Permise pescuit 2017

Lista de discutii libera, pe teme de pescuit la rapitori sau aspecte colaterale.

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Maniacs
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 245
Membru din: 25 Mar 2014, 13:29
Localitate: Bucuresti

Re: Permise pescuit 2017

Mesaj de Maniacs » 15 Mai 2017, 14:49

Danone ce-am scris eu mai sus se refera strict la permisul de acces in rezervatie ... asta trebuie platit ...
permisul de pescuit este distinct si gratuit ...

vezi aici: http://www.ddbra.ro/activitati/permise-online

Permisele de acces gratuite pot fi descărcate direct, însă acestea sunt destinate doar pentru copii, elevi, studenţi, pensionari, veterani de război, foşti deţinuţi politici, urmaşii eroilor martiri şi răniţii din Revoluţia din decembrie 1989, persoane fizice care au domiciliul în perimetrul rezervaţiei sau în localităţile limitrofe (localităţi care au terenul administrativ integral sau parţial în interiorul rezervaţiei) şi nu sunt obligatoriu de prezentat organelor de control. Însă la control va trebui să se prezinte dovada încadrării într-una din categoriile enumerate, prezentând (cartea de identitate, cuponul de pensie, carnetul de student, etc).

Permisele de pescuit recreativ/sportiv sunt gratuite pentru toate categoriile de persoane fizice conform Legii 1/2017 şi pot fi descărcate direct
Vremurile frumoase au trecut ...

Liviu94
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 9
Membru din: 04 Apr 2017, 09:05

Re: Permise pescuit 2017

Mesaj de Liviu94 » 19 Mai 2017, 11:17

Multe discutii si nu rpea reusesc sa extrag ce am nevoie
Pentru a pescui In Oradea pe Crisul Repede, unde trebuie sa merg pentru a-mi face permis si a nu fi furat de diverse asociatii etc ?
Multumesc!

rcorbu
veteran
veteran
Mesaje: 1170
Membru din: 22 Iun 2006, 15:14
Localitate: Ploiesti

Re: Permise pescuit 2017

Mesaj de rcorbu » 19 Mai 2017, 11:23

Liviu94 scrie:Multe discutii si nu rpea reusesc sa extrag ce am nevoie
Pentru a pescui In Oradea pe Crisul Repede, unde trebuie sa merg pentru a-mi face permis si a nu fi furat de diverse asociatii etc ?
Multumesc!
1. Ai permis ANPA ?
2. Daca NU ai atunci contacteaza un reprezentant ANPA din zona si roaga-l pentru un permis
3. Daca nu ai nici ANPA atunci cea mai ieftina asociatie unde vei plati cotizatie + carnet de membru (probabil undeva la 100 Ron total.

danone
veteran
veteran
Mesaje: 901
Membru din: 19 Mai 2006, 13:04
Localitate: Cluj si Belis

Re: Permise pescuit 2017

Mesaj de danone » 21 Mai 2017, 15:39

rcorbu scrie:
1. Ai permis ANPA ?
2. Daca NU ai atunci contacteaza un reprezentant ANPA din zona si roaga-l pentru un permis
3. Daca nu ai nici ANPA atunci cea mai ieftina asociatie unde vei plati cotizatie + carnet de membru (probabil undeva la 100 Ron total.
Pai ANPA nu emite permise (inca) pe 2017. Prin Decizia 54/2017 au anuntat ca se folosec cele emise anul trecut (desi nici anul trecut nu a fost emis niciun permis, inafara de acea chitanta de 30 lei platita la trezorerie si vizata de un inspector ANPA).
Asadar daca ANPA nu emite permise , nu au ce sa elibereze nici ei si cu atat mai mult nici asociatiile de pescari. Nici acea taxa de 30 lei nu o mai poti plati la trezorerie pt ca nu iti mai ia banii invocand eliminarea ei de care legea 1/2017.
Adica daca ai avut un permis eliberat anterior anului 2017 poti pescui pe baza lui , daca nu, poti pescui oricum si fara un permis, pt ca permisul nu are nicio valoare atata timp cat nu se percepe nicio taxa.

