Permise pescuit 2017

Lista de discutii libera, pe teme de pescuit la rapitori sau aspecte colaterale.

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
kleniacul
veteran
veteran
Mesaje: 1221
Membru din: 20 Ian 2011, 22:45
Localitate: bucuresti localitate înfrăţită cu Cernobîl

Re: Permise pescuit 2017

Mesaj de kleniacul » 19 Iun 2017, 10:44

Azi am luat permisul.După spusele inspectorului ANPA e valabil pe toate apele publice, mai putin pe cele concesionate.Am fost cam a 50-a persoană, am ajuns la 08.30, am plecat la 10 30, mai erau la coadă cam 150-200 de pescari.

adrian99
veteran
veteran
Mesaje: 16152
Membru din: 06 Sep 2008, 13:51
Localitate: Buzau

Re: Permise pescuit 2017

Mesaj de adrian99 » 19 Iun 2017, 12:50

permisul cartonat de culoare blue-marin este valabil pentru Dunare,bratele sale si Marea Neagra.daca tie ti-au spus altceva inseamna ca nu sunt informati...sau mai rau...este rea vointa

permisele pentru zonele concesionate urmeaza sa fie distribuite(dupa cum am explicat in postarea anterioara)
pentru zonele care vor ramane neconcesionate(probabil) se va pescui fara niciun fel de permis

Avatar utilizator
lazarini
veteran
veteran
Mesaje: 1106
Membru din: 18 Mar 2005, 00:50
Localitate: Arad

Re: Permise pescuit 2017

Mesaj de lazarini » 19 Iun 2017, 13:42

adrian99 scrie:permisul cartonat de culoare blue-marin este valabil pentru Dunare,bratele sale si Marea Neagra.daca tie ti-au spus altceva inseamna ca nu sunt informati...sau mai rau...este rea vointa

permisele pentru zonele concesionate urmeaza sa fie distribuite(dupa cum am explicat in postarea anterioara)
pentru zonele care vor ramane neconcesionate(probabil) se va pescui fara niciun fel de permis
Informatiile tale nu sunt corecte, permisul ce se elibereaza zilele acestea direct de catre ANPA este valabil atat pentru Dunare, bratele sale si Marea Neagra cat si pentru toate habitatele piscicole necontractate de asociatiile de pescari sporitivi - vezi in acest sens Ordinul 60/2017.
Si cum la acest moment nu exista incheiate contracte de utilizare (procedura este in plina desfasurare) practic acest permis bleu-marin este valabil pe toate apele din Ro, mai putin cele pentru care instantele au recunoscut AJVPS-urilor contractele incheiate in neolitic - dar si in cazul acestor ape situatia e cu dus-intors.
Drept urmare, atat ultimul comunicat ANPA privind distribuirea permiselor cat si Decizia 149/2017 sunt inexacte, nu exista o a treia categorie de permise care sa fie valabile doar pe Dunare, bratele sale si Marea Neagra.

E de remarcat insa faptul ca desi Ordinul 60/2017 mentioneaza faptul ca pe verso-ul permisului albastru se va mentiona urmatorul text:

"Pescuitul recreativ a oricăror specii de pești și alte viețuitoare acvatice vii din Dunăre cu braţele sale, Marea Neagră și habitatele piscicole naturale necontractate de asociaţiile de pescuit recreativ se realizează cu respectarea prevederilor Ordonanței de urgență a Guvernului nr. 23/2008 privind pescuitul și acvacultura,aprobată cu modificări și completări prin Legea nr.317/2009, cu modificările și completările ulterioare și ale ordinului comun al ministrului agriculturii și dezvoltării rurale și al ministrului mediului privind stabilirea perioadelor și zonelor de prohibiție a pescuitului, precum și a zonelor de protecție a resurselor acvatice vii."

cel pe care l-am ridicat si eu astazi nu are inserat niciun text pe verso.
Romania, tara nimanui....

adrian99
veteran
veteran
Mesaje: 16152
Membru din: 06 Sep 2008, 13:51
Localitate: Buzau

