permise 2017

Lista de discutii libera, pe teme de pescuit la rapitori sau aspecte colaterale.

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
APSHD
veteran
veteran
Mesaje: 1125
Membru din: 27 Ian 2007, 20:51
Localitate: HUNEDOARA

Re: permise 2017

Mesaj de APSHD » 13 Apr 2016, 19:17

Nu va mai impacientati degeaba .
Eu am participat la mai multe asa zise ( consfatuiri )atit la ANPA cit si la Minister si toate au fost o O FRECTIE LA PICIOR DE LEMN
Ne intelegeam intr-o problema intr-un anumit fel iar in final iesea tocmai pe dos.
exemplu : Autorizatiile de pescuit . Le-am atras atentia ca ele pot fi atacate in instante , initial au fost de acord , dupa care au scos O.M. cu atribuirea de Autorizatii .Rezultatul un intreg sir de procese si contestatii care sunt pe rolul Instantelor chiar si acuma :Arad , Timisoara , Hunedoara ,Suceava , Bistrita , Bihor , etc.
In privinta contractelor pe baza de plan de Management pentru 2017 este o aberatie enorma.
Contractele prin lege se fac numai prin licitatie , iar prin atribuire directa se poate numai daca nu participa nimeni la licitatie. :respekt:

Avatar utilizator
semlecangheorghe
veteran
veteran
Mesaje: 9544
Membru din: 04 Mai 2009, 07:05
Localitate: Arad

Re: permise 2017

Mesaj de semlecangheorghe » 13 Apr 2016, 19:44

..cu alte cuvinte ,nu-i nimic nou sub soare..
Si-Gi Lures wobblers&more..

.

rcorbu
veteran
veteran
Mesaje: 1170
Membru din: 22 Iun 2006, 15:14
Localitate: Ploiesti

Re: permise 2017

Mesaj de rcorbu » 14 Apr 2016, 09:10

adiwolf scrie:din punctul meu de vedere, daca nu se reuseste (prin orice mijloace!) interzicerea pescuitului comercial pe apele interioare ale Romaniei, nu are rost sa discutam de restul problemelor
si nu cred ca se va intampla asta, cel putin atata timp cat mai misca vreo coada de peste prin apa (in speta a Oltului, ca asta ma doare pe mine! ) :evil:

Dificila optiune pentru ANPA sa interzica pescuitul comerial pe apele interioare, deoarece acestea aduc bani la buget si nu cred ca vor lua in considerare o asemenea varianta.
Dar in schimb pot limita zonele unde acest pescuit commercial se practica.
Acum pe marea majoritate a lacurilor si raurilor nu pescuitul commercial este responsabil pentru scaderea efectivului piscicol ci braconajul.
Ma gandesc ca sunt locuri consecrate unde in fiecare zi stau cate 10 greblasi si recolteaza tot ce pica in ancora !

Avatar utilizator
DEM
veteran
veteran
Mesaje: 604
Membru din: 27 Iun 2012, 15:57
Localitate: bucuresti

Re: permise 2017

Mesaj de DEM » 14 Apr 2016, 09:50

http://www.flux24.ro/de-azi-este-consid ... -romaniei/ poate,poate..
Dumnezeu a creat cerul si pamantul,restul e facut in China.

rcorbu
veteran
veteran
Mesaje: 1170
Membru din: 22 Iun 2006, 15:14
Localitate: Ploiesti

Re: permise 2017

Mesaj de rcorbu » 14 Apr 2016, 10:46

DEM scrie:http://www.flux24.ro/de-azi-este-consid ... -romaniei/ poate,poate..
S-a mai discutat pe tama aceasta, si inca nu se stie ce inseamna nivel regional: poate fi la nivel de judet , de ex. sau de regiune mult mai mare
Apoi trebui facute studii care sa demostreze nivelul impactului, ...dificil de aplicat

Avatar utilizator
semlecangheorghe
veteran
veteran
Mesaje: 9544
Membru din: 04 Mai 2009, 07:05
Localitate: Arad

Re: permise 2017

Mesaj de semlecangheorghe » 14 Apr 2016, 11:08

Acum pe marea majoritate a lacurilor si raurilor nu pescuitul commercial este responsabil pentru scaderea efectivului piscicol ci braconajul.
....da' ce la noi este vreo diferenta intre'' pescuitul comercial ''si braconajul pur sange??
Sau este vreo diferenta intre ''pescuitul in scop stiintific'' practicat de marele ''crescator'' de sturioni din Delta si braconajul haotic??
In Delta sturionii s-au reprodus bine mersi mii de ani si localnicii si nu numai ,ii pescuiau din tata in fiu..si acum cu ''pescuitul comercial'' si cel ''stintific'',inclusiv cu populari ''controlate''..au ajuns rari cam ca si nivelul de trai al romanilor in general..In acte se populeaza cu sturioni in ritmul in care se planteaza puiet arboricol si de aia padurile sunt in regres ,iar populatia sturionilor la fel..
Si-Gi Lures wobblers&more..

.

rcorbu
veteran
veteran
Mesaje: 1170
Membru din: 22 Iun 2006, 15:14
Localitate: Ploiesti

Re: permise 2017

Mesaj de rcorbu » 14 Apr 2016, 12:03

Pe raurile din zona mea nu se pescuieste commercial, dar si adevarat ca sunt rauri mici neinteresante sub acest aspect !
Dar plasari sunt cu duimul, aproape fiecare localitate are o echipa, si cum din 2 in 2 ks este cate un sat, ia si fa o socoteala !
sI astia intra in regimul braconierilor ba pentru mancare ba dau pestele pe la prieteni, diverse motive dar seaca o garla intreaga de peste !
Si daca sa zicem se va interzice pescuitul commercial crezi ca micii plasari se vor oprii, nicidecum vor face tot ce stiu !

