Permisul ANPA - nevalabil pe Bolboci

Lista de discutii libera, pe teme de pescuit la rapitori sau aspecte colaterale.

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Avatar utilizator
miky
veteran
veteran
Mesaje: 1461
Membru din: 08 Iul 2005, 15:50
Localitate: sibiu

Mesaj de miky » 06 Mai 2010, 10:01

taicanoe scrie:OK - asteptam publicarea protocolului.
http://www.anpa.ro/index.php?v=subcat&i ... ubmeniu=17
nu e suficient ca tu sa fii norocos...mai trebuie musai ca ceilalti sa nu fie !!!...
http://musca13.ro/home/

Fario_nebunu
veteran
veteran
Mesaje: 3014
Membru din: 30 Ian 2008, 11:10
Localitate: Bucuresti

Re: Permisul ANPA - nevalabil pe Bolboci

Mesaj de Fario_nebunu » 06 Mai 2010, 10:54

TheFly scrie:planuiam o partida pe Bolboci (Ialomita) in week-end dar m-a desumflat un amic care a fost pe 1 mai acolo si si-a luat super amenda de la jandarmi ca nu avea autorizatie de la ocolul silvic Moroieni, in conditiile in care are permis ANPA. A mai patit cineva similar la Bolboci zilele astea (daca v-ati luat amenda inainte de 1 mai nu ma intereseaza)?

Fario, tu ii stiai pe astia. Mai merge cu o revista ceva, o sticla??? :D
Imi pare rau, asta mergea cu aia din Moroieni dar cu jandarmnii niet! Aia au alte vicii, mai scumpe si colective. Greu sa le satisfaci cu resursele tale oricum limitate. Vad ce scriu aici baietii cu amenda. Incredibil! Deja am asa o ura pe RNP ca nu pot zice in cuvinte! Cand au dat la stiti acum 3 zile ca au murit 2 padurari cazand cu masina in raul Capra pe transfagarasan in loc sa imi para rau sincer m-am bucurat ca au dat coltul labagii aia de 3 parale. Unul era ala care ma necajea pe mine cand pescuiam pe Buda zicand ca nu e voie...lasa ca le-a intrat apa pe gura si nas, sper sa crape toti astia din RNP care ne deranjeaza, stale-ar viermele in gat si in nas! :lol: Sper sa fie doar inceputul, sa crape cat mai multi coioti din astia!
O sa merg si eu la Bolboci si pescuiesc dar....ca sa stau linistit nu pun nimic pe fir...cand vin jandarmii scot calm undiota si le arat ca nu am carlig la cap. Sa vad ce fete o sa faca! :lol:

Fario_nebunu
veteran
veteran
Mesaje: 3014
Membru din: 30 Ian 2008, 11:10
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Fario_nebunu » 06 Mai 2010, 11:03

flydb scrie: Tarifele stabilite pentru 2010 sunt urmatoarele:

- 460 lei pentru tot sezonul pentru toate apele din tara administrate de regie
- 300 lei pentru tot sezonul pentru toate apele administrate de o directie silvica judeteana.
- 26 lei pentru o zi de pescuit
Flydb, inteleg de ce ai luat acest permis. Vrei sa nu te deranjeze nimeni pe malul apei, e normal. Dar daca suni la ANPA ti se va spune ca protocolul cu RNP nu da voie Regiiei sa ceara nici un ban in plus. Am vorbit chiar cu tipi din connducere, inxclusiv la Targul de pescuit, si mi-au confirmat acest lucru. Deci ei cer ceva ilegal, comit un abuz. Acele amenzi luate pe Bolboci (cu exceptia pescuitului in zona de protectie care e ilegal) sunt nelegale si pot fi conestate in instanta. RNP nu are cum sa castige procesul, doar ca dureaza...Asta e parerea mea si nu numai a mea.

apsalba
veteran
veteran
Mesaje: 4413
Membru din: 24 Mar 2006, 14:56
Localitate: alba iulia

Mesaj de apsalba » 06 Mai 2010, 11:30

Mai ales ca amenzile sunt din 1 mai iar protocolul este semnat pe 5 mai. :lol:

dragos_g
senior
senior
Mesaje: 388
Membru din: 10 Noi 2004, 13:30
Localitate: Bucuresti

Mesaj de dragos_g » 16 Iun 2010, 11:06

A mai fost careva pe Bolboci de atunci? As fugi cateva zile din caldura insuportabila a Bucurestiului si studiez optiunile.