Re: Permise pescuit 2017

Mesaj de adrian99 » 19 Iun 2017, 13:51

lazarini,informatiile mele sunt foarte corecte.eu vb despre permisul bleu-marin care are inserat pe verso textul pe care l-ai mentionat anterior,permis eliberat de ANPA si distribuit tuturor pescarilor(indiferent daca fac sau nu parte dintr-o asociatie de pescuit) prin inspectorul piscicol zonal.acest permis este valabil pentru Dunare,bratele sale si Marea Negra.
ce ati obtinut voi de la ANPA este alt tip de permis....doar pentru bucuresteni :D

Avatar utilizator
lazarini
veteran
veteran
Mesaje: 1106
Membru din: 18 Mar 2005, 00:50
Localitate: Arad

Re: Permise pescuit 2017

Mesaj de lazarini » 19 Iun 2017, 14:28

adrian99 scrie:lazarini,informatiile mele sunt foarte corecte.eu vb despre permisul bleu-marin care are inserat pe verso textul pe care l-ai mentionat anterior,permis eliberat de ANPA si distribuit tuturor pescarilor(indiferent daca fac sau nu parte dintr-o asociatie de pescuit) prin inspectorul piscicol zonal.acest permis este valabil pentru Dunare,bratele sale si Marea Negra.
ce ati obtinut voi de la ANPA este alt tip de permis....doar pentru bucuresteni :D
Deci sa inteleg ca exista si o a IV-a categorie de permise de pescuit: permisul pentru bucuresteni, distribuit in toata tara :mrgreen:
Serios acum, exista doar doua tipuri de permise: cel eliberat acum de ANPA, valabil pe apele necontractate, Dunare, bratele sale si Marea Neagra, si permisul ce va fi eliberat de asociatii, valabil pe apele asociatiei care il elibereaza precum si a celor cu care vor fi incheiate acorduri de reciprocitate.
Discutia avuta astazi cu inspectorul ANPA din zona noastra a confirma acest lucru - in final, vorbim de lege.
Restul e can can

adrian99
veteran
veteran
Mesaje: 16152
Membru din: 06 Sep 2008, 13:51
Localitate: Buzau

Re: Permise pescuit 2017

Mesaj de adrian99 » 19 Iun 2017, 14:56

daca tu n-ai inserat pe verso textul de care vorbeam permisul pe care-l detii nu este valabil.daca insp piscicol nu-ti confirma acest lucru inseamna ori ca n-are habar ori ca nu exista niciun fel de colaborare intre ei si ANPA.

Avatar utilizator
semlecangheorghe
veteran
veteran
Mesaje: 9544
Membru din: 04 Mai 2009, 07:05
Localitate: Arad

Re: Permise pescuit 2017

Mesaj de semlecangheorghe » 19 Iun 2017, 15:10

Oricum inspectorul ANPA pe Arad nu stie el prea exact pe ce planeta se afla..El stie doar un lucru: sa-ti tranteasca un proces verbal cu amenda, dupa aia e treaba ta daca platesti sau te obosesti sa o iei pe caile intortocheate ale justititi..
Si-Gi Lures wobblers&more..

.

magaru39
senior
senior
Mesaje: 306
Membru din: 16 Mar 2013, 17:58
Localitate: arad

Re: Permise pescuit 2017

Mesaj de magaru39 » 19 Iun 2017, 18:22

am inteles. nu-mi convine, dar ma duc la ajvps sa platesc sa nu am nici o bataie de cap.

Avatar utilizator
Maniacs
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 245
Membru din: 25 Mar 2014, 13:29
Localitate: Bucuresti

Re: Permise pescuit 2017

Mesaj de Maniacs » 19 Iun 2017, 20:36

Eu tot dinala de la Bucuresti am ... pe spate e albastru s-atat ... Sa-nteleg ca e degeaba?
Vremurile frumoase au trecut ...

adrian99
veteran
veteran
Mesaje: 16152
Membru din: 06 Sep 2008, 13:51
Localitate: Buzau

Re: Permise pescuit 2017

Mesaj de adrian99 » 19 Iun 2017, 21:23

pentru ce sa platesti la AGVPS...doar ca sa devi membru...? :roll:

revenind la permisele de pescuit am inteles c-au fost loturi tiparite gresit...e posibil ca cele pe care le-ati primit sa fie din acel lot
neaparat trebuie sa fie pe verso conditiile de practicare,zonele in care permisul este valabil,etc

Scrie răspuns