Permisele 2009 valabile doar cele emise de ANPA

Lista de discutii libera, pe teme de pescuit la rapitori sau aspecte colaterale.

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Luci
veteran
veteran
Mesaje: 617
Membru din: 07 Iul 2004, 11:53
Localitate: Cluj

Permisele 2009 valabile doar cele emise de ANPA

Mesaj de Luci » 08 Ian 2009, 16:08

Am venit de la ANPA CLuj in urma cu o ora unde am fost impreuna cu Misu.
Noutati:

1. Permisele sunt emise doar de ANPA! Costul lor este de 30lei! Pretul lor se plateste la Trezorerie. Se obtine o chitanta pe care se specifica taxe si impozite. Pe baza ei la sf lunii ianuarie si inceputul lui februarie fiecare pescar isi poate ridica acel cartonas ( in prezent este la tiparit)
2. Permisele se pot obtine individual. Nu este nevoie de apartenenta la o asociatie de pescuit! ( Astfel a cazut monopolul asociatiilor de pescuit care incalca dreptul constitutional la libera asociere )
3. Permisul este valabil pe toate apele din tara! Subliniez TOATE! . In consecinta nimeni nu are o apa data in gestiune, toate contractele au fost anulate. Nici RNP nu are, singurul care mai pazeste apele de munte in prezent nu se poate ocupa de apele pastorite pana in prezent. Acest lucru depinde daca va ramane asa sau nu de o hotarare de ministru sau guvern, oricum in prezent cam asta e situatia. In consecinta nimeni nu poate elibera taxa de pescuit pe apele publice singurul act valabil fiind cel de la ANPA!

toni f
veteran
veteran
Mesaje: 1272
Membru din: 08 Mar 2007, 14:13
Localitate: bucuresti

Mesaj de toni f » 08 Ian 2009, 16:11

amin !!!!!!

asa sa ramana ....

Avatar utilizator
misulian
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 232
Membru din: 28 Iun 2008, 06:57
Localitate: Baia Mare
Contact:

Mesaj de misulian » 08 Ian 2009, 16:25

Ce bine ar fi sa ramana asa ...
Adica pot pescui cu 30 RON pe Somes, Mures, Olt, Dunare si Delta ?

E sigur ? nu se mai modifica nimic ?

Numai bine
"Somnul ratiunii naste monstrii", din pacate fara solzi.

Avatar utilizator
adiwolf
veteran
veteran
Mesaje: 4616
Membru din: 14 Ian 2006, 16:32
Localitate: Rm.Valcea

Mesaj de adiwolf » 08 Ian 2009, 16:30

sigur nu este nimic,niciodata,
nu in tara asta.
dar,.............ce vesti minunate :D
Luci,Mihai,sa va de'a dumnezeu sanatate :wink:

Avatar utilizator
genu
veteran
veteran
Mesaje: 590
Membru din: 07 Iul 2006, 21:48

Mesaj de genu » 08 Ian 2009, 17:00

:bere:

Avatar utilizator
old_radu
veteran
veteran
Mesaje: 3682
Membru din: 23 Feb 2007, 22:13
Localitate: Baia Mare

Mesaj de old_radu » 08 Ian 2009, 17:09

...unde-s "aps-isti" ?
':lol1:'
Mucles ???
...ne-ati facut capul calendar. :twisted:

Avatar utilizator
shootgun
veteran
veteran
Mesaje: 790
Membru din: 10 Feb 2005, 17:42
Localitate: City of London
Contact:

Mesaj de shootgun » 08 Ian 2009, 17:18

Acum cum mergem la pescuit? Azi au iesit catziva prieteni in zona Fagarasului si i-au luat jandarmii la intrebari ca nu au permisele vizate... va dati seama ca e imposibil sa obtin permisul pana duminica cand vreau sa ies la o copca... si suntem toti in situatia asta.. :roll:

ococi
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 194
Membru din: 25 Oct 2005, 20:14

