Permisele ptr. ape de munte la asociatii nou-infiintate

Lista de discutii libera, pe teme de pescuit la rapitori sau aspecte colaterale.

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
pityu
veteran
veteran
Mesaje: 802
Membru din: 26 Mai 2006, 00:00
Localitate: LUPENI

Permisele ptr. ape de munte la asociatii nou-infiintate

Mesaj de pityu » 26 Mai 2006, 00:39

Au trecut mai mult de trei saptamani de la inceputul noului sezon la pastrav si noi in judetul Hunedoara, in speta A.P.S. Salmo-Carpatica nu am reusit sa obtinem "delegare de gestiune" pentru apele de munte din judet, deoarece "onor" AGVPS a concesionat TOATE APELE PUBLICE DIN JUDET (ma-ntreb de unde or fi avut atatia bani sau ... le-au luat pe bani de nimic) pana (... ATENTIE VA ROG !) in anul 2011.
In acest caz, indemnul: " Costituiti-va in cat mai multe asociatii" este o utopie, iar cei 55 de membrii fondatori si inca 23 de membrii noi pe care-i avem in momentul de fata se simt inselati si batjocoriti (oare pentru a cata oara). Am inaintat la RNP Romsilva un Dosar cu toate documentele (identic cu cel pe care l-am inaintat la CNAFP, unde am fost serviti cu promptitudine). As dori un raspuns in special din partea Domnului Adrian Ionascu, salariat al ANPA dar si o dezbatere cu colegii de ... suferinta, fiind foarte curios cum au rezolvat ei problema asta.
Astept si parerea D-lui Dady si multor altora, cu respect si ... nerabdare!

Avatar utilizator
kobe
junior
junior
Mesaje: 42
Membru din: 29 Aug 2005, 09:37

Mesaj de kobe » 26 Mai 2006, 06:14

salut eu sunt din vulcan si am auzit tarziu de asociatie.am luat legatura cu un prieten din lupeni care este si el bineinteles membru al asociatiei SALMO-CARPATICA si l-am rugat sa-mi zica si mie cand eliberati si permisele pt munte.si acum vad care e treaba.sper sa reusiti sa rezolvati ceva ca usnt de ceva timp barconier si nu-mi sta in caracter.oricum la AJVPS nu mai vreau sa le platesc mai ales la STOICA la care nu am inteles cum de stat el atata vreme la asociatie.a prins radacini acolo nu gluma si la cat ii ''simpatizat''de pescarii din vale.
oricum va doresc bafat multa si astept vesti bune.

adrian ionascu
senior
senior
Mesaje: 338
Membru din: 14 Iun 2005, 13:54
Localitate: Bucuresti

Mesaj de adrian ionascu » 26 Mai 2006, 08:33

AJVPS-urile nu au concesionat toate apele de munte. nici vorba de asa ceva. insa din cate am aflat exista cineva, la sediul central al RNP, care a recomandat sa se blocheze incheierea de contracte cu asociatiile nou infiintate. prietenii stiu de ce ...
desi la o intalnire intre administrator (ANPA) si gestionari, Romsilva isi exprimase disponibilitatea de a raspunde pozitiv la solicitarile asociatiilor care nu fac parte din AGVPS, pana acum, nu s-a incheiat nici un contract cu noile asociatii.
la solicitarea ANPA ca Regia sa incheie contracte cu asociatiile noi pe aceleasi ape pe care exista contracte si cu AJVPS-urile, asa cum face CNAFP-ul, s-a emis scuza ca apele de munte sunt sensibile si nu permit accesul prea multor pescari. ca si cum membrii asociatiilor nou infiintate n-ar fi, in mare majoritate pescari locali ci sunt veniti din alte tari sau planete. daca explicatia asta poate fi in parte acceptata pentru paraie si rauri ea nu stain picioare in cazul lacurilor de munte.
cum eu ma ocup de autorizatiile de pescuit va postez aici apele pe care Directia Silvica Deva le are in gestiune si deci pe care poate sa incheie contracte de delegare de gestiune cu asociatiile noi. pe aceste ape nu exista contract cu AJVPS Hunedoara.

