PERMISE PESCUIT - 2016

Lista de discutii libera, pe teme de pescuit la rapitori sau aspecte colaterale.

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
rcorbu
veteran
veteran
Mesaje: 1170
Membru din: 22 Iun 2006, 15:14
Localitate: Ploiesti

Re: PERMISE PESCUIT - 2016

Mesaj de rcorbu » 06 Apr 2016, 07:57

Eu din cate citesc prin ordinal asta, nu vad unde se spune ca asociatiile nu au sau nu pot avea ape in administrare !
Atribuirea o poate face ANPA oricand pentru ca are acest drept !
Daca se va face acest lucru se vor stabilii si conditiile de acces !
O prostie repetabila: nu se mentioneza despre vizarea permiselor ci doar ca se elibereza anual, adica ANPA ar trebuii sa-mi dea in fiecare an un permis nou, sau cel putin asa inteleg eu din text !
Ce cauta FRPSC in acest ordin, naiba stie, nu e treaba ANPA cine si ce concursuri oficiale sau neoficiale face !
Permisele se pot elibera in continuare de catre asociatiile de pescari, la fel ca si pana acum, asa ca daca vrei sa nu te duci pana in Bucale sau la mama naibii te poate rezolva o asociatie de pescari, dar ma intreb daca mai ramane valabila treaba cu viza sau trebuie tot setul de acte ca sa-ti dea un permis nou in fiecare an !
Posibil sa reapara din nou permisele cartonate care se completeaza pe loc.Si de la anul vom avea si o taxa de 150 ron, fara ca ANPA sa faca ceva, doar le vor intra in buzunar acesti bani si by byyyy !

Le Mertois
junior
junior
Mesaje: 51
Membru din: 18 Feb 2016, 14:44

Re: PERMISE PESCUIT - 2016

Mesaj de Le Mertois » 06 Apr 2016, 08:24

Asta m-am întrebat si eu,ce cauta FRPS in ordinul asta.A explicat cineva mai priceput pe pescuitul.ro,Federația,daca vrea sa desfasoare competiții oficiale pe apele administrate de ANPA,trebuie sa ceara avizul aceateia(asa scrie in ordin),pentru ca sportivii sa nu vina cu cartonasul de la Anpa....cam asa ceva...

rcorbu
veteran
veteran
Mesaje: 1170
Membru din: 22 Iun 2006, 15:14
Localitate: Ploiesti

Re: PERMISE PESCUIT - 2016

Mesaj de rcorbu » 06 Apr 2016, 08:45

Le Mertois scrie:Asta m-am întrebat si eu,ce cauta FRPS in ordinul asta.A explicat cineva mai priceput pe pescuitul.ro,Federația,daca vrea sa desfasoare competiții oficiale pe apele administrate de ANPA,trebuie sa ceara avizul aceateia(asa scrie in ordin),pentru ca sportivii sa nu vina cu cartonasul de la Anpa....cam asa ceva...

Nu prea are sens, adica sportivii nu trebuie sa aiba obligatoriu permis ANPA ? Hai sa zicem pentru concurs ii rezolva Federatia, treaca mearga dar pentru antrenamente, pescuit in timpul anului nu cred ca o pot face fara permis !
Iar daca se considera ca un concurs de pescuit este o manifestare publica si este necesar ca organizatorul sa faca niste demersuri, de ce nu este mentionat si AGVPS sau LRS care organizeaza si ei concursuri, si nu cred ca titulatura de "oficial" sau "neoficial" schimba cu ceva lucrurile.

cezar.ch
veteran
veteran
Mesaje: 524
Membru din: 19 Aug 2010, 12:06

Re: PERMISE PESCUIT - 2016

Mesaj de cezar.ch » 06 Apr 2016, 09:14

rcorbu scrie:
Le Mertois scrie:Asta m-am întrebat si eu,ce cauta FRPS in ordinul asta.A explicat cineva mai priceput pe pescuitul.ro,Federația,daca vrea sa desfasoare competiții oficiale pe apele administrate de ANPA,trebuie sa ceara avizul aceateia(asa scrie in ordin),pentru ca sportivii sa nu vina cu cartonasul de la Anpa....cam asa ceva...

