Permisul ANPA - nevalabil pe Bolboci

Lista de discutii libera, pe teme de pescuit la rapitori sau aspecte colaterale.

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Avatar utilizator
taicanoe
veteran
veteran
Mesaje: 1477
Membru din: 17 Feb 2005, 10:33
Localitate: Reșița
Contact:

Mesaj de taicanoe » 04 Mai 2010, 13:03

OK - asteptam publicarea protocolului.
S'altare și bunăstare !

apsalba
veteran
veteran
Mesaje: 4413
Membru din: 24 Mar 2006, 14:56
Localitate: alba iulia

Mesaj de apsalba » 04 Mai 2010, 15:48

Am intrat in posesia directivei interne a RNP nr. 10702/27.04.2010 prin care se ''recomanda'' directiilor silvice sa aplice tarife pe apele de munte. Am contactat presedintele ANPA pentru clarificari. In protocol nu se pomeneste de tarife de pescuit pe apele de munte si pe cale de consecinta acestea sunt ilegale. FNPSR a sesizat ministerele implicate asupra acestui abuz. Ce este mai interesant, este ca articolul din legea 317/2009 se refera doar la delegarea administrarii resurselor acvatice vii nu si la organizarea activitatii de pescuit recreativ sportiv care este bine definita de art. 23,24 si 25 din aceeasi lege. Prin asimilare comparati cu situatia din Delta unde administrator este ARBDD care nu percepe tarife de pescuit. Pentru asa zisii petitionari in vederea trecerii resurselor din apele de munte (unde or fi dat de aceasta expresie) aveti acum consecintele. Sunt amintie in recomandari cererea unor asa zise asociatii care vor C&R pe unele ape (2 pe judet) unde recomandarea este ca tariful sa fie de 65-70 % din cel normal :lol:

PS Pentru cei sanctionati, va recomand sa faceti plangeri penale impotriva celor care v-au sanctionat pentru abuz in seviciu. Legea 317 este lege organica si tot ce inseamna preveder anterioara in alte acte normative sunt de drept abrogate. Jandarmii nici macar nu mai au drept de aplicare a sanctiunilor.

Avatar utilizator
TheFly
veteran
veteran
Mesaje: 1076
Membru din: 09 Oct 2007, 18:33

Mesaj de TheFly » 04 Mai 2010, 19:21

pai pe praful asta voi vreti pescuit gratis??? Avortatul ala de la Finante nu stie de unde sa mai scoata 1 leu si voi vreti pescuit in toata tara cu 30 de ron pe an ( ma rog, pe 9 luni)?? Eu zic sa se dea si apele de ses in administrarea primariilor din fiecare sat prin care trec, sa puna si aia tarife diferentiate si gata, stim o treaba macar si nu ne mai incurcam :D cu ape de munte si de ses. Mi se despica glanda in 4 ca le-a dat RNP recomandari interne ocoalelor silvice sa aplice tarife. Daca nu au baza legala, sa le fie de bine, la parnaie cu ei!!

NYPD
junior
junior
Mesaje: 47
Membru din: 26 Dec 2007, 14:22
Localitate: Lupeni

Mesaj de NYPD » 04 Mai 2010, 20:01

Legea 317/2009 spune ca ANPA poate delega pe baza de protocol administrarea unor habitate piscicole catre unele institutii ale statului.RNP nu este institutie a statului iar daca ANPA a incheiat un astfel de protocol incalca legea.De fapt si anul trecut au facut la fel,dupa ce si-au vandut permisele au pus-o de un protocol ca sa manance si padurarii barem cate o friptura pe zi.Nu vad de ce s-a mai dat acel comunicat de presa in legatura cu valabilitatea permiselor anpa? Surpizele de acum in colo vor veni deoarece RNP sustine ca mai are contracte cu agvps ptr,ape de munte si deleaga mai departe dreptul de administrare catre agvps si anpa tace.De vina suntem noi pescarii ca nu suntem uniti sa mergem si noi sa intrebam guvernantii de ce nu sunt in stare sa dea o lege clara privind pescuitul recreativ/sportiv sau de ce legea care a fost data este interpretata diferit de catre anpa,rnp,asociatii si altii?