Rauri
OCOLUL SILVIC BAIA DE CRIS:
1 IZVORUL de la Izvoare pana la confluenta cu Crisul Alb
2 PONORUL de la Izvoare pana la confluenta cu Crisul Alb

OCOLUL SILVIC BARU:
3 STREIUL SUPERIOR de la Izvoare pana la confluenta cu Paraul Crivadia

OCOLUL SILVIC DOBRA
4 VALEA DOBREI de la Izvoare pana la confluenta cu raul Mures

OCOLUL SILVIC ILIA
5 VALEA BATRANA de la Izvoare pana la confluenta cu raul Mures

OCOLUL SILVIC ORASTIE
6 SIBISEL de la Izvoare pana la confluenta cu Valea Gradistei

OCOLUL SILVIC PETRILA
7 JIET de la Izvoare pana la confluenta cu confluenta cu Jiul de Est

OCOLUL SILVIC PUI
8 RAUL BARBAT SUPERIOR de la Izvoare pana la Arpadia
9 RAUL BARBAT INFERIOR de la Arpadia pana la confluenta cu Valea Strei
10 NUCSORUL SUPERIOR de la Izvoare pana la Carnic

OCOLUL SILVIC RETEZAT
11 RAUSOR de la Paltinei pana la Confluenta cu Raul Mare
12 RAUL SES de la Cascada Zana pana la Lac Gura Apei
13 LAPUSNICU MIC de la Cascada Scurtele pana la Lac Gura Apei
14 LAPUSNICU MARE de la Gura Bucurei pana la Lac Gura Apei
15 RAUL MARE SUPERIOR de la Valea Netis pana la Lac Ostrov
16 ZEICANI de la Paraul Aninei pana la localitatea Hatagel

Lacuri de munte

OCOLUL SILVIC PETRILA
1 Rosiile- intreaga suprafata
2 Mija- intreaga suprafata
3 Slivei (Taul Verde) - intreaga suprafata
4 Gheresul - intreaga suprafata
5 Oglinda Mândrii- intregaa suprafata
6 Taul ÃŽnghetat - intreaga suprafata

OCOLUL SILVIC PUI
7 Taul Tapului - intreaga suprafata
8 Custura Mica - intreaga suprafata
9 Custura Mare - intreaga suprafata
10 Papusa - intreaga suprafata
11 Galesul - intreaga suprafata
12 Valea Rea 1 - intreaga suprafata
13 Valea Rea 3 - intreaga suprafata
14 Valea Rea 5 - intreaga suprafata

OCOLUL SILVIC RETEZAT
15 Netis - intreaga suprafata
16 Stirbu - intreaga suprafata
17 Cîrlig 1 - intreaga suprafata
18 Cîrlig 2 (Sesele) - intreaga suprafata
19 Taul Ascuns - intreaga suprafata
20 Taul Urât - intreaga suprafata
21 Taul Rasucit- intreaga suprafata
22 Taul Portii- intreaga suprafata
23 Taul Agatat - intreaga suprafata
24 Slavei - intreaga suprafata
25 Lia - intreaga suprafata
26 Ana - intreaga suprafata
27 Taul Judele - intreaga suprafata
28 Viorica - intreaga suprafata
29 Florica - intreaga suprafata
30 Bucura - intreaga suprafata
31 Peleaga - intreaga suprafata
32 Peleguta (Ghimpele) - intrega suprafata
33 Taul Spurcat - intreaga suprafata
34 Zanoaga- intreaga suprafata
35 Taul Negru - intreaga suprafata
36 Gemenele - intreaga suprafata
37 Taul Stevia- intreaga suprafata
38 Borascu - intreaga suprafata
39 Taul Iezilor - intreaga suprafata
40 Gura Apei - intreaga suprafata
41 Ostrov- intreaga suprafata

