Permise ANPA 2012

Lista de discutii libera, pe teme de pescuit la rapitori sau aspecte colaterale.

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
lucutabogdan
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 285
Membru din: 23 Apr 2010, 17:25
Localitate: Cluj Napoca

Permise ANPA 2012

Mesaj de lucutabogdan » 04 Dec 2011, 22:48

Salut,

Cum vreau sa fiu pregatit din timp si pentru urmatorul an, vreau sa stiu ce informatii apar despre pescuit, permise sau ce reglementari / protocoale mai fac cei de la ANPA.
Legile, decretele si orice modificari pentru 2011 au aparut in monitorul oficial pe la sfarsitul lui Ianuarie cred; poate pentru 2012 v-om fi mai pregatiti si sper sa nu mai apara iar alte legaturi bolnavicioase; speranta moare ultima.... - plateste pescarul (ceilalti umfla buzunarele, sa nu zic de braconieri). Eu personal, am sa platesc tot doar sa stiu unde, ce, cat si de ce! (credeti ca sunt prea multe intrebari?)

Fir Intins

Avatar utilizator
RYOBI
veteran
veteran
Mesaje: 2792
Membru din: 10 Mar 2006, 11:19
Localitate: BISTRITA

Mesaj de RYOBI » 05 Dec 2011, 01:22

sperante desarte iti faci ca in 2012 o sa fie vreo schimbare in bine,la restul de intrebari...rabdare nu-ti poate raspunde nimeni decat cu presupuneri
Am 60 de bile albe.
fanatic76starter@yahoo.com
0745373235

Avatar utilizator
lucutabogdan
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 285
Membru din: 23 Apr 2010, 17:25
Localitate: Cluj Napoca

Mesaj de lucutabogdan » 05 Dec 2011, 13:00

RYOBI scrie:sperante desarte iti faci ca in 2012 o sa fie vreo schimbare in bine,la restul de intrebari...rabdare nu-ti poate raspunde nimeni decat cu presupuneri
Salut,
Poate daca presupunem si le dam idei benefice acestui sport le si iau in calcul.
Cat despre Ideile negative... a se vedea istoricul :))
Eu sincer sunt increzator ca atata timp cat nu mai prea au ce "fura" , poate se gandesc sa refaca populatiile de prin rauri si lacuri prin legi de bun gust ( a nu se interpreta referirea la gustul de peste), cu siguranta ca daca reduc braconajul si mai populeaza se vor reface resursele de jupuire a pescarilor sportivi.
Asa dar propun popularea, masuri drastice care sa descurajeze braconajul, iar peste 2-3 ani v-om avea ce pescui (si se vor inscrie mai multi in asociatii sau sa detina permis) iar pana peste 2-3 ani pauza de la legiferari inutile si cu efecte daunatoare pescuitului.
Se poate fura peste un timp insa trebuie si un repaus din acest furt (Sa isi ia concediu :) ).

Rabdare am, sperante am, iluzii am; pot avea si placerea de a (si ce) pescui ?!?

Fir Intins !

Avatar utilizator
miky
veteran
veteran
Mesaje: 1461
Membru din: 08 Iul 2005, 15:50
Localitate: sibiu

Mesaj de miky » 05 Dec 2011, 13:11

lucutabogdan scrie: Asadar propun popularea, masuri drastice care sa descurajeze braconajul...
Cui propui toate astea,... aici pe forum ?
nu e suficient ca tu sa fii norocos...mai trebuie musai ca ceilalti sa nu fie !!!...
http://musca13.ro/home/

Avatar utilizator
lucutabogdan
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 285
Membru din: 23 Apr 2010, 17:25
Localitate: Cluj Napoca

Mesaj de lucutabogdan » 05 Dec 2011, 13:25

miky scrie:
lucutabogdan scrie: Asadar propun popularea, masuri drastice care sa descurajeze braconajul...
Cui propui toate astea,... aici pe forum ?
Salut,
Miky, propun in ideea ca persoanele decidente care activeaza in cadrul ANPA sigur viziteaza acest forum si poate se "lipeste " ceva , desi nu este nimic nou din ceea ce am zis pana acum; tu stii destul de bine cine, ce si cum fac !
Cel putin eu consider ca fac ceva (chiar daca are impact aproape de zero), zic ca ar fi inca o modalitate de a ne arata dorinta de a pescui legal si de a avea si ce pescui, chiar daca efortul financiar nu este de neglijat , macar sa vedem intentii bune materializate din partea "destinsilor" domni.

