Permise de pescuit pe anul 2014

Lista de discutii libera, pe teme de pescuit la rapitori sau aspecte colaterale.

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

zavera
veteran
veteran
Mesaje: 728
Membru din: 16 Noi 2012, 12:47

Re: Permise de pescuit pe anul 2014

Mesaj de zavera » 30 Ian 2014, 13:00

Pentru cine chiar vrea sa stie, timbrul fiscal este chiar un timbru, emis de imprimeria statului, se achizitioneaza la oficiile postale si are valori variabile, in functie de prevederile unor legi speciale. Banii merg la bugetul statului.
Taxa extrajudiciara de timbru este o taxa care se plateste la trezorerie (sau la anumite oficii postale), iar banii merg la bugetele locale.

Mai mult nu scriu, pentru ca se gaseste vreun "trist" care sa scrie ca fac pe desteptul, ca am inventat eu taxele si Codul fiscal, ca lucrez la ANAF (sau ANPA, sau AGVPS, sau vreo alta asociatie, sau cine stie unde altundeva, dupa cum are paraponul).

Dar, realitatea este asta: timbrul fiscal de 2 lei este cerut in afara legii, timbrul extrajudiciar de 2 lei este impus de HG 1309/2012.

Avatar utilizator
old_radu
veteran
veteran
Mesaje: 3682
Membru din: 23 Feb 2007, 22:13
Localitate: Baia Mare

Re: Permise de pescuit pe anul 2014

Mesaj de old_radu » 30 Ian 2014, 13:34

@ zavera

...lasa "gargara" :mrgreen:
...zi cum te simti , esti mai bine ?

zavera
veteran
veteran
Mesaje: 728
Membru din: 16 Noi 2012, 12:47

Re: Permise de pescuit pe anul 2014

Mesaj de zavera » 30 Ian 2014, 13:43

old_radu scrie:@ zavera

...lasa "gargara" :mrgreen:
...zi cum te simti , esti mai bine ?
Sunt bine, multumesc, peste două saptămâni merg sa-mi scoata o tijă şi ceva şuruburi din humerusul drept...ar mai fi repararea unor ligamente încrucişate la genunchi, cand se va putea.
Ceva dureri nesemnificative pe unde au fost oasele rupte, dar doctorii spun ca ma prezint nesperat de bine, dupa cum am fost de sfărâmat.
Dar, m-am cam saturat de spital si operatii...vreau la pescuit! :wink:

Avatar utilizator
old_radu
veteran
veteran
Mesaje: 3682
Membru din: 23 Feb 2007, 22:13
Localitate: Baia Mare

Re: Permise de pescuit pe anul 2014

Mesaj de old_radu » 30 Ian 2014, 17:19

zavera scrie:...
Dar, m-am cam saturat de spital si operatii...vreau la pescuit! :wink:
OK , sanatate multa !
...nu uita sa-ti vizezi permisu' :mrgreen:

Dumitrescu Iancu
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 177
Membru din: 03 Mar 2011, 10:53
Localitate: Bucuresti

Re: Permise de pescuit pe anul 2014

Mesaj de Dumitrescu Iancu » 30 Ian 2014, 17:54

zavera scrie:Pentru cine chiar vrea sa stie, timbrul fiscal este chiar un timbru, emis de imprimeria statului, se achizitioneaza la oficiile postale si are valori variabile, in functie de prevederile unor legi speciale. Banii merg la bugetul statului.
Taxa extrajudiciara de timbru este o taxa care se plateste la trezorerie (sau la anumite oficii postale), iar banii merg la bugetele locale.

Mai mult nu scriu, pentru ca se gaseste vreun "trist" care sa scrie ca fac pe desteptul, ca am inventat eu taxele si Codul fiscal, ca lucrez la ANAF (sau ANPA, sau AGVPS, sau vreo alta asociatie, sau cine stie unde altundeva, dupa cum are paraponul).

