PERMISE PESCUIT - 2016

Lista de discutii libera, pe teme de pescuit la rapitori sau aspecte colaterale.

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
sosoktm
veteran
veteran
Mesaje: 955
Membru din: 13 Aug 2010, 14:39

Re: PERMISE PESCUIT - 2016

Mesaj de sosoktm » 08 Ian 2016, 13:05

Anul asta promptitudine maxima, am primit toate PG urile solicitate direct catre IJPF uri pe mail la maxim 2 zile de la solicitare. Bravo!

T.Adrian
veteran
veteran
Mesaje: 1282
Membru din: 13 Ian 2010, 23:27
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: PERMISE PESCUIT - 2016

Mesaj de T.Adrian » 08 Ian 2016, 15:01

Ceva asociatii din Bucuresti care s-au apucat de treaba cu permisele? Programul ANPA ramane inabordabil momentan.
Astept cu nerabdare clipa cand ne vom putea lua permisele online.

PS: ca tot spunea cineva mai devreme de permis la 50 de euro, eu unul as sustine ideea daca banii sunt folositi cu cap de ANPA, in special pentru controale si amenzi/dosare penale. Daca 150 de euro si 3 ani de asteptare sunt necesari ca sa prindem peste pe natural, as fi mai mult decat dispus sa astept.
Nici o fapta buna nu ramane nepedepsita.

Avatar utilizator
Maniacs
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 245
Membru din: 25 Mar 2014, 13:29
Localitate: Bucuresti

Re: PERMISE PESCUIT - 2016

Mesaj de Maniacs » 08 Ian 2016, 18:17

Hai mai Adrian cum poti sa crezi ca astia ar face ceva cu adevarat bun din banii pescarilor ?! In primul rand daca l-ar face 50 E fii sigur ca multi nu si-ar mai achita taxa, eu unul nu stiu dac-as da banii astia, inclin spre nu ... Daca intai s-ar apuca sa faca ceva util iar apoi ar cere mai multi bani ar fi altceva dar asa ...?! Iar cu naturalul hai sa ne bucuram ca avem cateva raulete pe care inca le putem pescui la liber si care mai ofera si capturi ... In ritmul asta in cativa ani unii ne vom lasa iar unii vor merge pe incinte private ... eu unul nu cotizez la privati ...

Deci cu permisul sa inteleg ca e tot ca anul trecut? Avand plasticul tre`sa achit taxa la trezorerie si atat ... sau tre`sa ajung la ANPA cu chitanta de la trezorerie si timbru pentru vreo viza ?!
Vremurile frumoase au trecut ...

gigi 2007
senior
senior
Mesaje: 416
Membru din: 12 Oct 2007, 22:03

Re: PERMISE PESCUIT - 2016

Mesaj de gigi 2007 » 08 Ian 2016, 21:16

pentru T Adrian
PS: ca tot spunea cineva mai devreme de permis la 50 de euro, eu unul as sustine ideea daca banii sunt folositi cu cap de ANPA

Pentru apele de munte se platesc aprox .50 euro taxa pe an si in lacul de munte Valiug, 3 Ape, Breazova..gasesti orice in afara de pastrav , doar clean biban si caras..si foarte putini...uneori mai pica un crap sau un salau.....
De 50 euro.....doar vise cu operatiunea MONSTRUL....nu vad de ce ANPA s-ar descurca mai bine decat padurarii.....o apa si un pamant.....toti la fel!!!!!

Avatar utilizator
speedo
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 178
Membru din: 02 Dec 2012, 13:00
Localitate: Bacau

Re: PERMISE PESCUIT - 2016

Mesaj de speedo » 13 Ian 2016, 14:15

Mai trebuie timbru fiscal de 2 lei ca anul trecut si stampila de la anpa?

stefan852
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 10
Membru din: 24 Apr 2010, 12:23

Re: PERMISE PESCUIT - 2016

Mesaj de stefan852 » 13 Ian 2016, 15:52

Am incercat si eu sa obtin PG-ul pe Tulcea azi, inca n-am reusit. Iata de ce:
Buna ziua. Va rog sa-mi eliberati avizul de pescuit in apele de fontiera pentru judetul Tulcea. Am atasat cererea, copie dupa CI si copie dupa permisul de pescuit ANPA vizat 2016. Multumesc anticipat.
Today at 9:42 AM
STPF.TL va rugam sa trimiteti un document care sa ateste detinerea unui permis de pescuit sportiv cu taxa achitata pe 2016, pentru detalii sunati la 0240534160. ----- Original Message ----- From: Stefan To: s
Today at 11:55 AM
Era al treilea document din atasament, il trimit din nou in alt format.
Today at 1:34 PM
STPF.TL in baza chitantei AVPS nu se poate elibera aviz de pescuit in apele de frontiera, este nevoie de chitanta platita pentru eliberarea permisului de pescuit ANPA pe anul 2016. ----- Original Message ----
Today at 3:09 PM
Pai asta include taxa pentru permis ANPA, e 30 de lei permisul de pescuit + 55 de lei cotizatia la asociatie. Nu se dau chitante separat. Permisul ei mi l-au eliberat doar.

Pana acum n-am primit inca un raspuns, sa vedem, ca nu stiu cum sa mai explic.

Avatar utilizator
johnnybravo
Moderator
Moderator
Mesaje: 2673
Membru din: 02 Oct 2006, 15:07
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: PERMISE PESCUIT - 2016

Mesaj de johnnybravo » 13 Ian 2016, 16:30

de ce nu suni?

stefan852
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 10
Membru din: 24 Apr 2010, 12:23

Re: PERMISE PESCUIT - 2016

Mesaj de stefan852 » 13 Ian 2016, 16:39

johnnybravo scrie:de ce nu suni?
Si daca la telefon purtam acelasi dialog n-am rezolvat nimic. Cel mai bine e cand ajung prin zona sa ma duc personal.

Avatar utilizator
boistean
veteran
veteran
Mesaje: 1144
Membru din: 04 Mar 2009, 12:16
Localitate: printre pietre
Contact:

Re: PERMISE PESCUIT - 2016

Mesaj de boistean » 13 Ian 2016, 17:26

stefan852 scrie: STPF.TL in baza chitantei AVPS nu se poate elibera aviz de pescuit in apele de frontiera, este nevoie de chitanta platita pentru eliberarea permisului de pescuit ANPA pe anul 2016.
da, pt ca de foarte multe ori asociatiile de pescari "uita" sa mai vireze cei 30 de lei catre ANPA, respectiv catre bugetul statului. degeaba scrie pe chitanta lor "suma x, din care 30 lei taxa pt. permis".

stefan852
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 10
Membru din: 24 Apr 2010, 12:23

Re: PERMISE PESCUIT - 2016

Mesaj de stefan852 » 13 Ian 2016, 18:01

boistean scrie:
stefan852 scrie: STPF.TL in baza chitantei AVPS nu se poate elibera aviz de pescuit in apele de frontiera, este nevoie de chitanta platita pentru eliberarea permisului de pescuit ANPA pe anul 2016.
da, pt ca de foarte multe ori asociatiile de pescari "uita" sa mai vireze cei 30 de lei catre ANPA, respectiv catre bugetul statului. degeaba scrie pe chitanta lor "suma x, din care 30 lei taxa pt. permis".
Asta nu prea e problema mea si nu cred ca asta e motivul, in baza aceleiasi chitante am obtinut PG-ul si in ultimii doi ani. Nu pot nici sa platesc de doua ori pentru acelasi lucru doar sa am si o chitanta de la ANPA. Platesc la AJVPS pentru ca am si anumite facilitati.

Scrie răspuns