permise 2017

Lista de discutii libera, pe teme de pescuit la rapitori sau aspecte colaterale.

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
semlecangheorghe
veteran
veteran
Mesaje: 9544
Membru din: 04 Mai 2009, 07:05
Localitate: Arad

Re: permise 2017

Mesaj de semlecangheorghe » 12 Apr 2016, 05:39

Cred ca maximum pe care mi-l pot asuma este ca sa propun o "platforma minimala", adica o lista scurta de propuneri agreeate de mai multi, sa o afisez pe site-uri, iar cei care sunt de acord sa fie astfel reprezentati, sa-mi confirme in scris.

Timp este, am sa ma gandesc la asta...poate iese ceva. :)
Domnule Cezar intilnirea aceeacu reprezentantii pescarilor o sa fie ceva de genul''sa discutam discutii''.
Eu privesc nu foarte depaarte,ci doar peste gard ,in Ungaria.Una peste alta ,cu taxa catre stat si taxa catre asociatia zonala care adm. zona pescarul plateste anual aproximativ 80-100 de euro.

Insa nu aici consta diferenta.

Diferenta consta in faptul ca acolo se aplica legile,asa cum sunt ele.
1.Asociatiile fac controale zilnic.
2.Pescarii care doresc sa semnaleze un fapt de braconaj au la cine sa sune..

Nu stiu daca situatia de mai sus e neaparat o consecinta a unei taxe de pescuit mult mai consistente decat la noi.
Zic asta pentru ca daca ar fi asa la noi, intotdeauna se vor gasi baieti destepti care din pix sa faca smecherii de genul acelora care fac sa avem cele mei scumpe autostrazi din.U.E.

In schimb ,in tara noastra ,justitia nu ii pedepseste pe braconierii notorii..toti scapa intr-un fel sau altul.
Iar unii dintre angajatii ANPA,incalca legea cu buna stiinta in dispretul pescarilor.In orasul meu ANPA a pierdut multe procese contra pescarilor care au primit sanctiuni''dupa ureche''pe baza nazaririlor unui inspector total depasit de situatie..
Eu cred ca ''micul bobarnac'' care ar putea sa puna in miscare masinaria greoaie si intepenita a pescuitului romanesc trebuie in primul rand sa vina de la asociatii si autoritaile statului.

Sunt convins ca exista un nucleu de pescari care ar putea colabora f. bine cu acestea in primul rand pentru combatarea braconajului si in al doilea rand pentru repopulari..numai sa aiba cu cine.Sunt convins ca daca ar fi mai multe asociatii conduse ca si asociatia dvs. lucrurile ar incepe sa se miste in mai bine..
Si-Gi Lures wobblers&more..

.

rcorbu
veteran
veteran
Mesaje: 1170
Membru din: 22 Iun 2006, 15:14
Localitate: Ploiesti

Re: permise 2017

Mesaj de rcorbu » 12 Apr 2016, 07:01

semlecangheorghe scrie:

Domnule Cezar intilnirea aceeacu reprezentantii pescarilor o sa fie ceva de genul''sa discutam discutii''.
Eu privesc nu foarte depaarte,ci doar peste gard ,in Ungaria.Una peste alta ,cu taxa catre stat si taxa catre asociatia zonala care adm. zona pescarul plateste anual aproximativ 80-100 de euro.

Insa nu aici consta diferenta.