Dar, realitatea este asta: timbrul fiscal de 2 lei este cerut in afara legii, timbrul extrajudiciar de 2 lei este impus de HG 1309/2012.
In primul rand, iti doresc multa sanatate, Zavera!
Referitor la taxa extrajudicira, ai perfecta dreptate, o spune si Politia de Frontiera, care, mai nou, nu ia in considerare timbrul fiscal cerut de ANPA, pentru eliberarea PG-urilor, solicitand, in schimb, chitanta de plata a taxei extrajudiciare...
Nu comentez mai mult, ca iar ma iau nervii...

gigi 2007
senior
senior
Mesaje: 417
Membru din: 12 Oct 2007, 22:03

Re: Permise de pescuit pe anul 2014

Mesaj de gigi 2007 » 01 Feb 2014, 01:06

Nu pot decat sa admir, cata munca de informare si interes deosebit pentru a scuti cativa zeci de lei , dati unei asociatii din orasul de care apartine pescarul , care in mod normal ar rezolva imediat problema "permise 2014 " si multe altele.
Asa e viata . ne dorim costuri minime si beneficii maxime .
Mai spunea cineva pe aici
..aratatul cu degetul nu-i frumos..vrei sa schimbi ceva? actioneaza..nu te mai crampona din spatele tastaturii ca sa-ti cultivi tu sufiecienta de sine ..
Pescarul nu e haiduc , sa actioneze singur de capul lui , fara lege.
Pescarul actioneaza organizat , in asociatie sau in privat , pe balta proprie , pe care o pazeste si o populeaza .

sosoktm
veteran
veteran
Mesaje: 957
Membru din: 13 Aug 2010, 14:39

Re: Permise de pescuit pe anul 2014

Mesaj de sosoktm » 13 Feb 2014, 12:24

platit 30 lei la trezorerie , mers la ANPA, doamna de acolo aplicat (capsat :wallbash: ) timbrul pe spatele chitantei si pus stampila. CU pixul a scris "au fost depuse documentele la ANPA + data".
Asta se aplica pentru cei care nu au card ul de plastic, despre care se spera ca va veni in 2-3 luni.

rcorbu
veteran
veteran
Mesaje: 1170
Membru din: 22 Iun 2006, 15:14
Localitate: Ploiesti

Re: Permise de pescuit pe anul 2014

Mesaj de rcorbu » 13 Feb 2014, 12:38

ieri am vizat permisul la asociatie, am platit 80 ron ( 50 cotizatie si 30 ANPA)
Am avut si un timbru fiscal de 2 lei, dar exista posibilitatea sa iau si de la ei unul ( aveau in stoc), pe care doamna de acolo l-a lipit pe chitanta si a scris cotizatie + taxa permis pescuit

end of poveste !

georgeborza
veteran
veteran
Mesaje: 542
Membru din: 17 Apr 2008, 14:52
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Permise de pescuit pe anul 2014

Mesaj de georgeborza » 15 Feb 2014, 09:11

Ieri am vizat permisul ANPA la sediul lor str Timisoara,am vb cu respectabila doamna de acolo si am inteles ca ei nu vor avea in veci o masina care sa elibereze cardurile,spunea ceva de 1 miliard ca atat ar costa un asa aparat.Concluzie permisele vechi de carton nu mai sunt valabile,iar de carduri nici o speranta...cardurile ANPA nu au fost eliberate de ei. Cine vrea permis 2014 are nevoie de chitanta trezorerie plus copie,buletin plus copie si exact un timbru de 2 lei, se face o cerere care ramane la semnat si in baza chitantei stampilate si vizate se poate merge la pescuit. :wallbash:

Avatar utilizator
adiwolf
veteran
veteran
Mesaje: 4616
Membru din: 14 Ian 2006, 16:32
Localitate: Rm.Valcea

Re: Permise de pescuit pe anul 2014

Mesaj de adiwolf » 15 Feb 2014, 09:53

doamna ai manca ****.
cardurile se pot tiparii cu o imprimanta ceva mai speciala dar care nu costa o avere si multe magazine care elibereaza carduri de fidelizare detin astfel de aparatura - mergeti la Decathlon sa vedeti cat dureaza sa va faca un card.
dar nu de card este nevoie, se dovedeste pana la urma ca o simpla chitanta platita la trezorerie este suficienta, dar pentru asta a trebuit sa vuiasca forumurile 7-8 ani de zile - treaba romaneasca ca deobicei.
cat despre "vizarea" sau stampilarea chitantei............o alta magarie romaneasca fara nici o sustinere legala
daca vor stampile pe hartii sa vina pe malul apei sa le stampilez nu cu curu in birouri :evil:
Omul care crede că dragostea poate fi cumpărată cu bani n-a avut niciodată câine în casă.

Scrie răspuns