Permise pescuit 2017

Lista de discutii libera, pe teme de pescuit la rapitori sau aspecte colaterale.

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
danone
veteran
veteran
Mesaje: 901
Membru din: 19 Mai 2006, 13:04
Localitate: Cluj si Belis

Re: Permise pescuit 2017

Mesaj de danone » 07 Mai 2017, 13:27

De la 1 mai s-a dat startul pentru pescuitul pe apele de munte administrate de RNP. Pe siteul lor este publicata o circulara datata cu 04.05.2017 ( http://www.rosilva.ro/files/content/buc ... 202017.pdf )in care se precizeaza tarifele de pescuit pe 2017 si conditiile de practicare din care rezulta ca pescuitul se poate exercita numai in baza permisului eliberat de ANPA si a taxei (tarifului) stabilte. In decizia ANPA se precizeaza faptul ca in anul 2017 pescuitul se poate practica in baza permisului emis in anul 2016 , pana la eliberarea unui nou permis pe anul 2017.
Pun urmatoarea intrebare: cum poate sa-si exercite dreptul de pescuit recreativ o persoana care in anul 2016 nu a detinut permis de pescuit? Sau nu poate? Sau devine braconier?. Dar se pare ca Romania are probleme mai mari de rezolvat , de a scapa coruptii din puscarii.

Avatar utilizator
lazarini
veteran
veteran
Mesaje: 1106
Membru din: 18 Mar 2005, 00:50
Localitate: Arad

Re: Permise pescuit 2017

Mesaj de lazarini » 08 Mai 2017, 10:10

danone scrie:De la 1 mai s-a dat startul pentru pescuitul pe apele de munte administrate de RNP. Pe siteul lor este publicata o circulara datata cu 04.05.2017 ( http://www.rosilva.ro/files/content/buc ... 202017.pdf )in care se precizeaza tarifele de pescuit pe 2017 si conditiile de practicare din care rezulta ca pescuitul se poate exercita numai in baza permisului eliberat de ANPA si a taxei (tarifului) stabilte. In decizia ANPA se precizeaza faptul ca in anul 2017 pescuitul se poate practica in baza permisului emis in anul 2016 , pana la eliberarea unui nou permis pe anul 2017.
Pun urmatoarea intrebare: cum poate sa-si exercite dreptul de pescuit recreativ o persoana care in anul 2016 nu a detinut permis de pescuit? Sau nu poate? Sau devine braconier?. Dar se pare ca Romania are probleme mai mari de rezolvat , de a scapa coruptii din puscarii.
Deci ca daca pescuiesti in regim C&R tarifele se reduc la jumatate. Suna bine, dar cum vor controla asta?
Eu punctul 14.4 din comunicatul Romsilva de mai sus nu il inteleg.

rcorbu
veteran
veteran
Mesaje: 1170
Membru din: 22 Iun 2006, 15:14
Localitate: Ploiesti

Re: Permise pescuit 2017

Mesaj de rcorbu » 08 Mai 2017, 11:12

danone scrie:De la 1 mai s-a dat startul pentru pescuitul pe apele de munte administrate de RNP. Pe siteul lor este publicata o circulara datata cu 04.05.2017 ( http://www.rosilva.ro/files/content/buc ... 202017.pdf )in care se precizeaza tarifele de pescuit pe 2017 si conditiile de practicare din care rezulta ca pescuitul se poate exercita numai in baza permisului eliberat de ANPA si a taxei (tarifului) stabilte. In decizia ANPA se precizeaza faptul ca in anul 2017 pescuitul se poate practica in baza permisului emis in anul 2016 , pana la eliberarea unui nou permis pe anul 2017.
Pun urmatoarea intrebare: cum poate sa-si exercite dreptul de pescuit recreativ o persoana care in anul 2016 nu a detinut permis de pescuit? Sau nu poate? Sau devine braconier?. Dar se pare ca Romania are probleme mai mari de rezolvat , de a scapa coruptii din puscarii.

Gasesti o asociatie mai ieftina si-ti faci acolo permisul, viza asociatieie tine loc si de viza ANPA !

