PERMISE PESCUIT - 2015

Lista de discutii libera, pe teme de pescuit la rapitori sau aspecte colaterale.

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Unditeanu
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 14
Membru din: 24 Apr 2015, 14:38

Re: PERMISE PESCUIT - 2015

Mesaj de Unditeanu » 20 Mai 2015, 05:57

Sa speram ca este asa. Multumesc de raspuns.

Nu sunt pescar inrait dar cand stau pe mal prefer sa fiu deranjat de tantari si ocazional de pierderea cate unui vobler. Atat.

Unditeanu
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 14
Membru din: 24 Apr 2015, 14:38

Re: PERMISE PESCUIT - 2015

Mesaj de Unditeanu » 22 Mai 2015, 16:27

Si asa si este.
Pentru cei care au platit acum , in perioada asta, plastice o sa vada cel mai probabil doar la anul. Sunt sanse foarte mici sa se mai scoata pe anul acesta.

Fir intins dragii mei.

Dimineata zilei de 10 iunie.

MihaiM
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 3
Membru din: 27 Mai 2015, 13:19

Re: PERMISE PESCUIT - 2015

Mesaj de MihaiM » 27 Mai 2015, 13:29

Buna ziua tuturor.
Am si eu o mare nelamurire legate de aceste permise.
Anul trecut am facut un permis la AGVPS Fagaras.
Problema ar fi ca atunci mi s-a cerut suma de 119 Ron.
Aici: http://www.anpa.ro/asociatii-si-tarife/
Scrie ca taxa pentru un an de zile la Fagaras este de 23 Ron.
1. De unde aceasta diferenta asa de mare?
2. Sa ma astept la aceeasi suma si anul acesta?
3. A costat asa mult datorita faptului ca mi s-a facut si acel carnet de membru sau asa mare a fost taxa anul trecut?
4. Care este procedura pentru acest an? Ma prezint cu carnetul de membru la agentia Fagaras si imi pune o stampila si mi se da o chitanta sau mai sunt si alte probleme de rezolvat? :wallbash:
Multumesc anticipat. :respekt:

Avatar utilizator
boistean
veteran
veteran
Mesaje: 1144
Membru din: 04 Mar 2009, 12:16
Localitate: printre pietre
Contact:

Re: PERMISE PESCUIT - 2015

Mesaj de boistean » 27 Mai 2015, 16:30

1. Diferenta este ca tu ai platit si cotizatia de membru AJVPS. Daca nu le plateai cotizatia, era 30 Ron taxa permis + 2 Ron timbru fiscal + 23 Ron taxa pescuit pe apele administrate de AJVPS Fagaras - total 58 lei.
2. Da sau chiar mai mult, daca te duci la ei sa soliciti permisul.
3. Vezi punctul 1.
4. Daca te duci la ei, iar iti papa banii! Pasii sunt: 30 lei taxa pescuit Trezorerie + 2 lei timbru fiscal posta Romana + 23 lei taxa pescuit AJVPS Fagaras (care banuiesc ca va incerca sa obtina ceea ce a obtinut si anul trecut).

MihaiM
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 3
Membru din: 27 Mai 2015, 13:19

Re: PERMISE PESCUIT - 2015

Mesaj de MihaiM » 28 Mai 2015, 10:51

Multumesc frumos pentru raspuns.
Deci in principiu daca imi platesc 30 lei la trezorerie + 2 lei timbru fiscal, pot merge la Fagaras linistit cu cei 23 de lei nu?
Ce se intampla insa daca mi se cere mai mult de 23 de lei? Le pot spune ceva?

rcorbu
veteran
veteran
Mesaje: 1170
Membru din: 22 Iun 2006, 15:14
Localitate: Ploiesti

Re: PERMISE PESCUIT - 2015

Mesaj de rcorbu » 28 Mai 2015, 11:51

MihaiM scrie:Multumesc frumos pentru raspuns.
Deci in principiu daca imi platesc 30 lei la trezorerie + 2 lei timbru fiscal, pot merge la Fagaras linistit cu cei 23 de lei nu?
Ce se intampla insa daca mi se cere mai mult de 23 de lei? Le pot spune ceva?

Le arati tabelul ANPA cu taxa de pescuit, pe care ei au stabilit-o, si daca tot nu vor, dai de fata cu ei un telefon la ANPA si ii ameninti si cu OPC-ul si sesizare scrisa la ANPA !

Avatar utilizator
Septimiu
senior
senior
Mesaje: 422
Membru din: 10 Mai 2005, 12:00
Localitate: Cluj-Napoca

Re: PERMISE PESCUIT - 2015

Mesaj de Septimiu » 29 Mai 2015, 11:02

Am sunat azi inspectorul ANPA din Cluj sa vad daca au au venit plasticele si mi-a zis ca inca nu s-a tiparit nici un plastic pe 2015. Cand i-am zis ca am citit pe net ca prin alte parti au inceput sa se distribuie pentru cei care au depus la inceputul anului mi-a spus ca e e imposibil. Din pacate asta arata stuatia trista in care se afla ANPA (nu stie stanga ce face dreapta).

Avatar utilizator
Maniacs
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 245
Membru din: 25 Mar 2014, 13:29
Localitate: Bucuresti

Re: PERMISE PESCUIT - 2015

Mesaj de Maniacs » 29 Mai 2015, 20:00

Septimiu scrie:Am sunat azi inspectorul ANPA din Cluj sa vad daca au au venit plasticele si mi-a zis ca inca nu s-a tiparit nici un plastic pe 2015. Cand i-am zis ca am citit pe net ca prin alte parti au inceput sa se distribuie pentru cei care au depus la inceputul anului mi-a spus ca e e imposibil. Din pacate asta arata stuatia trista in care se afla ANPA (nu stie stanga ce face dreapta).
Spune-i ca-i dai poza cu permis nou din 2015 ...
Vremurile frumoase au trecut ...

metaxa
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 6
Membru din: 28 Apr 2015, 13:08

Re: PERMISE PESCUIT - 2015

Mesaj de metaxa » 15 Iun 2015, 13:13

scuze dar eu chiar nu mai inteleg nimic !! daca platesc ANPA nu pot pescuii unde vreau pe apele statului cu exceptia celor de frontiera ???mai trebuie sa platesc si la ajvps ???

adrian99
veteran
veteran
Mesaje: 16156
Membru din: 06 Sep 2008, 13:51
Localitate: Buzau

Re: PERMISE PESCUIT - 2015

Mesaj de adrian99 » 15 Iun 2015, 13:29

permisul de pescuit(eliberat de ANPA)iti da dreptul de a pescui in toate apele publice cu urmatoarele exceptii:
-delta dunarii(permis eliberat de arbd-30lei)
apele de munte(chipurile exista protocolul semnat intre directia silvica si anpa prin care pot cere o taxa la zi,chitanta fiind eliberat de padurar(atunci cand si daca vine)
-apele de frontiera(pg-eliberat si on-line)

anul asta insa nu s-au eliberat permise din plastic si nici stikerele care ar fi urmat sa se lipeasca pe verso
asa ca platesti taxa si pescuiesti cu chitanta
daca vrei sa faci parte dintr-o asociatie trebuie sa platesti taxa de membru

anul asta am vazut controale si dupa terminarea perioadei de prohibitie(ieri pe Siret,zonele Suraia,Ciuslea)

Scrie răspuns