Permise de pescuit pe anul 2014

Lista de discutii libera, pe teme de pescuit la rapitori sau aspecte colaterale.

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Avatar utilizator
mircea13
veteran
veteran
Mesaje: 569
Membru din: 21 Feb 2009, 18:17

Permise de pescuit pe anul 2014

Mesaj de mircea13 » 29 Ian 2014, 12:11

Am dreptul sa am alta parere decat dvstra!

Avatar utilizator
legionarul
junior
junior
Mesaje: 45
Membru din: 18 Dec 2013, 01:04
Localitate: Bucuresti

Re: Permise de pescuit pe anul 2014

Mesaj de legionarul » 29 Ian 2014, 15:48

doar mie mi se par penibili? au modificat anul din titlu.. mi s-ar fi parut normal sa gasim si detalii concrete(cont trezorerie,preturi,in cat timp mi se va da respectivul plastic [visez],unde am voie sa pescuiesc daca-i platesc,etc)..astia ce fac in afara de colectarea banilor, cine e anpa-ul asta??? :wallbash:

P.S. mai e un topic deschis pt permise 2014..
P.P.S. stiu raspunsurile la intrebari de aici..totusi e site-ul oficial ...
"daca te doare-n cot de tot...vezi ca le-ai devenit complice.."

jhonny
veteran
veteran
Mesaje: 1186
Membru din: 05 Feb 2010, 20:03

Re: Permise de pescuit pe anul 2014

Mesaj de jhonny » 29 Ian 2014, 19:38

Prieteni pescari, "PLASTICUL" se da din 2012, pescarii stiu, "ceilalti" intreaba de "EL" si acum!!!!!

Concluzie: "BRACONIER" in ultimi 2 ani!!!! :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

APSHD
veteran
veteran
Mesaje: 1125
Membru din: 27 Ian 2007, 20:51
Localitate: HUNEDOARA

Re: Permise de pescuit pe anul 2014

Mesaj de APSHD » 29 Ian 2014, 20:16

Ce perere aveti despre acel timbru fiscal de 2 lei .
Este legal s-au nu aplicarea lui pe chitanta.

rcorbu
veteran
veteran
Mesaje: 1170
Membru din: 22 Iun 2006, 15:14
Localitate: Ploiesti

Re: Permise de pescuit pe anul 2014

Mesaj de rcorbu » 29 Ian 2014, 21:50

APSHD scrie:Ce perere aveti despre acel timbru fiscal de 2 lei .
Este legal s-au nu aplicarea lui pe chitanta.
si daca NU e, ce poti sa faci ?
te face sa pierzi timpul si pe la posta dar daca ANPA-ul vrea, asta e, decat sa te certi pe malul apei mai bine dai 2 lei si stai linistit.

Avatar utilizator
boistean
veteran
veteran
Mesaje: 1144
Membru din: 04 Mar 2009, 12:16
Localitate: printre pietre
Contact:

Re: Permise de pescuit pe anul 2014

Mesaj de boistean » 29 Ian 2014, 23:06

eu cred ca acel timbru de 2 lei este pus la indemnul... asociatiilor (poate gresesc).
de ce spun asta? pentru ca e musai sa te prezinti cu el si cu permisul la sediul regional ANPA, care in cazul foarte multor pescari este la sute de km distanta. atunci ce faci? te inscrii in asociatie, platesti cotizatia - care te costa mai putin decat drumul - si au grija reprezentantii ei de timbru.

gigi 2007
senior
senior
Mesaje: 417
Membru din: 12 Oct 2007, 22:03

Re: Permise de pescuit pe anul 2014

Mesaj de gigi 2007 » 30 Ian 2014, 11:02

johnny a spus
Concluzie: "BRACONIER" in ultimi 2 ani!!!! :lol: :lol: :lol:
ai dreptate ........daca ai fost pescar in 2013 , cum explici ca nu stii ce trebuie sa faci :lol: :lol: ?????

