Pescar Nivel -1

Lista de discutii libera, pe teme de pescuit la rapitori sau aspecte colaterale.

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
PlimbUrsu
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 3
Membru din: 07 Mai 2020, 15:24

Pescar Nivel -1

Mesaj de PlimbUrsu » 10 Mai 2020, 18:10

Salut forum,

Vin si eu, din postura unei persoane care n-a tinut niciodata o undita in mana, cu rugamintea de a-mi recomanda un ghid/indrumator "De unde sa incepi". De unde "mi-a venit"? Pe toata nebunia asta am constatat ca mi-as dori un hobby care sa ma tina mai mult afara si, in paralel, am incercat alaturi de niste prieteni un joc online de pescuit pe care l-am dat peste cap in ultimele zile. Pac! ideea: mi s-a parut indicat sa incerc si pescuitul in lumea reala. Si m-am lovit de intrebarea mai sus mentionata: de unde incep? Am cautat pe online ceva ghid care macar sa ma lamureasca daca imi doresc sa incep cu pescuit stationar sau spinning, ce bat sa cumpar prima data si unde sa merg sa incerc.

Multumesc in avans pentru rabdarea de a citi si va sunt recunoscator pentru orice informatie in sensul descris mai sus!

Avatar utilizator
johnnybravo
Moderator
Moderator
Mesaje: 2673
Membru din: 02 Oct 2006, 15:07
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Pescar Nivel -1

Mesaj de johnnybravo » 10 Mai 2020, 19:47

Salutare,
Invata speciile de pesti din Romania, vezi apoi pe youtube filmari la pescuit pt acele specii si vezi ce te atrage mai mult.
Pescuitul la stationar este ieftin, prin metoda asta poti prinde majoritatea pestilor de la noi.
Pe ce ape vrei sa pescuiesti?
Youtube este manualul tau pana iti clarifici ce vrei.

Avatar utilizator
johnnybravo
Moderator
Moderator
Mesaje: 2673
Membru din: 02 Oct 2006, 15:07
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Pescar Nivel -1

Mesaj de johnnybravo » 10 Mai 2020, 19:48

pe langa youtube ai aritcole, bloguri, un inceput chiar aici pe site: https://www.rapitori.ro/pestii-rapitori/
discutii-generale-despre-pescuit-f2/col ... t6324.html

PlimbUrsu
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 3
Membru din: 07 Mai 2020, 15:24

Re: Pescar Nivel -1

Mesaj de PlimbUrsu » 14 Mai 2020, 16:23

johnnybravo scrie:
10 Mai 2020, 19:48
pe langa youtube ai aritcole, bloguri, un inceput chiar aici pe site: https://www.rapitori.ro/pestii-rapitori/
discutii-generale-despre-pescuit-f2/col ... t6324.html
Multumesc johnnybravo pentru raspuns. Am revenit abia acum pentru ca am asteptat sa se mai stranga sugestii. Foarte inspirate cele mentionate de tine. Dupa cum spuneam, nici nu stiam de unde sa incep. M-am mai uitat, asa cum ai sugerat si tu, dar sunt deschis si la orice alte adaugiri. Zi frumoasa!

Avatar utilizator
johnnybravo
Moderator
Moderator
Mesaje: 2673
Membru din: 02 Oct 2006, 15:07
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Pescar Nivel -1

Mesaj de johnnybravo » 14 Mai 2020, 20:38

Nu vei primi prea multe informatii pentru ca este mult de scris si s-a scris cam tot ce e in materie de pescuit.
iti dau cateva ponturi, cauta subiectele vechi din perioada 2004-2009, forumul fiind printre primele de la acea vreme, popularitatea internetului era in crestere, lumea a avut acel entuziasm de inceput si au scris foarte multe informatii valoroase pe care astazi nu le-ar mai impartasi.
Apoi specifica in profil sau macar mentioneaza in ce zona locuiesti, ce ape ai avea in vedere sa le incerci pt a-ti face debutul. In perioada asta este sezon de scrumbie, un peste pe care il prinzi usor si in cantitate mare incat sa iti dea un plus de motivatie sa inveti si alte stiluri. Mentioneaza deasemenea daca esti interesat de pestii rapitori sau si de cei pasnici, mentioneaza bugetul ce vrei sa-l aloci acestui hobby care da in marea majoritatea cazurilor dependenta , cu riscul de a deveni colectionar de scule de pescuit, uneori compensand astfel lipsa timpului pe care l-ai aloca pescuitului :)

Avatar utilizator
johnnybravo
Moderator
Moderator
Mesaje: 2673
Membru din: 02 Oct 2006, 15:07
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Pescar Nivel -1

Mesaj de johnnybravo » 14 Mai 2020, 20:42

daca esti de moda veche ca sa zic asa, preferi cartile in mana in locul informatiei digitale, ai aici o colectie de carti:
discutii-generale-despre-pescuit-f2/lit ... -t558.html

Scrie răspuns