Permise pescuit Dunare 2022 ?

Lista de discutii libera, pe teme de pescuit la rapitori sau aspecte colaterale.

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

adrian99
veteran
veteran
Mesaje: 16027
Membru din: 06 Sep 2008, 13:51
Localitate: Buzau

Re: Permise pescuit Dunare 2022 ?

Mesaj de adrian99 » 08 Ian 2022, 16:53

mai nou exista un filmulet(pe youtube)postat de gone fishing(nume,dat personale nu,exista GDPR).respectivul este intr-o discutie cu patronul baltii Ben in care prezinta existenta unei autorizatii de pescar de performanta :shock: ,cu care pescuiesti oriunde fara alte acte(ANPA,asociatii,Romsilva,etc).totodata patronul baltii ben sustine(prezinta acte doveditoare in acest sens)prin care clubul CS Hunedoara este autorizat de Min Sportului,avand CIS pentru sectia de ramura-pescuit sportiv :roll:
desi mai sus sustine(patronul baltii)ca aceea autorizatie de pescar de performnata ii da dreptul sa pescuiasca oriunde ii spune celui care devine membru si primeste actele ca daca va fi amendat de organele indreptatite sa-i dea lui procesul-verbla si el prin avocati va contesta in instanta(culmea ca are cateva hotarari definitive de anulare a proceselor verbale de contraventie..in ce baza...nu prezinta).in comentariile existente gone fishing spune ca-si face si ANPA si ca el nu incurajeaza pescarii sa devina membri clubului amintit,fiecare considerand daca este bine,legal sau nu.... :roll:
ce parere aveti de aceasta situatie?
care este diferenta dintre pescar sportiv,recreativ si de performanta?

Avatar utilizator
Zamfi
veteran
veteran
Mesaje: 5737
Membru din: 01 Oct 2006, 19:50

Re: Permise pescuit Dunare 2022 ?

Mesaj de Zamfi » 08 Ian 2022, 18:35

Aia e aberatia lui Popescu , ce naiba! Se pleaca de la o premiza total gresita, in opinia mea ,cum ca sportivii de performanta au dreptul sa se anreneze peste tot in Ro pe apele nationale! Va spune asta unul care a avut de vreo 3 ani asemenea legitimatie de sportiv de performanta :) )))) In tara asta totul este posibil si nu ma mai mira nimic! Cred ca imediat apare Popescu pe aici sa-mi explice ca nu stiu nimic , dar ii spun de acum ca nu intru in nici o discutie cu el ca sunt satul! In primul rand pescuitul NU este sport indiferent cum vreau unii sa-l considere! Nu poti chinui animale pentru distractie si sa te numesti pescar sportiv. Si mai ales de performanta :) Pescuitul este hobby sau ce vreti voi , insa nu sport!In opinia mea.
Ps: da, am avut legitimatie deoarece imi place ,cand pot, sa vad fenomenul din interior nu din povestile altora! Inca ceva: nu am chef de discutii pe subiect, contre,etc, deci cu mine nu o sa puteti duce discutia asta mai departe ca nu are rost ...
Fir intins!
Pentru a ajunge sa vezi curcubeul trebuie mai intai sa suporti ploaia.

adrian99
veteran
veteran
Mesaje: 16027
Membru din: 06 Sep 2008, 13:51
Localitate: Buzau

Re: Permise pescuit Dunare 2022 ?

Mesaj de adrian99 » 08 Ian 2022, 21:25

aline,daca ai vazut fenomenul din interior ai si inteles ceva?
pe de alta parte tu si multi altii aruncati cu noroi in toate organismele statului...
am adresat o intrebare in alt topic unuia goodmans,insa n-a raspuns.stia el de ce...

revenind;daca inca sunt destui care cred in Federatie si sunt intrucat se fac permise.....e clar ce s-a ales de pescuitul din tara asta

Avatar utilizator
Zamfi
veteran
veteran
Mesaje: 5737
Membru din: 01 Oct 2006, 19:50

Re: Permise pescuit Dunare 2022 ?