Fir Intins !

Avatar utilizator
miky
veteran
veteran
Mesaje: 1461
Membru din: 08 Iul 2005, 15:50
Localitate: sibiu

Mesaj de miky » 05 Dec 2011, 14:00

Bogdane,
de mai bine de 4 ani de zile ce propui tu aici s-a tot discutat si s-a propus in variate forme si pe variate tonuri !
Cei de la ANPA nu au rectionat nici cand li s-a propus prin diverse forme de adresare directa catre ei, vezi tot felul de petitii si demersuri care s-au facut pana acum
De ce crezi ca acum s-ar mai sensibiliza citind pe un forum ?
nu e suficient ca tu sa fii norocos...mai trebuie musai ca ceilalti sa nu fie !!!...
http://musca13.ro/home/

Avatar utilizator
lucutabogdan
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 285
Membru din: 23 Apr 2010, 17:25
Localitate: Cluj Napoca

Mesaj de lucutabogdan » 05 Dec 2011, 14:04

miky scrie:Bogdane,
de mai bine de 4 ani de zile ce propui tu aici s-a tot discutat si s-a propus in variate forme si pe variate tonuri !
Cei de la ANPA nu au rectionat nici cand li s-a propus prin diverse forme de adresare directa catre ei, vezi tot felul de petitii si demersuri care s-au facut pana acum
De ce crezi ca acum s-ar mai sensibiliza citind pe un forum ?
Salut,
Da, am tot citit insa efectul de picatura chinezeasca poate functioneaza, ce zici?
Poate au iesit in pensie cei care sunt "pe invers" !
Ce altceva putem face? vorbe goale nu sunt suficiente.....

Fir Intins !

Avatar utilizator
miky
veteran
veteran
Mesaje: 1461
Membru din: 08 Iul 2005, 15:50
Localitate: sibiu

Mesaj de miky » 05 Dec 2011, 14:42

Pe astia de la ANPA poti sa-i pici si cu cianura, ca-i doare in zula de pescuitul recreativ !
Si stai linistit, ca n-or iesit la pensie, is tot acolo, nu raman libere, asa niste scaune confortabile !
Cat despre vorbele goale... goale sau nu,... forumurile cam asta produc !
Iar pescarii ,... din pacate, se rezuma la atat !
nu e suficient ca tu sa fii norocos...mai trebuie musai ca ceilalti sa nu fie !!!...
http://musca13.ro/home/

danone
veteran
veteran
Mesaje: 901
Membru din: 19 Mai 2006, 13:04
Localitate: Cluj si Belis

Mesaj de danone » 07 Dec 2011, 08:41

Eu ma intreb ce tarife vor practica in 2012 asociatiile care au concesionat in acest an luciurile de apa. Anul acestea taxele(tarifele) au avut o consistenta simbolica si dupa cate stiu nu pot fi majorate decat cu cel mult rata inflatiei potrivit art.8 alin.3 din ordinul MADR nr.15/2011.

flydb
veteran
veteran
Mesaje: 615
Membru din: 13 Mar 2005, 14:43
Localitate: Targoviste

Mesaj de flydb » 07 Dec 2011, 09:52

@danone

Nu stiu de ce continuati sa vorbiti de concesionare cand stiti foarte bine ca asociatiile nu au primit nicio apa in concesiune. Asociatiile au primit autorizatii pe anumite ape si nimic mai mult. Tarifele practicate vor fi cele de anul acesta indexate cu rata inflatiei asa cum zice ordinul 15/2011.
Daca asociatiile ar fi primit in concesiune resursa piscicola din anumite zone atunci ar fi stabilit tarifele pe care le-ar fi dorit, dar ar fi fost obligate sa plateasca statului o anumita redeventa anuala.

Este aproape sigur ca ANPA nu va emite un alt ordin de pescuit pentru 2012.

Scrie răspuns