Avatar utilizator
adiwolf
veteran
veteran
Mesaje: 4617
Membru din: 14 Ian 2006, 16:32
Localitate: Rm.Valcea

Re: permise 2017

Mesaj de adiwolf » 14 Apr 2016, 15:10

rcorbu scrie:
adiwolf scrie:din punctul meu de vedere, daca nu se reuseste (prin orice mijloace!) interzicerea pescuitului comercial pe apele interioare ale Romaniei, nu are rost sa discutam de restul problemelor
si nu cred ca se va intampla asta, cel putin atata timp cat mai misca vreo coada de peste prin apa (in speta a Oltului, ca asta ma doare pe mine! ) :evil:

Dificila optiune pentru ANPA sa interzica pescuitul comerial pe apele interioare, deoarece acestea aduc bani la buget si nu cred ca vor lua in considerare o asemenea varianta.
Dar in schimb pot limita zonele unde acest pescuit commercial se practica.
Acum pe marea majoritate a lacurilor si raurilor nu pescuitul commercial este responsabil pentru scaderea efectivului piscicol ci braconajul.
Ma gandesc ca sunt locuri consecrate unde in fiecare zi stau cate 10 greblasi si recolteaza tot ce pica in ancora !
asa de limitate sunt zonele de pescuit comercial pe Olt incat de la Rm.Valcea si pana la varsare in Dunare, se pescuieste comercial, iar sub "umbrela" aceasta se braconeaza salbatic cu plase
greblasii si parasutistii sunt mici copii pe langa "braconierii legali"
Omul care crede că dragostea poate fi cumpărată cu bani n-a avut niciodată câine în casă.

APSHD
veteran
veteran
Mesaje: 1125
Membru din: 27 Ian 2007, 20:51
Localitate: HUNEDOARA

Re: permise 2017

Mesaj de APSHD » 14 Apr 2016, 19:16

Zilele trecute le-am spus celor de la ANPA : Daca mai continuati cu eliberarea de Autorizatii pentru pescuit comercial , va bombardez cu zeci de mii de cereri de la pescari ca se le eliberati la toti asemenea Autorizatii .
Cine nu stie , este o singura conditie majora : trebuie sa aiba un Contract cu o firma care se angajeaza sa ii comercializeze pestele prins. :respekt:
Legea P--II . celor de la ANPA le convine ca de acolo iau ei TAINUL
Mie sila de ce se intimpla la ANPA . Incepind de la plimbarea AMANTELOR vara pe litoral cu salupele destinate controlului pescuitului marin si pina la achitarea de milioane de EU. lui Raduta cica pentru popularea cu sturioni microcipati a Dunarii. S-a platit pina acuma 10 milioane de EU. lui Raduta pentru popularea a 10 milioane de bucati de Morun microcipati a Dunarii . Citi dintre voi ati auzit pe cineva sa prinda asemenea Moruni ? La citi Moruni sunt trecuti in acte ar trebui sa puta Dunarea de Morun.
Stiu ce vorbesc iar pentru cele afirmate imi asum toata responsabilitatea :respekt:
Sa auzim numai de bine : :respekt:

sorin tot
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 224
Membru din: 30 Mai 2006, 22:31
Localitate: Cluj
Contact:

Re: permise 2017

Mesaj de sorin tot » 14 Apr 2016, 21:54

APSHD scrie:...si pina la achitarea de milioane de EU. lui Raduta cica pentru popularea cu sturioni microcipati a Dunarii. S-a platit pina acuma 10 milioane de EU. lui Raduta pentru popularea a 10 milioane de bucati de Morun microcipati a Dunarii . Citi dintre voi ati auzit pe cineva sa prinda asemenea Moruni ? La citi Moruni sunt trecuti in acte ar trebui sa puta Dunarea de Morun.
Stiu ce vorbesc iar pentru cele afirmate imi asum toata responsabilitatea :respekt:
Sa auzim numai de bine : :respekt:
M-am ocupat 1 an de zile de cresterea sturionilor la ferma de sturioni din Tamadau (Raduta). Numarul de exemplare eliberat in Dunare in acel an, in prezenta reprezentantilor ANPA, a fost corect si in realitate si in acte. Toti au cip implantat de mine si colegii din acea vreme. Stiu ce vorbesc.

Nu stiu ce s-a intamplat in anii ce au urmat.

S-au facut alte marsavii in schimb...de exemplu: statul roman face un studiu prin care stabileste care sunt speciile de sturioni aflate in pericol (ex: viza - foarte periclitata, nisetrul - in pericol, cega - in numar relativ ok etc.). Fermele de sturioni produc puiet an de an, dar uneori e mai reusita reproducerea la morun, alteori la pastruga etc. In functie de concluziile studiului comandat de catre stat se stabilesc si preturile platite pe puietul fiecarei specii. Baiul e ca statul scoate pastruga specia cea mai periclitata (cand realitatea e cu totul alta) "cu dedicatie" pentru ferma X care are excedent de puiet de pastruga si plateste pastruga la pret de morun.

Probleme sunt multe si oameni competenti in pozitii cheie putini.
https://www.totpescuit.ro

Scrie răspuns