Permisul ANPA - nevalabil pe Bolboci

Lista de discutii libera, pe teme de pescuit la rapitori sau aspecte colaterale.

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

flydb
veteran
veteran
Mesaje: 615
Membru din: 13 Mar 2005, 14:43
Localitate: Targoviste

Mesaj de flydb » 04 Mai 2010, 08:47

Kio are dreptate, OS Moroieni a fost desfiintat. In judetul Dambovita toate fondurile de pescuit montane sunt in administrarea Directiei Silvice Dambovita prin OS Pucioasa. Observati ca am folosit cuvantul administare deoarece, confoerm legii 317/2009 de aprobare cu modificari a OUG 23/2008, la sfarsitul lunii aprilie a fost incheiat intre ANPA si Romsilva un protocol nou de delegare a administrarii resursei acvatice vi din apele de munte. Astfel , conform protocolului pescuitul in apele de munte se face, citez, in baza legislatiei privind pescuitul, a permiselor ANPA si a conditiilor stabilite de administrator. Una din conditiile stabilite de Romsilva este plata unui tarif suplimentar stabilit la nivelul RNP din care sa poate fi sustinuta activitatea de pescuit recreativ/sportiv( paza, populari periodice, construirea de cascade podite, toplite, pinteni, consolidarea malurilor raurilor si paraurilor prin plantarea de puieti de arbori forestieri, efectuarea de lucrari de corectie a torentilor).

In ceea ce priveste greata deosebita manifestata de cei de la OS Pucioasa este cam aceeasi ca si cea de la Directia Silvica Targoviste si probabil la multe alte structuri silvice din tara. asta in ciude faptului ca la nivelul Serviciului Vanatoare si Salmonicultura din Romsilva Bucuresti exista deschidere pentru luarea unor masuri de administrare cat mai transparenta a fondurilor de pescuit montane. Structurile teritoriale ale Romsilva au fost instruite prin reprezentanti la Bucuresti cat si prin precizari scrise transmise in teritoriu. Unele directii silvice le aplica altele se fac ca nu le inteleg. Aici pot sa dau exemplul meu. Pe 30 aprilie am mers la DS Targoviste sa achit tariful pentru pescuit pe toate fondurile Romsilva din tara. La inceput am fost refuzat sub motivul ca nu se poate plati pentru toata tara si ca trebuie sa merg la ocolul silvic Pucioasa pentru a plati pe o zi sau mai multe pentru un singur fond de pescuit din judet). Situatia nu s-a rezolvat decat dupa ce am apelat la Serviciul de Vanatoare si Salmonicultura de la Bucuresti care a ordonat functionarului respectiv sa aplice intocmai dispozitiile venite de la regie.
Tarifele stabilite pentru 2010 sunt urmatoarele:

- 460 lei pentru tot sezonul pentru toate apele din tara administrate de regie
- 300 lei pentru tot sezonul pentru toate apele administrate de o directie silvica judeteana.
- 26 lei pentru o zi de pescuit

Avatar utilizator
boistean
veteran
veteran
Mesaje: 1144
Membru din: 04 Mar 2009, 12:16
Localitate: printre pietre
Contact:

Mesaj de boistean » 04 Mai 2010, 10:30

treaba-i ilegala, dar traim in Romania.
eu nu stiu sa se fi reinnoit protocolul RNP-ANPA, iar cel de anul trecut nu mai e valabil, atata timp cat face trimitere la o lege abrogata... :shock:

flydb
veteran
veteran
Mesaje: 615
Membru din: 13 Mar 2005, 14:43
Localitate: Targoviste

Mesaj de flydb » 04 Mai 2010, 11:23

In precizarile transmise de regia padurilor catre directiile silvice judetene se spune: pescuitul sportiv pe fondurile de pescuit administrate direct de Romsilva se face in baza permisului ANPA si a dovezii de efectuare a platii tarifului stabilit diferentiat de catre Regia Nationala a Padurilor - Romsilva.

Dulugeanu Stefan
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 14
Membru din: 15 Feb 2010, 09:30

