PERMISE 2013

Lista de discutii libera, pe teme de pescuit la rapitori sau aspecte colaterale.

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
rcorbu
veteran
veteran
Mesaje: 1170
Membru din: 22 Iun 2006, 15:14
Localitate: Ploiesti

Re: PERMISE 2013

Mesaj de rcorbu » 05 Dec 2012, 10:38

Ma intreb daca celebrul ordin 15 este chiar legal sau bine interpretat !
ANPA ne cam pacaleste, ne impune permisele (inteleg pentru ape care nu au fost data in administrare e OK sa ai permisul), apoi da apele in administrare si iar se percep din nou bani de data aceasta de la administratorul zonei respective.
In mod normal ar trebui sa platesc doar administratorului pentru ca el are grija si este reprezentantul ANPA pe acea apa si sa nu am nevoie de permis ANPA
Dar asa ANPA nu mai strange bani de la pescuitori...dificila problema.

Avatar utilizator
semlecangheorghe
veteran
veteran
Mesaje: 9544
Membru din: 04 Mai 2009, 07:05
Localitate: Arad

Re: PERMISE 2013

Mesaj de semlecangheorghe » 05 Dec 2012, 11:34

Cine gestioneaza apa n-are drept de a aplica amenzi - in cele mai multe situatii.
Are dreptul sta reprezentatul A.N.P.A...care este unul la vreo 3 judete...
Rezultatul se vede..
Si-Gi Lures wobblers&more..

.

zavera
veteran
veteran
Mesaje: 728
Membru din: 16 Noi 2012, 12:47

Re: PERMISE 2013

Mesaj de zavera » 05 Dec 2012, 11:40

rcorbu scrie:Ma intreb daca celebrul ordin 15 este chiar legal sau bine interpretat !
ANPA ne cam pacaleste, ne impune permisele (inteleg pentru ape care nu au fost data in administrare e OK sa ai permisul), apoi da apele in administrare si iar se percep din nou bani de data aceasta de la administratorul zonei respective.
In mod normal ar trebui sa platesc doar administratorului pentru ca el are grija si este reprezentantul ANPA pe acea apa si sa nu am nevoie de permis ANPA
Dar asa ANPA nu mai strange bani de la pescuitori...dificila problema.
Fiind vorba de domeniul "politici publice", care a fost obiectul studiilor mele, constat ca reglementarile din Romania privind pescuitul recreativ (hobby) sunt o dovada clara de incompetenta a celor care au creat acest cadru legislativ.
Este o proba de diletantism, populism si nepasare crasa !
Argumentez :

- cantonarea materiei in zona agriculturii si a sigurantei alimentare este gresita. Trebuie sa fie in gestionarea ministerului mediului, administrarii teritoriului si a gestionarii resurselor de apa.
- permisul ANPA de pescuit este conceput ca taxa nationala (impozit direct). Logica fiscala ar impune ca sa fie cu adevarat o taxa locala, din care o parte, minimum 50 % sa fie dirijat direct pentru administrarea resursei.
- permise diferentiate pe categorii sociale. Un pescar este un pescar, fie ca este pensionar, angajat in munca, elev, student sau somer. Protectia sociala este domeniul exclusiv al ministerului muncii. Daca acesta vrea (si are buget), poate sa deconteze ulterior c/valoarea permiselor pentru pensionari sau studenti, asa cum se deconteaza biletele de transport.
- lipsa unor reglementari clare, specifice, pentru asociatiile de pescari, cu drepturi si obligatii clare. Practic, se lasa ca singurele criterii de alegere sa fie elementul geografic si factorul tarif/cotizatie. Practic, asociatiile sunt incurajate sa ciupeasca mici sume de la fiecare si sa nu faca nimic. Management catastrofal !
Orice om rational ar plati 100 lei cotizatie unei asociatii care gestioneaza bine problema pescuitul, decat 20-30 lei unor intermediari pentru procurarea permisului.
Iar treaba cu obligativitatea reciprocitatii este o tampenie criminala.
Este ca si cand eu am o casa curata, ingrijita, confortabila si sunt obligat sa primesc si locatari de cocioabe, unde nu s-a maturat de secole, doar pentru ca sunt cetateni romani si au drepturi.
- cuantumul taxei catre stat este ridicil 30/10/0 lei. Nici n-ai ce sa ceri la banii astia. Orice functionar iti va rade in nas (pai pentru 30 lei vrei sa pescuiesti tot anul, chiar sa prinzi peste ?). Cred ca aceasta reglementare este facuta cu o iresponsabila rea-credinta.
La cum arata pescuitul in ape publice acum, cu banii astia nici nu te poti gandi la status quo, iar despre reabilitarea resursei piscicole, nici vorba...

Iar peste toate, modul cu institutiile publica aplica legea (adica NU o aplica!), plus coruptia, plus saracia (lacomia, foamea, inconstienta).

