Permise pescuit 2017

Lista de discutii libera, pe teme de pescuit la rapitori sau aspecte colaterale.

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
APSHD
veteran
veteran
Mesaje: 1125
Membru din: 27 Ian 2007, 20:51
Localitate: HUNEDOARA

Re: Permise pescuit 2017

Mesaj de APSHD » 30 Dec 2016, 10:04

Primesc zilnic zeci de telefoane de la pescari care ma intreaba de cind incep sa eliberez Permisele de PescuitGRATIS si cind le spun la pensionari ca in lumea asta nimica nu este pe gratis am inceput sa fiu injurat si amenintat ca nu vreau sa respect cea ce spune Dragnea.
In final eliminarea acesteI taxe este o TAPA marca PSD. Sa ma explic : pina acuma plateam in medie 40.000 de lei la STAT , de anul viitor in urma Concesionarii apelor daca doresc sa particip la Concesionarea tuturor apelor din judetul Hunedoara si oferind minim 10.000 de lei pentru fiecare apa mai importanta voi achita la STAT 120.000 de lei . Calculati si voi cam cit va fi valoarea Permisului pentru anul 2018. Exemplul acesta este valabil in toate judetele unde AJVPS-urlie au o concurenta serioasa. :respekt:

rcorbu
veteran
veteran
Mesaje: 1170
Membru din: 22 Iun 2006, 15:14
Localitate: Ploiesti

Re: Permise pescuit 2017

Mesaj de rcorbu » 30 Dec 2016, 23:54

Din ce spuneti cam aveti 1000 de membrii.
Nu prea cred ca in 2017, sau cel putin in prima jumatate a anului, se vor da ape in concesiune.
Procedura nu este chiar simpla, si dureaza cateva luni.
Oricum chiar daca permisele sunt gratis, revenim la vechea discutie: de ce ar elibera o asociatie permise la pescarii nemembrii ? nu o va face iar ANPA nu clarifica acest aspect.
Si ce se va intampla cu apele pe care AGVPS le are ca urmare a proceselor cu ANPA-ul ?, raman valabile vechile contracte pana la expirarea lor si apoi apele respective vor fi scoase la concesionare ? probabil ca DA. Aici avantaj AGVPS care nu va mai da nimic la ANPA.

Avatar utilizator
johnnybravo
Moderator
Moderator
Mesaje: 2686
Membru din: 02 Oct 2006, 15:07
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Permise pescuit 2017

Mesaj de johnnybravo » 31 Dec 2016, 01:04

eu am cotizat la asociatie pana acum din comoditate pt a nu ma deplasa in trei locuri pt avizul politiei de frontiera.
de ceva timp se dau aceste avize pe mail, sunt curios daca aceste avize mai sunt necesare in 2017...in ultima vreme am fost intrebat doar de buletin si nu de permis de catre politistii de frontiera...

rcorbu
veteran
veteran
Mesaje: 1170
Membru din: 22 Iun 2006, 15:14
Localitate: Ploiesti

Re: Permise pescuit 2017

Mesaj de rcorbu » 31 Dec 2016, 02:07

APSHD scrie:Primesc zilnic zeci de telefoane de la pescari care ma intreaba de cind incep sa eliberez Permisele de PescuitGRATIS si cind le spun la pensionari ca in lumea asta nimica nu este pe gratis am inceput sa fiu injurat si amenintat ca nu vreau sa respect cea ce spune Dragnea.
In final eliminarea acesteI taxe este o TAPA marca PSD. Sa ma explic : pina acuma plateam in medie 40.000 de lei la STAT , de anul viitor in urma Concesionarii apelor daca doresc sa particip la Concesionarea tuturor apelor din judetul Hunedoara si oferind minim 10.000 de lei pentru fiecare apa mai importanta voi achita la STAT 120.000 de lei . Calculati si voi cam cit va fi valoarea Permisului pentru anul 2018. Exemplul acesta este valabil in toate judetele unde AJVPS-urlie au o concurenta serioasa. :respekt:
Cei 120.000 ar fi doar redeventa ?
La care se mai adauga si cheltuieli pentru indeplinirea angajamentelor din contractul de concesiune.
Si desigur ca unii vor vrea gratuitati sau reduceri, adica cam jumatate din membri.
Chiar va puteti permite sa luati in concesiune toate apele din Hunedoara ?
Si desigur AJVPS-ul va participa la licitatie si va ridica stacheta.