Re: Permisele 2009 valabile doar cele emise de ANPA

Mesaj de ococi » 08 Ian 2009, 18:34

Luci scrie:Am venit de la ANPA CLuj in urma cu o ora unde am fost impreuna cu Misu.
Noutati:
1. Permisele sunt emise doar de ANPA! Costul lor este de 30lei! Pretul lor se plateste la Trezorerie. Se obtine o chitanta pe care se specifica taxe si impozite. Pe baza ei la sf lunii ianuarie si inceputul lui februarie fiecare pescar isi poate ridica acel cartonas ( in prezent este la tiparit)
Luci

Chitanta de la trezorerie trebuie sa specifice doar ,,taxe si impozite,,?
De unde se poate ridica acel cartonas? Trebuie sa depui undeva (la ANPA?) chitanta de la trezorerie sau doar sa o ai la tine cand mergi sa ridici cartonasul (permisul)?

Multumesc pt informatii
The pure and simple truth is rarely pure and never simple.

Avatar utilizator
MihaiV
Moderator
Moderator
Mesaje: 3849
Membru din: 11 Mai 2004, 08:40
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de MihaiV » 08 Ian 2009, 18:57

misulian scrie:Ce bine ar fi sa ramana asa ...
Adica pot pescui cu 30 RON pe Somes, Mures, Olt, Dunare si Delta ?

E sigur ? nu se mai modifica nimic ?
Nu poti sti niciodata daca se mai modifica. Ministrul poate da oricand un nou ordin. Dar asta e situatia acum.
Imi cer scuze daca repet, am mai scris pe un topic inainte sa-l vad pe acesta:

Zicea cineva (na ca a ajuns “cineva”) ca persoanele fizice nu pot merge la Trezorerie sa plateasca. Fals! Inspectorii piscicoli de la ANPA mi-au spus ca deja o multime de pescari au fost si au platit. Nu le-a cerut nimeni carnetul de membru al vreunei asociatii. Au dat banul si au primit chitanta. Plata se face in contul 20160103 la Trezorerie. 30 de lei, daca nu beneficiati de reducere. Pe chitanta primita nu zice nimic de permis sau de pescuit. Zice doar contul, suma, numele si "taxe si autorizatii" am impresia. Dar inspectorii ANPA cunosc contul si cand mergeti la ei la sediu cu chitanta va dau permisul (dupa ce le primesc de la tipografie, in 1-2 saptamani). Unii pescari au vrut sa fie ei mai linistiti, asa ca au mers acum cu chitanta la ANPA sa le puna o stampila. Si le-au pus, ca nu ii costa nimic si nu incalca nici o lege.
Cu acest permis de pescuit puteti pescui tot anul 2009, pe toate apele publice din Romania, fie ca e ses, munte, Delta sau Mare. Nu exista ape publice pe care administrarea sau gestionarea resursei acvatice vii sa fie data vreunei asociatii sau federatii. Cine sustine altfel minte si incearca sa va ia banii sub denumirea “Cotizatie de membru”.
Daca nu vreti sa pescuiti in astea 2 saptamani si vreti sa asteptati aparitia fizica a permiselor, atunci mai asteptati cu plata celor 30 de lei.

Cel putin asta mi-au zis domnii de la ANPA. Daca nu sunteti de acord cu ei, dati-le un telefon pentru lamuriri, nu va certati cu mine.

Eu merg maine sa platesc cei 30 de lei, caci duminica vreau sa ies la pescuit.

Fir intins tuturor si un an nou fericit !

Avatar utilizator
sebi/7
veteran
veteran
Mesaje: 507
Membru din: 26 Oct 2005, 19:58
Localitate: Bacau

Mesaj de sebi/7 » 08 Ian 2009, 19:20

stie cineva de sediul ANPA din Bacau? cam pe unde ar fi? vreau sa platesc treaba asta, acu cit mai e in vigoare, ca nu se stie daca nu o sa le para prea putin pentru toate apele, avind in vedere ca o multime se vor duce sa plateasca.
Daca e-e;daca nu e-nu e!!! Asta e!!!
Mai bine mor in picioare decat sa traiesc in genunchi!

Scrie răspuns