OCOLUL SILVIC LUPENI
42 Buta- intreaga suprafata

OCOLUL SILVIC DEVA
43 Miresul- intreaga suprafata
44 Faerag- intreaga suprafata

dupa cum se vede sunt destule. cred ca daca ar vrea ar putea sa faca delegare de gestiune pentru unele din aceste ape.
o sa rog toate asociatiile noi care vor sa incheie astfel de contracte sa depuna cereri in acest sens la directiile silvice. directiile silvice sunt obligate de lege sa dea un raspuns la solicitari in termen de 30 de zile. daca raspunsul este negativ el trebuie argumentat. de asemenea ii rog sa trimita copii dupa aceste solicitari si la ANPA, si de asemenea copii dupa raspunsurile negative primite de la Regie.
RNP este considerat gestionar pe apele de munte (desi legea este destul de neclara si in acest moment exista o actiune in justitie care contesta acest statut RNP-ului) dar ANPA este administrator al tuturor apelor naturale din tara.
am convingerea ca situatia se poate debloca daca se insista putin. vremea monopolului AGVPS a trecut, si apele de munte nu au de ce sa faca exceptie.
legat de sumele platite de AJVPS-uri pentru gestionarea apelor de munte ele sunt derizorii. din ce date am eu, intre 500.000 si 4-5 milioane lei vechi/an pentru o vale de parau, rau sau lac de munte. la contractele cu noile asociatii mi se pare normal ca Romsilva sa foloseasca aceeasi modalitate de calcul a redeventelor.
de asemenea este obligatoriu ca vechile contracte cu AJVPS-urile sa fie modificate prin acte aditionale la fiecare modificare a legislatiei.
I thought I saw a light at the end of the tunnel, but it was just someone with a torch bringing me more bloody work !

Avatar utilizator
ovidiu14
veteran
veteran
Mesaje: 1414
Membru din: 07 Oct 2004, 13:40
Localitate: bucuresti
Contact:

Mesaj de ovidiu14 » 26 Mai 2006, 09:20

cat timp niste informatii se bat cap in cap
cereti sa vedeti acele contracte de concesionare pana in 2011
este vb de accesul la informatie publica si sunt obligati sa va arate documentele
in alta ordine de idei ati facut solicitarea in scris ?
aveti raspunsul lor ?
acoperiti de hartii tot ce discutati cu ei si toate solicitarile la care sunt obligati de lege sa va raspunda
si apoi lucrurile pot urma alte cai
in fata hartiilor inregistrate si in 2 exemplare multi si-au schimbat atat atitudinea cat si pozitia sau raspunsul

flydb
veteran
veteran
Mesaje: 615
Membru din: 13 Mar 2005, 14:43
Localitate: Targoviste

Mesaj de flydb » 26 Mai 2006, 11:15

@ adrian ionascu

Ma surprinde atitudinea RNP Romsilva. Eu am fost asigurat de dl. Petre Gargarea ca Romsilva va face delegare de gestiune , la cerere, pentru apele care nu sunt la AJVPS-uri.

Adrian, ai putea sa postezi pentru mine apele de munte aflate in gestiunea Directiei Silvice Targoviste asa cum le-ai postat pt. Deva. Sunt mult mai putine. Multumesc anticipat !

adrian ionascu
senior
senior
Mesaje: 338
Membru din: 14 Iun 2005, 13:54
Localitate: Bucuresti

Mesaj de adrian ionascu » 26 Mai 2006, 12:31

dl Gargarea a promis acest lucru si la sedinta cu gestionarii de care aminteam. asteptam fapte. avem deja la Agentie o sesizare cu privire la refuzul unei directii silvice de a incheia contract cu noile asociatii. plus postarea de pe forum. cu alte cuvinte sunt trimisi la plimbare.
din informatiile mele blocajul e realizat de cineva de la RNP, de la centru.
urmeaza ca ANPA sa solicite direct RNP incheierea acestor contracte. de asta am solicitat celor din asociatiilor interesate de astfel de contracte sa trimita solicitarea si pe adresa Agentiei.