Mesaj de Dulugeanu Stefan » 04 Mai 2010, 11:34

Silaev Vlad scrie:Eu sunt unul dintre cei care a luat amenda pe bolboci duminica 2 mai, pt. ca am intrat si am apucat sa fac cateva lanseuri in zona de protectie piscicola de sub baraj. ......... Legea dupa care ne-au amendat este OUG 23/2008 ART 58 LIT a. Am citit aseara ce scrie in lege si dupa parerea mea nu prea are legatura, adica ei ne-au amendat pt ca eram in zona de protectie piscicola iar articolul respectiv spune altceva. In fine nu mai conteaza incadrarea amenzii. Am gresit si voi plati. Pe mine ma deranjeaza faptul ca acesti padurari, jandarmi si alti functionari care mai umbla pe acolo nu-si fac treaba pt care sunt in functie; braconajul functioneaza 100% dovada si rezultatele in pescuit al tuturor pescarilor care au pescuit pe 1 si 2 mai, si este sustinut de catre acesti functionari(agenti de teren) in mod direct. Puteti sa va dati si singuri seama ce vreau sa spun.
In mod normal trebuia sa te sanctioneze dupa legea 317/2009 care a modificat ,completat si aprobat OUG 23/2008
Dupa cum povestesti cred ca mai degraba ar fi trebuit sa te incadreze la :
legea 317/2009 Art .63 Urmatoarele fapte constituie contraventii si se sanctionează cu amendă de la 4.000 lei la 8.000 lei:
lit.l pescuitul comercial si recreativ / sportiv pe cursul unei ape curgatoare in zona de 500 m in aval de baraj
In consecinta cred ca ai scapat totusi "ieftin".

Avatar utilizator
taicanoe
veteran
veteran
Mesaje: 1477
Membru din: 17 Feb 2005, 10:33
Localitate: Reșița
Contact:

Mesaj de taicanoe » 04 Mai 2010, 12:00

la sfarsitul lunii aprilie a fost incheiat intre ANPA si Romsilva un protocol nou de delegare a administrarii resursei acvatice vi din apele de munte.
e doar un zvon sau poti sa ne dai un link unde sa vedem protocolul ?
S'altare și bunăstare !

Avatar utilizator
boistean
veteran
veteran
Mesaje: 1144
Membru din: 04 Mar 2009, 12:16
Localitate: printre pietre
Contact:

Mesaj de boistean » 04 Mai 2010, 12:23

taicanoe scrie:
la sfarsitul lunii aprilie a fost incheiat intre ANPA si Romsilva un protocol nou de delegare a administrarii resursei acvatice vi din apele de munte.
e doar un zvon sau poti sa ne dai un link unde sa vedem protocolul ?
eu banuiam/banuiesc ca se refera la Protocolul din aprilie 2009 care, repet, nu mai e valabil.
s-o fi semnat alt protocol din nou in umbra totala??? :evil:

Avatar utilizator
boistean
veteran
veteran
Mesaje: 1144
Membru din: 04 Mar 2009, 12:16
Localitate: printre pietre
Contact:

Mesaj de boistean » 04 Mai 2010, 12:26

ca sa nu mai zic ca pe site-ul RNP, la pescuitul sportiv nu s-a mai actualizat nimic din 2007 :oops: :twisted: tocmai pt a mentine ceata totala :twisted:

Avatar utilizator
miky
veteran
veteran
Mesaje: 1461
Membru din: 08 Iul 2005, 15:50
Localitate: sibiu

Mesaj de miky » 04 Mai 2010, 12:27

boistean scrie: eu banuiam/banuiesc ca se refera la Protocolul din aprilie 2009 care, repet, nu mai e valabil.
s-o fi semnat alt protocol din nou in umbra totala??? :evil:
nu e vorba de protocolul din 2009
in zilele de 27-30 aprilie 2010 s-a semnat un nou protocol intre ANPA si RNP
spre deosebire de cel din 2009, care era un protocol .."de colaborare". cel din 2010 este un protocol de "delegare pt administrare" si se incadreaza in prevedrile legii 317.
nu a fost inca postat pe saitulrile lor,... dar probabil ca va fi postat cat de curand
nu e suficient ca tu sa fii norocos...mai trebuie musai ca ceilalti sa nu fie !!!...
http://musca13.ro/home/

flydb
veteran
veteran
Mesaje: 615
Membru din: 13 Mar 2005, 14:43
Localitate: Targoviste

Mesaj de flydb » 04 Mai 2010, 12:28

Nu am ce link sa va dau. Am vazut documentul in faza de proiect si am fost asigurat ca a fost semnat exact asa. Cred ca este de datoria ANPA si Romsilva sa-l faca public, daca nu au nimic de ascuns. Asa este normal si civilizat pentru a se cunoaste exact conditiile in care se poate pescui pe apele de munte si pentru a evita situatii de genul celei de pe Bolboci.

Avatar utilizator
miky
veteran
veteran
Mesaje: 1461
Membru din: 08 Iul 2005, 15:50
Localitate: sibiu

Mesaj de miky » 04 Mai 2010, 12:32

boistean scrie:ca sa nu mai zic ca pe site-ul RNP, la pescuitul sportiv nu s-a mai actualizat nimic din 2007 :oops: :twisted: tocmai pt a mentine ceata totala :twisted:
sa speram ca in urmatoarele doua saptamani il vor actualiza... cel putin promisiunile lor asa sunau saptamana trecuta
:D
nu e suficient ca tu sa fii norocos...mai trebuie musai ca ceilalti sa nu fie !!!...
http://musca13.ro/home/

Scrie răspuns