Permise pescuit 2017

Lista de discutii libera, pe teme de pescuit la rapitori sau aspecte colaterale.

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
adrian99
veteran
veteran
Mesaje: 16027
Membru din: 06 Sep 2008, 13:51
Localitate: Buzau

Re: Permise pescuit 2017

Mesaj de adrian99 » 12 Ian 2017, 14:07

AGVPS-urile n-au eliberat niciodata permise de pescuit.doar de membru.nu cred ca se va schimba ceva
probabil dupa 1 februarie ANPA(daca nu se desfinta) va emite permise de pescuit.ramane de vazut daca vor fi din plastic sau carton plastifiat,daca vor fi valabile 1 an sau mai multi(cum era pana acum-8 ani).normal ar fi ca ele sa fie trimise doritorilor in baza unei cereri.dar cum toate sunt aiurea si trebuie sa incaseze si AGVPS-ul ceva sigur va trebui sa ramanem membri...

Avatar utilizator
sorinB
veteran
veteran
Mesaje: 14594
Membru din: 25 Ian 2007, 00:06
Localitate: sibiu

Re: Permise pescuit 2017

Mesaj de sorinB » 12 Ian 2017, 14:28

adrian99 scrie:AGVPS-urile n-au eliberat niciodata permise de pescuit.doar de membru.
Aici te inseli putin, ajvps sibiu de vreo 3 ani sau mai bine a eliberat permis de pescuit fara sa te oblige sa devii membru, doar plateai 30 de lei si gata ;)

adrian99
veteran
veteran
Mesaje: 16027
Membru din: 06 Sep 2008, 13:51
Localitate: Buzau

Re: Permise pescuit 2017

Mesaj de adrian99 » 12 Ian 2017, 14:38

sorine,poate ca au distribuit :wink:
daca a fost asa au procedat corect.
in vechea lege asa era prevazut

Avatar utilizator
Marciano
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 105
Membru din: 05 Ian 2015, 13:42
Localitate: SONA

Re: Permise pescuit 2017

Mesaj de Marciano » 12 Ian 2017, 15:38

Cred ca eu sunt mai greu de cap dar va rog sa-mi explicati mai pe intelesul meu.:) in primul rand nu sunt pescar de multa vreme, mai exact de 2 ani. In 2015 m-am inscris in asociatie. M-a pus sa platesc 100 ron, mi-a dat o chitanta (cotizatia anuala) si un carnet de membru (eu credeam ca acela e permisul propriu zis). In 2016 la fel, am platit 100 ron (chitanta si viza anuala care a trecut-o pe carnetul de membru) dar mi-a dat si cardul albastru pe care scrie PERMIS DE PESCUIT (eu inteleg ca asta ar fi acum permisul propriu zis). Acesta are termen de valabilitate? Scrie doar data eliberarii si nu are loc de pus vize. Nu e valabil si anul asta? Eu pur si simplu in acesti 2 ani de zile m-am saturat sa tot vad sefii asociatiei braconand. M-am scarbit cu totul. Stie tot orasul ca X de la asociatie baga plase acolo si acolo. Ce rost are sa le platesc eu 100 ron pe an sa-si cumpere km de plase? Va rog sa ma ajutati, deci pur si simplu eu vrea sa ies din asociatie dar sa pot pescui legal. Ce trebuie sa fac?
Pisces natare oportet

Avatar utilizator
lazarini
veteran
veteran
Mesaje: 1106
Membru din: 18 Mar 2005, 00:50
Localitate: Arad

Re: Permise pescuit 2017

Mesaj de lazarini » 12 Ian 2017, 15:59

Marciano scrie:Cred ca eu sunt mai greu de cap dar va rog sa-mi explicati mai pe intelesul meu.:) in primul rand nu sunt pescar de multa vreme, mai exact de 2 ani. In 2015 m-am inscris in asociatie. M-a pus sa platesc 100 ron, mi-a dat o chitanta (cotizatia anuala) si un carnet de membru (eu credeam ca acela e permisul propriu zis). In 2016 la fel, am platit 100 ron (chitanta si viza anuala care a trecut-o pe carnetul de membru) dar mi-a dat si cardul albastru pe care scrie PERMIS DE PESCUIT (eu inteleg ca asta ar fi acum permisul propriu zis). Acesta are termen de valabilitate? Scrie doar data eliberarii si nu are loc de pus vize. Nu e valabil si anul asta? Eu pur si simplu in acesti 2 ani de zile m-am saturat sa tot vad sefii asociatiei braconand. M-am scarbit cu totul. Stie tot orasul ca X de la asociatie baga plase acolo si acolo. Ce rost are sa le platesc eu 100 ron pe an sa-si cumpere km de plase? Va rog sa ma ajutati, deci pur si simplu eu vrea sa ies din asociatie dar sa pot pescui legal. Ce trebuie sa fac?
Sa mai astepti pana la 1 februarie :)
N-ai nimic de pierdut, oricum totul e inghetat bocna acum.