Scuze, poate nu sunt eu cel mai indicat, ca new entry, sa scriu asta, dar la politici publice ma pricep, macar teoretic.

devalin
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 171
Membru din: 31 Mar 2008, 10:03
Localitate: Deva
Contact:

Re: PERMISE 2013

Mesaj de devalin » 05 Dec 2012, 12:13

Foarte la obiect "Zavera"!!!!
Pacat ca cei de la ANPA si celelalte foruri nu intra (au alte... "curiozitati") pe topic-urile astea.
Iar despre noi "pescarii", ce sa zic..."Cate bordeie atatea obicee", parca asa-i proverbul.
Conceptia celor care "construiesc" legi, vis-a-vis de pescuit, este ceva de genul...."-Ma!....Asta-i cea mai mica problema a tarii asteia. Ma f... in ei pesti!!!" (am auzit asta ... din gura unor "legiuitori"-reprezentanti locali).Din pacate!!!!
Nu vedeti ca de ani de zile fiecare inceput de an, ne prinde pe toti..."braconieri" si nu din vina noastra a pescarilor cred!!!
Stima!!!
Ps.:Acum aud ca tiparesc "timbre"...."permise"....prin Polonia parca?! :D ...."E bini di tat!!!!"

Avatar utilizator
Tavi
veteran
veteran
Mesaje: 5834
Membru din: 22 Ian 2005, 17:13
Localitate: Sibiu

Re: PERMISE 2013

Mesaj de Tavi » 05 Dec 2012, 12:15

zavera, indicat, new entry, whatever, vezi lucurile foarte limpede si sunt total de acord cu concluziile tale.
Si se intampla rar sa zic asta, crede-ma :lol:
I count stuff all day at work, why would I do that when I am fishing?
Musca 13

zavera
veteran
veteran
Mesaje: 728
Membru din: 16 Noi 2012, 12:47

Re: PERMISE 2013

Mesaj de zavera » 05 Dec 2012, 12:41

Tavi scrie:zavera, indicat, new entry, whatever, vezi lucurile foarte limpede si sunt total de acord cu concluziile tale.
Si se intampla rar sa zic asta, crede-ma :lol:
Multumesc mult pentru aprecieri, mai ales ca vin din partea unui user ale carui postari le urmaresc cu mare interes !
Multumesc si colegului Devalin .

Mister Fisherman
veteran
veteran
Mesaje: 2312
Membru din: 11 Apr 2011, 15:01

Re: PERMISE 2013

Mesaj de Mister Fisherman » 05 Dec 2012, 12:49

Zavera , in legatura cu permisele , ca n-am inteles eu ... se doreste un permis national sau permis local pe fiecare judet ?
Acesta este un pamflet. Orice asemanare cu personaje reale este pur intamplatoare.

zavera
veteran
veteran
Mesaje: 728
Membru din: 16 Noi 2012, 12:47

Re: PERMISE 2013

Mesaj de zavera » 05 Dec 2012, 13:41

Mister Fisherman scrie:Zavera , in legatura cu permisele , ca n-am inteles eu ... se doreste un permis national sau permis local pe fiecare judet ?
Nu stiu ce se doreste (daca doreste cineva ceva, din randul decidentilor, evident). Nici nu sunt convins ca acesti decidenti cunosc exact situatia sau ca-i intereseaza in vreun fel.
Pot doar sa emit o opinie personala (adica ce as face eu, daca as fi decident sau l-as consilia pe vreunul).

Taxa de pescuit locala, adaptata oportunitatilor de pescuit pe ape publice. Una este sa scoti permis la Constanta, unde ai mare, Dunare si delta (la doi pasi), si altceva este sa fii din Dambovita, Sibiu sau Suceava, unde ai putine oportunitati.
Taxa fiind locala, ar trebui sa ramana, cel putin partial, la dispozitia autoritatii locale.

Asociatiile. Sa administreze apele din zona de competenta stabilita impreuna cu autoritatea locala pe baza de proiect/plan de management si sa primeasca o cota parte din taxa de pescuit, pentru acoperirea cheltuielilor de paz, populare, amenajari specifice.
Sa perceapa cotizatie numai daca aduc valoare adaugata, adica fac ceva in plus fata de sarcina directa primita de la autoritatea locala.
Pe zonele administrate de asociatii, sa pescuiasca doar membrii acestora. Accesul celorlalti (acolo unde mai este loc) sa se faca pe baza unor taxe suplimentare.
Obtinerea permisului de pescuit sa nu fie conditionata de domiciliu, ci sa ramana la alegerea pescarului. Adica, daca pescuiesc la Dunare, sa nu conteze ca domiciliez in judet care nu e riveran.