Nu prea are sens, adica sportivii nu trebuie sa aiba obligatoriu permis ANPA ? Hai sa zicem pentru concurs ii rezolva Federatia, treaca mearga dar pentru antrenamente, pescuit in timpul anului nu cred ca o pot face fara permis !
Iar daca se considera ca un concurs de pescuit este o manifestare publica si este necesar ca organizatorul sa faca niste demersuri, de ce nu este mentionat si AGVPS sau LRS care organizeaza si ei concursuri, si nu cred ca titulatura de "oficial" sau "neoficial" schimba cu ceva lucrurile.
Conf.OUG nr.23/2008 (aprobată prin legea 317/2009), administratorul resursei halieutice este ANPA. Dacă vrei să beneficiezi de acces la resursă, trebuie să deții un document. Cei care dețin permis ANPA, pescuiesc pe ape publice în baza acestuia, de plăcere, pentru antrenament sau pentru concurs. Nu au nevoie de altceva.
Pescarii de competiție pot beneficia de acces la resursa la fel ca cei de mai sus, cu permis ANPA, sau pe bază de legitimație eliberată de un club sportiv membru al federației sportive recunoscute oficial.
Deci, ori își iau permis ANPA, ori federația sau cluburile membre solicită aviz la ANPA.

Practic, ordinul delimitează "terenul de joacă" al federației, similar delimitării zonelor de acces cu câinii în parcuri.

vali stratonov
veteran
veteran
Mesaje: 4615
Membru din: 19 Sep 2006, 13:26
Localitate: cluj-napoca

Re: PERMISE PESCUIT - 2016

Mesaj de vali stratonov » 06 Apr 2016, 12:25

Pescarii de competiție pot beneficia de acces la resursa la fel ca cei de mai sus, cu permis ANPA, sau pe bază de legitimație eliberată de un club sportiv membru al federației sportive recunoscute oficial
Cezar , eu le am pe amindoua ca sa fiu sigur ca pot pescuii in liniste... :D :D :D
Practic, ordinul delimitează "terenul de joacă" al federației, similar delimitării zonelor de acces cu câinii în parcuri.
Asa era si corect sa se faca delimitari , nu de alta dar asa stie fiecare cit de lunga ii e "patura"... :wink:
pescuitul nu e tir cu arcul...asa ca insistati!

rcorbu
veteran
veteran
Mesaje: 1170
Membru din: 22 Iun 2006, 15:14
Localitate: Ploiesti

Re: PERMISE PESCUIT - 2016

Mesaj de rcorbu » 06 Apr 2016, 12:40

pestele nu stie daca este prins in scop recreativ, sportive sau pentru gratar asa ca pe el nu il intereseaza "who is who"
legea da dreptul sa retii o cantitate de 5kg, dar nu limiteaza cantitatea de peste prins iar in cazul concursurilor aceasta poate fi chiar mare dar este eliberat.
Asa ca treaba cu "tarcul de joaca" este cam improprie, si daca mai observam ca uneori pe malul unei ape in anumite zile sunt mai multi pescari dacat in cazul unui concurs atunci este chiar irelevant faptul ca se desfasara o competitive si respective cine o desfasoara.
ANPA nu trebuie sa faca specificatii in acest sens.
Si daca sa presupunem ca LRS care are CIS, sau alta asociere de cluburi cu CIS, va dorii sa faca campionat oficial, conform acestui ordin nu o va putea face ???
Campionatele oficiale sunt sub patronajul MTS si nicidecum la ANPA !

rcorbu
veteran
veteran
Mesaje: 1170
Membru din: 22 Iun 2006, 15:14
Localitate: Ploiesti