rcorbu
veteran
veteran
Mesaje: 1170
Membru din: 22 Iun 2006, 15:14
Localitate: Ploiesti

Re: Permise pescuit 2017

Mesaj de rcorbu » 21 Mai 2017, 15:58

Permis ANPA se putea obtine inca din anii trecuti.

danone
veteran
veteran
Mesaje: 901
Membru din: 19 Mai 2006, 13:04
Localitate: Cluj si Belis

Re: Permise pescuit 2017

Mesaj de danone » 21 Mai 2017, 16:24

De la acele permise de pescuit plastifiate de acum 4-5 ani, nu stiu sa se fi emis altele. Asa ca cei pe care i-a "lovit microbul" de anul asta, nu au permise. Ce face aceasta tanara categorie? Sau braconierii cu mustrari de constiinta care au decis sa se converteasca la cinste nu primesc nicio sansa de reabilitare :lol: .

rcorbu
veteran
veteran
Mesaje: 1170
Membru din: 22 Iun 2006, 15:14
Localitate: Ploiesti

Re: Permise pescuit 2017

Mesaj de rcorbu » 21 Mai 2017, 17:52

Inscrierea intr-o asociatie este, din cate stiu, singura optiune.
Deca erai pe vremea lui Ceausescu ce faceai, te inscriai in AGVPS si erai in regula.
Sigur toti au cateva asociatii in zona si se pot inscrie.
Iar daca spune cineva ca in tot anul nu prinde peste sau distractie in valoare de 100 Ron eu nu il cred.

Avatar utilizator
lazarini
veteran
veteran
Mesaje: 1106
Membru din: 18 Mar 2005, 00:50
Localitate: Arad

Re: Permise pescuit 2017

Mesaj de lazarini » 21 Mai 2017, 21:26

rcorbu scrie:Inscrierea intr-o asociatie este, din cate stiu, singura optiune.
Deca erai pe vremea lui Ceausescu ce faceai, te inscriai in AGVPS si erai in regula.
Sigur toti au cateva asociatii in zona si se pot inscrie.
Iar daca spune cineva ca in tot anul nu prinde peste sau distractie in valoare de 100 Ron eu nu il cred.
Nici inscrierea in asociatii nu rezolva, deocamdata, problema permiselor de pescuit.
Vor putea distribui permisele emise de ANPA doar asociatiile care vor incheia viitoarele contracte de utilizare.
Doar AJVPS-urile carora li s-a recunoscut in instante contractele vechi ar putea revendica vreun drept, strict asupra apelor ce fac obiectul acestor contracte. Dar, din cate stiu eu, sentintele respective sunau ceva de genul: "obliga ANPA sa incheie act aditional la contractul cu AJVPS....." Nu cred ca aceste acte aditionale au fost deja incheiate, deci si AJVPS-urile sunt cam in plop.
E penibil ce se intampla, mai sunt cateva zile si e gata prohibitia, si situatia e mai incerta ca niciodata.
Si mai e si nebunul de Popescu, care ataca in instanta orice decid astia.

Avatar utilizator
semlecangheorghe
veteran
veteran
Mesaje: 9544
Membru din: 04 Mai 2009, 07:05
Localitate: Arad

Re: Permise pescuit 2017

Mesaj de semlecangheorghe » 22 Mai 2017, 06:22

Io am auzit ca in weekend , si cand mai are cate un minut liber elibereaza permise gratuite un domn cu mustacioara :lol:....gratis, frateee..
Si-Gi Lures wobblers&more..

.

Liviu94
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 9
Membru din: 04 Apr 2017, 09:05

Re: Permise pescuit 2017

Mesaj de Liviu94 » 22 Mai 2017, 12:25

Multumesc tuturor, o sa merg la AquaCrisus in oradea.

Scrie răspuns