Diferenta consta in faptul ca acolo se aplica legile,asa cum sunt ele.
1.Asociatiile fac controale zilnic.
La banii astia cred si eu ca se pot face controale zilnice !
Da poate dati si niste detalii despre cum sunt organizate asociatiile acolo, cat luciu de apa au in concesiune sau administrare, cate costa si unde este valabil permisul national, ce obligatii contractuale au asociatiile, e.t.c
Sunt lucruri ce merita a fi mentionate pentru ca si noi sa avem o idea si de ce nu sa ne schimbam mentalitatea pe care o avem acum !

jhonny
veteran
veteran
Mesaje: 1186
Membru din: 05 Feb 2010, 20:03

Re: permise 2017

Mesaj de jhonny » 12 Apr 2016, 07:18

Tavi scrie:Subscriu la ideea cu platforma minimala.
Sunt de acord si eu si consider ca este un inceput. Multumesc dl Cezar pentru intelegere si solicitudine.
Nu vom actiona in favoare unuia sau altuia, pe interese.
Nu vreau sa ajungem sa discutam discutii, nu vreau asociere, ci reprezentare prin delegare. Si nu dvs singur, 3-4 platforma minimala cum ati spus, pledati la ANPA si fara reprosuri ulterioare. Probabil ca ajvps-ul va fi reprezentat, individualii la fel. Cine stie, sigur si federatia. Care e problema.
Reprezentare, discutii civilizate, chiar daca pro si contra, argumentat si fara nici o suparare. Sa terminam o data cu experimentele la ordinul de pescuit in fiecare an.
Dumnezeu sa ne ajute :respekt: :respekt:

cezar.ch
veteran
veteran
Mesaje: 524
Membru din: 19 Aug 2010, 12:06

Re: permise 2017

Mesaj de cezar.ch » 12 Apr 2016, 08:30

[quote="semlecangheorghe"][quote]Cred ca maximum pe care mi-l pot asuma este ca sa propun o "platforma minimala", adica o lista scurta de propuneri agreeate de mai multi, sa o afisez pe site-uri, iar cei care sunt de acord sa fie astfel reprezentati, sa-mi confirme in scris.

Timp este, am sa ma gandesc la asta...poate iese ceva. :)

Domnule Cezar intilnirea aceeacu reprezentantii pescarilor o sa fie ceva de genul''sa discutam discutii''.
Eu privesc nu foarte depaarte,ci doar peste gard ,in Ungaria.Una peste alta ,cu taxa catre stat si taxa catre asociatia zonala care adm. zona pescarul plateste anual aproximativ 80-100 de euro.



Aveți dreptate în multe privințe...chiar a mai existat o astfel de consfătuire, cu ceva ani în urmă într-o sală la Inst.Agronomic...prost organizată, întreruptă de intervențiile zgomotoare ale lui Ștefan Popescu, însoțită de reacțiile de nemulțumire ale celorlalți...a sfârșit în confuzie generală și nu a folosit la nimic.

Acum lucrurile s-au mai schimbat nițel, chiar O.M.369/2016 si Anunțul de pe site-ul ANPA cu "contractele si planurile de management" s-au dat după o analiză mai serioasă, inclusiv a concluziilor unui colectiv ad-hoc care au luat pulsul site-urilor de profil.

Numai să-i țină!

rcorbu
veteran
veteran
Mesaje: 1170
Membru din: 22 Iun 2006, 15:14
Localitate: Ploiesti

Re: permise 2017

Mesaj de rcorbu » 12 Apr 2016, 08:51

cezar.ch scrie: Acum lucrurile s-au mai schimbat nițel, chiar O.M.369/2016 si Anunțul de pe site-ul ANPA cu "contractele si planurile de management" s-au dat după o analiză mai serioasă, inclusiv a concluziilor unui colectiv ad-hoc care au luat pulsul site-urilor de profil.

Numai să-i țină!
Sa intelegem ca cineva de la ANPA a citit sau citeste, ce scriem noi pe aici ?