Cert este ca ramane dorinta de a plati putin si dorinta de a avea ape pline de pesti.
Multi ar plati 30 lei , dar sunt foarte nemultumiti ca nu vine ANPA in localitatea lor sa sunteze asociatiile.
Nu mai pricepi nimic , si in decembrie 2014 unii vor avea nelamuriri in privinta permiselor. :) :)

Avatar utilizator
legionarul
junior
junior
Mesaje: 45
Membru din: 18 Dec 2013, 01:04
Localitate: Bucuresti

Re: Permise de pescuit pe anul 2014

Mesaj de legionarul » 30 Ian 2014, 12:01

gigi 2007 scrie:johnny a spus
Concluzie: "BRACONIER" in ultimi 2 ani!!!! :lol: :lol: :lol:
ai dreptate ........daca ai fost pescar in 2013 , cum explici ca nu stii ce trebuie sa faci :lol: :lol: ?????

Cert este ca ramane dorinta de a plati putin si dorinta de a avea ape pline de pesti.
Multi ar plati 30 lei , dar sunt foarte nemultumiti ca nu vine ANPA in localitatea lor sa sunteze asociatiile.
Nu mai pricepi nimic , si in decembrie 2014 unii vor avea nelamuriri in privinta permiselor. :) :)
ma..ce frumos ati tras voi concluziile ca niste fete mari.. am specificat ca mai e un topic deschis despre PERMISE 2014.. lenea e mare sa inteleg..
In primul rand sunt nou in spinning (m-a prins "flama" pe moara vlasiei..si DA acolo e cu plata ba "baeti")
2. ce frumos sariti ca oile in apararea unei institutii care-si bate joc de pescari.. anpa-ul ar trebui sa dea detalii exacte tocmai pt ca mai exista oameni ca mine ce se apuca subit (peste noapte) de pasiunea asta si vor sa plateasca..vor sa fie in legalitate..si mai ales..vor sa stie unde se poate pescui cu plasticul ala vizat..si ma indoiesc ca toata lumea a si primit plasticul..altfel nu s-ar agita atatia
3. cine pana mea guita la 30 lei pe an? e o suma si la indemana unui cersetor ce naiba.. credeti voi ca daca anpa-ul si-ar face bine treaba ar mai exista oameni care sa pescuiasca fara permis?? de braconieri nu vorbesc acum ca nu e cazul..nu e topicul.. insa..da..e logic ca ne dorim sa avem ape pline cu pesti..ar trebui sa facem ceva si in privinta asta..aratatul cu degetul nu-i frumos..vrei sa schimbi ceva? actioneaza..nu te mai crampona din spatele tastaturii ca sa-ti cultivi tu sufiecienta de sine ..
"daca te doare-n cot de tot...vezi ca le-ai devenit complice.."

gigi 2007
senior
senior
Mesaje: 417
Membru din: 12 Oct 2007, 22:03

Re: Permise de pescuit pe anul 2014

Mesaj de gigi 2007 » 30 Ian 2014, 12:26

legionarul spune
anpa-ul ar trebui sa dea detalii exacte tocmai pt ca mai exista oameni ca mine ce se apuca subit (peste noapte) de pasiunea asta si vor sa plateasca..vor sa fie in legalitate..si mai ales..vor sa stie unde se poate pescui cu plasticul ala vizat..si ma indoiesc ca toata lumea a si primit plasticul..altfel nu s-ar agita atatia
Da , dupa cum spui e foarte greu.....ce sa mai fie de vorba , problema grea asemanatoare cu operatia pe creier... :)

Simplu , dai banu si pescuiesti , noi in caras , chiar de la inceputul lunii ,n-avem loc pe balta, ....se pare ca n-am avut norocul de pescari neinformati.
La ANPA platesti mai putin,cam 30 lei + transport +timp pierdut pe forum , iar la asociatii mai mult 120 lei ,inclusiv muntele, dar nu ai dureri de cap si nu mai scrii pe forum, iti explica ei tot.
,

zavera
veteran
veteran
Mesaje: 728
Membru din: 16 Noi 2012, 12:47

Re: Permise de pescuit pe anul 2014

Mesaj de zavera » 30 Ian 2014, 12:39

Treaba cu timbrul fiscal este o aiureala, o citire lautareasca a legilor de catre cei de la ANPA.
Este vorba de altceva, anume "taxa extrajudiciara de timbru", reglementata de HG 1309/2012
Aveti extrasul, cu partea de pescuit evidentiata (ultimul rand)