iti postez apele. cu mentiunea ca la Dambovita nu exista ape contractate de AJVPS. deci astea sunt toate apele de munte ale Directie silvice
Rauri

Ocolul Silvic Moroieni:
1. Ialomiţa de la Izvoare până la baraj Scropoasa
2. Brătei de la Izvoare până la uzina Gâlma

Ocolul Silvic Pucioasa:
3. Runcu de la izvoare pâna la pod "Brebu"

Lacuri de munte
Ocolul Silvic Moroieni:
1. Bolboci
2. Scropoasa
Ocolul Silvic Pucioasa:
1. Pucioasa
I thought I saw a light at the end of the tunnel, but it was just someone with a torch bringing me more bloody work !

flydb
veteran
veteran
Mesaje: 615
Membru din: 13 Mar 2005, 14:43
Localitate: Targoviste

Mesaj de flydb » 26 Mai 2006, 13:07

Merci!!

flydb
veteran
veteran
Mesaje: 615
Membru din: 13 Mar 2005, 14:43
Localitate: Targoviste

Mesaj de flydb » 26 Mai 2006, 13:51

@ adrian ionascu

Cred ca ar fi extraordinar daca a-ti reusi sa publicati in ALP lista tuturor apelor de munte gestionate de RNP Romsilva, pe directii silvice judetene si pe ocoale silvice. S-ar lamuri astfel toate "misterele " legate de delimitarile intre apele companiei si cele ale RNP.

pityu
veteran
veteran
Mesaje: 802
Membru din: 26 Mai 2006, 00:00
Localitate: LUPENI

Permise ptr.ape de munte la asociatii nou-infiintate

Mesaj de pityu » 26 Mai 2006, 18:42

Multumesc pentru raspuns ADRIAN IONASCU ! Voi trimite si la ANPA copie dupa Dosarul trimis la RNP Romsilva, dar te rog trimite-mi adresa exacta a agentiei!
Ieri am primit un telefon de la Dl. Inspector Piscicol Nicoroi din cadrul ANPA si am fost convocat la o sedinta de instruire la Deva, in data de 02.06.2006, referitor la modificarile aduse Legii Pescuitului cu privire la pescuitul pe timp de noapte.
Am inteles ca ni se vor prelucra obligatiile care ne revin pe linie de control pentru combaterea braconajului. Ma intreb insa pe ... CARE APE?
Cele ale AJVPS ? Ar fi culmea !!!

pityu
veteran
veteran
Mesaje: 802
Membru din: 26 Mai 2006, 00:00
Localitate: LUPENI

Permisele ptr.ape de munte la asociatiile nou-infiintate

Mesaj de pityu » 26 Mai 2006, 19:05

Era sa uit lucrul cel mai important. Am fost anuntat telefonic de la RNP Romsilva Bucuresti sa ma prezint la Directia Judeteana RNP Romsilva Deva, ca s-a emis ORDIN SCRIS Joi-18.05.2006 pentru Directia Judeteana, sa incheie "Contract de delegare de gestiune" cu APS Salmo-Carpatica in urma solicitarii noastre. Marti-23.05.2006 m-am prezentat in audienta la Dl. Nicolae-Horia Stancioiu, Directorul Directiei Judetene Deva, dar raspunsul a fost ca Romsilva nu doreste sa renunte la apele pe care le are in gestiune (altele decat cele arondate AGVPS-ului). In finalul discutiei mi s-a promis un lac de acumulare de pe Raul-Mare (Lacul Ostrov) si nimic mai mult, dar si pentru asta sa mai revin cu un telefon...
poate-poate intre timp se inchide sezonul si... uite asa am rezolvat-o si pe asta.
Ma intreb si-acum... oare asa trebuie respectat un ordin primit in scris de la forul superior ?????

Scrie răspuns