Cuantumul taxei de pescuit sa fie stabilit, la nivel central eventual (nu cunosc tehnica legislativa), intre un minim si un maxim.
Exemplu : intre 100 si 300 lei.
Constanta sau Tulcea (ca exemplu) pot cere 300 lei si vor avea cereri, dar Arges, Botosani sau Dambovita ...si 50 de lei poate fi prea mult.
Cifrele au caracter de exemplu, nu sunt propuneri, pentru ca nu am talent de finantist.
Fiecare administratie locala sa pastreze cel putin o zona libera, adica neatribuita spre administrare asociatiilor.

Cat despre asociatii, sunt agenti economice, deci legea cererii si ofertei. merita , incaseaza, nu...sorry

zavera
veteran
veteran
Mesaje: 728
Membru din: 16 Noi 2012, 12:47

Re: PERMISE 2013

Mesaj de zavera » 05 Dec 2012, 14:12

zavera scrie:
Mister Fisherman scrie:Zavera , in legatura cu permisele , ca n-am inteles eu ... se doreste un permis national sau permis local pe fiecare judet ?
Nu stiu ce se doreste (daca doreste cineva ceva, din randul decidentilor, evident). Nici nu sunt convins ca acesti decidenti cunosc exact situatia sau ca-i intereseaza in vreun fel.
Pot doar sa emit o opinie personala (adica ce as face eu, daca as fi decident sau l-as consilia pe vreunul).

Taxa de pescuit locala, adaptata oportunitatilor de pescuit pe ape publice. Una este sa scoti permis la Constanta, unde ai mare, Dunare si delta (la doi pasi), si altceva este sa fii din Dambovita, Sibiu sau Suceava, unde ai putine oportunitati.
Taxa fiind locala, ar trebui sa ramana, cel putin partial, la dispozitia autoritatii locale.

Asociatiile. Sa administreze apele din zona de competenta stabilita impreuna cu autoritatea locala pe baza de proiect/plan de management si sa primeasca o cota parte din taxa de pescuit, pentru acoperirea cheltuielilor de paz, populare, amenajari specifice.
Sa perceapa cotizatie numai daca aduc valoare adaugata, adica fac ceva in plus fata de sarcina directa primita de la autoritatea locala.
Pe zonele administrate de asociatii, sa pescuiasca doar membrii acestora. Accesul celorlalti, adica pentru ne-membri (acolo unde mai este loc) sa se faca pe baza unor taxe suplimentare (pe zi, saptamana, luna).
Obtinerea permisului de pescuit sa nu fie conditionata de domiciliu, ci sa ramana la alegerea pescarului. Adica, daca pescuiesc la Dunare, sa nu conteze ca domiciliez in judet care nu e riveran. Mi-am luat permis la calarasi, din punct de vedere pescuit, sunt calarasean.

Cuantumul taxei de pescuit sa fie stabilit, la nivel central eventual (nu cunosc tehnica legislativa), intre un minim si un maxim.
Exemplu : intre 100 si 300 lei.
Constanta sau Tulcea (ca exemplu) pot cere 300 lei si vor avea cereri, dar Arges, Botosani sau Dambovita ...si 50 de lei poate fi prea mult.
Cifrele au caracter de exemplu, nu sunt propuneri, pentru ca nu am talent de finantist.
Fiecare administratie locala sa pastreze cel putin o zona libera, adica neatribuita spre administrare asociatiilor.

Cat despre asociatii, acestea sunt agenti economici, deci se aplica legea cererii si ofertei. Merita , incaseaza, nu...sorry
Scuze, am modificat ceva si apoi am apasat gresit ! :oops:

Avatar utilizator
miky
veteran
veteran
Mesaje: 1461
Membru din: 08 Iul 2005, 15:50
Localitate: sibiu

Re: PERMISE 2013

Mesaj de miky » 05 Dec 2012, 14:52

Tavi scrie:zavera,..., vezi lucurile foarte limpede si sunt total de acord cu concluziile tale.
Si se intampla rar sa zic asta, crede-ma :lol:
Zavera,
sunt total de acord cu Tavi, doar ca...:
Nu numai ca vezi lucrurile foarte limpede si realist, dar esti si..."cristal clear" in exprimare !
Am ajuns sa prefer sa te citesc decat sa mai zic ceva ! De cate ori ma simt tentat sa postez, mai intarzii un pic in speranta ca apari tu si le zici mai bine si mai clar !
Avand in vedere ca nici nu esti (inca ! :lol: ) o persoana contestata/controversata pe forumul asta, sper din tot sufletul sa fii inteles de cat mai multa lume !
Acelasi lucru ma simt tentat sa-l spun si despre ultimele postari ale lui anem !
Respecte !


PS: si eu am spus asa ceva foarte rar, daca nu cumva chiar... deloc ...pana acum !
nu e suficient ca tu sa fii norocos...mai trebuie musai ca ceilalti sa nu fie !!!...
http://musca13.ro/home/

Scrie răspuns