Avatar utilizator
lazarini
veteran
veteran
Mesaje: 1106
Membru din: 18 Mar 2005, 00:50
Localitate: Arad

Re: permise 2017

Mesaj de lazarini » 12 Apr 2016, 09:59

cezar.ch scrie:Aveți dreptate în multe privințe...chiar a mai existat o astfel de consfătuire, cu ceva ani în urmă într-o sală la Inst.Agronomic...prost organizată, întreruptă de intervențiile zgomotoare ale lui Ștefan Popescu, însoțită de reacțiile de nemulțumire ale celorlalți...a sfârșit în confuzie generală și nu a folosit la nimic.
E clar ca pentru a avea un caracter constructiv orice discutii cu decidentii din minister si ANPA trebuie sa excluda din start prezenta popescului.
In caz contrar totul se va transforma intr-un monolog in care participantii vor lua la cunostinta (pentru a cata oara?) de un intreg pomelnic de prevederi legale prezentate trunchiat, rupte din context si interpretate intr-o maniera personala demna mai degraba de un tratat de psihiatrie :mrgreen:
Federatiei nu-i ramane decat sa se ocupe de "organizarea, conducerea, supraveghere si controlul activitatilor si competitiilor de pescuit sportiv organizate de aceasta". Si, asa cum bine ne-a invatat popescu, "unde-i lege nu-i tocmeala", "nimeni nu este mai presus de lege" si "orice cetatean are atat drepturi cat si obligatii", drept pentru care nu am nicio indoiala ca federalul se va conforma intocmai dispozitiilor legale si va inceta sa mai emita orice pretentii care exced limitelor sale de competenta..... not :lol1:

cezar.ch
veteran
veteran
Mesaje: 524
Membru din: 19 Aug 2010, 12:06

Re: permise 2017

Mesaj de cezar.ch » 12 Apr 2016, 11:12

rcorbu scrie:
cezar.ch scrie: Acum lucrurile s-au mai schimbat nițel, chiar O.M.369/2016 si Anunțul de pe site-ul ANPA cu "contractele si planurile de management" s-au dat după o analiză mai serioasă, inclusiv a concluziilor unui colectiv ad-hoc care au luat pulsul site-urilor de profil.

Numai să-i țină!
Sa intelegem ca cineva de la ANPA a citit sau citeste, ce scriem noi pe aici ?
Da, așa mi s-a spus...am înțeles că ministrul a analizat și petiția (cred că este vorba de cea a lui Gyorg) și alte scrisori venite din teritoriu, precum și un referat privind "pulsul străzii", făcut de un colectiv. Acum, că erau de la ANPA sau MADR, chiar nu știu...

cezar.ch
veteran
veteran
Mesaje: 524
Membru din: 19 Aug 2010, 12:06

Re: permise 2017

Mesaj de cezar.ch » 12 Apr 2016, 11:17

lazarini scrie:
cezar.ch scrie:Aveți dreptate în multe privințe...chiar a mai existat o astfel de consfătuire, cu ceva ani în urmă într-o sală la Inst.Agronomic...prost organizată, întreruptă de intervențiile zgomotoare ale lui Ștefan Popescu, însoțită de reacțiile de nemulțumire ale celorlalți...a sfârșit în confuzie generală și nu a folosit la nimic.
E clar ca pentru a avea un caracter constructiv orice discutii cu decidentii din minister si ANPA trebuie sa excluda din start prezenta popescului.
In caz contrar totul se va transforma intr-un monolog in care participantii vor lua la cunostinta (pentru a cata oara?) de un intreg pomelnic de prevederi legale prezentate trunchiat, rupte din context si interpretate intr-o maniera personala demna mai degraba de un tratat de psihiatrie :mrgreen:
Federatiei nu-i ramane decat sa se ocupe de "organizarea, conducerea, supraveghere si controlul activitatilor si competitiilor de pescuit sportiv organizate de aceasta". Si, asa cum bine ne-a invatat popescu, "unde-i lege nu-i tocmeala", "nimeni nu este mai presus de lege" si "orice cetatean are atat drepturi cat si obligatii", drept pentru care nu am nicio indoiala ca federalul se va conforma intocmai dispozitiilor legale si va inceta sa mai emita orice pretentii care exced limitelor sale de competenta..... not :lol1:
Nu știu dacă poate fi ținut dincolo de ușă, dar poate fi scos afară urgent, dacă face circ...depinde cum este condusă ședința. Oricum, nu este prea popular la ANPA/MADR... fiți liniștit, dacă va avea loc o astfel de consultare și voi participa și eu, în sensul celor scrise mai sus, nu mă bazez aproape de loc pe "faza vorbită :wink: " a evenimentului.
Dar, toate la timpul lor!