Avatar utilizator
lazarini
veteran
veteran
Mesaje: 1106
Membru din: 18 Mar 2005, 00:50
Localitate: Arad

Re: Permise pescuit 2017

Mesaj de lazarini » 08 Mai 2017, 11:22

...

eu
senior
senior
Mesaje: 357
Membru din: 14 Dec 2004, 13:04
Localitate: Cluj

Re: Permise pescuit 2017

Mesaj de eu » 12 Mai 2017, 05:32

Problema: pescuit in delta dunarii la deschiderea sezonului

Pe site-ul unde am facut permis/acces in delta (adica asta: http://www.ddbra.ro/activitati/permise-online ) totul se elibereaza gratuit anul asta.
Anul trecut am avut vizat permisul la o asociatie din Turda, anul asta inca nu am ajuns nici la pescuit nici la vizat :(

Intrebarea mea, daca fac pe site permisul gratuit de pescuit si acces in delta, de ce acte/avize/permise mai am nevoie pentru a putea pescuit linistit?
(Nu ma duc in zone de frontiera)

Multumesc :respekt:
Multa lume, putini oameni...

danone
veteran
veteran
Mesaje: 901
Membru din: 19 Mai 2006, 13:04
Localitate: Cluj si Belis

Re: Permise pescuit 2017

Mesaj de danone » 12 Mai 2017, 06:49

eu scrie:Pe site-ul unde am facut permis/acces in delta (adica asta: http://www.ddbra.ro/activitati/permise-online ) totul se elibereaza gratuit anul asta. Intrebarea mea, daca fac pe site permisul gratuit de pescuit si acces in delta, de ce acte/avize/permise mai am nevoie pentru a putea pescuit linistit?
Doar de permisul pt baraca(daca il detii si conduci o barca cu motor mai mare de 5 CP) si de cartea de identitate (daca te-o intreba cineva de sanatate).

eu
senior
senior
Mesaje: 357
Membru din: 14 Dec 2004, 13:04
Localitate: Cluj

Re: Permise pescuit 2017

Mesaj de eu » 12 Mai 2017, 18:26

Nu am barca :(
Multa lume, putini oameni...

Avatar utilizator
Maniacs
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 245
Membru din: 25 Mar 2014, 13:29
Localitate: Bucuresti

Re: Permise pescuit 2017

Mesaj de Maniacs » 14 Mai 2017, 17:42

Acces gratuit doar pentru: Persoanele pentru care se acceptă, la control, permise ARBDD de acces gratuite sunt: elevii, studenţii, pensionarii, veteranii de război, foştii deţinuţi politici, urmaşii eroilor martiri şi răniţii din Revoluţia din decembrie 1989, persoane fizice care au domiciliul în perimetrul rezervaţiei sau în localităţile limitrofe

In caz contrar iti trebuie si permis de acces platit.
Vremurile frumoase au trecut ...

eu
senior
senior
Mesaje: 357
Membru din: 14 Dec 2004, 13:04
Localitate: Cluj

Re: Permise pescuit 2017

Mesaj de eu » 14 Mai 2017, 22:05

Ok, atunci aveti idee unde se plateste/cat se plateste si daca se poate face online?
Multa lume, putini oameni...

danone
veteran
veteran
Mesaje: 901
Membru din: 19 Mai 2006, 13:04
Localitate: Cluj si Belis

Re: Permise pescuit 2017

Mesaj de danone » 15 Mai 2017, 06:34

Permisele de pescuit recreativ/sportiv sunt gratuite pentru toate categoriile de persoane fizice conform Legii 1/2017 care modifica art.23 din OUG 23/2008 astfel :
Prin pescuit recreativ/sportiv se intelege pescuitul efectuat cu undita sau cu lanseta, in scop de agrement/performanta, pe baza unui permis nominal emis de catre administratorul resurselor acvatice vii (ARBDD) si eliberat de acesta sau de asociatiile de pescari sportivi, dupa caz, fara perceperea de taxe si tarife."  
Ceea ce spune Maniacs era pana anul trecut.

Scrie răspuns