut am prins doar pana in 300 de g.
daca erau porcusori acolo era delicatesa cleanului mare.
there's more to fishing than catching a f.i.s.h.!

Avatar utilizator
MuskMd
veteran
veteran
Mesaje: 5488
Membru din: 13 Apr 2007, 06:09
Localitate: B. C.

Mesaj de MuskMd » 28 Sep 2011, 08:03

Fario_nebunu scrie:
iovys scrie:Eu zic sa-ti faci, sau sa cumperi cateva muste imitatie de furnica, daca mai mergi in zona :lol:
O sa caut si muste din astea, desi nu am mai auzit la clean...mergeau bine modelele viespe si lacusta, dar atunci nu au mers nici ele.
furnica +clean = love .....cam oricand :D uneori ai suprize faine si iarna :D
pescuita uscata sau uda ....
dar in final depinde mult de zona si ce hrana favorita are el acolo ....

Iar faza aia cu le dam drumul si devin mai vicleni si mai greu de prins , eu o consider o treaba buna :D
Inglorious Muzkars - I tye me flyz n'I fly me tiez
mandru proprietar de pisicuta...

Avatar utilizator
andriipopa75
veteran
veteran
Mesaje: 733
Membru din: 08 Iul 2008, 00:45
Localitate: Craiova

Mesaj de andriipopa75 » 28 Sep 2011, 10:00

ar trebui sa dai la furnica si sa-i eliberezi, sa vedem daca o sa mai puna botul

Fario_nebunu
veteran
veteran
Mesaje: 3014
Membru din: 30 Ian 2008, 11:10
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Fario_nebunu » 28 Sep 2011, 16:51

Hai ca m-am mai imbunat si gandesc pozitiv...o sa mai eliberez din cleni. Dar tot nu imi vine sa trec iar pe momeli naturale...mai ales ca am fost asa de dezamagit cu boabale alea de strugure. Toti clenarii din jud Dambovita jura numai pe momeala asta dar daca nu nadesti sau nu trece raul pe langa maluri cu vita de vie e inutil. Cleanul nu se repede la strugure daca nu l-a mai vazut. La lacusta sau coropisnita da....si o sa aleg firul la 0.12 in loc 0.14. Cum sa fie firul de spinning? Transparent, florocarbon sau galben fluo? Niciodata nu am dat la UL la clean sau pastrav cu fir fluorescent. Doar transparent...oare am gresit?
Si inca ceva - e chiar gresit sa lansez voblerul spre aval si sa il las sa treaca pe sub maluri scobite, pline de radacini si crengi apoi sa il aduc spre mine? Spre amonte e mult mai greu, tre sa recupreze si in mare viteza si tinde sa se ridice rapid la suprafata.

Scrie răspuns