APSHD
veteran
veteran
Mesaje: 1125
Membru din: 27 Ian 2007, 20:51
Localitate: HUNEDOARA

Re: Permise pescuit 2017

Mesaj de APSHD » 31 Dec 2016, 09:56

rcorbu scrie:Din ce spuneti cam aveti 1000 de membrii.
Nu prea cred ca in 2017, sau cel putin in prima jumatate a anului, se vor da ape in concesiune.
Procedura nu este chiar simpla, si dureaza cateva luni.
Oricum chiar daca permisele sunt gratis, revenim la vechea discutie: de ce ar elibera o asociatie permise la pescarii nemembrii ? nu o va face iar ANPA nu clarifica acest aspect.
Si ce se va intampla cu apele pe care AGVPS le are ca urmare a proceselor cu ANPA-ul ?, raman valabile vechile contracte pana la expirarea lor si apoi apele respective vor fi scoase la concesionare ? probabil ca DA. Aici avantaj AGVPS care nu va mai da nimic la ANPA.
AJVPS-Hunedoara are aproximativ 4-500 de membri la nivel de judet . Eu am avut anul acesta 2016 , 4957 de membri . In judetul Hunedoara mai sunt inca 5 Asociatii de pescari care impreuna mai au inca aproximativ 5000 de membri , dintre acestea sigur 2-3 Asociatii vor dispare in urma Concesionarii apelor . Cauza este ca Asociatiile respective nu fac apsolut nimica pentru pescari numai incaseaza niste bani pe care ii cheltuie numai ei stiu cum iar Pescaru vede si pleaca la alta Asociatie care face ceva pentru pescari si astfel nu vor avea putere financiara sa participe la Licitatie.
Si la noi in judet AJVPS-ul are Contract cu ANPA , dar din pacate am cistigat si eu in instanta iar ANPA este obligata sa-mi faca si mie Contract. Intr-un cuvint este o HARABABURA legislativa totala. :respekt:

Mikipcn
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 190
Membru din: 12 Mai 2012, 10:44

Re: Permise pescuit 2017

Mesaj de Mikipcn » 01 Ian 2017, 10:43

Gratis pe bani sau cum o fi...pana se lamureste situatia poate ma lamureste si pe mine careva cum pot pescui legal in acest an? Anu trecut in prina saptamana am rezolvat vizarea la ANPA cu chitanta de 30 ron. Anu asta ?!

danstiucaru
veteran
veteran
Mesaje: 1481
Membru din: 20 Apr 2009, 14:39

Re: Permise pescuit 2017

Mesaj de danstiucaru » 01 Ian 2017, 13:33

la multi ani!
in harbabura on trai de azi inainte
instabilitate...sunt curios cine o sa mai investesca un leu in romania
cele bune

Avatar utilizator
johnnybravo
Moderator
Moderator
Mesaje: 2686
Membru din: 02 Oct 2006, 15:07
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Permise pescuit 2017

Mesaj de johnnybravo » 03 Ian 2017, 13:07

ok, cum pescuim de azi? cotizam cei 30ron pana se publica noua lege? am sunat la o asociatie, tariful e de 70ron, n-am mai intrat in detalii...
am sunat si la politia de frontiera, se asteapta in continuare la aceleasi documente/procedura ca si in 2016, cel putin pana va intra legea noua in vigoare.