rcorbu
veteran
veteran
Mesaje: 1170
Membru din: 22 Iun 2006, 15:14
Localitate: Ploiesti

Re: Permise pescuit 2017

Mesaj de rcorbu » 12 Ian 2017, 16:14

Marciano scrie:Cred ca eu sunt mai greu de cap dar va rog sa-mi explicati mai pe intelesul meu.:) in primul rand nu sunt pescar de multa vreme, mai exact de 2 ani. In 2015 m-am inscris in asociatie. M-a pus sa platesc 100 ron, mi-a dat o chitanta (cotizatia anuala) si un carnet de membru (eu credeam ca acela e permisul propriu zis). In 2016 la fel, am platit 100 ron (chitanta si viza anuala care a trecut-o pe carnetul de membru) dar mi-a dat si cardul albastru pe care scrie PERMIS DE PESCUIT (eu inteleg ca asta ar fi acum permisul propriu zis). Acesta are termen de valabilitate? Scrie doar data eliberarii si nu are loc de pus vize. Nu e valabil si anul asta? Eu pur si simplu in acesti 2 ani de zile m-am saturat sa tot vad sefii asociatiei braconand. M-am scarbit cu totul. Stie tot orasul ca X de la asociatie baga plase acolo si acolo. Ce rost are sa le platesc eu 100 ron pe an sa-si cumpere km de plase? Va rog sa ma ajutati, deci pur si simplu eu vrea sa ies din asociatie dar sa pot pescui legal. Ce trebuie sa fac?

Cam scumpa asociatia ta !
Oricum cotizatia nu are legatura cu taxe de eliberare a permisului ANPA, asa ca incearca sa te inscri in alta asociatie mai ieftina !
Apropo ce asociatie este ?

Avatar utilizator
johnnybravo
Moderator
Moderator
Mesaje: 2673
Membru din: 02 Oct 2006, 15:07
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Permise pescuit 2017

Mesaj de johnnybravo » 12 Ian 2017, 22:42

marciano, ai doua variante:
1) platesti taxa ANPA 30ron + cotizatia de membru la orice asociatie
sau
2) astepti pana la 1 feb si e posibil sa platesti mai putin cu 30ron (adica doar cotizatia de membru) sau sa nu mai platesti nimic, inca nu se stie.

Avatar utilizator
Marciano
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 105
Membru din: 05 Ian 2015, 13:42
Localitate: SONA

Re: Permise pescuit 2017

Mesaj de Marciano » 13 Ian 2017, 08:06

rcorbu scrie:
Marciano scrie:Cred ca eu sunt mai greu de cap dar va rog sa-mi explicati mai pe intelesul meu.:) in primul rand nu sunt pescar de multa vreme, mai exact de 2 ani. In 2015 m-am inscris in asociatie. M-a pus sa platesc 100 ron, mi-a dat o chitanta (cotizatia anuala) si un carnet de membru (eu credeam ca acela e permisul propriu zis). In 2016 la fel, am platit 100 ron (chitanta si viza anuala care a trecut-o pe carnetul de membru) dar mi-a dat si cardul albastru pe care scrie PERMIS DE PESCUIT (eu inteleg ca asta ar fi acum permisul propriu zis). Acesta are termen de valabilitate? Scrie doar data eliberarii si nu are loc de pus vize. Nu e valabil si anul asta? Eu pur si simplu in acesti 2 ani de zile m-am saturat sa tot vad sefii asociatiei braconand. M-am scarbit cu totul. Stie tot orasul ca X de la asociatie baga plase acolo si acolo. Ce rost are sa le platesc eu 100 ron pe an sa-si cumpere km de plase? Va rog sa ma ajutati, deci pur si simplu eu vrea sa ies din asociatie dar sa pot pescui legal. Ce trebuie sa fac?

Cam scumpa asociatia ta !
Oricum cotizatia nu are legatura cu taxe de eliberare a permisului ANPA, asa ca incearca sa te inscri in alta asociatie mai ieftina !
Apropo ce asociatie este ?
AJVPS Fagaras
Pisces natare oportet

rcorbu
veteran
veteran
Mesaje: 1170
Membru din: 22 Iun 2006, 15:14
Localitate: Ploiesti

Re: Permise pescuit 2017

Mesaj de rcorbu » 13 Ian 2017, 08:10

Nu ai o alternativa la 30 sau 50 Ron ?

Avatar utilizator
Marciano
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 105
Membru din: 05 Ian 2015, 13:42
Localitate: SONA

Re: Permise pescuit 2017

Mesaj de Marciano » 13 Ian 2017, 08:44

O sa astept pana pe 1 feb sa vedem ce si cum. Alternativa ar fi Sibiul.
Pisces natare oportet

Scrie răspuns