Permise pescuit 2017

Lista de discutii libera, pe teme de pescuit la rapitori sau aspecte colaterale.

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
APSHD
veteran
veteran
Mesaje: 1125
Membru din: 27 Ian 2007, 20:51
Localitate: HUNEDOARA

Re: Permise pescuit 2017

Mesaj de APSHD » 04 Ian 2017, 10:12

adrian99 scrie:APSHD,vrei sa spui ca acei 30lei acopereau tiparirea si distribuirea permiselor pe plan national? :roll:

legal nu poti sa pescuiesti in baza unui carnet de membru emisa de un club(asociatie de pescuit)
Eu personal am vrut sa tiparesc Permisele de pescuit , cea ce ma determinat sa renunt au fost urmatoarele :
1)Dupa lege permisul este valabil numai pe zona concesionata , Pe verso la Permis trebuie tiparit zonele unde este valabil . Zone pe care pina la terminarea licitatiei nu le cunpaste nimeni.
2)100% vor ramine si zone care nu se vor Concesiona , aceste zone trebuie sa fie clar tiparite pe verso la Permis.
3)In harababura actuala existenta nimeni nu stie ce intentii are noul Ministru care poate sa faca ce vrea muschi lui cu pescuitul .
4)Cei de la ANPA nu-si asuma nici o responsabilitate (Anuntul dat de ANPA mai sus mentionat nu este semnat si nu este asumat de nimeni deci el este nul de drept) . Dupa indelungi discutii cu conducerea ANPA , mia-u spus ca ei nu stiu daca miine mai au o slujba , noul Guvern poate schimba toata conducerea si chiar desfiinta Institutia.
Atunci pentru ce sa cheltuiesc banii Asociatiei daca nu este nimica clar? :respekt:

APSHD
veteran
veteran
Mesaje: 1125
Membru din: 27 Ian 2007, 20:51
Localitate: HUNEDOARA

Re: Permise pescuit 2017

Mesaj de APSHD » 04 Ian 2017, 11:59

http://www.cdep.ro/pls/proiecte/docs/20 ... .pdf;1.pdf

Art.23/1 se bate cap in cap cu OG 85 la care nu se face referire.
Deci HARABABURA totala :respekt:

rcorbu
veteran
veteran
Mesaje: 1170
Membru din: 22 Iun 2006, 15:14
Localitate: Ploiesti

Re: Permise pescuit 2017

Mesaj de rcorbu » 04 Ian 2017, 12:27

APSHD scrie:http://www.cdep.ro/pls/proiecte/docs/20 ... .pdf;1.pdf

Art.23/1 se bate cap in cap cu OG 85 la care nu se face referire.
Deci HARABABURA totala :respekt:
Eu pot interpreta asa:
- taxa de pescuit ramane 30 ron
- doar eliberarea permisului se face fara a se percepe taxe de eliberare.

Din acest text eu nu trag concluzia ca taxa de pescuit ANPA ar fi eliminata.
Parerea mea !

Avatar utilizator
lazarini
veteran
veteran
Mesaje: 1106
Membru din: 18 Mar 2005, 00:50
Localitate: Arad

Re: Permise pescuit 2017

Mesaj de lazarini » 04 Ian 2017, 12:53

rcorbu scrie:
APSHD scrie:http://www.cdep.ro/pls/proiecte/docs/20 ... .pdf;1.pdf

Art.23/1 se bate cap in cap cu OG 85 la care nu se face referire.
Deci HARABABURA totala :respekt:
Eu pot interpreta asa:
- taxa de pescuit ramane 30 ron
- doar eliberarea permisului se face fara a se percepe taxe de eliberare.

Din acest text eu nu trag concluzia ca taxa de pescuit ANPA ar fi eliminata.
Parerea mea !
Conform HG nr.1016/2008 definitia celor 30 de ron este de "taxa de autorizare pentru eliberarea permisului de pescuit recreativ/sportiv".
Si cum mult e dulce si frumoasa limba ce-o vorbim, fiecare poate intelege ce vrea din definitia de mai sus.

ART. 4
(1) Cuantumul taxelor de autorizare este de:
g) 30 lei pentru eliberarea permisului de pescuit recreativ/sportiv, incepand cu data de 1 ianuarie 2009;
h) 10 lei pentru eliberarea permisului de pescuit recreativ/sportiv pentru elevi si studenti, incepand cu data de 1 ianuarie 2009;
i) 10 lei pentru eliberarea permisului de pescuit recreativ/sportiv pentru persoanele cu handicap usor si mediu si gratuit pentru persoanele cu handicap grav, incepand cu data de 1 ianuarie 2009.
(2) Eliberarea permisului de pescuit recreativ/sportiv pentru pensionari si veterani de razboi este gratuita.
ART. 5
Taxele de autorizare sunt achitate de catre:
e) pescarul sportiv sau prin asociatiile de pescari sportivi, pentru eliberarea permisului de pescuit recreativ/sportiv

rcorbu
veteran
veteran
Mesaje: 1170
Membru din: 22 Iun 2006, 15:14
Localitate: Ploiesti

Re: Permise pescuit 2017

Mesaj de rcorbu » 04 Ian 2017, 13:00

Din ce ai mentionat mai sus, conform Art.5 ar trebui ca taxa sa dispara.
Sa vedem ANPA ce intelege din noua lege !