Mesaj de Zamfi » 09 Ian 2022, 14:01

Ca de obicei ai niste puncte de vedere interesante...Pe rand ar fi cam asa:
- legat de federatie ,nu am inteles decat ca unii vor sa faca bani din orice ,deoarece trebuie sa traiasca si ei! Si cand gasesc si " sponsori" ar fi si pacat sa nu manance si gura lor.Ideea este nobila, insa societatea noastra nu are nobili si se comporta ca atare,mai ales cei care vor sa reprezinte gloata.
- arunc cu noroi in organismele statului? Colegul, statul suntem noi , asta nu inteleg multi! Si ,da, critic modul cum anumiti salariati ,ai statului (aia cu organismele e tare!) Isi fac datoria trecuta in fisa postului! Si o sa o fac mereu deoarece doar asa, sper, ca vom progresa! Lucru care se intampla de altfel peste tot in lumea civilizata. In rest iti respect opiniile personale ,dar trebuie sa recunosc ca nu sunt de acord cu ele.Si ca sa nu ajungem la discutii inutile , pentru ca suntem colegi de forum, zic ca ma opresc din povesti fara rost.
Sanatate!
Pentru a ajunge sa vezi curcubeul trebuie mai intai sa suporti ploaia.

goodmans
senior
senior
Mesaje: 498
Membru din: 04 Mai 2009, 00:19

Re: Permise pescuit Dunare 2022 ?

Mesaj de goodmans » 09 Ian 2022, 23:10

adrian99 scrie:
08 Ian 2022, 21:25
aline,daca ai vazut fenomenul din interior ai si inteles ceva?
pe de alta parte tu si multi altii aruncati cu noroi in toate organismele statului...
am adresat o intrebare in alt topic unuia goodmans,insa n-a raspuns.stia el de ce...

revenind;daca inca sunt destui care cred in Federatie si sunt intrucat se fac permise.....e clar ce s-a ales de pescuitul din tara asta
“Unuia” ala ti-ar fi raspuns daca intrebarea ar fi fost mai explicita.Chestia cu “cat iti ramane la negru” nu a fost pe intelesul meu.
Poate sint mai greu de cap dar nu atat de greu incat sa nu imi fac permisele pe 2022.
Toate.
Am devenit membru Aqua Crisius pentru ca am pescuit pe apele contractate de ei si ca sa obtin cu ajutorul lor permisul ANPA pentru ape contractate.
Conform discutiilor si supozitiilor de oe topic am tras concluzia ca omul a devenit prea comod ca sa mai citeasca hartia pe care o tine in mana.

Eu va atasez primul citat din permisul ANPA pentru ape contractate care lamureste orice mister.
Fişiere ataşate
0026AEB6-1110-42F0-B3B9-8B443DCCA73B.jpeg
0026AEB6-1110-42F0-B3B9-8B443DCCA73B.jpeg (39.13 KiB) Vizualizat de 1805 ori

ticairlandezu
veteran
veteran
Mesaje: 737
Membru din: 19 Noi 2007, 04:40
Localitate: peste tot

Re: Permise pescuit Dunare 2022 ?

Mesaj de ticairlandezu » 12 Feb 2022, 20:07

Se pare ca totusi sa depus o plangere penala impotriva federatiei, pentru acele legitimatii Sportive eliberate, formulata de ACS Gilort, membru fondator federal, prin domnul Gabriel George Neamtu.
Sa vadem ce iasa :respekt: :respekt:

https://www.facebook.com/photo.php?fbid ... 819&type=3

Avatar utilizator
Zamfi
veteran
veteran
Mesaje: 5737
Membru din: 01 Oct 2006, 19:50

Re: Permise pescuit Dunare 2022 ?

Mesaj de Zamfi » 12 Feb 2022, 21:24

Era cazul...
Pentru a ajunge sa vezi curcubeul trebuie mai intai sa suporti ploaia.

Scrie răspuns