Avatar utilizator
lazarini
veteran
veteran
Mesaje: 1106
Membru din: 18 Mar 2005, 00:50
Localitate: Arad

Re: Permise pescuit 2017

Mesaj de lazarini » 03 Ian 2017, 13:42

In prezent forma actuala a art.23 alin.(1) din OUG nr.23/2008 este urmatoarea:
"(1) Pescuitul recreativ in habitatele piscicole naturale se practica in baza unui permis de pescuit emis de catre beneficiarul contractului de utilizare a resurselor acvatice vii in scop recreativ."
Deci se consacra notiunea de "pescuit recreativ" fiind eliminata astfel sintagma "pescuit recreativ/sportiv" (atat de draga Popescului), iar in ceea ce priveste permisele ele vor fi emise si eliberate exclusiv de catre beneficiarul contractului de utilizare (ANPA iesind astfel din calcul). De altfel, toate articolele din OUG 23/2008 au fost modificate in sensul prevederilor de mai sus.

Odata cu intrarea in vigoare a Legii Dragnea forma art.23 alin.(1) va fi urmatoarea:
"(1) Prin pescuit recreativ/sportiv se intelege pescuitul efectuat cu undita sau cu lanseta, in scop de agrement/performanta, pe baza unui permis nominal emis de catre administratorul resurselor acvatice vii si eliberat de acesta sau de asociatiile de pescari sportivi, dupa caz, fara perceperea de taxe si tarife."
Deci din nou "pescuit recreativ/sportiv", permise emise de ANPA si eliberate direct de aceasta sau prin asociatii, de data aceasta gratuit.

Dat fiind faptul ca modificarea ce va fi adusa prin Legea Dragnea nu se coreleaza cu prevederile actuale ale OUG 23/2008 ne aflam din nou in situatia unor dispozitii legale contradictorii, astfel incat nimeni nu poate spune la aceasta ora cine are dreptul sau obligatia de a emite permise de pescuit, unde se va putea pescuit cu acestea, in ce baza se va putea pescuit pana cand se vor clarifica toate contradictiile existente la aceasta ora in legislatie?
Adica acelasi haos cu care ne-am obisnuit, de care sigur va incerca sa profite cate un popescu binevoitor, ingrijorat sincer de soarta fondului piscicol national (care binevoitor poata lua fie forma unui presedinte de federatie, fie a unui director AJVPS ori alt chiosc de vandut permise). Nu va faceti griji, binevoitorii sigur exista si isi vor face simtita prezenta.

chiscaru'
junior
junior
Mesaje: 57
Membru din: 04 Ian 2015, 20:34

Re: Permise pescuit 2017

Mesaj de chiscaru' » 03 Ian 2017, 14:04

lazarini scrie: Odata cu intrarea in vigoare a Legii Dragnea forma art.23 alin.(1) va fi urmatoarea:
"(1) Prin pescuit recreativ/sportiv se intelege pescuitul efectuat cu undita sau cu lanseta, in scop de agrement/performanta, pe baza unui permis nominal emis de catre administratorul resurselor acvatice vii si eliberat de acesta sau de asociatiile de pescari sportivi, dupa caz, fara perceperea de taxe si tarife."
De unde ai dedus tu ca OUG 23 se va modifica cum zici tu mai sus ? ? ?
Mie mi se pare extrem de clar ca odata desfiintata taxa ANPA, consfiinteste scoaterea ANPA din carti, (asa cum bine ai dedus mai inainte) si confirma valabilitatea textului OUG in forma actuala !
lazarini scrie: "(1) Pescuitul recreativ in habitatele piscicole naturale se practica in baza unui permis de pescuit emis de catre beneficiarul contractului de utilizare a resurselor acvatice vii in scop recreativ."
Iar permisul nu va fi gratuit si va fi cam cat vrea muschii beneficiarului amintit ! :mrgreen:

Scrie răspuns