Avatar utilizator
lazarini
veteran
veteran
Mesaje: 1106
Membru din: 18 Mar 2005, 00:50
Localitate: Arad

Re: Permise pescuit 2017

Mesaj de lazarini » 04 Ian 2017, 13:43

Eu tot nu inteleg ce naiba vor sa spuna cei de la ANPA prin comunicatul postat mai devreme, ultima fraza fiind chiar cireasa de pe tort.
Se intelege ca se va pescui mai departe in baza permiselor ce au fost emise de ANPA sau prin asociatii, cu mentinerea obligativitatii platii taxei de 30 RON dar sub rezerva faptului ca vizarea chitantelor pentru cei care achita direct catre ANPA se va face de catre asociatii, si nu de inspectorul piscicol zonal.
Evident ca sunt dusi cu pluta, dar nu ar fi prima data din partea celor de la ANPA.
Unde mai pui ca de la 1 februarie vine si legea Dragnea care modifica schimbarea :mrgreen:

rcorbu
veteran
veteran
Mesaje: 1170
Membru din: 22 Iun 2006, 15:14
Localitate: Ploiesti

Re: Permise pescuit 2017

Mesaj de rcorbu » 04 Ian 2017, 13:49

Exact !
dar cu remarca ca: asociatiile nu vor viza chitanta pentru cei care nu sunt membrii, acestia vor viza la reprezentantii ANPA, e dupa caz !
Pana apare legea lui Dragnea in Monitorul oficial este valabila situatia postata de ANPA pe site, asta este.... nu au cum sa anuleze taxa.
Giohanes ar trebui ca max. saptamana viitoare sa promulge legea.
Dupa, ANPA ar trebui sa faca modificarile de rigoare, ....mai mult ca sigur toate asociatiile de pescari vor sari pe capul lor pentru a cere lamuriri.

Avatar utilizator
lazarini
veteran
veteran
Mesaje: 1106
Membru din: 18 Mar 2005, 00:50
Localitate: Arad

Re: Permise pescuit 2017

Mesaj de lazarini » 04 Ian 2017, 14:30

rcorbu scrie:Exact !
dar cu remarca ca: asociatiile nu vor viza chitanta pentru cei care nu sunt membrii, acestia vor viza la reprezentantii ANPA, e dupa caz !
Pana apare legea lui Dragnea in Monitorul oficial este valabila situatia postata de ANPA pe site, asta este.... nu au cum sa anuleze taxa.
Giohanes ar trebui ca max. saptamana viitoare sa promulge legea.
Dupa, ANPA ar trebui sa faca modificarile de rigoare, ....mai mult ca sigur toate asociatiile de pescari vor sari pe capul lor pentru a cere lamuriri.
Conform dispozitiilor actuale ale OUG 23/2008 ANPA nu mai are dreptul sa elibereze perrmise de pescuit si implicit dreptul de a incasa taxa de autorizare pentru eliberarea acestora (cei 30 de ron). Din acest motiv spuneam ca anuntul pare o aiureala, o improvizatie de moment a unor oameni care probabil habar nu au daca se vor mai regasi in viitoarea schema de personal a ANPA.

Spuneam mai devreme ca din toata harababura asta sigur va rasarii cate un popescu care sa incerce sa profite. Nah,oportunitatea a aparut deja pentru asociatii: taxa pentru vizarea chitantei emise de Trezorerie :mrgreen:

rcorbu
veteran
veteran
Mesaje: 1170
Membru din: 22 Iun 2006, 15:14
Localitate: Ploiesti

Re: Permise pescuit 2017

Mesaj de rcorbu » 04 Ian 2017, 15:57

80% ca ANPA asa va interpreta !

Mikipcn
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 190
Membru din: 12 Mai 2012, 10:44

Re: Permise pescuit 2017

Mesaj de Mikipcn » 04 Ian 2017, 16:52

Sunt persoane care au platit la ANAF taxa de 30 ron pentru anul acesta (sursa facebuci) si pescuiesc doar cu acea chitanta. Sunt ,, jumate acoperiti ,, , cred ca le voi urma exemplu pana la reglementare.
Mai ramane de rezolvat PG-ul

Scrie răspuns