Avatar utilizator
semlecangheorghe
veteran
veteran
Mesaje: 9544
Membru din: 04 Mai 2009, 07:05
Localitate: Arad

Re: permise 2017

Mesaj de semlecangheorghe » 12 Apr 2016, 11:43

Da poate dati si niste detalii despre cum sunt organizate asociatiile acolo, cat luciu de apa au in concesiune sau administrare, cate costa si unde este valabil permisul national, ce obligatii contractuale au asociatiile, e.t.c
Sunt lucruri ce merita a fi mentionate pentru ca si noi sa avem o idea si de ce nu sa ne schimbam mentalitatea pe care o avem acum !
Din pacate nu cunosc limba,dar cateva chestiuni generale ar fi urmatoarele..
1.Este necesar un permis la nivel national,echivalentul ANPA de la noi,fara de care nu se poate pescui.
2.In functie de unde doresti sa pescuiesti ,mai platesti o taxa anuala sau de moment unei asociatii care are in administrare zona.
3.Nu exista prohibitie generala.Prohibitia este stabilita pe specii.
4.Se pot retine pesti pt. consumul propriu in limitele stabilite de lege.
5.Controalele sunt zilnice,si nu iarta nimic.Ai gresit -platesti.
6.Pentru cea mai mica sesizare se deplaseaza urgent la fata locului.Ca si comparatie , la mine in oras, in plina zi la nu mai mult de 5-10 minute cu masina de sediul ajvps,un batranel baga la sacosa strapazani la 2-300 gr.L-am atentionat politicos ,atat eu cat si un amic ca e ilegal ce face...hoop o si sarit la hartza..L-am lasat in pace si amicul meu a sunat la sediul AJVPS ... de acolo i s-a spus ca,...citez'''nu avem pe cine sa trmitem''...La ANPA nu am curaj sa sun deoarece un amic de-al meu a luat 300 de lei amenda (de la jandarmi la propunerea inspectorului Micoroiu)pentru ''alertarea inutila a autoritatilor'', si pentru faptul ca am fost oprit in plina strada de catre inspectorul Micoroiu care m-a amenintat spunand''deabia astept sa te prind la pescuit ca te foot de iti sar capacele''...Asta as vrea tare mult sa stie oficialitatile cu care o sa discutati..aici este deosebirea majora intre esuatul model romanesc si foarte reusitul model maghiar...si apropo..tinand cont de numarul tot mai mare de pescari romani care dau dovada de o ''civilizatie'' exemplara, ungurii au ales sa majoreze taxele in unele zone.

Ar trebui sa mentionati ca pescarii care doresc sa se implice activ pentru a combate braconajul,poluarea si alte chestiuni din astea nu doar ca nu au nici un cat de mic suport de la autoritati, dar chiar isi risca fie banii ,fie bunurile daca doresc sa faca ceva pozitiv pentru ape si pescuit..
Si-Gi Lures wobblers&more..

.

Avatar utilizator
adiwolf
veteran
veteran
Mesaje: 4617
Membru din: 14 Ian 2006, 16:32
Localitate: Rm.Valcea

Re: permise 2017

Mesaj de adiwolf » 12 Apr 2016, 21:13

din punctul meu de vedere, daca nu se reuseste (prin orice mijloace!) interzicerea pescuitului comercial pe apele interioare ale Romaniei, nu are rost sa discutam de restul problemelor
si nu cred ca se va intampla asta, cel putin atata timp cat mai misca vreo coada de peste prin apa (in speta a Oltului, ca asta ma doare pe mine! ) :evil:
Omul care crede că dragostea poate fi cumpărată cu bani n-a avut niciodată câine în casă.

Scrie răspuns