.............
ANEXA - Lista curpinzand taxele extrajudiciare de timbru

Nr. crt. Extras din norma judiciara - lei -
CAPITOLUL I

Taxe pentru eliberarea certificatelor de orice fel, altele decat cele eliberate de instante, Ministerul Justitiei si Libertatilor Cetatenesti, Parchetul de pe langa Inalta Curte de Casatie si Justitie si de notarii publici, precum si pentru alte servicii prestate de unele institutii publice
1. Eliberarea de catre organele administratiei publice centrale si locale, de alte autoritati publice, precum si de institutii de stat, care, in exercitarea atributiilor lor, sunt in drept sa certifice anumite situatii de fapt, a certificatelor, adeverintelor si a oricaror alte inscrisuri prin care se atesta un fapt sau o situatie, cu exceptia acelor acte pentru care se plateste o alta taxa extrajudiciara de timbru mai mare 2
2. Eliberarea certificatului de producator Punct abrogat prin art. 80 lit. j) din Ordonanta Guvernului nr. 36/2002 privind impozitele si taxele locale
3. Eliberarea certificatelor de proprietate asupra animalelor, pe cap de animal:
- pentru animale sub 2 ani 2
- pentru animale peste 2 ani 2
4. Certificarea (transcrierea) trasmisiunii proprietatii asupra animalelor, pe cap de animal, in bilete de proprietate:
- pentru animale sub 2 ani 2
- pentru animale peste 2 ani 5
5. Eliberarea certificatelor de inregistrare fiscala Punct abrogat prin art. 1 pct. 144 din Legea nr. 174/2004 pentru aprobarea Ordonantei Guvernului nr. 92/2003 privind Codul de procedura fiscala
6. Eliberarea, la cerere, a certificatelor medico-legale si a altor certificate medicale folosite in justitie 2
7. Eliberarea, la cerere, a certificatelor de cazier judiciar 2
8. Inregistrarea, la cerere, in actele de stare civila a schimbarii numelui si sexului 15
9. Inregistrarea, la cerere, in actele de stare civila a desfacerii casatoriei 2
10. Transcrierea, la cerere, in registrele de stare civila romane, a actelor de stare civila intocmite de autoritatile straine 2
11. Reconstituirea si intocmirea ulterioara, la cerere, a actelor de stare civila 2
12. Eliberarea altor certificate de stare civila in locul celor pierdute, sustrase, distruse sau deteriorate 2


CAPITOLUL II - Taxe pentru eliberarea sau preschimbarea actelor de identitate si inscrierea mentiunilor in acestea, precum si pentru eliberarea permiselor de vanatoare si de pescuit

Acte de identitate:
1.
a) eliberarea sau preschimbarea actelor de identitate pentru cetatenii romani, eliberarea sau prelungirea valabilitatii actelor de identitate pentru cetatenii straini si pentru persoanele fara cetatenie, precum si inscrierea mentiunilor privind schimbarea domiciliului sau a resedintei cetatenilor romani 5
b) inscrierea mentiunilor privind schimbarea domiciliului sau a resedintei Abrogat prin Ordonanta de urgenta a Guvernului nr. 70/2009
c) viza anuala a carnetelor de identitate ale cetatenilor straini si ale persoanelor fara cetatenie 6
d) eliberarea unor noi carti, buletine, carnete de identitate si legitimatii provizorii in locul celor pierdute, furate sau deteriorate Abrogat prin Ordonanta de urgenta a Guvernului nr. 70/2009
2. Inregistrarea cererilor persoanelor fizice si juridice privind furnizarea unor date din Registrul permanent de evidenta a populatiei Abrogat prin Ordonanta de urgenta a Guvernului nr. 70/2009
3. Eliberarea sau viza anuala a permiselor de vanatoare 3


4. Eliberarea sau viza anuala a permiselor de pescuit 2

Scrie răspuns