Avatar utilizator
TheFly
veteran
veteran
Mesaje: 1076
Membru din: 09 Oct 2007, 18:33

Mesaj de TheFly » 04 Mai 2010, 20:05

prima data m-am intors in tara. A doua oara daca mai trec granita, la revedere! Nu mai vin inapoi fie ce-o fi!

Avatar utilizator
adiwolf
veteran
veteran
Mesaje: 4616
Membru din: 14 Ian 2006, 16:32
Localitate: Rm.Valcea

Mesaj de adiwolf » 05 Mai 2010, 20:56

mare prostie ai facut!!

kio
junior
junior
Mesaje: 45
Membru din: 04 Aug 2008, 12:02

Mesaj de kio » 05 Mai 2010, 21:30

Lasa-l in pace, uitase de unde a plecat. Acu' si-a adus aminte! :datz:

YoNutzu
senior
senior
Mesaje: 443
Membru din: 22 Feb 2008, 18:31
Localitate: Targoviste

Mesaj de YoNutzu » 05 Mai 2010, 21:52

Nu am stat sa citesc tot ce s-a scris in topicul asta dar eu tot ce pot sa spun este ca ai scapat ieftin doar cu amenda....
Acumularea Bolboci face parte din aria protejata "Parcul Natural Bucegi" si din cate stiu nu ai voie sa pescuiesti in baraj si aval acestuia, ai voie numai amonte.
Spun asta pentru ca am colegi care au dosare penale pentru pescuit aval de baraj (in control vin Jandarmii montani si cei "padurari" de la ocolul silvic).
Am vrut si eu sa pescuiesc acolo dar nu am gasit pe nimeni pentru autorizatie la Ocolul Silvic Moroieni...dar can am auzit ca numai amonte m-am lasat...

Avatar utilizator
adrian25
senior
senior
Mesaje: 377
Membru din: 29 Dec 2007, 08:21
Localitate: Bucuresti / Piatra Neamt

Mesaj de adrian25 » 05 Mai 2010, 21:57

lacul bolboci, dupa spusele celor de la OC Pucioasa, le apartine, sau cel putin e administrat de OC Pucioasa, in urma unui tel la acel ocol silvic, cel de acolo a explicat foarte senin ca nu se poate pescui pe acel lac fara autorizatie de la ei contra unei sume de 20 si ceva de lei, si cei care se incumeta fara autorizatia lor, sunt pasibili de amenda de la jandarmerie, asa ca revenim in evul mediu, in tara lui papura voda, unde fiecare isi face legile si gestioneaza resursele dupa bunul plac, nu e o ierarhie bine stabilita, nu e nimic concret, anpa spune una, rnp spune alta, ce mortii lor de acorduri au facut numai ei stiu, si discutia relatata mai sus a fost intre functionarul OC Pucioasa sio cunostinta de la min agriculturii, cu toate prezentarile de rigoare, fapt pt care acel functioanr a fost foarte cooperant si nu cred ca isi aprindeea singur paie in cap daca nu ar fi stiut ceva sigur, a zis in concluzie ca se poate pescui pe bolboci si scropoasa doar cu autorizarie de la ei, obtinuta pe baza permisului anpa, si contra sumei de 20 si ceva de lei, suma exacta nu a comunicat-o, cine mai are nelamuriri, mai poate suna direct la OC pucioasa
NU POTI ALEGE SA IMBATRANESTI SAU NU;
DAR POTI ALEGE SA EVOLUEZI

apsalba
veteran
veteran
Mesaje: 4413
Membru din: 24 Mar 2006, 14:56
Localitate: alba iulia

Mesaj de apsalba » 06 Mai 2010, 07:07

Si Rezervatia biosferica Delta Dunarii este rezervatie mai ceva ca lacul Bolboci. Acolo guvernatorul nu cere taxe, pentru ca legea nu-i permite.
Care este solutia? Plansul pe acest forum? Parca odata erati neintrecuti la petitii on line. Ia bagati cateva catre ministrii mediului si agriculturii. Poate se leaga ceva.
PS A vazut cineva cum arata o autorizatie de la ocol? :lol: :lol: :lol:

Scrie răspuns