Avatar utilizator
Gyorg
veteran
veteran
Mesaje: 1166
Membru din: 07 Iul 2004, 15:22
Localitate: Ilfov
Contact:

Mesaj de Gyorg » 17 Iun 2010, 11:04

Silaev Vlad scrie:Eu sunt unul dintre cei care a luat amenda pe bolboci duminica 2 mai, pt. ca am intrat si am apucat sa fac cateva lanseuri in zona de protectie piscicola de sub baraj. Echipajul era format din 2 padurari si 2 jandarmi si au fost pusi in garda de cei de la baraj care cu o zi inainte i-au vazut pe alti pescari pescuind si scotand o plasa monofilament cu pastravi morti(exista fotografii) in zona de care vorbesc. Controlul de duminica a urmat datorita deranjului de sambata. Dupa toata tarasenia cu amenda noi le-am spus ca mergem inapoi pe lac sa pescuim dar ne-au spus ca ne vor amenda si pe lac iar aici nu mai au dreptate pt ca ANPA da drept de pescuit pe toate apele publice incepand cu anul trecut. Legea dupa care ne-au amendat este OUG 23/2008 ART 58 LIT a. Am citit aseara ce scrie in lege si dupa parerea mea nu prea are legatura, adica ei ne-au amendat pt ca eram in zona de protectie piscicola iar articolul respectiv spune altceva. In fine nu mai conteaza incadrarea amenzii. Am gresit si voi plati. Pe mine ma deranjeaza faptul ca acesti padurari, jandarmi si alti functionari care mai umbla pe acolo nu-si fac treaba pt care sunt in functie; braconajul functioneaza 100% dovada si rezultatele in pescuit al tuturor pescarilor care au pescuit pe 1 si 2 mai, si este sustinut de catre acesti functionari(agenti de teren) in mod direct. Puteti sa va dati si singuri seama ce vreau sa spun.
salut Vald,
in urma unei intalniri intre reprezentantii APR si RNP "amenda" pe care ai primit-o tu si alti doi colegi de-ai nostri a fost "anulata".
Ghilimelele sunt de rigoare deoarece si amenda si anularea nu are nici o acoperire legala.
Oricum, stai linistit ca nu o sa te deranjeze nimeni referitor la ce s-a intamplat acolo.
Pe acesta tema poti citi un editorial scris de Catalin Toader in Aventuri la Pescuit, numarul IV, luna iunie.
http://www.kronect.ro
http://www.shopconectica.ro
conectica de calitate pentru retele de calculatoare sau telecomunicatii

gaby_ph
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 14
Membru din: 04 Mar 2013, 14:07

Re: Permisul ANPA - nevalabil pe Bolboci

Mesaj de gaby_ph » 08 Apr 2014, 09:36

Permisul ANPA este valabil pe lacul bolboci.
Autorizatia de pescuit pe lac sa ia de la Ocolul Silvic Pucioasa, la o distanta enorma de lac.
Braconajul autoritatilor care ar trebui sa aibe grija de acel lac este iesit din comun.
Pe malul lacului peste tot gasiti sticle taiate, plase si tot felul de lucruri care indica braconajul din zona, tot felul de improvizatii menite pt a prinde Verdetele. Pescari dare dau cu verdete, rame....
Sfatul meu: pierdere totala de timp

YoNutzu
senior
senior
Mesaje: 443
Membru din: 22 Feb 2008, 18:31
Localitate: Targoviste

Re: Permisul ANPA - nevalabil pe Bolboci

Mesaj de YoNutzu » 08 Apr 2014, 12:00

@gaby_ph
De unde ai tu toate informatiile alea eronate? Cauta sa te informezi corect inaintebsa scrii ceva ...

pogonel
junior
junior
Mesaje: 48
Membru din: 18 Dec 2012, 18:21

Re: Permisul ANPA - nevalabil pe Bolboci

Mesaj de pogonel » 01 Mai 2014, 16:06

A mai pescuit cineva pe acest lac? in ce conditii se pescuieste?

pogonel
junior
junior
Mesaje: 48
Membru din: 18 Dec 2012, 18:21

Re: Permisul ANPA - nevalabil pe Bolboci

Mesaj de pogonel » 01 Mai 2014, 16:12

se poate pescui din barca? in ce conditii? daca a mai fost cineva pe acest lac lasati mesaje despre conditii, locuri, nade, momeli, taxe, etc

Scrie răspuns