Re: PERMISE PESCUIT - 2016

Mesaj de rcorbu » 06 Apr 2016, 12:46

Legea spune ca pescuitul se practica pe baza de permis ANPA nu de nu-s ce legitimatie de club sportiv, unde vedeti voi ca legitimatia de club tine loc de permis ANPA ??????

cezar.ch
veteran
veteran
Mesaje: 524
Membru din: 19 Aug 2010, 12:06

Re: PERMISE PESCUIT - 2016

Mesaj de cezar.ch » 06 Apr 2016, 13:05

rcorbu scrie:Legea spune ca pescuitul se practica pe baza de permis ANPA nu de nu-s ce legitimatie de club sportiv, unde vedeti voi ca legitimatia de club tine loc de permis ANPA ??????
Hai să vă explic altfel. Când organizează un raliu, Federația Română de Automobilism cere acordul M.A.I., CNADR, Ministerului Mediului, autorităților locale etc? Fiți sigur că este obligat să ceară...Federația Română de Ciclism cere acordul pentru Turul României și alte competiții care se desfășoară pe ape publice? Cere !
Federațiile de Canotaj și Caiac-Canoe cer autorizații pentru folosirea pistelor...numai eu câte am semnat pentru Lacul Snagov (prin delegare de competență de la ANPA).

D'aia va trebui să ceară și federația acordul ANPA...acuma, că ANPA va cere și permis pe lângă legitimația de sportiv...nu știu și nici nu mă preocupă să aflu...legal federația poate negocia un parteneriat/protocol cu ANPA în sensul scutirii de permis a pescarilor de competeție.

rcorbu
veteran
veteran
Mesaje: 1170
Membru din: 22 Iun 2006, 15:14
Localitate: Ploiesti

Re: PERMISE PESCUIT - 2016

Mesaj de rcorbu » 06 Apr 2016, 13:20

Este si normal ca orice organizator de "activitati" sa ceara acordul proprietarului dar legitimatia de club sportive nu tine loc de permis ANPA.
Nu cred ca cineva poate participa la concurs fara permisul ANPA valid ! , exceptii pot fi dar minore

Iar scutirea de permis pentru sportivi ar insemna ca acestia sa proactice doar C&R, ceea ce nu prea cred ca se poate intotdeauna, ar vrea si burta de sportive sa manance un pestisor prins de el !

chiscaru'
junior
junior
Mesaje: 57
Membru din: 04 Ian 2015, 20:34

Re: PERMISE PESCUIT - 2016

Mesaj de chiscaru' » 06 Apr 2016, 13:58

sorin tot scrie:Vad ca daruirea voastra (reprezentantii asociatiilor de pe forum),constiinta si dragostea de ape se sfarseste odata cu disparitia tarifelor de acces. Inca un motiv sa STIU ca apele nu au pierdut nimic odata cu noile prevederi
De ce ar trebui ca asociatiile sa aiba o constiinta mai vie decat a pescarilor insisi ? Membrii acestor asociatii sunt tot pescari, nu-i asa ? Cine ar trebui sa aduca "plusul de constiinta si de daruire" al formei asociative, cand asociatiile sunt croite dupa chipul si asemanarea membrilor proprii ?
Pe de alta parte oricare ar fi bubele asociatiilor, nu e vorba de nici o daruire si constiinta la mijloc, ci de... temei legal !
In ce temei legal poti sa pazesti lucrul care nu e al tau, ci al altuia ?
Orice actiune ar intreprinde asocitiile in acest sens ar putea fi considerat un abuz, pentru ca nici nu sunt abilitate de lege sa faca acest lucru si nu pot invoca nici macar drepturile de proprietar sau administrator care isi apara ograda !
Tu ai fi de acord sa-i pazesti curtea vecinului zi si noapte, asaaa... doar din daruire si constinta civica ? Si daca intra vreun hot, sa sari gardul fara acordul vecinului si sa-l casapesti pe ala, motivand ca l-ai vazut ca fura si "trebe" dat pe mana politiei ? Tu in ce calitate te-ai afla atunci in curtea omului, adica pe proprietatea altuia ?

Scrie răspuns